Březovník obecný, vynikající dřevokazná houba

Pokračujeme v mém miniseriálu o houbách. Další z hub, které můžete hojněji nalézt v naší krásné přírodě je právě březovník obecný.

Latinsky Pictoporus betulinus.

Březovník  většinou najdete pouze na břízách –  na rozpadajících se  starých kmenech bříz, ležících na zemi. Někdy je viděn i na živém stromě.

V roce 1991 po tání ledovců  bylo německými turisty nalezeno v jižním  Tyroslku ve výšce 3200 metrů n. m. u Similaunského ledovce v Ötztalerských Alpách mumifikované tělo, staré déle než 5000 let. Podle místa nálezu se začalo tomuto pravěkému člověku říkat Ötzi.   Žil zřejmě v mladší době kamenné. Ötzi zřejmě zemřel nečekaně  při své výpravě do hor. Kromě jídla a zbraní, měl u sebe dva kousky něčeho, co vypadalo jako korková zátka. Zkoumáním se zjistilo, že se jedná právě o březovník obecný. Je možné, že pračlověk houbu užíval na své bolesti břicha, vyskytují se také spekulace, že si Ötzi léčil březovníkem střevní parazity.

 

V minulosti se používal v hodinářském průmyslu jako leštidlo a holiči si březovníkem přiostřovali břitvy.

 

 

Plodnice jsou typicky světle hnědé, hladké, někdy na povrchu rozpraskané. Tvarově typicky vypadá jako ledvina. Zespodu jsou bílé či lehce našedlé rourky. V mládí je měkký, šťavnatý, nasáklý vodou, ve stáří tuhý, korkovitý.  Většinou se nedá s ničím zaměnit, pro svůj charakteristický vzhled a nález na břize. Na břízách někdy roste i troudnatec kopytovitý, ale ten vypadá úplně jinak.

Troudnatec kopytovitý

 

Bříza je strom charakteristický  pro chladnější  země severní Evropy  a arktických oblastí. Například ve Finsku je to národní strom.   Nicméně březovník lze nalézt i v Asii, Americe či Kanadě.

Farmakologické studie prokazují jeho antibakteriální, antivirový, protizánětlivý, protirakovinný, neuroprotektivní a imunomodulační účinek.

SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Mladé, šťavnaté plodnice odloupneme od kmene stromu. Doma co nejdříve zpracujeme, mají tendenci červivět.   Ostrým nožem nařežeme plátky. Houby jsou na řezu krásně bílé. Pak sušíme v sušičce- teplota kolem 40-50 st.C.  Po usušení buď skladujeme přímo plátky v hermeticky uzavřené sklenici, nebo z hub připravíme prášek- popis viz níže.

INDIKACE- POUŽITÍ

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku “Čarovná lékárna kolem našeho domu.”

 

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

Čaj z houby působí sedativně, zklidňuje psychiku a působí proti únavě.

6)ZAŽÍVACÍ TRAKT

Působí na různorodé zažívací potíže.

Přípravky z houby jsou lehce projímavé, větší množství může ale způsobit průjem velký.

Působí proti parazitům ve střevech.

preventivní vliv proti rakovině žaludku, působí proti žaludečním vředům– takto byl užíván v lidovém léčitelství.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

Prášek z březovníku se v lidové medicíně používal jako prevence artrózy– 1ČL denně.

12)KŮŽE A RÁNY

Březovník má protizánětlivé účinky, působí dobře i  proti bolesti při zánětu.

Lze jej použít při chronických onemocněních kůže a na otoky.

Lokálně léčí rány–   zde se uplatňuje jeho efekt antiseptický, protikrvácivý a analgetický (blokující bolest), je i prevencí proti vytváření škaredých jizev při hlubších ranách. Přikládáme buď čerstvý či sušený PLÁTEK BŘEZOVNÍKU na ránu, nebo použijeme PRÁŠEK JAKO ZÁSYP,  nebo vytvoříme OBKLAD Z ODVARU Z HOUBY.

13)POSÍLENÍ IMUNITY

Březovník  posiluje imunitu.

Má také antibakteriální a protivirové účinky.   Byl prokázán účinek například proti Escherichia colli, Bacillus subtilis.

Byla potvrzena přítomnost nukleových kyselin, které působí proti viru encefalitidy.

V literatuře se vykytuje i zmínka o účinku  proti HIV.

16)RAKOVINA

Působí proti maligním nádorům. Některými studiemi byl prokázín účinek proti několika liniím nádorových buněk, hlavně proti nádorům štítné žlázy

U kyseliny betulinové byly objeveny účinky proti rakovinným buňkám melanomu.

Dále jsou popisovány efekty proti rakovinným buňkám plicního karcinomu   a  karcinomu tlustého střeva.

Dále je popsán efekt proti Ehrlichovu karcinomu.

LÉKOVÉ FORMY

PRÁŠEK/DRŤ Z BŘEZOVNÍKU

Plátky  březovníku nakrájené ostrým nožem usušíme v sušičce do 50 st.C. Jde to celkem rychle, na druhý den jsou houby suché. Poté je vložíme do mixéru s vysokými otáčkami  a nadrtíme na prášek. Skladujeme v hermeticky uzavřené nádobě, aby nezvlhl. Podáváme po 1 ČL 1x-2x denně.  Prášek je zprvu příjemný, jemně houbové chuti, pokud jej ale ihned nespolknete, dostaví se hořká chuť.   Je nutno jej dokonale zapít. Pro lepší polykání je možno dávat například do jogurtu.    Podávat nalačno, aspoň 1 hodinu před jídlem či 2 hodiny po jídle.   Dávám občas i dětem. Menším dětem ale spíše jen na špičku kulatého nože, či půl čajové lžičky. Nesmí se předávkovat, jinak by vznikl průjem.

Vhodný zejména jako prevence artrózy či při onemocněních žaludku a zažívacího traktu.

TINKTURA

Houbu nakrájíme ostrým nožem na malé kousky. Naplníme sklenici do 2/3, zalijeme 80%-96%  alkoholem a macerujeme měsíc.   Kousky můžeme před přidáním do lihu nechat zmrznout v mrazáku, naruší se tím buněčná struktura a houby se pak budou macerovat do lihu lépe.

Podáváme 1 ČL 2x denně. Dětem počet kapek dle hmotnosti.

Má vliv na posílení imunity

HOUBOVÝ ODVAR

1ČL houbové drti dáme do 500 ml vody, uvedeme k varu a vaříme na velmi mírném plameni jednu hodinu až dvě. Pozor, ať se tekutina nevyvaří, v případě potřeby dolejeme. Výsledné množství po varu by mělo být tak 200-250 ml.    Můžeme si udělat dvojitou dávku na použití ráno a večer.

Taktéž posiluje imunitu.

LIHOVODNÝ ROZTOK

Do houbového čaje uvařeného dle předchozího návodu nakapeme 10 kapek tinktury z březovníku. Efekt

se tím ještě umocní, některé látky se vymacerují jen do alkoholu, jiné jen do vody.

 

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

 

ZDROJE:

Recent developments in mushrooms as anti-cancer therapeutics: a review  https://link.springer.com/article/10.1007/s13205-011-0036- 

https://link.springer.com/article/10.1007/s11274-017-2247-0-  Fomitopsis betulina (formerly Piptoporus betulinus): the Iceman’s polypore fungus with modern biotechnological potential

http://www.medicalmushrooms.net/piptoporus-betulinus/

http://burle.blog.cz/1601/brezovnik-obecny-a-praclovek-jmenem-otzi

https://www.researchgate.net/profile/Marta_Lemieszek/publication/225036896_Anticancer_Effect_of_Fraction_Isolated_from_Medicinal_Birch_Polypore_Mushroom_Piptoporus_betulinus_Bull_Fr_P_Karst_Aphyllophoromycetideae_In_Vitro_Studies/links/09e414fbe30a73632e000000/Anticancer-Effect-of-Fraction-Isolated-from-Medicinal-Birch-Polypore-Mushroom-Piptoporus-betulinus-Bull-Fr-P-Karst-Aphyllophoromycetideae-In-Vitro-Studies.pdf

 

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

56 názorů na “Březovník obecný, vynikající dřevokazná houba”

  1. Michaela

    Dobry den, chtela jsem se zeptat na ten vyluh z brezovniku. Nekde jsem cetla, ze se ma zalit suseny vodou max 50 stupnu, aby se neznicily ty prospesne latky. Vy tady uvadite varit 2 hodiny. Jsem malicko zmatena. Dekuji za odpoved a preji krasny den.

      1. Hana Veselovská

        Dobrý den, našla jsem krásné březovníky ve tvaru ledviny, ale při krájení jsou uvnitř hnědé a jsou vidět letokruhy jako u dřeva. Lze takový použít? krájet jde celkem lehce a vypadá i mladě. děkuji za odpověď.

      2. Pavel Homolka

        Dobrý den paní doktorko.
        Březovník krásně voní. Máte nějakou zkušenost s použitím jako koření například do polévky nebo pod maso?
        Pavel Homolka.

  2. Lenka Navrátilová

    Dobrý den
    Vaše články jsou nejlepší jaké jsem kdy našla..i kniha:-)
    Vím že u bylinek můžeme podávat zvířatům téměř stejné jako nám lidem, ale nevíte prosím jak je to u těchto dřevokazných hub?
    Může se v maličkých dávkách podávat zvířatům?
    (pes, kočka a podobně? nevím kde bych to mohla zjistit…
    Děkuji moc Navrátilová Lenka

    1. Ala Hamplová

      Samozřejmě, můžete podávat i zvířatům. Jen je potřeba dávku snížit. Takže pokud je například dávka prášku z březovníku pro dospělého člověka 1 ČL, předpokládejme například 70 kg člověka, pak u 10 kg psa bude dávka 7x měnší- tedy třeba jen na špičku nože.

  3. Dobrý den. Nedaří se mi březovník rozdrtit na prášek? V čem mixujete a jakou má prášek konzistenci? Dekuji a fandím Vám!

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den,
      většinou ihned po sklizení houby ze stromu ji ještě, když je šťavnatá, nakrájím na plátky, ty pak usuším. Po usušení je lehce rozmixuji v obyčejném mixéru. Celou suchou houbu už nerozdrtíte, musela byste ji nasekat na drobnější kousky sekyrkou.

  4. Dobry den,
    Chtel bych se zeptat, na jak velke platky krajite brezovnik pro suseni v susicce a jak dlouho ho susite?
    Krajel jsem ho na ca 5mm platky, susil ca 10h a kousky jsou stale pomerne pruzne, je to tak spravne?
    Dekuji za odpoved a celkove blog jako takovy 🙂

    1. Nakrájím na tenounké plátky, rozprostřu na savý papír (papír na pečení se tedy nehodí) a suším na topení.

  5. Jan Kuban

    Dobry den,
    Jak prosim poznam,ze je brezovnik ususeny?
    Ma byt tvrdy a chrastit jako napr.suseny hrib?
    Delal jsem ca 5mm platky a susil v susicce ca 10h a kousky jsou stale pomerne pruzne.
    Dekuji.
    J.Kuban

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den, ano je to podobné jako u hřibů. Měl by se lámat. Ohebný by něměl být. Sušte klidně i přes noc.

    2. Jozef Králik

      Já je krájím tak na 2mm platky.Je potřeba skutečně ostrý nůž s vysokou čepelí

  6. Lukáš Kozak

    Zdravím, chtěl bych se zeptat,jak dlouho mohu skladovat jak prášek tak i tinkturu.dekuji

  7. Iva Jelínková

    Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat,jestli se má březovník před zpracováním oloupat nebo se používá celý. Děkuji

  8. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli (asi kromě ztíženému dávkování) podle Vašeho názoru něco brání užívání březovníku ve formě celých sušených plátků. Nasušila jsem si plátky, nejsou asi dokonale vysušené, sušila jsem je na topení. Asi bych je na prášek nenadrtila, ale chutnají mi tak, jak jsou. Vypadají dobře, plesnivění jim snad nehrozí. Dají se dobře žvýkat jako žvýkačka :-). Prášek mě moc neláká…

  9. Jana Janů

    Dobrý den, po přečtení článku jsem shledala, že brezovnik nutně musím mít 🙂 Ale po ususeni není úplně snadné ho rozmixovat (možná nemám kvalitní) . Z mixéru byl jenom tak nahrubo nasekany a dodelavala jsem ho v kavomlynku a připomíná mi spíše malé gumové kousíčky (drť) Je to správná konzistence?

  10. renata gregova

    chcem sa spytat ako dlho mam uživat na imunitu ten čaj s brezovnika dakujem

  11. Kateřina

    Dobrý den, jaký druh užívání by jste prosím doporučovala při léčbě Escherichia colli v močovém měchýři? Maminka se jí nemůže kolik let zbavit a nemůže být zařazena na seznam příjemců ledviny. Děkuji moc!

  12. Prosím, jak dlouho se mají užívat kapky tinktury z březovníku. Má být po nějaké době mezera, jako se dělá při užívání bylinek? Nebo se může užívat bez přerušení pořád?

    1. Ala Hamplová

      Každou léčivku doporučuji užívat 6 týdnů a pak udělat přestávku nebo zaměnit za jinou.

  13. Dobrý den slyšela jsem ze brezovnik podporuje hubnutí je to možné děkuji za odpověď

  14. Dověděla jsem se hodně, dovezla jsem si z lesa a nyní již jen usušit a použít Březovník obecny, pak napíši, jak se mně to podařilo ludkou Lidka

  15. PhDr. Jiří Šindar

    Dobrý den, v únoru jsme narazili přímo na plantáž této houby. Ovšem kapesní atlas Edmunda Garnweidnera nám řekl, že je to houba nejedlá. Dnes ( 10.4.21) jsme po náhodném přečtení Vašeho článku ( z 5.12.2017) o prospěšnosti této houby zašli na ono místo. Ovšem houba již postrádá někdejší měkkost a jeví se částečně polosuchá, především plodnice. Je vhodné ji sklízet i v tomto stavu a zpracovat podle Vašeho návodu? Udivuje nás šíře jejího působení na lidský organismus.
    Děkujeme za odpověď

    1. Ala Hamplová

      nemělo by vadit. Raději častěji kontrolujte INR a uvidíte sám, zda má březovník vliv na účinek Warfarinu.

  16. Dobry den,mam jiz ususene a rozdrcene na prasek dve sklenice brezovniku a ted o vikendu jsem nasla dalsi.Zajimalo by me jestli mohu varit caj z pokrajeneho cer
    stveho brezovniku.
    Zdravim z Kanady,I tady roste……

  17. Ilona Šumíčková

    Dobrý den, minulý týden, tj. začátkem listopadu 2022, jsem v Železných horách viděla břízu s uříznutým vrškem, na které rostla zajímavá houba, o níž si myslím, že by to mohl být březovník. Mám ale obavy zkusit z ní vyrobit něco léčivého, tak jsem ji na stromě nechala, bylo tam těch hub možná patnáct, dvacet na jednom kmeni. Chtěla jsem vám sem přiložit fotografie, které jsem tam pořídila, ale nepodařilo se mi to. Škoda, houba mě opravdu zaujala.

  18. Dobrý večer, rád bych se zeptal k drti z Březovníku. Setkal jsem se s názorem, že tato drť je pro člověka zbytečná, že prý nemáme enzymy, kterými by jsme jej v této formě zpracovali. Prý je lepší tinktura a odvar.
    Velice děkuji za informaci.

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den, houbový prášek či drť je jedna z možností, jak houby používat. V dřívějších dobách lidé žádné sofistikované extrakce z hub neprováděli a houby léčebně využívaly takto. Léčebné účinky mnoha hub byly zjišťovány metodou pokus omyl, tedy empiricky – tím, že to lidé zkoušeli. Takto vzniklo lidové léčitelství. Také v dnešní době najdete spousty vědeckých studií potvrzujících účinky hub, které byly prováděny s houbami ve formě prášku.

  19. Jiří Jonáš

    Dobrý den.Mohu se zeptat,jak dlouho můžu užívat sušený březovník,na jak dlouho užívání přerušit,než houbu znova můžu užívat?Děkuji předem za odpověď.

    1. Ala Hamplová

      Každou bylinu či houbu je vhodné užívat jen přechodnou dobu – např. 6 týdnů až 2 měsíce, pak si udělat minimálně 14 dnů přestávku. Vhodné je také houby či léčivky střídat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *