Tinktura z kalisie vonné

Vy ještě nemáte kalisii? To je škoda.

Mnoho  řízků z kalisie jsem již rozdala. Spousta lidí  rostlinu sice  mají, ale neví co s ní. Ptají se mne na recepty jak ji zpracovat.

Kalisii si pěstuji, vyrábím z ní tinkuturu, kterou používám jako takový všelék. Sama ji intermitentně používám na posílení a dodávání energie. Úplně perfektně působí při jarní únavě.   Tinkturu mám vždy u sebe. Když “na mě něco leze”, nebo cítím únavu – ihned aplikuji potřebný počet kapek. Podávám i dětem. Děti si tinkturu například vezly na tábor a když je začalo škrábat v krku nebo se necítily dobře, hned si tinkturu aplikovaly a do druhého dne byly v pořádku.

Callisia fragrans

U nás roste jako pokojová rostlina, je  neprosto nenáročná na péči.  Jako okrasná  okrasná rostlina se pěstuje desítky let. Až v posledních 30 letech se začala užívat jako léčivka.

Oblíbená je hlavně v Rusku, říká se jí tam Zlatý vlas– to protože , pokud roztrhnete list, táhnou se z něj zlatavá vlákna. Jiné názvy jsou Domácí ženšen, Východní vlas, Živý vlas, kukuřička atd.

V Rusku mají s jejím užíváním bohaté zkušenosti.

Původem je ale kalisie z Mexika a Jižní Ameriky, zde roste ve stínu stromů.

Její hlavní stonek opravdu vypadá jako mladá rostlina kukuřice. Vyroste do výšky, podle toho, jaký má prostor na kořeny. Já ji mám ve velkých květináčích, v létě ji můžete zasadit na záhon a ona vám tam zmohutní, na zimu je ale nutno rostlinu přesadit do květináče a nechat při pokojové teplotě. Já mám na okně skoro metrové rostliny. Má krásné světle zelené, šťavnaté listy. Dospělé rostliny vyhánějí z hlavního stvolu liánovité nafialovělé oddenky, někdy velmi dlouhé, jsou složené z jednotlivých kolének, na konci vyrůstá nová rozeta listů.   Rostlina by neměla být na přímém slunci, jinak se listy spálí. Má raději polostín.

 

Velice snadno se množí- odřežete koncové rozety a vložíte do sklenice s vodou, poměrně rychle zakoření a můžete ji zasadit do hlíny.  Roste jak divá, pokud má dobré podmínky, rychle vyhání šlahouny a mohutní do výšky a šířky.

Já řízky z rostliny rozdávám na každém z mých kurzů.

Zlatý vlas nazývají Elixírem zdraví, protože  posiluje imunitu i celkově tělo, léčí skvěle chronickou pankreatitidu- zánět slinivky, pomáhá organismu proti mikroorganismům. Má výborný vliv také u  astmatu. Používá se u mnohých onemocnění jako podpůrná léčba. Dodává tělu energii a sílu. Působí podobně jako žen-šen.

Léčivé jsou oddenky, které mají 9 kolének a více.

 

Jsou různé postupy výroby léčivých preparátů z kalisie, já většinou vyrábím tinkturu, kterou pak používám univerzálně.

Vědci zkoumali složení kalisie vonné:

obsahuje glykolipidy, fosfolipidy, mastné kyseliny, chlorofyl, karotenoidy. Z biologicky aktivních látek jsou to flavonoidy, steroidy, vitamin C, B2- riboflavin, B5- kyselina panthotenová, dále mikrolementy jako je měď, železo a nikl.

Hlavní látky zodpovědné za účinek jsou právě flavonoidy a to hlavně quercentin – ten má zřejmě efekt proti širokému spektru chorob infekčních, artritidám, astmatu, alergiím, slizničním obnemocněním, srdečním chorobám, diabetu.  Dále je to   kaempherol –  ten má močopudné účinky, léčí onemocnění močového traktu a alergie.

Kalisie také čistí znečištěné ovzduší, pokud trpíte onemocněním dýchacího traktu, je dobré mít rostlinu v místnosti.

VÝROBA TINKTURY:

Nejprve provedu úpravu podle Filatova (podrobněji vysvětleno dole):

40  kolínek postranních šlahounů i s koncovými růžicemi dám do papírového sáčku a uložím do lednice.  Ponecháme cca 10 dnů.

Poté kolínka vyjmeme , nakrájíme keramickým nožem na kousky.

 

Rozdrtíme v hmoždíři a pak vložíme do zavařovací sklenice ,  zalijeme  600 ml vodky.

Macerujeme minimálně 14 dnů v temnu. Denně protřepáváme. Já většinou macerát necedím, ale ponechávám rostlinu v něm.  Jen dle potřeby přecedím potřebné množství tinktury do lahvičky z kapátkem.

PODÁVÁNÍ TINKTURY:

Podávám 10 kapek tinktury 3x denně nalačno přímo do úst, poté zapít čistou vodou. Nejíst dalších minut.  Pokud tinkturu dobře snášíte, lze každý den postupně o 1 kapku navyšovat až do maximální léčebné dávky. Ta se vypočítá dle hmotnosti: denní počet kapek = hmotnost  člověka.  Tento počet kapek se vydělí 3. Vyjde nám jednotlivá dávka, kterou pak podáváme 3x denně.

Preventivně můžeme podávat tinkturu jen 1x denně. Já si například beru denně 20 kapek jen ráno.

Po měsíci podávání by měla být alespoň týdenní pauza. Organismus by si na léčivku zvykl a efekt by nebyl již tak velký.

Dětem v případě potřeby- při počátku virozy, nebo v případě chřipkové epidemie podávám jen 10 kapek nalačno. Fungují skvěle.

ŽVÝKÁNÍ ČERSTVÉ ROSTLINY

Pokud nemám zrovna zásobu tinktury, lze použít i čerstvý list či kolénko–  2 – 3 cm kousek listu, či jedno kolénko rostliny žvýkáme cca 30 minut, můžeme nakonec i polknout.

Toto dělám ale jen výjimečně, nechci rostlinu poškodit.

ODVAR  Z KALISIE

Jeden list – cca 20 cm roztrhat na kousky (nebo podrtit v hmoždíři), vložit do varné skleněné konvice , zalít 1 litrem vody  a vařit na mírném ohni 5 minut.

Listy bereme ze starší rostliny, která už měla 9 kolének na postranních šlahounech.

Poté nádobu zakrýt a nechat macerovat 24 hodin. Skladovat v lednici.

Pije se 3x denně asi 50 ml,  30 minut před jídlem.

Tento způsob moc ráda nemám,  lépe jsem se cítila po tinktuře. Navíc na tinkturu spotřebujete daleko méně rostlinného materiálu a rostlinu pak šetříte.  Někomu může ale více vyhovovat odvar.

JINÝ ODVAR

20 kolínek vařit v 500 ml vody cca 15 minut, nalijeme do termosky, přidat 3 PL medu. 3x denně podávat 1 PL 10 minut před jídlem – podávat 14 dní, pak 5 dní přestávka. Vhodné u zánětu průdušek- akutní a chronické bronchitidy.

 

INDIKACE , POUŽITÍ ROSTLINY

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

1)NEUROLOGIE

*Při bolestech hlavy, migréně– zkuste žvýkat 3x denně 2  cm kousek listu.

*Při neurodegenerativních onemocněních jako je Alzheimerova demence, Parkinsonova nemoc….  podáváme TINKTURU  – podávat 10 dní 3x denně, poté vždy 7 dnů přestávka.

*Kalisie zvyšuje vitalitu, odstraňuje následky stresu, posiluje organismus. Zlepšuje paměť.   Mám sama vyzkoušeno.

*Má také analgetické účinky- odstraňuje bolest.

2)UŠNÍ NOSNÍ, KRČNÍ

*Při zánětech dásní  masírovat dásně tinkturou 4x i vícekrát denně. (můžeme zředit vodou).

Lze také žvýkat listy, či přikládat kašovité obklady z listů přímo na dásně.

*Při bolestech v krku– kloktat ODVAR.

*Při bolestech uší– do ucha vložit tamponek nasáklý zředěnou šťávou z kalisie- získanou například v hmoždíři- zředit trochou vody, nebo zkusit vložit přímo kousek listu.  Šťávu lze také získat protlačením přes lis na česnek.

*Při zánětu nosohltanu–  zředěnou šťávu z listu kapat do nosu.

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

*Proslulý je efekt kalisie u bronchiálního astmatu, tam opravdu dokáže dělat zázraky. U astma bronchiale podávat TINKTURU –  1x denně 25 kapek 10 dní , pak 10 dní přestávka. Alikovat 40 minut před jídlem. 5x cyklus opakovat, nebo při potížích.  Já mám zkušenost začínat menší dávkou- např. 10 kapkami, zjistit snášenlivost  a pak postupně navyšovat (u bronchiálního astmatu někteří  doporučují až do 40 kapek).

*U bronchitidy akutní či chronické –  vhodné podávat TENTO  ODVAR :

20 kolínek vařit v 500 ml vody cca 15 minut, nalijeme do termosky, přidat 3 PL medu. 3x denně podávat 1 PL 10 minut před jídlem – podávat 14 dní, pak 5 dní přestávka.

*Při  kašli lze zkusit ŽVÝKAT  3x denně 2-3 cm kousek listu.

*U viróz, chřipek, bakteriálních infektů  3x denně podávat 0,5 dcl ODVARU-  návod viz výše.   Doporučuje se 10 dnů, pak 10 dnů přestávka.

*Je popsán i efekt při alergických potížích– podáváme ODVAR –  1 ČL hodinu po jhjídele 7 dní, poté 5 dní přestávka. Při alergické rýmě ještě můžeme přidat INHALACE:  1 ČL pokrájené kalisie 15 minut povařit v 1/2 litru vody, inhalovat 3 minuty pod ručníkem, který přehodíme přes hlavu.

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

*Tinktura podporuje činnost srdce, snižuje krevní tlak.

*U arytmií – nepravidelností frekvence  srdce byl v Rusku s úspěchem podáván tento

ELIXÍR Z KALISIE:

3 listy z kalisie podrtit v hmoždíři či pomlet, aby pustili šťávu,

přidat 300 g medu,

2PL citronové šťávy,

1PL šťávy z rakytníku.

Podávat 1 PL 2x denně 40 minut před jídlem – 10 dnů, pak 10 dnů přestávka.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

*Extrakty z kalisie pomáhaly v Rusku při chronické pankreatitidě- zánětu slinivky,   ale i při zánětech žaludku, dvanácterníku. Také při potížích se slezinou.

Podáváno formou ODVARU  – návod viz výše.  3x denně 0,5 dcl odvaru po dobu 10 dnů, pak 10 dnů přestávka.

*Stejný příznivý efekt měl odvar i u Crohnovy choroby, ulcerosní kolitidy nespecifických zánětů střev, také u průjmů, ale i u zácpy.

*U žlučníkových potíží je doporučován tento recept:

Denně podávat 1 ČL odvaru z kalisie a k tomu 3 ČL šťávy z černé ředkve- podávat 7 dní, poté 7 dní přestávka.  Takto udělat 5 cyklů.

Pokud jsou žlučníkové potíže úporné, lze podávat až 0,5 dcl odvaru z kalisie 3x denně.

7)LEDVINOVÉ A MOČOVÉ SYSTÉMY

Při ledvinových kamenech  a písku je vhodné  žvýkat denně 2-3 cm oddenek kalisie- takto to dělat 30 dní, pak týden přestávka.

8)GYNEKOLOGIE

*Pokud jsou přítomny cysty v prsou či nezhoubné změny (fibrodysplazií), lze přikládat na prso OBKLAD Z PODRCENÝCH LISTŮ  nebo OBKLAD S TKANINOU NAMOČENOU DO ODVARU Z KALISIE

K tomu 3x denně aplikovat 1ČL tinktury nebo 3x denně žvýkat kousek oddenku.

POZOR!!! Je vždy nutné lékařské vyšetření, zda se jedná opravdu o nezhoubné změny!!!

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

*U artritidy podávat 3x denně 1 ČL tinktury  10 dní, poté vždy 7 dní přestávka,   bolestivé klouby  pak tinturou 3x denně potírat či masírovat.

13)TONIKUM, IMUNOSTIMULANS

*Posiluje silně imunitu.

*Má antioxidační účinky.

*Působí proti bakteriím, hlavně při respiračních infektech.

*Kalisie je výborné tonikum, zvyšuje energii, odstraňuje únavu, posiluje organismus. Já sama někdy tinturu z kalisie beru, osvědčila se mi například při jarní únavě.

Při únavě můžete podávat TINKTURU – 15- 20 kapoek do vody či teplého čaje 1x denně. Podávat 30 dní, pak 5 dnů přestávka. Já většinou začínám 10 kapkami a postupně navyšuji.

*Pro celkové omlazení organismus či pro pocit dobré pohody můžete denně popíjet ODVAR-  1x denně 0,5 dcl 40 minut před jídlem. Podávat 10-14 dnů, pak 10-14 dnů přestávka.

15) HORMONY

*Kalisie harmonizuje štítnou žlázu– působí jak u hyperfunkce tak i u hypofunkce.

Podáváme formou ODVARU –  0,5 dcl 3x denně 40 minut před jídlem. Na noc můlžeme na štítnici přikládat obklad z odvaru (tkaninu namočenou do odvaru).  Podáváme 25 dní, pak 5 dnů přestávka. Opakovat tento cyklus nejméně 5x.

16)RAKOVINA

*Jako podpůrnou terapii při léčbě rakoviny můžete užívat kalisii. Existuje recept na speciální balzám z kalisie, ale o tom až jindy.

 

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Vzácně se může objevit alergie- ve formě kožní vyrážky. Může se ale jednat jen o detoxikační příznak. Zkuste tedy kalisii vysadit a po odeznění problému opět léčbu zahájit. Pokud kalisii nebudete snášet, neberte ji.

Vhodné je s dávkováním začínat opatrně- s polovičními dávkami a postupně navyšovat.

Při vyšších dávkách se může objevit průjem či nevolnost, ale opět platí to, co píšu u vyrážky.

 

Je nutno se řídit Paracelsovým heslem: Všechno může být zároveň lékem, ale i jedem, záleží na dávce.

 

O zevním použití kalisie budu psát  v jiném článku.

 

Doplněk: Úprava dle Filatova

Tato úprava umocňuje účinnost bylin.

Čerstvá bylina (nať nebo listy) se omyje, otřepe a zabalí do tmavého papírového či textilního obalu. Pak se balíček dá do chladničky na 10 dnů-  teplota kolem 4st. C.

Při zavadnutí rostliny, v chladu a tmě- vznikají látky z hlediska rostliny obranné, které rostlina v normálním stavu neobsahuje a které její účinek zesilují a umocňují.

 

Kdo to byl akademik Vladimír Petrovič Filatov?

Byl to ruský oční lékař, v 50. letech byl vedoucím oční kliniky v tehdy sovětské  Oděse. Zde se  transplantovaly rohovky.   Jednou se stalo, že operace rohovky musela být odložena a rohovka určená k transplantaci byla uložená v chladničce. Jaké bylo ale překvapení, když se zjistilo, že takto skladovaná rohovka  se naopak  přihojila zázračně lépe a neztratila svou průzračnost.

Akademik Filatov došel k závěru, že buňky oddělené tkáně v nepříznivých podmínkách (temnu a chladu) bojují o život a začnou tvořit záchranné látky , které nazval – biogenní stimulátory (říkal o nich, že to jsou poslední rezervy uhasínajícího života).   Když to funguje u rohovky, zkusíme to s rostlinami, bádal Vladimír Petrovič. Zjistil, že tyto látky vznikají i u utržených rostlin uložených v chladničce po několik dnů. Rostlina, ve které vznikly tyto biogenní stimulátory má ještě větší účinek než dříve.

Vědecky se ale  biogenní stimulátory  nepodařilo chemicky izolovat- jedná se o celý komplex látek.

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

LITERATURA:

http://www.honzazkrkonos.cz/?page_id=518

http://www.apatyka-frydlant.cz/vyrobky/kalisie-vonna/

http://spine-disease.blogspot.cz/2014/11/callisia-fragrans-cure-arthritis-anti.html

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

30 názorů na “Tinktura z kalisie vonné”

  1. Alena Hajduchová

    Prosím,ve stvolu rostliny,žádné účinné látky nejsou?Jsou jako kolínka,jen větší.Děkuji Hajduchová

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den,
      tradičně se používají postranní výhonky s kolínky, protože jsou mladé, šťavnaté. Stvol je sušší, má více pletiva, navíc se na něm již nedají počítat kolínka. Když ale stvol přidáte, není to na škodu.

  2. Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda i jiné druhy kalisie jsou léčivé?Moje babička má kalisii s červenými listy a také s menšími růžovo-zeleno žíhanými.Děkuji za odpověď.

  3. Marie Kozubkova

    Dobrý den ,chtela bych koupit knihu o kalisii vonne ,kde jsou i recepty a použití na problém ,a jestli by byla.bylina na jatra kromě ostropestrce m. na jatra ztucnela DĚKUJI Vam

  4. Dobrý den,
    dekuji za super počtení. Začínáme s kalísií a mě pomáhá výborně. Moje manželka je těhotná a bojí se užívat alespoň listy, když ji teď bolí v krku. Máte s tím nějaké zkušenosti? Je momentálně v 6.týdnu.
    Děkuji za vše
    S pozdravem
    Štefan V.

  5. Dobrý večer, mám syna 4 roky má docela silnou alergii na roztoče, teď má zrovna bronchtitdu alergickeho původu je možno, aby syn používal calisii? Děkuji za odpověď
    Petra Franková

  6. Dobrý den !
    Jsem 1,5 roku po operaci zhoubného nádoru v podpažních uzlinách. Po 6 chemoterapiích a 25 ozařování stále podstupuji udržovací terapii v podobě Bio léčby. 1 x za 3 týdny. Doba neurčitá. Mám doma kalisii vonnou a chtěla bych jejich léčivých účinků využít.
    Můžete mi prosím poradit co si vyrobit a jak dávkovat .
    Moc děkuji Míla

  7. Jsem onkologická pacientka v remisi /pokračující léčba/. Po odstranění 10 uzlin + prsa jsem podstoupila 6x chemoterapii, 25 ozařování a stálechodím od června 2020 na podpůrnou léčbu. Nádor byl velice agresivní s možností rychlerostoucích metastáz.
    Je pro mne vhodná tinktura z kalisie ???
    Děkuji a přeji pohodové dny Míla

  8. Hezký den, dělám poprvé tinkturu z kalisie. Měla jsem kolénka 10 dní v lednici v papírovém sáčku a jsou taková jakoby vodnatá. To je správně? Někde jsem četla,že se dává jen na 3 dny a do plastového sáčku. Tak nevím,zda jsem neudělala chybu. Předem moc děkuji za odpověď.

  9. Zuzka Vaňková

    Dobrý den, zajímalo by mě, zda můžu listy usušit a následně využít jako čaj.

  10. Dobrý den,prosím o radu.
    Jak mám užívat tinkturu proti bolesti pohybového aparátu,zad a kloubů,
    děkuji z a odpověd Dulina

    1. Ala Hamplová

      Tak jak je uvedeno v článku: U artritidy podávat 3x denně 1 ČL tinktury  10 dní, poté vždy 7 dní přestávka,   bolestivé klouby  pak tinturou 3x denně potírat či masírovat.

  11. Je tinktura z kalisie vhodná k lečbě diabetu 2? V případě, že ano, jaké je dávkování? Děkuji za odpověď.

    1. Ala Hamplová

      Že by vám diabetes úplně vyléčila, to jistě ne, ale jako podpůrná terapie může být vhodná. Také záleží na tom, zda se jedná o diabetes 1. či 2. typu. U druhého typu je principem onemocnění inzulinová rezistence, tedy, že produkce inzulinu ze slinivky je v pořádku, ale tkáně na něj nereagují, proto stoupá hladina glukozy v krvi. Hlavní léčbou diabetu mellitu je: dodržovat cukrovkovou dietu, zhubnout a pravidelně se pohybovat a namáhat tělo. Takto můžete tento typ diabetu dostat úplně pod kontrolu.

  12. Greta Haláková

    Může se dát rostlina louhovat i do silnějšího alkoholu než je vodka ? Např. kalvados nebo slivovice? Děkuji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *