MUDr. Alena Hamplová

Můj příběh

Jsem lékařka a bylinářka. Několik let studuji a využívám účinků léčivých rostlin k léčení různých neduhů. Propojuji klasickou (školskou medicínu) s alternativní. Chci vás naučit znát a využívat léčivé rostliny. Chci, abyste věděli, že vůbec nemusíte utrácet peníze za drahé doplňky stravy, léčiva či jiné produkty v lékárně. Stači vyjít do přírody. Všechno co potřebujeme, roste kolem nás.

Jsem lékařka a vášnivá bylinářka. Miluji přírodu. V přírodě se cítím skvěle, nabíjí mne energií, jsem v harmonii. Já a moje rodina plně využíváme darů přírody k harmonizaci těla, léčbě různých neduhů. Mám spousty pozitivních zážitků s léčivými bylinami. Při problému sahám vždy nejprve do přírody, nikoliv k chemickým přípravkům. Rostliny mne svými účinky fascinovaly od dětství. Ráda jsem se jako malé dítě procházela přírodou a bylinky poznávala a sbírala. 

V mém životě bylo ale i období, kdy jsem se od přírody odklonila. Nebyl čas. Těžké studium na lékařské fakultě, následně nástup do stresujícího zaměstnání – práce v nemocnici na interním oddělení, noční služby a víkendové služby, spousty těžkých akutních stavů, resuscitace, umírání, výrazná únava, nevyspání i nedostatek času. Pak k tomu přišly děti, rodina, rekonstrukce chalupy.  Bylo toho na mě příliš. Až jsem se zhroutila. Trpěla jsem únavovým syndromem a depresemi. Krátkou dobu jsem užívala antidepresiva, ale záhy jsem zjistila, že tudy cesta nevede. Byla jsem zoufalá. Léky nezabíraly tak, jak jsem očekávala. Únava trvala, po lécích ještě větší.  Ptala jsem se – takto budu žít celý život?  Jiné východisko pro mne není?  

Jak jsem tedy začala s využíváním léčivých rostlin?

Pátrala jsem po jiných možnostech úzdravy.  Až jsem to pochopila – nemoc byla pro mne přelomovým bodem, věděla jsem, že na sobě musím zapracovat.  Bylo nutné od základů změnit celý můj život. Najít si čas pro sebe, opět splynout s přírodou, naučit se relaxovat. Na této cestě úzdravy a prozření mi pomáhala autopatie, léčivé rostliny a metoda EFT. Opět jsem se dostala do rovnováhy. Přestala jsem sloužit noční služby, po práci a o víkendech jsem si naplno užívala své milující rodiny.

Ponořila jsem se opět do studia léčivých rostlin, které jsem začala naplno užívat u sebe, své rodiny a některých pacientů. Svět rostlin mne fascinoval a stále fascinuje. Založila jsem bylinnou zahradu, kde mám více než 60 druhů léčivých rostlin a chodím je také sbírat do přírody. Vyrábím čajové směsi, tinktury, masti, léčivé oleje, … Pořádám i kurzy o léčivých bylinách.

Kurz o léčivých účincích rostlin a jejich využití.

Stále mne ale zajímala otázka – jak se zorientovat v tolika rostlinách a jejich účincích. Jak naučit veřejnost s bylinkami pracovat? Většina rostlin má polyfunkční účinky – působí na několik systémů najednou. Například zklidňují, působí pozitivně na zažívací ústrojí, jsou močopudné, dají se použít na kožní problémy či rány. Nejedná se tedy jen o jeden účinek na určitý problém, jak jsme tomu zvyklí u chemických léků. Navíc působení rostlin je způsobeno komplexem různých faktorů – kombinací určitých látek, energie, éterických sil, … Nefunguje tedy pátrání a izolace jedné jediné chemické látky, která by byla zodpovědná za pozitivní působení. Tuto chybu často dělají vědci.  Rostliny na lidský organismus působí celostně a napomáhají samoúzdravným pochodům těla. Jen nejsou tak razantní jako léky a je potřeba trpělivosti, účinek nastupuje až po několika dnech či týdnech, ale nemají většinou nežádoucí účinky. 

Jak se ale v tomto vyznat? Jak máme vybrat tu správnou bylinku či jak kombinovat? 

Je možné využívat intuici, ale je nutné rostliny a jejich působení znát.  Vytvořila jsem systém pro orientaci v účincích rostlin na jednotlivá ústrojí v těle a snadnější zapamatování. Na stránkách vás seznámím s fascinujícím světem léčivých bylin. V mém systému se také dozvíte, jak rostliny používat či zpracovávat.

Chtěla bych, aby se tyto stránky staly i skvělou pomůckou pro lidi, kteří s bylinkami teprve začínají a neorientují se v nich. 

Naučí se je znát. Spousty přátel mi říkají: „Chtěl bych taky používat bylinky, nauč mě to!“  nebo „Škoda, že neznám účinky rostlin, chtěla bych je poznat, jak na to?“ Tento web jsem vytvořila hlavně pro ně. Pomocí článků v blogu a v e-boocích vás seznámím se svým systémem pro orientaci v užití rostlin a naučím vás jak rostliny využívat.

Mým cílem je na vás alespoň trochu přenést mou lásku k rostlinám.

Jsem i na facebooku!

14 názorů na “Můj příběh”

 1. Děkuji vám za vše , co pro nás lidičky, kteří jsme na začátku bylinaření,děláte. Vaše e Booky
  jsou opravdu napěchované informacemi a jsou pro nás velkou inspirací, jednoduše řečeno
  skvělé.
  Marie

 2. Dobrý den,
  pročítám vaše stránky, moc děkuji za informace. Budete pořádat kurz? Prosím o info, děkuji,
  Krásný den , Irena Matoušková

 3. Děkuji za Vaši knihu Čarovná lékárna kolem našeho domu. Je tak přehledná a skvěle se v ní orientuje. A recepty jsou popsané i pro úplného začátečníka. Loni jsem připravila bezový sirup z květů. Ochutnala jsem jich během roku několik od jiných “výrobců”, ale ten podle Vás je nejchutnější.
  Ještě jednou díky!

 4. Jarmila Dobešová

  Dobrý den,
  už jen z letmého prohlédnutí Vašich stránek je mi jasné, že je budu pročítat často. A velký dík za to, že o tak prospěšné znalosti se s námi dělíte. Zatím jsem si objednala e-knihy, ale určitě dojde i na tištěnou. Ať se Vám vše daří, Jarmila Dobešová

 5. Lenka Li

  Právě jsem objevila Vaše stránky. Jste moc hodná, že takto nezištně pomáháte lidem. Děkuji za Vaši práci. O kurz bych také měla zájem až bude.

 6. Dobrý den,
  Popsala jste krásně svůj příběh, Děkuji za užitečné odkazy a rady. Držím vám palce a přeji mnoho ůspechu. S pozdravem.
  Michal R. Beroun

 7. Váš web je úžasný,děkuji za něj.Nenašla jsem info ohledně jmelí,ale nemám přečteno ještě vše,tak možná narazím. Nedá mi to,zeptám se je možné se k Vám objednat nebo poradit takhle na dálku?

 8. Dobrý den, patram po nějakých informacích o agastache, do které jsem se zamilovala před pár lety a chtěla ji namnozit na zahradě. Mám moc ráda bylinky a postupně rozšiřuji náš léčivý arsenal u domu. Zahradnicit se teprve učím a hltam toho víc než stíhám zpracovat, ale jsem ráda za každý bylinkový caj, který můžu uvařit z “vlastních” rostlin. Děkuji, že kracite po ceste zpřístupňování tohoto bohatství veřejnosti. Ať se daří!
  Můžu se zeptat odkud jste?

 9. Pavla Solaříková

  Dobrý den paní Hamplová, chtěla jsem se zeptat, zda je možné si u vás ještě zakoupit tištěnou knihu Čarovná lékárna kolem našeho domu, nemůžu ji na internetu již nikde sehnat? Takové knihy patří do knihovny na celý život, v elektronické podobě to není ono. Děkuji za odpověď, Pavla Solaříková

  1. Ala Hamplová

   Tištěná kniha je prozatím vyprodána, zatím je k dispozici jen v elektronické formě. Nynější neutěšená situace není vhodná pro dotisk knihy (drahý papír a jeho nedostatek apod.).

 10. Vladimír Libánský

  Dobrý den paní doktorko,při pročítání Vašich článků jsem vlastně teprve zjistil jaký docela poklad mám na mojí malé zahrádce u domu v podobě přerostlé sedmikrásky. Rostou zde různé bylinky a nevím kde se tam vzaly, jako ta sedmikráska nebo třeba brutnák lékařský.Vás znám z televize z pořadu o bylinkách. Kopřivy jsem tu neměl tak jsem si je dal od lesa do velkých květináčů.Rostliny mne vždy fascinovaly-je jich tolik druhů Děkuji Vám za staženou knížku. S pozdravem Vladimír Libánský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *