Šeřík

Všichni známe  krásný voňavý šeřík. Tento rok vykvetl jako všechny ostatní rostliny poněkud dříve.

Mám jej ráda jako symbol jara.  Pamatuji si, jak nám  ve škole vtloukali do hlavy, že 9. května 1945 byli vítání ruští vojáci šeříkem. Bylo to všude, ve slabikářích, čítankách apod. Všude obrázky tanků se šeříkem.  Takže si od dětství pamatuji, že šeřík kvete kolem tohoto data.  Letošní rok ale k překvapení všech šeřík kvetl již v půlce dubna.

Máme šeřík i na naší víkendové chalupě, je tam podhorské podnebí, takže tam ještě květy máme, ale už také končí.

Šeřík (Syringa vulgaris) patří do čeledi olivovníkovitých. Pochází původně z Balkánského poloostrova.

V Evropě se poprvé  objevil v 16. století. Událost, kdy se  objevil v evropských zahradách, kam byl přivezen z tehdejší Osmanské říše,  se datuje přesně na rok 1566. Údajně byla rostlina dovezena přímo z Konstantinopole do Vídně císařským velvyslancem Oghier Ghislain de Busbecq. Postupně se v Evropě stal velmi populární a byl šlechtěn. Lidé, kteří  migrovali do Evropy si také přinesli z Balkánského poloostrova keře sebou, aby měli po ruce kousek domova.

Šeřík roste volně v přírodě od Řecka a Hercogoviny až po Černé moře.

U nás místy také zplaněl- hlavně na Jižní Moravě a v okolí velkých měst- Prahy a Brna.

Do Severní Ameriky byl  přivezen  až v 18. století.

 

Šeřík bývall pěstován v blízkosti obydlí nejen kvůli jeho kráse a vůni, ale také protože  se věřilo, že tam, kde jsou keře šeříku, nebudou zlí duchové. Šeřík přináší také štěstí a mír.

Ruský zvyk: Kdo najde květy v květenství s 5 okvětními lístky místo čtyřmi, ten bude mít šěstí.

 

Já čerstvé květy přidávám do domácích jarně- letních limonád. Sušené květy pak přidávám i do různých čajových směsí, které vyrábím v zimě.

O “JEDOVATOSTI”  ŠEŘÍKU

Místy se můžete dočíst, že je šeřík jedovatý.  Pokud budete šeřík užívat v doporučených dávkýách, nemůže se nic stát.  Já používám šeřík do domácích limonád  (spolu s jinými bylinkami) a nikdy se  žádné toxické účinky neprojevily.  Spousta lidí používá šeříkové květy i na ozdobu  dezertů či salátů.  Našla jsem recety například  na šeříkové želé a víno.

Wikipedie píše: Plod, kůra a listy obsahují látku syringin, která u citlivých jedinců může vyvolat podráždění a alergickou reakci. Syringin může podráždit i sliznice.  Šeřík také může v době kvetení způsobovat pylové alergie. Je tedy vhodné před prvním léčebným použitím šeříku zkusit jen malé množství, zda nebudeme reagovat na šeřík patologicky.

Limonáda s šeříkovými květy, mátou, popencem a citronem

 

SBĚR

Sbíráme brzy zjara pupeny, ještě než začnou pukat.

Listy sbíráme za suchého počasí v červnu a červenci.

Květy sbíráme v květnu, když ještě nejsou úplně všechny rozvité.

Sušit můžeme na papíře na půdě či v sušičce nastavené na 40 st. C. Jelikož na jaře často ještě není na půdě tak velké teplo a proces sušení by trval dlouho, bylo by nebezpečí plesnivění, v tomto období používám spíše sušičku.       Někdy je doporučováno sušit květenství šeříku  zavěšené na šňůře.

Doba skladování surovin je do 2 let.

Nesbírat zaprášené, špinavé či napadené květy. Také nesbírat v blízkosti silnic či železnice.

 

LÉČEBNÉ POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

1)NEUROLOGIE

Šeřík má anestetický  efekt-  lze jej použít proti bolesti – u neuralgií, bolestí zad, kloubů, boletí hlavy– návod viz níže.

Má také účinek  antikonvulzivní –  proti křečím.   Podáváme jako doplňkovou terapii při epilepsii či jiných křečích

NÁLEV Z KVĚTŮ 

1 PL květů přelijeme 250 ml vařící vody. necháme macerovat hodinu, pak přefiltrujeme. 3x denně pijeme pouze 1/3 sklenice.

Při epilepsii se může tento čaj pít i několik let.

Při bolesti hlavy, lze zkusit přiložit  mírně zmačkané listy šeříku na bolavá místa na hlavě (čelo, spánky či zátylek), ponechat 15-30 minut.

MAST Z KVĚTŮ ŠEŘÍKU NA BOLESTI HLAVY

2 PL květů třeme s 2 PL másla. Při bolestech hlavy namažeme na čelo.

ŠEŘÍKOVÝ OCET 

Šeříkové květy přelijeme jablečným octem a necháme 2 týdny macerovat. Poté přecedíme. Můžeme používat k potírání čela při bolestech hlavy.

2)UŠNÍ, NOSNÍ A KRČNÍ CHOROBY

 

Učitelé, herci a další lidé se zátěží hlasivek či lidí, kteří trpí často laryngitidou mohou používat tinkturu z šeříku pro přípravu kloktadla.

 

ŠEŘÍKOVÉ KLOKTADLO

Šeříkové květy vložte do zavařovací sklenice, přelijte vodkou a nechte 14 dnů za častého protřepávání macerovat v temnu. Poté přefiltrujte. ( v původním receptu je uvedeno 50 g květů šeříku na 100 g vodky, nic se ale nestane, pokud použijeme květů více, výsledným produktem kloktáme a pak kloktadlo vyplivneme).

1 díl tinktury nařeďte 10 díly vody a použijte ke kloktání.

3)OČI

 

Obklady ze šeříku lze také používat na zlepšení zraku.

Připravíme nálev z květů, do kterého ponoříme tampony, které pak aplikujeme na oční víčka  jako obklady. Ponecháme 5-10 minut.

Listy šeříku mohou pomoci v přítomnosti ječného zrna:

3-5 šeříkových listů umyjeme, rozdrtíme, vzniklou kaši aplikujeme na několik minut na ječné zrno. Přikládáme několikrát denně, zpočátku i 5-6x denně.  Dle zkušeností se do konce dne zánět zmenší.

 

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

 

Šeřík působí jako expectorans- podporuje vykašlávání. Čaj z květů býval používán při černém kašli, nachlazení, chřipce, ale i tuberkuloze.

Lze podávat i u astma bronchiale. Podáváme formou nálevu z květů.

NÁLEV Z KVĚTŮ

1 PL květů přelijeme 250 ml vařící vody. necháme macerovat hodinu, pak přefiltrujeme. 3x denně pijeme pouze  1/3 sklenice.

Šeřík snižuje horečku (opět podáváme nálev z květů – 3x denně 1/3 sklenice). Dříve se používal šeřík i u malárie, po týdnu užívání záchvaty malárie údajně ustaly.

Byly dokonce provedeny i nějaké studie, které prokazují, že šeřík může pomoci snížit  horečku.

6)ZAŽÍVACÍ TRAKT

 

Šeřík má dobrý efekt i u průjmů a nadýmání. 

NÁLEV PŘI PRŮJMU

1PL květů přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme macerovat 1 hodinu. Podáváme 3-4x denně po polévkových lžících.

7)MOČOVÉ ÚSTROJÍ

 

Šeřík působí diureticky – močopudně. 

Při zánětu ledvin je doporučován nálev z listů.

NÁLEV Z LISTŮ

2 PL suchých listů šeříku přelijeme 1 sklenicí vařící vody. Necháme louhovat 2 hodiny. Umístíme v termosce.      Podáváme před jídlem 1 PL  nálevu 4x denně. Kúra trvá 14 dnů. Za 2 měsíce ji lze zopakovat.

Při zánětu močového měchýře lze podávat nálev z květů šeříku 1 ČL 3x denně a tinkturu z listů 20 kapek 3x denně nalačno.

Při urolithiase- přítomnosti oxalátových a urátových močových kamenů  podáváme nálev z květů šeříku.

NÁLEV Z ŠEŘÍKOVÝCH KVĚTŮ NA UROLITHIASU

1 PL květů přelijeme 200 ml vroucí vody, necháme 1 hodinu macerovat, pak přefiltrujeme.

4x denně pijeme po 15 ml.

Šeřík má příznivý vliv také u impotence.

NÁLEV U IMPOTENCE

2 PL čerstvých květů ši 1 PL sušených květů naplnit do 500 ml vroucí vody, necháme stát 30 minut, poté přecedíme. Podáváme 1/3 šálku 3x denně po jídle. Nálev lze připravit do zásoby a nechat jej 2-4 dny v lednici.

 

11)POHYBOVÉ ÚSTROJÍ

 

TINKTURA NA BOLAVÉ KLOUBY, REVMATISMUS A DNU

Naplňte půllitrovou lahev  květy šeříku, poté přelijte vodkou. 3 týdny nechte macerovat na temném místě. Denně protřepávejte.

Podáváme 3x denně 30 kapek do sklenice vody a vypijeme. Bolavé klouby můžeme tinkturou také potírat či masírovat. Kúra trvá 3 měsíce. Pomůže vyloučit usazené soli, kyselinu močovou a zmírňuje bolesti kloubů.

 

MAST Z LISTŮ ŠEŘÍKU NA REVMATISMUS, ARTRALGIE A ARTRITIDU

Listy šeříku odšťavníme- například v masovém mlýnku, šťávu přecedíme přes plátno.

Rozpustíme vepřové sádlo do kterého přidáme lanolin (adeps lanae- zakoupíme v lékárně) v poměru 4:1. Například   200 g sádla na 50 g lanolinu.

Vmícháme šťávu z listů šeříku do masťového zákledu  v poměru 1:4 (například 60 g šťávy na 250 g masťového základu).   Dobře rozmícháme a necháme ztuhnout v lednici. Uchováváme v chladu po celou dobu používání.

12)KŮŽE A RÁNY

 

Z šeříku si můžeme vyrobit pleťovou vodu, která má adstringentní. stahující, protizánětlivé a čistící vlastnosti.

TONIKUM NA OBLIČEJ

1ČL květu šeříku přelijeme 250 ml horké vody.  Macerujeme 1 hodinu. Poté přefiltrujeme a používáme k omytí pokožky.

Jako tonikum lze používat i výše popsaný šeříkový ocet, který  zředíme vodou.

Dále můžeme vyrobit ŠEŘÍKOVÝ HYDROLÁT,  podobně jako popisuji výrobu růžové vody zde.

ŠEŘÍKOVÝ OLEJ

Šeříkové květy necháme půl dne zavadnout, pak je naplníme do zavařovací sklenice a přelijeme zastudena lisovaným olejem, například olivovým. Sklenici vložíme do vodní lázně, kde zahříváme při 60 st. C cca 30 minut. Pak sklenici přikryjeme plátýnkem a ovážeme. Umístíme na slunné stanoviště a ponecháme 14 dnů. Následně  přecedíme do tmavých lahviček. Můžeme používat na pleť. 

Je potřeba zkusit individuální snášenlivost, zda na šeřík nereagujeme přecitlivěle. 

Šeřík má příznivý efekt i na různé kožní vyrážky, drobné ranky,růži- erysipel či jiná kožní onemocnění. 

Na rány můžeme pouřívat listy šeříku. Listy omyjeme, pomačkáme a vložíme přímo na ránu, ovážeme obvazem.  V první fázi hojení měníme obklad s obvazem 3x denně, později 1x denně.

Listy také přikládáme na abscesy, zrychluje se zrání  a vyprázdnění abscesu.

Na rány, modřiny lze použít také výše uvedenou tinkturu. Na modřiny lze podávat i obklady z nálevu z listů,  mast z listů či šeříkový ocet.

13)PROTIZÁNĚTLIVÉ A ANTIMIKROBIÁLNÍ ÚČINKY

Šeřík má protizánětlivé účinky, antimikrobiální efekt. Lze jej tedy využívat u respiračních viróz, kde snižuje horečku a zlepšuje vykašlávání.

Můžeme si pro tyto účely vyrobit šeříkový med  či sirup. Ten lze využívat i jako pochutinu- do čaje či na dezerty. Pozor!!  s množstvím nepřehánět- podáváme maximálně 3 PL za den, u dětí ČL.

ŠEŘÍKOVÝ MED

Sklenici naplňte otrhanými šeříkovými květy, pak zalijte ztekuceným medem. Nechejte macerovat 6 týdnů.  Květy v medu ponechejte. Konzumovat se mohou květy i med. Podávat maximálně 1 PL 3x denně. Můžete přidávat do pečiva, dezertů, nebo do čaje či konzumovat jen tak.

 

ŠEŘÍKOVÝ SIRUP PROSYPÁVANÝ

Seříkové květy  obereme ze stopek a vkládáme do zavařovací lahve, každou vrstvu dokonale upěchujeme a zasypeme cukrem, pokapeme lehce citronovou šťávou a vodkou. Jednotlivé vrstvy střídáme. Poslední vrstvou musí být cukr opět lehce pokapaný alkoholem, květy nesmí trčet .  Sklenici uzavřeme víčkem a umístíme na okno. Ponecháme 14 dnů až 3 týdny. Květy pustí šťávu, vytvoří se sirup.  Podáváme maximálně 1 PL 3x denně.   

POZOR- pokud je velké sucho, květy jsou suché a šťávu po prosypání cukrem pouští dost neochotně. 

 

ŠEŘÍKOVÝ SIRUP VAŘENÝ

1 šálek vody

1 šálek cukru

1 šálek kvítků šeříkůu  bez stopek a zelených částí

Povaříme cukr s vodou, poté přidáme šeříkové květy a 10 minut ještě povaříme. Pokud chceme mít intenzivnější fialovou barvu, přidáme 5-8 borůvek, které necháme povařit s květy. Necháme do druhého dne macerovat. Na druhý den opět zahřejeme do varu a přecedíme. Plníme do lahví.

15)DIABETES MELLITUS

 

KÚRA Z PUPENŮ NA DIABETES MELLITUS

20 g pupenů šeříku vložíme do 250 ml vody a přivedeme k varu. 15 minut vaříme na mírném ohni. Za 30 minut přefiltrujeme.  Podáváme 3x denně 1 PL

KONTRAINDIKACE A NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ŠEŘÍKU:

Nutno dodržovat stanovené dávkování, ve vyšších dávkách může šeřík působit dráždivě- viz výše.

Nepodávat u glomerulonefritidy, chronického selhání ledvin a při amenoree (nepřítomnosti menzes).

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

LITERATURA:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0e%C5%99%C3%ADk_obecn%C3%BD

https://articles.mercola.com/herbal-oils/lilac-oil.aspx

http://infoadvisor.net/medicinal-properties-lilac.html

http://domovouyasha.ru/siren-obyiknovennaya-lechebnyie-svoystva-sireni/

http://polzaverd.ru/specii-i-pripravy/poleznye-svojstva-sireni.html

http://www.neboleem.net/siren.php

https://www.thepracticalherbalist.com/holistic-living/lilac-an-edible-and-medicinal-treat/

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *