Moje domácí růžová voda

Každý rok si v době květu růží vyrábím růžovou vodu.

Je to skvělá věc. Používám ji hlavně jako pleťovou vodu.    Skvěle čistí pleť, hydratuje, projasňuje. Mám velmi suchou pokožku a  voda z růží mi velmi pomáhá.   Cena růžové vody na internetu i ve specializovaných kamenných prodejnách je značně vysoká. Svou růžovou vodu si můžete vyrobit i vy doma sami  a to velice jednoduše.

Na internetu jsem našla spousty způsobů výroby  této vody, ale já používám tento. Velmi se mi osvědčil. Růžová voda je trvanlivá, nekazí se a nepotřebujete k výrobě žádné speciální ingredience.

Co budeme potřebovat?

-Středně velký kastrol- cca 5 l , používám bez problémů nerezový.

-Vypouklou poklici. Pozor, neměl by v ní být otvor na prostup páry- to by vadilo při výrobě.

-Menší misku, kterou budu vkládat do kastrolu.

-2  vrchovaté hrsti  okvětních plátků růže.

-Den předem naplním mikrotenový sáček vodou a vložím do mrazáku- vytvoří se mi balíček ledu uzavřený v sáčku.

 

Pokud si budeme vyrábět růžovou vodu na kratší dobu, lze použít obyčejnou kouhoutkovou vodu. Pokud budeme chtít vodu skladovat delší dobu, je lepší využít destilovanou vodu.

Před začátkem výroby je vhodné vydesinfikovat nástroje, nádoby, své ruce a pracovní plochu desinfekčním prostředkem- například vysokoprocentním alkoholem.

 

Postup:

1)Doprostřed kastrolu vložím skleněnou misku, okolí zasypu okvětními plátky růže.

2)Plátky růže zaliji vodou- cca do výše poloviny vložené skleněné misky.

3)Přikryji poklicí, kterou na hrnec položím obráceně.  Pozor- poklice by neměla mít otvor na prostup páry. Ten by vadil- rozpuštěný led by odkapával do destilátu.

davdav

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4)Na poklici vložím led v mikrotenovém sáčku. Zapnu sporák- nejmenší plamen a nechám lehce probublávat. Pára se vlivem ochlazené poklice ihned sráží a díky vypouklému tvaru poklice- destilát odkapává doprostřed do misky. Během cca hodiny je miska plná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)Růžovou vodu z misky přeliji do lahvičky, ve které budu vodu uchovávat. Lze dát i do rozprašovače.

Vhodné uchovávat v chladnu.

6)Odvar z okvětních plátků má temně červenou barvu (pokud jsme použili červené růže). Ten uchovám také. Snadno by se ale kazil, proto do něj přidávám 1 PL 40% alkoholu (cca na 500 ml odvaru). Uložím do lednice.

dav

 

Výhody růžové vody

-dobře hydratuje

-snižuje tvorbu vrásek

-projasňuje pleť

– má protizánětlivé  a protibakteriální účinky, vhodná i při akné

-zklidňuje podrážděnou pokožku

-čistí ucpané póry

 

ČISTÍCÍ PLEŤOVÁ VODA

Do cca 1 PL růžové vody přidáme pár kapek glycerinu.

ODSTRAŇOVAČ MAKEUPU

Do trochy růžové vody dáme pár kapek rozpuštěného kokosového oleje (lze použít i jiný olej- mandlový, olivový, avokádový).

MASKA NA PROBLEMATICKOU AKNÓZNÍ PLEŤ

Smícháme 1 PL růžové vody a  1PL citronové šťávy.

Naneseme na obličej. Po 30 minutách opláchneme.

 

Podívejte se také na můj e-book: Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím.

A také e-book: Jak se vyznat v účincích rostlin.

 


 

UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy. 

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno. Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 


 

 

13 názorů na “Moje domácí růžová voda”

  1. Pingback: Šeřík – Čarovná lékárna kolem nás

  2. Super návod, díky! Teď si ještě růžovku koupím, ale až budeme mít v létě růže na zahradě (téměř v bio kvalitě :D), vrhnu se na to!
    A ten odvar konzervovaný alkoholem lze využít jak?

    1. Ala Hamplová

      Podobně jako ten bez alkoholu. Bez alkoholu je samozřejmě jemnější a příznivější k pokožce.

  3. Můžu použít destilovanou vodu pro technické účely? Liší se nějak od destilované vody pro lékařské účely?

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den. Proč chcete používat destilovanou vodu? Tu si přece tímto postupem budete vyrábět… Použijte kohoutkovou vodu. Z poklice odkapává voda destilovaná.

      1. Lukas Tuma

        Pokud si budeme vyrábět růžovou vodu na kratší dobu, lze použít obyčejnou kouhoutkovou vodu. Pokud budeme chtít vodu skladovat delší dobu, je lepší využít destilovanou vodu.

  4. Dobrý den,
    chtěla bych Vás tímto poprosit o radu. Dostala jsem jako dárek růžovou vodu ORGANIC DAMASK ROSE WATER od firmy Erbology. Podle obrázku jsem našla, že je určena ke konzumaci. Lze ji použít i jako pleťovou vodu? Trvanlivost má do konce roku 2023, ale na dně lahvičky je zákal, spiše takové nahnědlé chuchvalce, připomínající mořské řasy. Myslíte, že je voda v pořádku a dá se použít na pleť?

  5. Modrá růže

    Myslim, ze latky z okv.listku se lepe vylouzi do destilovane vody, ktera je agresivnejsi nez do kohoutkove, ktera je tvrda. Navic se tam o destil/ kohoutkove vode zminujete. Teprve se na predpis chystam, dekuji za popis.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *