Jak se chráním před chřipkou a jinými virózami

Je mnoho způsobů, jak posílit tělo před nákazou respiračními  a chřipkovými viry. Mnoho lidí má své způsoby a recepty.

Chci se s vámi podělit, co dělám proti nákaze já.

 

Proč zrovna v chladnějších obdobích vznikají tato onemocnění?

Je to proto, že vlivem chladu se drobné cévy v těle stahují, sliznice nejsou tak dobře prokrvené a lokální imunita  v místech vstupu nákazy je slabší. Hlavně se jedná o dýchací cesty.   Delší smrštění cév chrání naše tělo před ztrátou tepla, ale způsobuje zároveň nedokrevnost kůže a sliznic. Nedokrevnost v nosní sliznici a dýchací soustavě způsobí , že se naše přirozená bariera proti útoku škodlivých virů a bakterií otevře. Normální prokrvení sliznic zajišťuje primární obrannou bariéru pomocí   bílých krvinek, které případné patogeny ihned  zničí působením protilátek, pohlcením či jiným mechanismem a nepustí je dále do nitra těla. Silná a dobře prokrvená sliznice je také bariérou mechanickou.                                                    Při otevření této obranné linie ale viry a bakterie do těla proniknout mohou, protože bariéra nefunguje  tak jak má.

Zda infekt propukne nebo si s  kontaktem s viry poradíte,  záleží na několika aspektech. Závisí to například na schopnosti vašeho těla reagovat na chlad,  zda je to pro tělo  nezvyklá situace. Dále také velmi záleží na stavu vaší imunity a celkové kondici, předchozím odpočinku či přítomnosti únavy.  Důležité je také vaše psychické vyladění.

JAK SE TEDY OCHRAŇUJI JÁ?

1)Otužuji se

Každé ráno se sprchuji studenou vodou. O víkendu na chalupě se projdu bosá klidně i ve sněhu. Po aplikaci chladu se ve vašem těle rozlije příjemné teplo. Zlepším tím reaktivitu cév, prokrvení svého těla a tělo je pak odolné proti výkyvům teploty. Nějaká změna teploty tělo nemůže rozházet.

Otužování dělám dle zásad faráře Kneippa. Použití chladu je vždy jen několikasekundové, nikdy ne více.  Po použití studené vody se neutírám, obleču se a ihned se začnu pohybovat. Pokožka začně vyrábět páru. Po aplikaci studené vody je totiž nutná fáze zahřátí- tedy pohyb, či zalézt někam pod peřinu. Jakmile budete v otužování zdatní, zvládnete bez větší újmy i případnou celkovou koupel v ledové vodě v nějaké přírodní nádrži.

Velmi inspirativní pro mne byla tato kniha o kneippovských zásadách používání vody v terapii.

2)Pobyt a pohyb  v přírodě

Pravidelně každý víkend trávím v přírodě, a to aktivně – pohybem.  Teď v zimě lyžujeme, chodíme na běžky. Když není sníh, tak alespoň se v přírodě procházíme. Pohyb na čerstvém vzduchu rozproudí krev, opět tělo otuží, zvýší  kondici, dýcháte čerstvý vzduch a příroda na vás působí svou pozitivní energií.

3)Cvičení

2x-3x chodím cvičit. Opět to má velký vliv na kondici, proudění krve a celkově na odolnost organismu.

4)Strava

Dodávám tělu dostatek vitamínů a minerálů ve stravě. Skvělé je například kysané zelí, nebo kysaná zelenina pickles. Na podzim jsem vyráběla kysané zelí s lichořeřišnicí. Návod najdete zde.

Výborné je čerstvé ovoce a zelenina, nelépe uskladněné ve sklepě  z vaší zahrádky. Ale když nemáte tuto možnost, pak i ovoce a zelenina koupené, lepší něco než nic.

Vynikající  jsou také ovocné a zeleninové šťávy připravené na odšťavňovači, nebo i  smoothies.  Na posilu imunity v zimě je vynikající například šťáva z červené řepy, mrkve….

Používejte zelené nati- například petžel, rukolu, polníček, bazalku, pažitku. Můžete zkusit rychlit cibuli či česnek- z cibulovin vyroste zelená nať – tu lze také použít. Samozřejmě samotný česnek a cibule jsou známí svými antibiotickými a antivirotickými účinky.

Úplně top v posile imunity a zlepšení vaší stravy je pak pěstování obilných klíčků. Mrkněte na internet, je tam spousty návodů. Existují i facebookové skupiny, které se tomuto věnují.

Já snídám pravidelně ovesnou kaši s medem, ovocem a skořicí.  Přidávám do ní semena- lněné, slunečnicové, sezamové, dýňové… Oves i semínka    pak působí jako prebiotika – zlepší složení vašeho střeva, pohyblivost střev a s tím spojené vyprazdňování,

Používám i probiotické nápoje- v poslední době hlavně kombuchu, kterou si pěstuji, ale mívala jsem i Tibi krystaly a dobrá je i  kefírová houba do mléka.

Pamatujte:  Stav vašeho střeva ovlivňuje stav vaší imunity.

Je vhodné také omezit maso, tučné výrobky, uzeniny, sladkosti.

Já striktní vegetariánkou či dokonce vegankou nejsem. Vegateriánská jídla mám ráda, nicméně maso konzumuji v omezené míře  také. Mám tendenci k nedostatku železa (vlivem silné menzes) a právě v mase je železa nejvíce. Většina mých vegetariánských a veganských pacientů má problém s nedostatkem železa, který pak vede k anemii (nedostatku červených krvinek) , ale i k poruše imunity, vypadávání vlasů atd. Nepopírám, že je bezmnasá strava zdravá, ale do těla je potřeba dostat právě i  železo. Mám v plánu někdy v budoucnu po menopauze (jakmile přestanu mít ztráty krve menstruací) maso přestat konzumovat, ale zatím ten čas nenastal.

A o tom to právě je. najít si vlastní zdravý způsob stravování, který danému typu organismu vyhovuje.  Nemám ráda propagátory jen jednoho způsobu stravování, kteří tvrdí, že právě jen ten jeho způsob je ten jediný správný. Jsme rozdílní a každý máme na živiny jiné nároky. Potřeby svého těla je třeba respektovat.

 

Všeobecně nemá ráda, když někdo tvrdí , že jen jeho postup je ten nejlepší a jediný správný. Na jednu jedinou věc existuje nekonečné množství názorů a postojů k ní. Záleží vždy na úhlu pohledu a na našem vyladění.

Kysané zelí s lichořeřišnicí

5)Vitamin D

Přes zimu užívám vitamin D  a to  ve formě ryb ve stravě, rybího tuku či vitaminu D komerčně vyráběného. Článek o prospěšnosti vitaminu D najdete zde, vegani si sami mohou vyrobit vitamin D pomocí ozáření hub- článek najdete zde.

6)A co když cítím, že se mi klube rýma?

Pokud cítím, že by mohla vzniknout rýma, proplachuji nos speciální proplachovací konvičkou.  Proplachuji speciálním roztokem teplé vody s mořskou solí a 1 kapkou tea tree oil. Takto si proplachují nos i moje  dvě děti, každý máme svou konvičku.  V době virové epidemie si nos proplachujeme denně preventivně. Sliznice nosohltanu a vedlejších dutin nosních je pak otužilá a odolná proti infekci. Proplachovou konvičku používáme i v případech, kdy už rýma  vznikne. Pomocí této techniky zkrátíme délku rýmy na 3 dny, nikdy nedojde ke vzniku stadia žlutozelené rýmy.

Objednat se dá  konvička zde-www.rhinohorn.cz, na webu najdete i instruktáž, jak ji používat a jaké má účinky.

Někdy, také do konvičky používám bylinné odvary na proplach nosu- například tento ze slézu a jitrocele  

V případě, že cítím náběh na rýmu- vkládám do nosu kousky listu rýmovníku a dýchám přes něj. Nechám je v nose klidně i 30 minut. Po chvíli se spustí sekrece z nosu a nos se vyčistí. Pokud se jedná o rýmu již vzniklou, rýmovník už takový zázračný efekt nemá, ale přispěje k rychlejší úzdravě.  K tomu ještě list zkonzumuji.  A v ložnici máme květináče s rýmovníkem, které tam po celý rok osvěžují a dezinfikují vzduch.

 

Takovýto krásný rýmovník mám v ordinaci na okně, chodí mi na něj i moje zdravotní sestřička

7)Vincentka

Někdy také popíjím vincentku.  Zvyšuje povrchovou, slizniční imunitu- stimuluje tvorbu protilátek IgA. Při kašli zlepšuje vykašlávání, ztekucuje hlen.

Vincentku, kterou necháte odstát, aby se zbavila bublin, můžete také použít na výplach nosu do proplachovací konvičky. Můžete ji lehce ohřát na tělesnou teplotu.

8)Bylinné čaje

A pak popíjíme pravidelně v chřipkovém období bylinné čaje- v tomto období zrovna tento….. (směs černého bezu, lípy, echinacei, šípků, tužebníku s medem a citronem)

Při kašli, viroze, ale i preventivně také  tento čaj.

Ale samozřejmě používám i další jiné byliny- dle pocitu- děti často pijí mateřídouškový čaj, já popíjím čaj z islandského lišejníku, čubetu benediktu, anděliky, nebo tuto mou směs na podporu imunity. A samozřejmě i další.

Bylinné čaje byste neměli pít trvale, ale v časově omezených kúrách, jinak by ztratily účinnost. Proto je vhodné byliny střídat.

9)Tinktury

Preventivně používáme TINKTURU Z KALISIE,  která posiluje imunitu a celkově celý organismus- návod najdete zde.

V případě velkého rizika nákazy pak ještě TINKTURU ZE ŠÍPKOVÝCH HÁLEK-  návod zde

a TINKTURU ZE SADCE KONOPÁČE-  návod a článek zde. 

Mám i směs tinktur z echinacei a šípkových hálek.

Kalisie je zázračná, léčivá,  u nás pokojová rostlina.

Šípkové hálky jsou chlupaté  parazitické útvary na růži šípkové, mají výborné účinky na posílení imunity.

Sadec konopáč nejenže posiluje imunitu, ale má i prokázané účinky proti chřipce.

Uvedené tinktury podávám bez problémů i dětem. Po přechodnou dobu samozřejmě a v redukované dávce.

Kalisie
Sadec konopáč
Šípková hálka

10)Med

Každý den dávám dětem ráno 1 ČL medu. Působí desinfekčně i při pobytu ve škole.

11)Kopřiva

Na posílení organismu je také výborný můj kopřivový životabudič z kopřivových semen návod najdete zde.

12) Houby

Často si dělávám  houbovou kůru s outkovkou pestrou či hlívou ústřičnou, které velmi posilují imunitu a působí preventivně proti rakovině- článek  o outkovce zde. 

Outkovka pestrá

13)Odpočinek

Samozřejmě jakmile cítím, že by viróza mohla vzniknout, že už se tělo necítí dobře, vím že je velmi nutné zvolnit, odpočinout si.   Nemoc je signál a asi  vám tím chce říci, že se máte zklidnit a odpočívat. Však ono se to bez vás nezblázní. Nejlepší je- pustit si nějaký krásný film, přečít knížku, či jen tak polehávat a  třeba si povídat. Pryč už jsou doby, kdy jsem si myslela, že všechno musím zvládnout sama a čím víc, tím lépe. On se beze mě svět nezboří. Je velmi nutné naučit se poslouchat signály svého těla.

13)Autopatie

Pravidelně si podávám autopatii, která harmonizuje celé moje tělo a duši. Více na –http://www.autopatie.cz/

Za tuto metodu pokorně děkuji panu Jiřímu Čehovskému. Bez ní bych nikdy nebyla, tam kde jsem. Je to zázrak.

Autopatická lahvička
Autopatická lahvička

 

Samozřejmě, že i v naší rodině stane, že se někdy neubráníme a virový infekt dostaneme. Nežijeme ve vakuu a přepracování, zátěž  a přítomnost někoho infekčního v okolí udělají své, ale díky  bylinám a autopatii nikdy viróza netrvá délě než 2-4 dny.

 

Připadá vám to složité? Že je to dřina? Ne, pokud takové podobné postupy  zařadíte do běžného života, všechny tyto rituály a procedury budou součástí každodenního fungování, vůbec vám to nepřipadne, že děláte něco navíc.

Jak vidět práce na svém zdraví je celou mozaikou opatření, nikdy nestačí jen popíjet čaje a jinak nic pro zdraví nedělat, vždycky je to komplex opatření na jehož špici je vždy jednoznačně pozitivní vyladění vaší mysli. Je to vlastně váš životní styl, vaše vyladění na strunu zdraví.

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 

 

 

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je  ubezpečit se, že se nejedná o závažné onemocnění či dokonce o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *