Přípěvek je připraven pro facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie.
Na podzim jsem dostala rýmu. Bylo to v nejnevhodnější okamžik. Měla jsem zrovna odjet na služební cestu. Rýma byla teprve v začátcích. Mám zkušenost, že pokud bylinkami a vitamíny zasáhnu právě v tomto okamžiku, onemocnění se pořádně nerozvine.
Většinou beru vyšší dávky liposomálního vitamín C , klidně i 2-3 g rozděleně během dne, vyšší dávky vitamínu D – přechodně i 4000 IU denně, zinek a vitamín A.
Do nosu vkapávám vymačkanou šťávu z kalanchoe, která způsobí extrémní kýchání a noc vyčistí. Více si o kalanchoe přečtete ZDE.
Do nosních dírek si zasouvám kousky listů rýmovníku a dýchám přes ně. O rýmovníku si můžete přečíst ZDE.
A také proplachuji nos slaným roztokem pomocí proplachovací konvičky. Roztok může být z vlažné vody, či odvaru z nějaké bylinky – většinou tužebníku jilmového či přesličky rolní. Odvarem z tužebníku také kloktám.
Takto se mi onemocnění během zpravidla za pár dnů vyléčií.
Tentokrát to ale bylo jiné. Měla jsem odjet do jiného města. Všechny tyto procedutŕy by se na hotelu dělaly špatně.
Použila jsem tedy hlavně reflexní terapii, která ovlivnila mé symptomy a pomohla k brzké úzdravě. Podobně mi reflexní terapie pomohla v prosinci během onemocnění covid-19.
K této proceduře nic nepotřebujete, jen své ruce a nohy. A jaké plošky při infekci dýchacích cest mačkat? To se dozvíte v následujících řádcích.
CO JE TO REFLEXNÍ TERAPIE?
Reflexní terapie je metoda dostupná kdykoliv a kdekoliv. Nepotřebujete k ní žádné pomůcky či přípravky, můžete ji použít i v přírodě či kdekoliv jinde mimo domov. Je to takové jakoby dálkové ovládání těla. Reflexní terapie je vhodná u akutních i chronických potíží. Kdykoliv se cokoliv přihodí, ihned jako první používám reflexní terapii.
Na všech zakončeních lidského těla se vyskytují reflexní plošky, které odpovídají příslušným orgánům či oblastem těla. Tlakem na tyto reflexní plošky nebo jejich hlazením můžeme cíleně ovlivňovat příslušný orgán nebo část těla. Reflexní terapií dokážeme jednak stimulovat, pokud orgán pracuje nedostatečně a potřebuje dodat energii, nebo naopak uklidnit, je-li ve stavu akutního zánětu nebo bolesti. Kromě preventivní funkce reflexní terapie pomáhá řešit akutní i chronické problémy, lze ji využít jako doplněk jiné léčby nebo k urychlení rekonvalescence. Nejedná se o akupresuru, jak je to někdy nesprávně prezentováno. Reflexní terapie je oproti akupresuře mnohem účinnější, rychlejší a snadnější.
Nejčastěji se používají reflexní plošky na chodidlech a rukou. Na nohou je reflexní terapie účinnější, na rukou je ale kdekoliv a kdykoliv dostupnější, nemusíme si totiž sundávat ponožky a vyzouvat se.
Samotná masáž se provádí palcem dominantní ruky. Tlak se provádí vrcholkem palce, přičemž mezi články palce by měl být úhel 90 stupňů. Snažíme se jakoby zabořit do chodidla. Je samozřejmě nutné mít ostříhané nehty. Pokud chceme daný orgán posílit a aktivovat, na reflexní plošku tlačíme, mačkáme ji v pravidelných pulsech – jedná se o tzv. tonizační hmat. Pokud ploška bolí, je to známka toho, že příslušný orgán je v nerovnováze, je oslaben nebo je v daném místě zánět. V tomto případě plošku pouze hladíme do zmírnění bolesti nebo na plošku silně zatlačíme a tlak nepovolujeme, necháme ji stlačenou 40 sekund až dvě minuty do odeznění bolesti. Jedná se o tzv. sedativní hmat.
Při infekci dýchacích cest můžeme cíleně pomocí reflexní terapie ovlivňovat tyto orgány či místa v těle:
NOSNÍ MANDLE, NOSOHLTAN
Reflexní ploška nosních mandlí je na palci ve stejné lokalitě jako patrové mandle, jen se nachází naproti, směrem ven z chodila.
NOS
Reflexní ploška se nachází na obou palcích nad úrovní mezičlánkového kloubu směrem k vnitřní hraně chodidla. Při chronickém stavu může při masáži této plošky dojít k uvolňování usazenin a k přechodné sekreci z nosu i zduření sliznice. Plošku několikrát denně hladíme či mačkáme pro uvolnění rýmy.
Na rukou jsou všechny tyto plošky z oblasti horních dýchacích cest v podobné lokalitě jako na chodidle.
VEDLEJŠÍ DUTINY NOSNÍ
ČELISTNÍ
Reflexní plošky se nachází na obou palcích těsně pod nehtovým lůžkem. Masírujeme od vnitřní po zevní hranu palce.
Při zánětech tyto zóny nejprve hladíme, pak je stlačujeme. Spolu s těmito ploškami masírujeme i plošky nosu, nosohltanu a lymfatických cest.
Na rukou se plošky nachází rovněž na palcích pod nehtovým lůžkem.
ČELNÍ
Reflexní plošky se nachází na obou chodidlech na špičkách palců a prstů. Ze začátku je hladíme, posléze je mačkáme. Při a po masáži se nám může spustit rýma.
Pozn.: Podle jiných škol reflexní terapie vedlejší dutiny nosní ovlivňují i plošky na bříšcích prstů a po stranách 2.-4. prstu. Palcem vytíráme zespodu směrem ke špičkám prstů. Začíná se u ukazováku, končí u malíku. Na rukou se plošky nachází v podobných lokalitách.
HRTAN, HLASIVKY
Reflexní ploška se nachází mezi kořenovými klouby palce a 2. prstu ze strany nártu, tedy hřbetní plochy nohy. Palec přiložíme k plošce, zespodu podepřeme ukazovákem a přitlačíme. Palcem můžeme lehce otáčet do stran.
PLÍCE
Reflexní plocha plic se nachází v oblasti všech nártních kůstek. V případě plicních onemocnění může v této oblasti dokonce pálit kůže. Masírujeme jak šlapky, tak nárty v celé oblasti nártních kůstek. Oblast mačkáme, ale také hladíme a vytíráme z vnější (malíkové) strany ruky směrem k palcové straně nohy či ruky (podle toho, zda masáž děláme na rukou či na chodidlech), tedy směrem k reflexní plošce průdušnice. Pracujeme klešťovitě z obou stran palcem a ostatními prsty.
PRŮDUŠNICE A HRTAN
Reflexní ploška se nachází v prostoru mezi 1. a 2. nártní kůstkou. Masírujeme směrem ven z těla k prstům, mačká se shora i zespodu. Prostor hladíme, vytíráme či mačkáme. Současně ovlivňujeme i plošky slinivky, C a Br bod.
Na ruce se ploška nachází v prostoru mezi první a druhou záprstní kůstkou.
Ovlivňování plošek plic a průdušek dokáží skvěle ztišit dráždivý kašel.
LYMFATICKÉ CESTY HORNÍ POLOVINY TĚLA
U všech infekcí dýchacích cest je vhodné masírovat reflexní plošky odpovídající lymfatickým cestám horní poloviny těla. Lymfatické uzliny fungují jako jakýsi biologický filtr protékající lymfy. V uzlinách se vychytávají antigeny z lymfy, aktivují se v nich B-lymfocyty, které po své transformaci začnou produkovat protilátky (imunoglobuliny). Vyskytují se v nich i T-lymfocyty, které přímo patologické buňky zneškodňují.
Při zánětu horních i dolních cest dýchacích jsou příslušné lymfatické uzliny aktivované, zvětšené a bolestivé. Reflexní terapií příslušných plošek pomůžeme reakci imunitního systému a odvodu odumřelých buněk a toxických látek z místa zánětu.
Plošky se vyskytují na meziprstních blankách všech prstů. Masírujeme je klešťovitě shora a zespodu, a to na nohou, ale můžeme masírovat i blanky na rukou, které jsou lépe přístupné. Při ucpání nosu hlavně u dětí blány nejprve hladíme a pak se do nich štípáme. Během 1-2 minut se dýchání uvolní. Postup opakujeme při jakémkoliv onemocnění horních dýchacích cest. Jednou mi volala moje klientka, že má nateklé a bolavé uzliny na krku, navíc ji bolelo v krku. Řekla jsem jí, aby si intenzivně mačkala meziprstní blanky. Udělala to a odpoledne pak byla objednána k mému manželovi do ORL ambulance. Jaké bylo překvapení, když uzliny již při vyšetření zvětšené nebyly a veškerý nález na krku a v hrdle byl normální.
Kromě těchto plošek je vhodné masírovat i univerzální body brzlíku, C bod a bod sleziny, které vedou k posílení imunity. Kde je najdete se můžete dočíst v druhém dílu mého Domácího lékaře.
Chcete vědět více informací, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.
Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.
Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.
Jsem autorkou dvoudílné knižní série:
Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.
Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.
Při běžných infektech si můžete poradit sami.
Jsem také autorkou knihy:
(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)
Čarovná lékárna kolem našeho domu.
Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?