OUTKOVKA PESTRÁ- první slíbený příspěvek o houbách, tentokrát o královské houbě

3. listopadu jsem byla s přáteli na houbách. Ale ne na ledajakých, hledala jsem léčivé dřevokazné houby.   Když se budete v lese dobře dívat, určitě je najdete také. Jedna z mých nejoblíbenějších dřevokazných hub, které sbírám a používám,  je právě outkovka pestrá.

Trametes versicolor, někdy také Coriolus versicolor.

Outkovka pestrá je dřevokazná houba rostoucí prakticky po celém světě. Je používána po staletí v mnoha částech světa  jako skvělé léčivo se silnými protibakteriálními, protivirovými a protinádorovými účinky.

Je to jedna z nejprobádanějších medicinálních hub.

 

V outkovce jsou obsaženy dva specifické polysacharidy PSK a PSP, které jsou zřejmě zodpovědné za inhibici (tlumení) růstu rakovinových buněk.

V Japonsku je dlouho používán PSK extrakt ( také nazývaný KRESTIN)  jako doplňková léčba některých druhů  rakoviny již od roku 1980.

Dřevokazné houby hrají důležitou roli v rozkladu starých pařezů, stromů v lese, jsou nedílnou součástí lesního ekosysému na naší planetě.

Jedna z nejčastějších dřevokazných hub rostoucích na starých umírajících stromech či pařezech, je právě outkovka pestrá.   Je velmi adaptivní a proto se vyskytuje v tropickém, subtropickém i mírném pásmu.

POPIS

Plodnice rostou nad sebou jako střešní tašky. Povrch je heboučký,  plstnatý.  Je pruhovaná. Pruhy s chloupky se střídají s lesklými plochami.  Zespodu jsou drobné rourky, bílé barvy, ve stáří mohou být lehce nahnělé či našedlé.  Výtrusy jsou bílé.  Její druhový název naznačuje, že je velmi barevně pestrá– od hnědé, po šedou, namodralou, žlutou, někdy i nazelenalou (tato barva je ale spíše způsoběna řasami, které se na plodnicích mohou vyskytovat).  Někdy vypadá jako duha.

Toto je také outkovka
Vypadá i takto

Barevné spektrum outkovky

Anglicky se jí říká – Turkey Tail Mushroom–  krocaní ocas, skutečně vějíř v tmavé variantě vypadá jako ocas krocana.

Čínsky je nazývána yun zhi.         Nekdy také “královská huba” či “tráva Říše nebes”

Bývá také nazývána cloud mushroom – obláčkovou houbou.

Japonsky kawaratake.

Vyskytuje se hlavně na odumírajícím dřevě. Roste poměrně rychle. Nejvíce ji můžeme vidět v listnatých lesích- zejména  na dubech, bucích, ale i habrech, vrbách. Dokonce i na ovocných stromech- třešních, jabloních…   Viděla jsem outkovku i na pařezu smrku, takže někdy i na jehličnanech.  Podporuje rozklad starého dřeva, způsobuje   bílou hnilobu dřeva.  Zřídka je viděna i na živých stromech (hlavně v puklinách či odumřelých částech).  Roste od jara až do podzimu, ale plodnice lze sklízet celý rok.

Až půjdete listnatým lesem, sledujte i pařezy a staré kmeny a větve, určitě tuto houbu uvidíte.

Když ji najdete, podívejte se dospodu na rourky, měly by být bílé či krémové. Občas může být zaměněna   za šedoporku osmahlou.  Ta má ale rourky šedivé.  Šedoporka má ale také léčivé účinky.   Podívejte se na obrázek.

Šedoporka osmahlá
Šedoporka
Šedoporka zespodu

SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Sbíráme tak, že odlupujeme plodnice od dřeva. Doma je pak nutno houby očistit, pro kožovitou strukturu je to docela pracné- odkrajujeme ostrým nožíkem podhoubí se zbytky mrtvého dřeva, lze použít i nůžky.

Ihned usušte, pokud tak neuděláte, rozmnoží se vám v ní červíci či malí broučci, které jsem neidentifikovala, houbu pak můžete vyhodit.

Její plodnice jsou tužší, kožovité, hůře se krájí, po usušení se velmi špatně drtí, je potřeba použít buď mixér s vysokým výkonem či   nějaký výkonný starý mlýnek na kávu.

Můžete houbu i zamrazit.

TROCHU HISTORIE

V Asii je adaptogenní tonizující čaj z outkovky užíván po dlouhá staletí

První lékařská kniha- Shen Non Compendium Medica vydaná před 2000 lety popisuje účinky v posílení mužské síly, uklidnění nervů, prodloužení života a posílení sluchu.

Podle dokumentů z čínské dynastie Han se horkovodní výluhy podávaly pacientům s nádory plic a bronchitidou.

Podle tradiční čínské medicíny je houba prospěšná pro ducha (Shen) a životní energii (Chi) a posiluje šlachy a kosti  (Jing).  Je to popsáno  v knize tradiční čínské medicíny Bencao Gangmu – napsané Li Shizen  v období dynastie Ming v roce 1578.  V Číně jí také říkali královská houba,  v minulosti ji užívali hlavně císaři  a obyvatelé paláce – prodlužovala život a posilovala tělo. Pravidelná konzumace houby vede k dlouhověkosti.

Japonsky se houba nazývá kawaritake , nebo obláčková houba.  Houba je v Japonsku zkoumána již od 60. let 20. století. Zkoumán byl její efekt na imunitu a její protinádorové působení.  V 60. letech minulého století hledala japonská firma Kureha účinnou přírodní látku pro léčbu nádorového onemocnění žaludku. Jako nejzajímavější se jí jevila outkovka, v roce 1987 z ní byla izolována látka PSK (glykoprotein kureha) neboli krestin, která vykazovala vysokou protinádorovou aktivitu.

Látka PSK se pak stala velmi významnou , nyní zaujímá 25,2% z celého trhu protinádorových farmaceutk v Japonsku.

V Severní Americe a Evropě je houba původními obyvateli používána velice dlouho.

A TAKY TROCHU VĚDY

ÚČINNÉ LÁTKY   A  VĚDECKY POTVRZENÝ EFEKT OUTKOVKY NA ORGANISMUS

Outkovka obsahuje spousty betaglukanových polysacharidů, které pomáhají stimulovat imunitní systém.

Jeden z nich se jmenuje polysacharid K (PSK nebo také krestin) a je specifický pouze pro outkovku pestrou.  PSK je tvořen   z 62% polysacharidem a  z 38% bílkovinou.    V 80. letech byl PSK důkladně zkoumán v Japonsku, poté byl schválen jako léčivo při několika druzích rakoviny.   Dle klinických studií byl zjištěn efekt hlavně u rakoviny žalkudku, jícnu, plic a prsu.

V Japonsku je PSK nejvíce prodávaným lékem proti rakovině. V současnosti se užívá během konvenční protirakovinné léčby- spolu s operací, chemoterapií  či radioterapií.

Legrační je, že  FDA (americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv)  sice uznává přínosy outkovky pestré,  ale jedním z důvodů, proč nemůže výtažek outkovky oficiálně schválit,  je ten, že hlavní aktivní látka PSK není jednoznačně chemicky  určena.   PSK je směs cukrů a navázaných bílkovin, ale není v něm jedna molekula zodpovědná za jeho účinky na imunitní systém.  Proto je zařazen mezi neurčitá léčiva. Proto nemůže být PSK legálně  dovážen a distribuován v USA.   To je tedy výborné, že?

V Evropě je situace naprosto stejná, protože evropská legislativa také povoluje pouze léky s jednoznačně definovanou účinnou látkou a s popsaným mechanismem účinku.

V outkovce jsou i jiné malé polypeptidy a versicolor polysacharidy (VPS), které také působí příznivě na blokování růstu určitých rakovinných nádorů.

Outkovka také obsahuje polysacharid zvaný PSP (coriolan)- je tvořen 90% polysacharidem a z 10% peptidy, tento  polysacharid má silný antivirový účinek, stimuluje imunitu proti virovému onemocnění.   Bylo prokázáno, že antivirové složky outkovky  chrání organismus proti onkovirům- jako je virus hepatitidy C a  lidský papilomavirus (HPV), který způsobuje rakovinu děožního čípku.

PSK působí na nádorové buňky přímo- cytostaticky a cytotoxicky, ale i nepřímo- stimuluje buněčnou imunitu.

Stimuluje produkci interleukinu a interferonu a má schopnost zachycovat volné kyslíkové radikály. Antioxidační schopnost PSK chrání tkáně před poškozením radio a chemoterapií.

Outkovka zvyšuje počet NK buněk- natural killer– přirozených zabíječů, které jsou velmi důležitou součástí imunitního systému.  Jsou velmi důležité v protinádorové imunitě a proti buňkám infikovaným viry.    NK buňky jsou důležité i při mnoha autoimunitních onemocněních.

Při chemoterapii a radioterapii počet NK buněk klesá. Výtažek z outkovky může být velmi vhodný doplněk konvenční protinádorové terapie.

Pokusy na zvířatech prokázaly protinádorovou aktivitu PSK u různých nádorů  (hepatom- ca jater,  melanom, sarkom, karcinom, nádor prsu a plic) a také zvýšení imunitní reakce u pokusných zvířat.

PSK také u zvířat vykazoval protivirovou aktivitu proti HIV.

Outkovka zvyšuje tvorbu interferonu a mírní tak příznaky chřipky a pásového oparu  .

 

Houba produkuje enzym lakázu, která se používá k detoxikaci od cizorodých látek, jako jsou polychlorované bifenyly, barviva a různé další syntetické polymery   a také jako biologický bělící prostředek celulózy při výrobě papíru.

INDIKACE, POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku “Čarovná lékárna kolem našeho domu.”

1)PSYCHIATRIE, NEUROLOGIE

*Outkovka pestrá zklidňuje organismus, lze ji použít i u nespavosti.

*Má vliv na bolesti hlavy.

*Pro svůj imunomodulační vliv – je vhodná u autoimunitních chrorob- např. roztroušené sklerozy.

*Dle tradiční čínské medicíny je prospěšná pro ducha i životní energii.

2)DUTINA ÚSTNÍ, ORL

*Outkovka dle tradiční čínské medicíny odstraňuje hleny .

*Je ale vhodná i pro suchost v ústech, zejména  žvýkání plodnic.

*Může pomoci odstranit pískání v uších.

3)OČI

*Může být prospěšná i u suchosti očí.

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

*Outkovka pestrá posiluje imunitu,  odhleňuje, psůsobí protivirově.

*Proto je vhodná u respiračních infekcí, viróz, chřipek, nachlazení, pneumonie- zápalu plic apod.  Urychlí průběh těchto chorob a v chřipkovém období může být vhodnou preventivní  ochranou.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

*Houba je skvělým prebiotikem, který podporuje pozitivní mikrobiom těla – tedy růst příznivých bakterií pro tělo- například bifidobackterium či acidophilus atd.   Má tedy vliv na úpravu zažívání, je vhodná  také u syndromu dráždivého tračníku.

*Má hepatoprotektivní účinky– chrání játra před poškozením.

*Má prokázaný antivirový účinek proti viru hepatitidy B a C  (žloutenky).

8)GYNEKOLOGIE

*Může pomoci se slabou a opožděnou menzes.

*Léčí infekci lidským papillomavirem, která způsobuje riziko karcinomu děložního čípku.

10)KREV

*Pomáhá při leukopenii a trombocytopenii (nedostatku bílých krvinek a destiček).

*Jako podpůrná terapie bývá podávána i u leukemií, obzvláště při chemoterapii- snižuje její nežádoucí účinky, podporuje imunitu a tělo v úzdravě.

12)KŮŽE

*Mívá  efekt i u nočního pocení.

*Jako imunomodulátor působí příznivě i u psoriázy- lupenky a alopecie- padání vlasů.

13)ANTIVIROTIKUM, ANTIBAKTERIÁLNÍ EFEKT, TONIKUM-POSILUJÍCÍ ÚČINEK, IMUNOMODULANS A IMUNOSTIMULANS

*Má prokázané antivirové účinky– proti viru EBV (Epstein Barrové virus- původce infekční mononukleózy), proti viru hepatitidy B a C, také proti lidskému papilomaviru HPV (původce rakoviny děložního čípku), herpes simplex, ,   má i určitý vliv proti viru HIV.

*Působí proti Staphylococcus aureus, Escherichia coli a dalším bakteriím.

*Prodlužuje antibakteriální účinky antibiotik.

*Efekt má i u pacientů s lymeskou borreliosou.

*Může se podávat i jako antimalarikum.

 

*Outkovka pestrá prodlužuje život, oddaluje stáří. Pro tento efekt je používána po staletí.

*Posiluje lidské tělo.

*Můžeme ji podávat u únavy a vyčerpanosti, také u chronického únavového syndromu, v  rekonvalescenci po těžkých chorobách a u chronických chorob.

*Přípravek z outkovky také používají vytrvalostní sportovci pro posílení  a jako prevenci před virovými onemocněními.

 

*Posiluje imunitu– viz odstavec o PSK. Nepůsobí ale jen jako imunostimulans- tedy látka stimulující imunitu, ale i jako imunomodulátor- imunitu moduluje, upravuje, proto ji lze použít i u autoimunitních onemocnění (u těchto chorob většinou běžná imunostimulancia nejsou doporučována, protože mohou podpořit imunitu namířenou proti vlastnímu tělu).  Patří sem například revmatoidní artritida, autoimunitní thyroitida- zánět štítné žlázy, Crohnova choroba, roztroušená skleróza, cukrovka 1. typu, vitiligo, psoriáza-lupenka…   Látky v outkovce  působí na rovnováhu a funkční souhru  jednotlivých složek imunitního systému.

*Má všeobecně protizánětlivé účinky.

15)HORMONÁLNÍ SYSTÉM

*Outkovka  je vhodná u diabetu mellitu.

*Může mít vliv i na autoimunitní záněty štítné žlázy.

16)RAKOVINA

*Outkovka může být užívána jako prevence proti rakovině,.

*Má ale i prokázaný protirakovinný účinek– zejména u nádorů žaludku, tlustého střeva, jícnu, prsu, plic, prostaty. V Portugalsku podávali outkovku s úspěchem pacientkám s počínající rakovinou děložního hrdla.

Působí na nádorové buňky přímo- cytostaticky a cytotoxicky, ale i nepřímo- stimuluje buněčnou imunitu.

Snižuje nebezpečí recidivy choroby, brzdí rozvoj samotného nádoru a i metastáz.   Je vhodné ji používat k chemo a radioterapii  a samozřejmě chirurgické léčbě.   Konvenční terapie je pak lépe pacientem snášena, má méně nežádoucích účinků a nedochází pak ke změnám krevního obrazu či jater.

Antioxidační schopnost PSK chrání tkáně před poškozením radio a chemoterapií.

PSK regeneruje poškozenou kostní dřeň po chemo a radioterapii (zvyšuje počet leukocytů a trombocytů- bílých krvinek a destiček). Tlumí bolest pacientů s nádorovým onemocněním.  Potlačuje únavu při terapii. Má vliv i na padání vlasů.

Outkovka zvyšuje počet NK buněk- při chemoterapii a radioterapii počet NK buněk klesá.

Výtažek z outkovky může být tedy velmi vhodný doplněk konvenční protinádorové terapie.

 

Známý mykolog Paul Stamets   měl vlastní zkušenost s outkovkou. Jeho matka onemocněla rakovinou prsu, měla již metastázy a lékaři jí podávali jen paliativní terapii, dávali jí méně než 3 měsíce života. Pacientka již nemohla podstoupit operaci ani radioterapii, kromě chemických léků, brala také 4 kapsle outkovky 2x denně , o několik měsíců byly nádory pryč a ona přežívala ještě několik dalších let.                     Na toto téma bylo provedeno i pár klinických studií.

 

 

Outkovka je také používána ve veterinární medicíně. Mycelium outkovky se přidává do krmiva domácím zvířatům a koním s cílem podpořit imunitu, posílit je, také v rekonvalescenci po operacích.

Outkovku také občas používají floristé jako dekoraci.

 

JAK HOUBU PODÁVAT:

Doporučená denní dávka je 3-5 g.  Maximálně 9 gramů. Účinné bývají ale i dávky kolem 1-3 g.

První týden je vhodné začínat s polovičními dávkami, někdy může outkovka způsobit nevolnost, než si tělo zvykne.

Užívat nalačno.

Nepodáváme  dlouhodobě, tělo by si zvyklo a efekt by pak nebyl takový, jaký chceme. Po měsíci podávání uděláme vždy 14 dnů přestávku a pak pokračujeme dál.

PRÁŠEK Z HOUBY

Outkovku usušíme v sušičce při teplotě do 40-50 st. C- většinou stačí 24 hodin a houby jsou usušené, jsou totiž tenké.   Lze sušit i v troubě při pootevřených dvířkách – sušíme při 70-80 st.C, cca 24 hodin. Po usušení vložíme  do mixéru s vysokým výkonem  (normální mixér bychom outkovkou poškodili- je velmi tuhá a kožovitá, po usušení ještě více než za čerstva, klasický mixér byste zlikvidovali), další možností je nějaký starý, kvalitní mlýnek na kávu (ty moderní to ale taky neutáhnou).

Podáváme 1 ČL 3x denně nalačno cca 1 hodinu před jídlem či 2 hodiny po jídle. Zapijte vždy hojně vodou.

Nebo 6x denně na špičku kulatého nože.

Prášek můžete naplnit do kapslí, dá se koupit tzv. “kapslovačka” , ruční plnička kapslí, která vám plnění usnadní.

Pak můžete užívat 1- 3x denně 2 kapsle (závisí na tom, zda outkovku užíváte preventivně či léčebně). U rakoviny bych podávala i 4x denně 2 kasple.

JEDNODUCHÝ HOUBOVÝ ČAJ

1ČL kousků  či prášku outkovky  (cca 1-1,5 g)   zalijeme 2 hrnky vody a vaříme na velice mírném plameni cca 1 -2 hodiny.

Poté přecedíme. Scezené kousky nevyhazujeme proces můžeme ještě jednou zopakovat.

Voda se většinou zredukuje varem, můžeme postupně dolévat, aby se nevyvařila úplně.

Čaj chutná houbově, jako třeba houbová polévka, ale trochu trpká. Pokud by vám to bylo odporné, lze přidat med, zázvor, nějaký džus či zelený čaj.

Lze uchovávat v lednici pár dnů.

Další možností je

ŽVÝKÁNÍ ČERSTVÉ ČI SUŠENÉ OUTKOVKY

Takto outkovku užívám já- kousek cca 2-3 cm  sušené plodnice  žvýkám, zprvu je  tuhá, ale postupně se slinami rozmělní. Drť která vznikne pak zapiju vodou.

ZAMRAZENÍ

Čerstvé plodnice můžeme zamrazit, pak používat například ke žvýkání.

ČAJ Z OUTKOVKY A KURKUMY

(https://draxe.com/turkey-tail-mushroom/)

1 šálek posekané outkovky

5 šálků  vody

1/2 ČL mleté kurkumy

2 a 1/2 ČL  medu

1 kapka citronového esenciálního oleje

Houbu nasekáme na malé kousky a dáme do hrnce, zalijeme vodou a  asi hodinu pozvolna vaříme.

Přecedíme přes cedník. přidáme 1/2 ČL mleté kurkumy a 2,5 ČL medu. Můžeme kápnout 1 kapku citronového esenciálního  oleje.

Do čaje můžete přidat mandlové mléko, kapku skořicového esenciálního  oleje nebo stévii.

 

Určitě by bylo možno z houby vytvořit

TINKTURU,

ale její macerace pro svou tuhost by asi byla náročnější, použila bych vysokoprocentní líh a macerovala bych asi outkovku rozmělněnou na prášek či na nejdrobnější kousky.  Před rozmělněním je možno čerstvé plodnice zamrazit, naruší se tím buňky a lépe se pak látky budou do lihu  macerovat. Doba macerace co nejdelší. Tinktura ale v literatuře moc popisována není.

 

Pokud máme tinkturu, pak  je  ještě účinnější  tzv.

 LIHOVODNÝ ROZTOK

Do čaje připraveného dle návodu přidáme  10 kapek  tinktury. Efekt se tím ještě umocní

 

Já sama houbu užívám jen pro takovou prevenci a udržení energie. Většinou jako žvýkačku. Děti ji moc nechtějí, ale čaj vypijí.   V době virózy, kdy dcera onemocněla a já byla pod přímou palbou virů, byla outkovka jedním  z přípravků, který mne od virózy ochránil.

 

V lese, hlavně listnatém se po ní dívejte, roste opravdu všude. Najdete poklad.

 

 

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 

 

LITERATURA:

Vladimír Antonín, Ivan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková: Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

https://www.superfoods-for-superhealth.com/coriolus.html

https://draxe.com/turkey-tail-mushroom/

http://www.mushroom-appreciation.com/trametes-versicolor.html#sthash.Toe0BnrX.dpbs

http://foragedfoodie.blogspot.cz/2016/11/preserving-turkey-tail-mushrooms.html

https://halfhillfarm.com/2013/12/06/turkey-tail-mushrooms-fight-cancer/

 

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je  ubezpečit se, že se nejedná o závažné onemocnění či dokonce o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

27 názorů na “OUTKOVKA PESTRÁ- první slíbený příspěvek o houbách, tentokrát o královské houbě”

  1. Krásný den madam.
    O lečivé houby se zajímám už mnoho let. Musím se přiznat, že jsem váš článek pozorně přečetl. Je to perfektní článek, který na nic nezapoměl a určitě pomůže mnohým v boji s potvorou. Pokud mohu i já přidat něco zajímavého, dejte vědět.

    Děkuji
    Otakar Zachař

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den,
      děkuji za komentář.
      Budu ráda za jakékoliv Vaše zkušenosti s houbami.
      Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde mohou lidé vkládat své zkušenosti s léčivkami. Nebo kdybyste se chtěl podělit jen tak emailem…. Příspěvek zveřejním sama.

  2. Outkovku take sbírám a užívám. Chci se optat za Vaši zkušenost s čajem pro děti. Jde mi o dvouletého syna. Předem díky za podělení se se zkušeností.

  3. Dobrý den paní doktorko,
    outkovku jsem objednala na doporučení mudr., ke které chodím na AKPT, pro nemocného otce (karcinom plic) v Německu, kde ji v Bio kvalitě a pod přísným dohledem pěstují, ale byla velmi drahá. Našla jsem ji však i teď v lese. Sbírala byste ji i nyní po zimě – přemrzlé? Našla jsem také březovník, u kterého však bylo ze spodu patrné, že v něm už někdo bydlí ;-). Nevíte, kdy by mohly u obou hub vyrůst nové plodnice?
    Velice děkuji, Vaše stránky jsou úžasné :-)…
    Radka

    1. Ala Hamplová

      Někdy už nevyrostou, jindy ano. Musíte to sledovat. Choďte se na to místo pravidelně dívat.

    2. Outlovku i ostatní choroše sbírám po celý rok. Samozřejmě musí být houba živá, zdravá, bez cizích obyvatel;-).
      Březovníků najdete spoustu, když půjdete do březového háje. A Outlovka roste všude v listnatých lesích na pařezech a popadaných stromech. Je však dost malá, tak je třeba se pozorně dívat.

    3. Mám zkušenost, že outkovka roste max dva roky, pak je třeba hledat jinde. Zvládá i jehličnaté dřevo, na něm začíná už během léta, na listnatém dřevě roste na podzim a v zimě. Premrzle outkovky zhruba do půlky dubna lze také použít.
      Tinkturu dělám v 80% lihu, outkovku předtím premrazim pár dnů, nakrájím na co nejjemnější proužky nůžkami, a nechám asi 3-6 týdnů v lihu. Následně redim na 40%, pár dnů zkouším nejprve na sobě:-), pak dávám potřebným.
      Jinak mám zkušenost, že outkovku lze snáze najít v nadmořských výškách pod 500 m.

  4. Olga Pitrunová

    Dobrý den. Váš článek se mi hodně líbil. Narazila jsem na něho, když jsem hledala informace o houbě, kterou jsem našla na kmeni. O léčivé bylinky i houby se zajímám už dlouho, ale určit je podle internetu je těžké. Nebudete třeba pořádat nějaké kurzy? Vaše spojení lékařky a bylinkářky je výborné. Moc vás zdravím , Olga P.

  5. Vera Svitorkova

    Začala jsem užívat biomasu z outlovky, jako prevenci 5 dní a 2 dny přestávka. Cca po týdnu se mi objevila vyrážka v obličeji. Zhruba po měsíci užívání se objevila bolest břicha a průjem ve stylu, že nemělo vůbec cenu vycházet z WC . Snad 20let jsem podobné potíže neměla.
    Outlovku jsem vysadila, vše se zdálo být v pořádku a tak jsem užívání obnovila a situace se opakovala. Je možné, že toto může způsobit ? A nebo je to součást nějakého čištění organismu ? Děkuji za odpověď

  6. Linda Kadeřábková

    Dobrý den, paní doktorko, mockrát děkuji za vaše úžasné články o léčivých houbách. Zkusila jsem již některé houbičky také sbírat, ale musím se přiznat, že v této době je to trochu obtížné, vzhledem k tomu, že jsou houbicky nasáklé vodou a vypadají poněkud jinak než jak je znám z fotografií. Problém mám právě s outkovkou pestrou. Bojím se, že ji znamením za jinou houbu. Rada bych se Vás zeptala, které období je nejlepší pro sběr a jestli byste mi také doporučila pro maminku, která má tumor na plicích a metastaze (4.stadium) právě tuto houbu nebo mám zvolit jinou? Moc děkuji za odpověď,
    Linda

    1. Ala Hamplová

      Ano, pro maminku můžete vyzkoušt. Houby sbírám od pozdního léta do zimy.

  7. Dobrý den, paní doktorko, Váš článek mne nadchl a chtěla bych na jeho základě podpořit léčbu boreliozy (respektive nyní již rekonvalescenci) u téměř 5-leté dcerky, již dobrala ATB. Jakou formu (čaj nebo žvýkání sušené houby) a četnost a délku léčby byste v jejím případě doporučila? Ptám se rovnou i za syna známé, kterému je 8 let, a boreliózu měl minulý rok a letos opět. Bohužel na e-mailovou zprávu od Vás nemám reakci. Předem moc děkuji! Alena G.

    1. Ala Hamplová

      Zkusila bych houbový čaj. Nejlepší forma pro dítě. Můžete i smíchat s ovocnou šťávou, aby roztok vypilo. Jinak lze sehnat i tobolky s outkovkou. Podávala bych 6 týdnů, poté pauza.

  8. Dobrý den. Mě se nikdy nepodařilo namlít outkovku na prášek třeba jako mají v houbové výživě MLR . V rotačním mlýnku dosáhnu hrubší vaty a na kameninovém mlýnku na obilí vatu přemelu na jemnější, ale stále vatu. Kdyby byla k mání nějaká rada, zda jde namlít na prášek, budu rád. Zkušenosti se sběrem mám, že nejvíce rostou na bukových pařezech (ne čerstvých a ne příliš ztrouchnivělých), občas i na jiných listnáčích. Pařezy na slunných dostatečně teplých a přitom vlhkých místech – paseky, řidší les, parky, okolí lesních cest, spadané větvě a kmeny. Největší žně jsou při vlhkém teplém podzimu, kdy letní trávy z lesa postupně zmizely. Sbírám do mrazíků, někdy i při nich. Čerstvá outkovka má bílý spodek a na okraji bílý nebo světlý proužek. Stářím proužek tmavne a spodek se zbarvuje do krémova. Asi je dobrá, protože je často a brzy chrobavá. Milan

    1. Ala Hamplová

      Komerčně vyráběné produkty z outkovky jsou tvořeny z podhoubí, to lze lehce usušené drtit. Celé plodnice dělají tu vatu. Já raději plodnice žvýkám celé, nebo z nich dělám odvar.

  9. Dobrý den, je vhodné ji užívat během kojení? Mám borelku a nyní 6 měsíců mimčo.
    Děkuji

  10. Dobrý den,
    Dnes jsem v lese narazila na výraznou chorosovitou houbu, vypadala úplně jako tmavohneda outkovka pestrá, ale jakoby masitější a hlavně jasně kakaově tmavohnedá i zespodu, krátké kompaktní rourky. Nechala jsem jí tam, ale vrtá mi hlavou, co to mohlo být? Ani jsem jí nevyfotila, ale vypadala velmi podobně jako jedna z vašich ilustračních fotek u tohoto článku. Je fakt, že jsem neviděla dřevo, že kterého by rostla, spíš jakoby přímo ze země, ve tvaru kompaktního balkonkoveho trsu.

  11. Dobrý den,
    outkovku jsem sušil cca 2dny v sušičce.Houba je stále kožovitá a po rozmixování je zní spíš taková vata než prášek.Pak je velice těžké dělat nějaké dávkování.Prosím,máte taky takové zkušenosti.Kde by mohla být chyba??? Děkuji.

    1. Ala Hamplová

      Outkovku raději žvýkám v podobě celých plodnic, protože jsou s ní trable, které popisujete. Nebo dělám odvar. Nicméně i když je to “vata”,nevadí …

      1. František

        Dobrý den paní doktorko, dcera má boreliozu, už se s tím potýká dlouho a výsledky jsou mizivé. přečetl jsem si všechny články na toto téma. Prosím odepište v jaké formě se dá outkovka použít a jaké je procento úspěšnosti.
        Děkuji za odpověď.

        1. Ala Hamplová

          Outkovka pestrá je jen jeden ze střípků léčebné skládanky, která u boreliozy může pomoci. Je potřeba působit na několika rovinách. Já sama jsem si svou boreliozu léčila pomocí nejrůznějších rostlinných přípravků spolu s autopatií a pravidelným saunováním.

  12. Pavel Franta

    Dobrý den paní doktorko,mám boreliozu v pozdním stadiu a dostal jsem na to antibiotika Doxybene po kterých mi je zle,dočetl jsem se že antibiotika v tomto stadiu spíš tělo oslabují a nemají učinek.Proto hledám alternativní léčby,tak se chci zeptat, jestli máte zkušenosti s outkovkou na léčbu boreolizy.
    Děkuji předem za odpověď.
    Pavel Franta

  13. Karel Truneček

    Dobrý den paní doktorko.Děkuji za
    Vaše úžasné příspěvky ! Dle vašeho receptu jsem si připravil z čerstvé outovky čaj. Piju jednou denně na lačno cca 2dcl. Stačí to aby to bylo účinné a za jak dlouho po vypití mohu jíst? Děkuji za odpověď.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *