Tinktura z ořechových přepážek

V minulém článku jsme se věnovali skořápkám z vlašských ořechů. Při loupání ořechů ale můžete zužitkovat i přepážky mezi jádry vlašských ořechů  (plodů ořešáku královského ( Juglans regia L.)). Jedná se vlastně o vedlejší produkt, který se často vyhazuje jako odpad při zpracování ořechů. Přitom ale málokdo ví, že přítomnost mnoha důležitých fytochemikálií předurčuje  nemalý terapeutický potenciál těchto přepážek.

V Rusku se odpradávna používaly ořechové přepážky k vylepšení domácího destilátu. Výsledný výrobek měl pak zajímavou chuť a vůni a spousty léčivých vlastností. Často se tento nápoj nazýval domácím “koňakem”. Jinak se různě po světě ořechové přepážky používaly i k léčebným účelům v lidovém léčitelství.

FYTOCHEMICKÉ SLOŽENÍ

Ořechové přepážky obsahují spousty polyfenolů jako jsou různé fenolické kyseliny, flavonoidy, taniny (třísloviny) a lignany. Jsou přítomny lipidové i sacharidové složky.

Z fenolických kyselin jsou to zejména deriváty kyseliny hydroxyskořicové ( např. kyselina kávová, ferulová, chlorogenová apod.), kyseliny hydroxybezoové a hydroxyfenyloctové.

Z flavonoidů jsou to flavony (apigenin, luteolin a vitexin), flavonoly (isorhamnetin, kempferol, dihydrokaempferol, myricetin, myricetol, dihydrokaempferol, quercetin, avicularin, hyperosid atd.), chalkony (chalkon naringeninu), antokyany, flavanony a flavanoly (např. epikatechin, epikatechin galát).

Z tříslovin gallotaniny, ellagitaniny.

Podobně jako jádra ořechů i ořechové přepážky obsahují mastné kyseliny s převahou nenasycených MK, a to zejména omega 6 kyseliny linolové a omega 9 kyseliny olejové.

Je obsažen též betasitosterol a vitamín E – zejména α-tokoferol.

 

 

 

S ČÍM NÁM MOHOU OŘECHOVÉ PŘEPÁŽKY POMOCI?

 

1)NEMOCI NERVOVÉHO SYSTÉMU

Přípravky z ořechových přepážek celkově uklidňují, navozují pocit celkové pohody a zlepšují spánek. Mohou pomoci u úzkostí, nespavosti, závratí a některých bolestí hlavy. Pomáhají  vyrovnat se s nervozitou, předrážděností a výkyvy nálady. Tento účinek se  může uplatnit například v období menopauzy či  při premenstruační tenzi.

Na druhou stranu ale také posilují paměť, zlepšují duševní aktivitu a celkově posilují nervový systém.  Zlepšují průstok krve mozkem..

Ořechové přepážky lze zařadit do přípravků na léčbu neuróz a stavů po cévní mozkové příhodě (mrtvici).

2)ONEMOCNĚNÍ HRDLA A DUTINY ÚSTNÍ

Díky obsahu tříslovin pomáhá vyplachování dutiny ústní odvarem z přepážek při zánětech v ústech, kloktání pak při bolestech v krku. Pozor! Odvar může zabarvit zuby.

4)DÝCHACÍ CESTY A PLÍCE

Podobně jako ořechové skořápky, i ořechové přepážky pomáhají u dráždivého kašle a zlepšují vykašlávání.  Při vysilujícím kašli se podává 1 ČL tinktury několikrát denně. Nebo se popíjí po doušcích odvar z přepážek. Přípravky mají i protivirové a protibakteriální účinky. Navíc posilují imunitu. Takto mohou pomoci u nejrůznějších infektů dýchacích cest včetně zápalu plic jako doplňková léčba.

Je popsána studie na potkanech, kterým byl vyprovokován kašel vdechováním aerosolů kyseliny citronové. U zvířat léčeným ořechovými přepážkami se počet záchvatů kašle snížil o 68% oproti negativní kontrole, což je srovnatelný účinek s kodeinem. Kromě toho léčba extraktem z přepážek významně zvýšila latenci kašle a snížila plicní zánět.  Za tento účinek jsou zřejmě zodpovědné flavonoidy  a jejich protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Například chalkon naringenin a jeho suspenze zlepšily výsledky antitusik a expektorancií a snížily frekvenci kašle. Další fenolové kyseliny a flavonoidy by také mohly být potenciální léčbou astmatu a chronické bronchitidy

5)SRDCE

Podle J. A. Zentricha se dle teorie signatur (účinky rostlin podle podobnosti s tvarem či barvou orgánů) uplatňují ořechové přepážky u srdečních arytmií. Je zde analogie se srdečními přepážkami.

J.A. Zentrich měl vyzkoušený tento postup u arytmie:

Při silné arytmii doporučoval J. A. Zentrich  brát každých 10 minut 5 kapek tinktury z přepážek střídavě s tinkturou z mochny husí  (15 kapek): jednou ořechovou tinkturu, za 10 minut mochnovou, za dalších 10 minut ořechovou atd.  Nejdéle však 2-3 hodiny. 

Pozor!! U každé arytmie je nutné lékařské vyšetření s provedením ekg či 24hodinového Holterovského monitoringu ekg.

Přepážky pomáhají údajně  také při angině pectoris. Mohou  snižovat krevní tlak u hypertoniků. Jsou vhodné u ateroklerózy.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Ořechové přepážky jsou vhodné u různých trávicích potíží. Díky obsahu tříslovin pomáhají u průjmu. Zmírňují zánět ve střevě.  Pomáhají zlepšit funkci střev a normalizovat stolici po  průjmech nejrůznější příčiny.

Při poruchách trávení a průjmu se doporučuje  konzumovat 15 ml tinktury každé 4-6 hodiny a zapít velkým množstvím vody, dokud příznaky nezmizí.  Pokud příznaky nezmizí do 4 dnů, pacient by měl vyhledat pomoc lékaře.

7)MOČOVÝ SYSTÉM, LEDVINY

U mužů stimulují ořechové přepážky produkci testosteronu. Mají také vliv na hyperplazii prostaty. Přítomnost zinku v přepážce je zodpovědná za rovnováhu hormonů a normalizaci sexuálních funkcí v důsledku zlepšení krevního oběhu v pánevních orgánech. Tinktura se užívala pro zvýšení mužské síly.

8)ŽENSKÉ CHOROBY

Přepážky zmírňují bolestivou menstruaci, bolesti prsou a  pomáhají při nepříjemných menopauzálních potíží.  Mohou pomoci normalizovat frekvenci cyklů. 

Dle ruských zdrojů pomáhají u myomů dělohy.

10)KREV

Při terapii zhoubných onemocnění  pomocí chemoterapie či radioterapie dochází někdy k negativnímim vedlejším účinkům  včetně leukopenie (nedostatek bílých krvinek)  a díky tomu se snižují  funkce imunitního systému.

S leukopenií je například spojeno podávání  cyclofosfamidu. Jedná se o chemoterapeutikum, které zárověň působí imunosupresivně (tlumí imunitu) v závidlosti na dávce.

U myší se po podání jediné injekce cyklofosfamidu počet leukocytů (bílých krvinek) významně snížil. Léčba vodným extraktem  z ořechových přepážek však stimulovala dělení, diferenciaci a zrání myeloblastů a lymfoblastů, čímž se projevila schopnost imunitní korekce prostřednictvím aktivace myelopoézy. Česky řečeno: v kostní dřeni se aktivovala tvorba bílých krvinek. Experimentální výsledky také odhalily, že extrakt zpřepážek měl preventivní účinek na hemolýzu erytrocytů.

11) POHYBOVÝ SYSTÉM

Ořechové přepážky zlepšují stav kostí, chrupavek a kloubů, které se stávají pevnějšími a pružnějšími. Přítomný fosfor a vápník prospívá kostní tkáni.

Tinkturu jednak užíváme vnitřně a jednak ji lze použít i k zevnímu aplikaci při bolestech kloubů a páteře, bolesti svalů a otoky. Problémové partie potřeme 4-5x denně tinkturou, můžeme je i pomocí tinktury namasírovat.  Nebo můžeme kousek látky namočit do odvaru z ořechových přepážek, přiložit na kloub, zabalit, izolovat kusem igelitu a nechat 5-6 hodin. Lze i přes noc.

12)KŮŽE

Obklady s odvarem mohou pomoci odstranit bakteriální vyrážky či plísně na kůži. Tinktura pomáhá u akné.

Můžete si vyrobit gel z tinktury, který pak natíráme na kůži.

Extrakt z ořechových přepážek tlumí enzym tyrosinázu (podobně působí i extrakty z ořechových jader a kůry vlašských ořechů).  Tyrosináza je enzym obsahující měď, který řídí produkci melaninu (hnědý pigment v kůži). Snížení aktivity tyrosinázy tedy může zabránit stavům souvisejícím s hyperpigmentací kůže, včetně stařeckých skvrn a melasmatu (forma hyperpigmentace, která se objevuje na obličeji, zejména na tvářích, hřbetu nosu, čele a horním rtu a někdy na dalších částech těla vystavovaných slunci, jako jsou předloktí).

GEL Z OŘECHOVÝCH PŘEPÁŽEK
  • 3 dcl  tinktury  
  • 2 ČL práškovaného Agaru (nabo 2 PL vloček)  
  • 3 ČL olivového oleje

Tinkturu spolu s Agarem za stálého míchání  4-5 minut povaříme. Roztok se kvůli odpaření alkoholu zredukuje  asi na polovinu, podle % alkoholu.  Pak necháme směs ztuhnout. Vezmeme ponorný mixér a želatinu rozmixujeme dohladka. Během mixování přidáme olej. Gel skladujeme v lednici.

13) IMUNITA, ANTIBAKTERIÁLNÍ A PROTIVIROVÉ ÚČINKY

Ořechové přepážky posilují imunitu, zmírňují únavu, posilují celkově tělo a působí protizánětlivě.

Mají  protivirové a antibakteriální účinky. Několik vědeckých studií potvrdilo, že hydroetanolový extrakt ze slupek vlašských ořechů vykazoval dobré antimikrobiální aktivity proti nkterým grampozitivním a některým gramnegativním bakteriím, ale i  plísním. Účinky byly viděny například proti Stafylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa Salmonella enteritis, Bacillus subtillis.

Přepážky mají silné antioxidační účinky díky přítomnosti alfa tokoferolu (vitamín E), flavonoidů, taninů atd. , což má vliv na oddálení stárnutí, ale i jako prevence proti rakovině.

15) HORMONÁLNÍ SYSTÉM

Ořechové přepážky snižují hladinu cukru, proto mohou pomoci u pacientů s cukrovkou. Účinky byly zjištěny ve studiích na hlodavcích, nicméně v lidové medicíně se ořechové přepážky při cukrovce používají tradičně.  Užívají se formou tinktury. Tinkturu bereme měsíc a půl, pak si uděláme alespoň 14 dnů přestávku.

Podle ruských zdrojů obsahují  ořechové přepážky jod, a proto se podávají u onemocnění štítné žlázy – zejména u hypothyreozy (nedostatečné funkci štítné žlázy). Právě ořechové přepážky obsahují ze všech částí ořešáku nejvíce jodu.

 

16)RAKOVINA

Antioxidanty v ořechových přepážkách snižují pravděpodobnost vzniku rakoviny.

Existuje několik studií na zvířatech buněčných rakovinových liniích, které prokazují efekt extraktu z ořechových přepážek na potlačení proliferace nádorových buněk.

Pozor!! Jedná se samozřejmě o pouhé vědecké studie v laboratořích, jakékoliv zhoubné onemocnění vyžaduje odbornou onkologickou terapii.

ŽVÝKÁNÍ ČERSTVÝCH OŘECHOVÝCH PŘEPÁŽEK 

Ořechové přepážky lze přímo žvýkat. Vezmeme si 1 ČL rozdrcených přepážek a snažíme se je rozžvýkat, následně polkneme. Mohou mít takto vliv i na záněty v dutině ústní.

TINKTURA

  • Sklenici z poloviny naplnit přepážkami z čerstvých ořechů.
  • Přelít 80% alkoholem po hrdlo sklenice. 
  • Necháme macerovat 14 dnů v temnu za občasného protřepávání. 
  • Podáváme 4x denně 10-15 kapek. 

ODVAR

50 g ořechových přepážek zalijeme 300 ml vody. Přivedeme k varu a vaříme 10 minut. Necháme macerovat do zchladnutí. Uchováváme na tmavém místě, nejlépe pár dnů v lednici.

Dlouhá doba louhování podporuje další změkčení a rozhodně nepřidá nápoji hořkost.

Užívá se po 1 PL 3x denně nalačno před jídlem.

Tinktura je ale prý přínosnější, z přepážek alkohol vytáhne více cenných látek.

LIKÉR

1/3 šálku ořechových přepážek zalijeme  2 litry  slivovice  a dáme na týden na tmavé místo. Tekutina by neměla být během skladování vystavena slunečnímu záření.

Po přecezení přidáme 4 PL medu anecháme 3 dny odležet.

Pro zvýraznění chuti můžeme do likéru přidat 1 sušenou  švestku, hrst drcených šípků a lze přidat i 1-2 malé tyčinky skořice

TINKTURA K ZEVNÍMU POUŽITÍ

60 g ořechových přepážek zalijeme 200 g vodky. Na tmavém místě necháme odležet 30 dní.

Připravený roztok vetřete na bolestivé místo nebo jej přidejte do obkladu. Infuze se vtírá kruhově do centra bolesti večer a ráno. Několik dní po použití tohoto léku dochází k výrazné úlevě.

DOMÁCÍ „KOŇAK“ Z OŘECHOVÝCH PŘEPÁŽEK

 

  • 3 litry slivovice či meruňkovice
  • 1/3 šálku ořechových přepážek
  • okvětní lístky z 3-4 karafiátů
  • 1 ČL kmínu
  • 1 PL černého čaje
  • 10 g vanilkového cukru
  • špetka kyseliny citronové
  • 1 PL medu
  • Lze přidat i 1 PL dubové kůry.

Nápoj louhujeme 14 dní na tmavém a teplém místě za občasného protřepání.

KONTRAINDIKACE UŽÍVÁNÍ OŘECHOVÝCH PŘEPÁŽEK

Ořechové přepážky bychom neměli užívat při

  • poruchách srážení krve – hlavně trombofilie
  • akutní patologii jícnu a gastrointestinálního traktu jako je například gastritida či peptický vřed
  • během těhotenství
  • nepodáváme dětem do 3 let
  • zevně nepodáváme při ekzémech, lupence, seboree atd., nedáváme do hnisavých ran
  • individuální nesnášenlivosti či alergii na vlašské ořechy

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Užívání vyšších než doporučovaných dávek by mohlo způsobit tyto nežádoucí účinky:

Závrať, křeče v žaludku, pálení žáhy, zvracení, bolest hlavy, alergickou reakci.

Chcete vědět po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

 

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

 

 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

1 názor na “Tinktura z ořechových přepážek”

  1. Alena Vrzalová

    Paní doktorko, moc děkuji za tento článek. O ořechových přepážkách slyším poprvé, vůbec by mě nenapadlo, že jsou takto léčivé. A že jsem jich letos vyhodila, když jsem louskala ořechy. Ale příští rok určitě tinkturu zkusím. Moc Vás zdravím.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *