Přírodní terapie těžkého zánětu nosohltanu při onemocnění covid-19

Přípěvek je připraven pro facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie.

Příspěvek byl vytvořen pro facebookovou skupinu    Praktické úspěchy bylinné terapie.

Před Vánocemi mívám tradičně velký zápřah v práci i v domácnosti. Díky tomu neodpočívám a imunita asi nebude v nejlepší kondici. Zřejmě proto jsme se letos v ordinaci  s mou zdravotní sestrou nakazily od nějakého pacienta Covidem-19.

Jen tak obyčejná rýmička to tedy ale nebyla. Bylo mi dost zle. Měla jsem 3 dny horečky, pak také silný zánět nosohltanu s rýmou, bolestí v krku, kašel a bolest hlavy. Přetrvával pocit jako bych měla hlavu pod vodou, byla přítomna mozková mlha. Cítila jsem se velmi vysílená a unavená.

Po několika dnech se objevuje ztráta čichu a chuti.  Je to velmi nepříjemné, necítím vůbec žádnou chuť. Jsem schopná určit jen, zda je jídlo studené či teplé. Z nosu po několika dnech vysmrkávám hnis a velké chuchvalce krve.

 

Jak je mým zvykem, vše si léčím jen pomocí autopatie, vitamínů a svých oblíbených léčivých rostlin.

Ihned na počátku jsem zvýšila dávky liposomálního vitamínu C až na 3 g rozděleně během dne a vitamínu D na 6000 IU (tyto velké dávky jen několik dnů).

K tomu jsem brala 3x denně 25 mg zinku, omega 3 mastné kyseliny, hořčík  a vitamín B.

 

Do nosu vkapávám vymačkanou šťávu z kalanchoe, která způsobí extrémní kýchání a noc vyčistí. Více si o kalanchoe přečtete ZDE.

Do nosních dírek si zasouvám kousky listů rýmovníku a dýchám přes ně. O rýmovníku si můžete přečíst ZDE.

Obě rostliny mi trvale rostou na okenním parapetu.

Nosní dutinu vyplachuji odvarem z tužebníku :

1 PL tužebníku jsem chvíli povařila v hrnku vody a nechala louhovat do zchladnutí. Pak jsem roztok přecedila do proplachovací nosní konvičky, přidala 1 kapku tea tree oleje a 1 odměrku mořské soli.  Vše je nutné dokonale promíchat.  Roztokem  jsem vyplachovala nos a vedlejší dutiny nosní a také kloktala. Samotný tužebníkový odvar bez soli a tea tree oleje jsem také popíjela. Dělal mi velmi dobře, snižoval horečku a bolesti hlavy.

Výplachy nosu jsou velmi efktivní, udržuji nos vcelku průchodný a z vedlejších dutin nosních se mi daří odstraňvat velké množství hnisavého sekretu a sraženou krev.  Pokud bych toto nedělala, zánět dutin by se zřejmě zhoršil. Výplachy v akutní fázi provádím 3-4x denně.

Popíjím také silný bylinný čaj, který vyrábím takto:

Do velkého hrnce dávám hrst květů černého bezu, hrst lipového květu, hrst drcených šípků, hrst mateřídouškové natě, hrst natě proskurníku. Někdy přihodím i drť z aronie (sušené výlisky jako vedlejší produkt při odšťavňování aroniových plodů). Následně ještě do hrnce nakrájím 1 cibuli i se slupkou.  Zaliji vodou a vše nechám přejít varem a nechám v hrnci louhovat. Necedím.

Z hrnce pak celý den čaj odebírám naběračkou  a přelévám do hrnku. Čaj piju po doušcích, ale protože je velmi močopudný, prolévám se i čistou vodou s trochou citronu.

Ucpaný nos, bolesti v krku a kašel lze ukočírovat pomocí reflexní terapie chodidel. Ale o tom až v samostatném článku.

Také jsem aplikovala autopatii a snažila jsem se odpočívat.  Po každé aplikaci autopatie se stav skokově zlepšil. Klasicky se autopaticky informovaný preparát aplikuje na 6. čakru, já jej také polknu a aplikuji do nosní dutiny – tato vychytávka způsobuje, že se mi do 2 hodin od aplikace zázračně vrací čich a chuť. Je to obrovská úleva.

Opakovaná aplikace mi pak pomáhá s nadměrným zahleněním a zadní rýmou (stékající hleny po zadní stěně nosohltanu). Vždy po podání autopatie  jednotlivé příznaky mizí.

Při této léčbě jsem antigenní test měla negativní 5. den choroby. Příznaky z větší míry ustupují do týdne. Dále přetrvávala jen zprvu silnější únava, která postupem času vymizela.

Velmi mi pak v tomto pohledu v rekonvalescenci pomohl  pobyt v přírodě. hlavně v lese a v zasněžené zimní krajině na horách.

Tento průběh covidu -19 není samozřejmý, vídám ve svém okolí lidi, kteří díky tomuto onemocnění mívají nedoléčené, chronické či opakující se záněty dýchacích cest. I v této době se nám v rodině u jednoho staršího člena rodiny vyskytl komplikovaný zápal plic s nutností delší hospitalizace jako komplikace covidu-19. Často také vídám lidi trpící tzv. long covidem.

Děkuji za propojení s přírodou, která mi velmi pomáhá a bez níž bych asi takováto kouzla nedokázala.

CO JE TO NOSNÍ KONVIČKA?

Pro dospělé a děti od tří až čtyř let jsou velmi prospěšné a účinné proplachy nosu pomocí tzv. nosní konvičky. Pravidelné nosní proplachy solným roztokem byly běžnou součástí jógy (Jala Neti – čti džala nétí). Mořskou vodou si vyplachovali nos rybáři po celém světě. 

     Pravidelné proplachování nosu otuží nosní sliznici a sliznici vedlejších dutin nosních a organismus je pak vůči vzniku rýmy odolnější. V případě již propuklého nachlazení pomohou výplachy odplavit zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci. Zabrání přechodu virového stádia rýmy do stádia hnisavé, bakteriální rýmy. Rýma pak trvá kratší dobu. Již v knize Domácí lékař z roku 1923 se píše: „Také proplachování nosu jest zdravou procedurou hlavně osobám, které trpí vleklou, suchou rýmou, pracujícím v prašném a zakouřeném prostředí.“ 

    Já sama mám s touto metodou výborné zkušenosti. Všichni členové naší rodiny mají svou vlastní konvičku. Můj manžel, ORL lékař, ji pravidelně a s úspěchem doporučuje mnoha svým pacientům. Nosní konvička je vhodná nejen při akutní rýmě, ale i při rýmě chronické, alergické, u kuřáků, při zánětu vedlejších dutin nosních, při kašli a dalších onemocněních horních cest dýchacích. Konvička je běžně k dostání v lékárnách.  

     Většinou se v ní míchá teplá voda se solí tak, aby vznikl izotonický roztok (např. 300 ml vody a 2,7 g soli). Ke konvičce je přiložena odměrka na sůl, takže není potřeba nic vážit. Pro děti jsou k dispozici menší konvičky s menší odměrkou.  Já do konvičky dávám sůl mořskou. U dětí se doporučuje dělat výplachy nosu až od 4 let, šikovné tříleté dítě je ale s pomocí rodiče zvládne také.

   Já jsem postup výplachů trochu vylepšila. Do roztoku přidávám ještě 1 kapku tea tree olejíčku, vše je pak potřeba dokonale promíchat. Tea tree olej v této koncentraci nijak nedráždí sliznici, neštípe, cítíme jen jeho vůni. Pokud je rýma již hnisavá, místo vody používám bylinný nálev či odvar, do kterého přidám opět odměrku mořské soli a 1 kapku tea tree olejíčku. 

Chcete vědět více informací, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

 

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

 

 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *