Zlatice – překvapivě cenné léčivo

Zlatice (Forsythia) je jeden z prvních květoucích keřů, který poutá na jaře naši pozornost krásnými žlutými květy. Zlatice jsou jedinečné v tom, že kvetou dříve, než se na nich objeví listy.   V parcích, na ulicích, zahradách, prostě téměř všude v našem okolí se můžeme setkat s těmito  okrasnými keři, protože jsou nenáročné na pěstování i údržbu. Všichni máme zlatici většinou spojenou s obdobím Velikonoc. Její květoucí větévky si dáváme doma do vázy, věsíme na ně vajíčka a kocháme se prvními jarními barvami. Zlatice krásně vykvete právě v brzkém jaru, po 2-4 týdnech odkvete a po zbytek roku se pak díváme na  olistěný zelený keř.

Někdy bývá zlatice  lidově nazývána zlatý déšť. Nicméně jako zlatý déšť se označuje také keř s názvem štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), jehož květenství jsou uspořádány v převislých hroznovitých květentsvích. Květy jsou podobné květům akátu, ale jsou žluté. Všechny části štědřence jsou pruce jedovaté. Otrávit se můžeme již pár květy, semeny či listy. Takže zlatici a štědřenec nesmíme zaměnit. Což by se ale nemělo stát, protože zlatice je velmi běžná a vyskytuje se téměř všude, zatímco štědřenec vídám jen zřídka a opravdu vypadá jinak.

Zlatice pochází z východní Asie a  postupně se rozšířila různě po světě jako okrasný keř. Zlatice převislá (Forsythia suspensa) pochází z Číny, kde roste na rozsáhlém území ve středu a na východě. Hlavně na travnatých pláních horských svahů v nadmořských výškách až 2200 metrů. V Evropě byla poprvé vysazena v roce 1833 v Holandsku a od té doby je pěstována jako okrasný keř v celé Evropě. Postupem doby byla vyšlechtěna řada kultivarů.

V České republice je nejčastěji pěstována v různých kultivarech – zlatice prostřední (Forsythia intermedia), zlatice převislá (Forsythia suspensa) a vejčitá (Forsythia ovata). V březnu kvete nejprve zlatice vejčitá, na přelomu března a dubna pak zlatice převislá a v dubnu pak zlatice prostřední a další druhy. 

Latinský rodový název Forsythia byl zvolen na počest skotského zahradníka Williama Forsytha (1737-1804).  William Forsyth se proslavil například tím, že v  roce 1774 vytvořil pravděpodobně první skalku (Rock Garden) v Anglii. V použitém materiálu byly staré kameny z londýnského Toweru a láva z Islandu. Publikoval mnoho prací o zahradnictví. Velkou pozornost věnoval ve svých publikacích houbovým chorobám dřevin, ošetření ran na stromech. Je autorem směsi z hovězího hnoje, močůvky, práškového vápence, dřevěného popela a písku, kterou používal na ošetření poraněných stromů. Za složení této směsi obdržel 1500 liber od vlády, když její pomocí zlepšil zdravotní stav dubů v královských lesích. Na jeho počest byl rod zlatice pojmenován podle jeho jména, ale sám Forsyth zlatici nikdy na vlastní oči neviděl, protože se dostala do Anglie až v roce 1840.

Tradiční čínská medicína používá plody ze zlatice prostřední (Forsythia suspensa)  již tisíce let. Nazývají je Lian Qiao (Lianhua-Qingwen (LHQW)). Patří k padesáti základním bylinám používaným v tradiční čínské medicíně. Plod je velmi ceněn jako antiseptické a protizánětlivé  léčivo, které se v minulosti používalo k léčbě různých příznaků včetně horečky, nevolnosti a bolesti v krku, k ošetřování vředů, karbunkulů, příušnic a infikovaných krčních žláz. Má svíravý účinek, stimuluje činnost srdce, nervového systému a žlučníku.  A často se kombinuje s jinými bylinami, nejčastěji se zimolezem.

Sušený plod F. suspensa je uveden v japonských, čínských a korejských lékopisech. Mnoho farmakologických studií potvrdilo, že plod zlatice má protizánětlivé, antioxidační, antivirové, antiemetické účinky. Vědecké studie potvrzují, že působí protinádorově, hepatoprotektivně, neuroprotektivně a kardiovaskulárně.

Syrové květy zlatice jsou jedlé, i když trochu nahořklé. Můžeme je přidávat do salátů či na okrasu jiných jídel. Dá se z nich vytvořit sirup, želé či čaj. Lístky se také přidávaly v Británii do ginu s tonikem.

CHEMICKÉ SLOŽENÍ

Forsythie patří k léčivým rostlinám, které jsou v poslední době podrobeny vcelku intenzivnímu výzkumu. Proto také bylo v zlatici identifikováno spousty fytochemikálií, v některých pracích se píše až o 237 doposud známých sloučeninách. Číslo ale samozřejmě, podobně jako i u dalších rostlin, zřejmě není konečné.

Jedná se hlavně o lignany, flavonoidy, iridoidy, diterpenoidy a triterpenoidy, steroly jako je například B-sitosterol, též  těkavé silice ( např. alfa a betapinen, myrtenol, sabinen atd.).

Jejími typickými obsahovými látkami jsou lignany (např. phyllirin (forsythin), forsythiosidy a pinoresinol atd.). Lignany (známe je například ze semen lnu a sezamu) mají široké spektrum biologických účinků –  mají fytoestrogenní účinky, působí hepatoprotektivně, antioxidačně, antimikrobiálně a antivirově, mají též protirakovinové účinky.

Z flavonoidů jsou přítomny zejména deriváty kvercetinu a  kaemferoluFlavonoidy působí jako antioxidanty – bojují proti poškození buněk a tkání způsobenému reaktivními molekulami nazývanými volné kyslíkové radikály, které mohou přispívat k nejrůznějším civilizačním onemocněním včetně rakoviny. Flavonoidy mají kardioprotektivní a protirakovinové účinky. Působí protizánětlivě a například kvercetin je znám svými protialergickými účinky. Inhibuje degranulaci mastocytů (žírné buňky) – díky tomu má antihistaminový a protizánětlivý efekt. Často se hovoří v souvislosti se zlaticí o derivátech rutinu , což je glykosid kvercetinu (quercetine-3-rutinoside), který posiluje kapiláry a je venotonický (zpěvňuje žíly). Je prospěšný u křečových žil, hlavně u tzv. pavoučkovitých varixů, hemoroidů, otoků nohou apod. Obsah rutinu je ve zlatici celkem významný, uvádí se 1-3,1%.   Účinek flavonoidů je podporován vitamínem C a naopak flavonoidy podporují účinek vitamínu C. 

Triterpenové saponiny přítomné ve zlatici jí dodávají expektorační, diuretické, antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti.

Iridoidové látky jsou speciální podtřída monoterpenů.  Jsou to hořké látky. Pojmenování iridoidů je odvozené od názvů sloučenin iridodial a iridomyrmecin izolovaných z mravenců rodu Iridomyrmex, kteří tyto látky vyučují jako ochranný sekret při ohrožení. Iridoidy mají většinou účinky  antimikrobiální, protizánětlivé, některé působí antihypertenzivně

 

SBĚR:

V tradiční čínské medicíně se používaly hlavně plody po odkvetení rostliny, ale různě po světě  – například v Polsku či Rusku jsou velmi populární i květy. Léčivé jsou i listy, větévky a kořeny, které jsou využívány v TČM.

Plody se sbírají na podzim na počátku dozrávání a poté  se upravují v horké páře nebo povařením a následně se suší. Mají zelenavou barvu. Pokud se sbírají po dozrání, mají barvu žlutavou. Plody mají hořkou chuť, mírně štiplavou.  V tradiční čínské medicíně se používají pro svoje antiseptické a protizánětlivé účinky.

Květy sbírámě v době, když ještě nejsou plně rozvité, nebo jsou polorozvité.  Nejlepší je sbírat květy před polednem, v den, kdy neprší, stejně jako ostatní bylinky. Tehdy mají největší hodnotu. Samozřejmě se nesbírá z keřů rostoucích u silnic. Používají se jak okvětní lístky, tak celé květy. Po nasbírání květů je rovnoměrně rozprostřete na bílou látku a nechte alespoň hodinu ležet, aby z nich mohl vylézt  případný hmyz. Květy používáme syrové či sušené. Jsou lehce nahořklé, ale nálev z nich hořký téměř není.  Sušíme je na suchém, tmavém, vzdušném místě, mimo sluneční záření.  Materiálem byste měli čas od času lehce zatřást, aby květy rovnoměrně oschly. Při používání sušičky pamatujte, že teplota by neměla být nastavena příliš vysoká – nejvhodnější teplota je 35-40 stupňů Celsia. Při správném sušení by neměly ztratit barvu. Sušené květy se uchovávají v uzavřených sklenicích na tmavém místě.

Jedlé jsou nejen květy zlatice, ale i  velmi mladé listy. Lze je přidat do jarních salátů a ozdobit pokrmy.

 

LÉČEBNÉ POUŽITÍ

 

1)NERVOVÝ SYSTÉM

Hydroethanolové výtažky ze zlatice, tedy tinktury mají protikřečové, analgetické  a uklidňující vlastnosti. Pomáhají například při bolestech hlavy.

V Rusku  a Polsku se plody zlatice používaly i při meningitidě (zánětu mozkových blan).

2)HORNÍ CESTY DÝCHACÍ A DUTINA ÚSTNÍ

Nálev z jakékoliv části rostliny je účinný při zánětu v dutině ústní, například  zánětu dásní, krvácení z dásní apod.  Pomáhá při bolestech v krku, zánětu hltanu, hrtanu, angině, ale i při příušnicích.

Květ zlatice má díky obsahu kvercetinu protizánětlivé a antialergické vlastnosti a brzdí uvolňování histaminu. Díky tomu tlumí  projevy alergické reakce.  Nálev ze zlatice v tomto případě popíjíme, můžeme jím též vyplachovat dutinu nosní.  Nálevem lze i kloktat či vyplachovat ústa. 

Při nachlazení, virové  ale i alergické rýmě můžeme do nosu kapat čerstvě vymačkanou šťávu z květů zředěnou napůl vodou. Aplikují se 1-2 kapky 2x denně do každé nosní dírky. Šťávu můžeme získat například lisem na česnek.

3)OČI

Nálev ze zlatice se může použít k oplachům a koupelím podrážděných a unavených očí. Pomáhá též u zánětu spojivek.  Zklidňuje též záněty očí způsobené alergiemi.

Objevila jsem i zmínky o použití u katarakty (šedého zákalu) a glaukomu (zeleného zákalu).

ODVAR K OČNÍ APLIKACI

1ČL květů zlatice zalijeme 250 ml hodké vody, 3 minuty povaříme, necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme přes jemné sítko. Necháme zchladnout na pokojovou teplotu. Odvarem oči vyplachujeme či je koupeme pomocí oční vaničky, Roztok lze také vkapávat do očí pomocí kapátka.  Každý den vytvoříme čerstvý roztok!! Pokud je velké teplo, používáme jej jen polovinu dne.

 

4)DÝCHACÍ CESTY

Čaj z kterékoli části rostliny se doporučuje pít při chřipkových epidemiích. To může zabránit vniku onemocnění, a pokud se nakazíte, můžete se co nejdřívě zotavit bez komplikací. Zlatice je účinným pomocníkem v boji proti různým infekcím dýchacích cest, kde snižuje horečku a ulevuje od bolesti. Díky saponinům působí expektoračně – pomáhá vykašlávat. Zlatice má protibakteriální a protivirové účinky. Posiluje imunitu. Má také antipyretické účinky –  působí proti horečce.

Plody zlatice rozemleté ​​na prášek smíchané s květy zimolezu se používají v Asii k léčbě  infekcí dýchacích cest (bronchitida, angína, chřipka a infekční onemocnění, jako jsou spalničky).

V roce 2002-2003 bylo v Číně zjištěno, ža výtažek z plodu  zlatice pomáhá při léčení těžkého akutního respiračního syndromu (SARS), v roce 2020 se potvrdilo, že efekt je patrný i proti viru SARS-CoV2 (viru, který způsobil v nedávné době pandemii onemocnění covid-19). Pro zvýšení účinku se kombinoval se zimolezem japonským(Lonicera japonica).  Prospěšné účinky také prokázala při léčbě pacientů s pneumonií (zápalem plic) COVID-19

Podobný efekt má i u chřipkyU myší stimulovaných virem H1N1 (chřipkový virus A subtypu H1N1, který způsobuje i prasečí chřipku), látka phyllirin (lignan) z plodů zlatice prodloužila dobu přežití a zmírnila poškození plic, zatímco snížila titr viru a snížila expresi IL-6 a chřipkového hemaglutininu. Ve studii z prosince roku 2019 byl sledován efekt forsythiasidu A u myší infikovaných virem chřipky (H1N1, A/FM1/1/47). Vědci zjistili, že tato látka snižuje virovou zátěž a potlačuje zánětlivou imunitní odpověď, přičemž došlo k menšímu poškození tkání. Forsythiosid A je tedy účinné antivirotikum. Chrání také plíce před akutním poškozením, které je způsobeno infekcí, pneumonií, vaskulitidou nebo sepsí a které nemá žádnou specifickou a účinnou terapii s výjimkou primární podpůrné léčby nebo péče u lůžka. Forsythosid B má kardioprotektivní (chrání srdeční sval před poškozením) a neurorpotektivní účinky (chrání nervovou tkáň) . Výsledky výzkumu ukázaly, že forsythosid B chrání plíce před poškozením tím, že zmírňuje infiltraci zánětlivých buněk a potlačuje zánět plic.  Forsythosid B, má dobré antioxidační a antibakteriální vlastnosti in vivo a in vitro 

Čínská droga Lianhua-Qingwen –  LHQW byla vcelku úspěšná jako léčivo u epidemie COVID-19  v roce 2020.  Xu Nanping, náměstek ministra pro vědu a technologii  v roce 2020 (Science and Technology of China) uvedl,  že přibližně 85% čínských pacientů s COVID-19 podstoupilo léčbu preparáty tradiční čínské medicíny.

5)SRDCE

Zlatice pomáhá normalizovat krevní tlak.  U hypertenze se například v Rusku doporučoval odvar  z listů zlatice vařený 8-10 minut, poté se nechá louhovat do zchladnutí a po přecezení se pije po malých doušcích nalačno. Tento odvar pomáhá též při poruchách periferní či mozkové cirkulace.

Forsythosid B má kardioprotektivní (chrání srdeční sval před poškozením).

Phillygenin (phillygenol) a jeho glykosid phyllirin, lignan nacházející se ve zlatici má mnoho léčivých účinků. Mimo jiné působí jako antioxidant, redukuje krevní tuky a inhibuje oxidaci LDL cholesterolu. To vše je prevencí rozvoje aterosklerozy tepen.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Zlatice se ve východní Asii tradičně používala  k úlevě od zánětů v zažívacím systému a léčbě gastrointestinálních problémůPomáhá při nevolnosti a zvracení – má antiemetické účinky.  Používal se též při léčbě vředové choroby žaludku.  Účinné látky ze zlatice zvyšují sekreci hlenu, žaludečních šťáv a žluči a aktivují procesy vstřebávání živin ze střev do krve. Působí jako spasmolytikum – uvolňuje bolestivé křeče.

Lignan phillygenin (a jeho glykosid phyllirin) v plodech zlatice vykazoval ochranný účinek proti akutnímu poškození jater různými látkami u potkanů. Má hepatoprotektivní účinek. Zlatice se v minulosti  používala u onemocnění jater a u cirrhozy. Nálevy a odvary se zlaticí se doporučovaly při žloutence, neprůchodnosti žlučovodů.

Účinné polyfenolové látky ze zlatice stimulují katabolismus lipidů v játrech a potlačují dyslipidémii (zvýšené tuky v krvi), čímž zmírňují obezitu vyvolanou špatnými stravovacími návyky. Bylo prokázáno, že  mohou zmírňovat obezitu u zvířat konzumujících stravu s vysokým obsahem tuků.  Hlavními polyfenolickými sloučeninami v listech F. suspensa jsou pinoresinol β- d -glukosid, phillyrin a forsythiasid a jejich hladiny jsou vyšší v listech rostliny než v jejích plodech. Plody a listy F. suspensa díky nim mohou vykazovat účinky proti obezitě.

Bylo prokázáno, že extrakt z listů zlatice pomáhá obnovovat normální strukturu střevní mikrobioty a podporuje metabolizování mastných kyselin s krátkým řetězcem střevními mikroorganismy. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem (short chain fatty acids, SCFA) vznikají fermentací hlavně v první (vzestupné) části tlustého střeva působením bakteriálních enzymů na rozpustnou (fermentovatelnou) vlákninu. Pro organismus mají SCFA značný význam. Lokálně dodávají energii střevním epiteliálním buňkám, snižují pH, zvyšují absorpci vápníku, železa a hořčíku a příznivě ovlivňují metabolismus glukózy a lipidů v játrech. Mikroorganismy produkující velké množství SCFA   (např. Bifidobacterium a Lactobacillus), dokážou zamezovat rozvoji patogenů ve střevech. Stimulují produkci střevního hlenu, udržují střevní integritu a odolnost vůči toxinům a škodlivým látkám obsaženým ve stravě, čímž podporují obranyschopnost organismu.

Zlatice je též účinná při hemoroidech a dále má také protiparazitární účinek. 

7)LEDVINY A MOČOVÝ SYSTÉM

Vzhledem k antibakteriálním účinkům se zlatice také dobře uplatňuje u infekcí močových cest.

diuretický (močopudný) efekt. Pomáhá tedy v případě zadržování vody a otoků.

8) GYNEKOLOGIE

Zlatice obsahuje lignany, které se uplatňují jako fytoestrogeny.  Fytoestrogeny jsou rostlinné molekuly s aktivitou podobnou estrogenům. Efekt fytoestrogenů velmi záleží na hladinách endogenních estrogenů v těle.  Jestliže jsou endogenní (vlastní) estrogeny nízké – tedy v menopauze, fytoestrogeny  mohou mít mírně estrogenně posilující efekt. Jestliže jsou naopak estrogeny v těle vysoké (například při estrogenové dominanci), mohou mít naopak antiestrogenní efekt, protože obsadí místa na endogenních estrogenových receptorech, kam se nemůže navázat estrogen tělu vlastní. Fytoestrogeny mají mnohonásobně nižší efekt než estrogeny endogenní, a proto mohou vyrovnávat  estrogenovou dominanci. Někteří vědci o fytoestrogenech mluví jako o SERM (slective estrogen receptor modulators), kvůli této vyvažující aktivitě. Tedy zkráceně: Při nejvyšších hladinách estradiolu, během reprodukčních let ženy, působí lignany jako antagonisté estrogenu, kdy estrogenní aktivita spočívá v soutěži mezi endogenními a exogenními estrogeny o vazebné místo. Účinek estrogenů potlačují. Avšak při nedostatku estradiolu (menopauza) mohou lignany působit jako slabé estrogeny, a působit proti nepříjemným projevům tohoto období.

V těle jsou  lignany metabolizovány mikrobiotou tlustého střeva za vzniku enterodiolu a enterolaktonu (tzv. savčí lignany). Aby lidé využily výhody lignanů, musí mít tedy zdravý mikrobiální ekosystém. 

Předpokládá se, že tyto fytoestrogeny působí jako  prevence rakoviny prsu,  pomáhají zmírnit příznaky menopauzy, ochraňují kardiovaskulární systém a  jsou prevencí vzniku osteoporózy u žen po menopauze.

Zlatice se používala i při bolestivé menstruaci a při amenoree – chybějící či slabé menstruaci.

9)KREV

Forsythin (phyllirin) podporuje aktivní vstřebávání železa v těle.

10)CÉVY

Zlatice je zdrojem flavonoidu  rutinu, který podporuje působení vitaminu C,  posiluje, zpevňuje, utěsňuje a elastifikuje cévy a kapiláry. Zlatice je tedy vhodná proti křečovým žílám  a hemoroidům. Účinná může být zejména na tzv. pavoučkovité varixy.  Pomáhá také vstřebávat hematomy. 

11)REVMATOLOGIE

Extrakt ze zlatice může být použit k léčbě postmenopauzální osteoporózy. Vědci v Korejském orientálním lékařském výzkumném ústavu pozorovali účinek krmení extraktem ze zlatice na ovariektomizované myši (myši s odstraněnými vaječníky, což mělo za následek úbytek kostí, podobný postmenopauzálním lidským ženám). Výsledky studie ukazují, že extrakt ze zlatice může inhibovat diferenciaci osteoklastů (kostních buněk, které požírají kostní tkáň). Vodní extrakt ze zlatice převislé potlačuje úbytek kostní hmoty vyvolaný deficitem estrogenu a akumulaci lipidů v kostní dřeni.

Zlatice posiluje pojivovou tkáň a kolagenová vlákna.

12)KŮŽE A RÁNY

Existují studie, které prokazují účinek extraktu ze zlatice a jeho hlavní složky forsythiasidu na atopickou dermatitidu.  Je známo, že při kultivaci vzorků z kůže pacientů s atopickou dermatitidou rostou vysoké počty Staphylococcus aureus. Dlouho se diskutovalo o tom, zda S. aureus , který roste na kůži, je původcem zánětu nebo důsledkem chronického zánětu. Vědci odhalili, že když se atopická dermatitida stane závažnou, diverzita bakterií na povrchu kůže se výrazně sníží a S. aureus se stává dominantním. Byla vyslovena hypotéza,  že látka s antibakteriální aktivitou proti S. aureus by mohla potlačit zánět. Extrakt zlatice a jeho hlavní složka forsythiasid  mají silné antibakteriální účinky proti S. aureus. Lokální aplikace extraktu ze zlatice na kůži lézí u myší s atopickou dermatitidou  zmírnila rozvoj lézí podobných atopické dermatitidě díky protizánětlivému účinku..

Podle tchajwanské celostátní databáze receptů byl plod zlatice zařazen mezi 10 nejčastěji používaných jednotlivých bylin k léčbě atopické dermatitidy (15,9 %), kopřivky (11,49–13,4 %) a akné (22,3 %).

Přípravky ze zlatice se mohou používat lokálně i v kosmetice, stabilizují strukturu kolagenových vláken a elastinu a oddalují stárnutí pokožky a revitalizují pokožku. Nálev ze zlatice se m může použít jako pleťové tonikum. Tinktury,  masti a další přípravky ze zlatice pomáhají odvádět teplo z těla a řeší ložiska hnisavých zánětů díky svým antibakteriálním účinkům. Pomáhají proto i u akné a furunkuolozy. 

Obsažený phylligenin z listů  působí analgeticky a protizánětlivě, což se uplatní u akutních zánětů.

Zlatice pomáhá při terapii erysipelu (růže). Je vhodná k hojení hnisavých ran, abscesů, vředů,  lymfadenitidy (zánětu uzlin), téžpři lupénce a svrabu, nejrůznějších kožních onemocněních, vyrážkách a vředech. 

Působí i proti kožním plísňovým onemocněním. 

 

13)PROTIZÁNĚTLIVÁ, ANTIOXIDAČNÍ, PROTIBAKTERIÁLNÍ A ANTIVIROVÁ AKTIVITA

Četné studie prokazují, že plody zlatice mají protibakteriální účinek, mimo jiné působí  např. proti Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa Haemophilus influenza , beta-hemolytickému StreptococcusYersinia enterocoliticaSalmonella typh atdPoužívala se též u kapavky. Uplatňuje se hlavně látka forsythiosid.

O významné antivirové aktivitě je pojednáno v odstavci Dýchací cesty. Antivirový efekt byl pozorován proti viru chřipky A (H1N1), respiračnímu syncyciálnímu viru (RSV) a viru infekční bronchitidy (IBV), SARS Cov1 a 2 atd. Existují také zprávy o jeho léčivých vlastnostech v případě infekce HIV. 

Působí také protiplísňově.

Zlatice má protizánětlivé účinky.  Je například slibná při léčbě střevních zánětlivých stavů, jako je ulcerózní kolitida – stav charakterizovaný zánětem a vředy v trávicím traktu.

Má antioxidační, antispasmodické, uklidňující a antialergické vlastnosti.    

14)DETOXIKACE

Plody zlatice bývají  součástí ajurvédských detoxikačních směsí.

15)RAKOVINA

Zlatice také potlačuje růst některých rakovinových buněk. Zkoumání ale probíhalo pouze na buněčných liniích a hlodavcích.  Je však třeba provést další výzkum, aby se zjistila schopnost zlatice bojovat proti rakovině u lidí. 

16)HORMONÁLNÍ SYSTÉM

Zlatice snižuje hladinu cukru v krvi. Phillyrin podporuje vychytávání glukozy v adipocytech.  Pomáhá při inzulinové rezistenci.

 

KONTRAINDIKACE

Kořen rostliny je považován za mírně jedovatý a při nekontrolovaném užívání může způsobit některé nežádoucí účinky.  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *