NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT?
• Kniha obsahuje 408 stran pojednávajících o možnostech domácí přírodní léčby běžných infekcí dýchacích cest.
• Získáte potřebné informace, jak na to, a vystačíte si při tom s prostředky, které máte všichni běžně kolem sebe, doslova na dosah ruky.
• Naleznete zde spojení poznatků současné medicíny s možnostmi domácí samoléčby.
•Recepty a postupy při jednotlivých onemocněních jsou psány tak, aby je zvládl opravdu každý.
•Kniha je ilustrována autorskými perokresbami, které informace neotřele doplňují.
Ukázky z knihy:
Při běžných infekcích dýchacího traktu si můžete velice efektivně pomoci sami doma, aniž byste, alespoň zpočátku, museli uhánět k lékaři či do lékárny.
Proč používat přírodní a přirozené přípravky k léčbě?
Soběstačnost
Covidová pandemie a lockdowny nám ukázaly, že se v mnoha směrech musíme v otázce zdraví a léčby nemoci spolehnout sami na sebe. Často během epidemie nebyl lékař k dispozici, nebo jsme jej nemohli navštívit kvůli izolaci či karanténě.
Něco navíc
Nezřídka také sice lékaře navštívíme, ale dostaneme jen všeobecné rady typu: "Snižujte horečku antipyretiky, aplikujte nosní sprej, kloktejte, ležte v posteli." Popřípadě dostanete antibiotika. Co ale dělat dál nevíme. Chtěli bychom si sami ještě nějak přispět k úzdravě, ale nemáme potřebné informace, jak na to.
Snadná dostupnost
Prostředky, které vám mohou pomoci jsou běžně dostupné. Najdete je kolem sebe v přírodě, na zahradě, na vašem okenním parapetu či dokonce ve spíži. Proto pro ně často nemusíte ani do lékárny. Je velmi prospěšné vědět, jak si sami můžete pomoci prostřednictvím léčivých rostlin, hub, potravin, vitamínů či dokonce obyčejné vody.
V čem je tato publikace jedinečná?
• U každé problematiky naleznete popis fungování a anatomie daného orgánového systému, který se podílí na vzniku symptomů nemoci.
• Je zde také stručné či rozsáhlejší objasnění toho, jak popisovaná choroba vzniká. Díky tomu chorobu lépe pochopíte a lépe si vyberete vlastní léčebné postupy.
• Kniha je psaná tak, aby jí porozuměli všichni lidé, tedy i laici. Najdou si v ní své ale i mnozí lékaři se zájmem o problematiku.
• Kromě léčivých rostlin a hub lze k léčbě využít i obyčejnou vodu. Všichni máme doma svoje “domácí lázně” v podobě koupelny s vanou či sprchovým koutem. Vodoléčebné procedury u nás zpopularizovali Vinzenz Priessnitz či Sebastian Kneipp. V knize jsou některé z nich přesně popsány včetně návodných ilustrací.
• Podrobně se věnuji též vitamínům, o kterých si myslím, že jsou, zejména v dnešní době, neprávem opomíjené.
• U každé problematiky najdete také popis psychosomatických aspektů, které je potřeba brát s nadhledem. Nicméně na tom možná něco bude, že?
• Je jasné, že některé stavy potřebují lékařské vyšetření a ošetření. Proto jsou u každého problému uvedeny i alarmující příznaky, při jejichž výskytu je nutné vyhledat lékaře, případně dokonce volat rychlou lékařskou pomoc.
• Dozvíte se i jak se s těmito chorobami vypořádat během těhotenství, kojení či u malých kojenců.
• Vzhledem k tomu, že během psaní této knihy nás citelně zasáhla pandemie covidu-19, naleznete zde i tohle téma s popisem možností domácí léčby. Je možné, že bude covid-19 již brzy pouhou historií. Nicméně je potřeba se připravit na případné další epidemie, které by mohly v budoucnu opět nastat. Čeká nás například pandemie chřipky. Blíží se také konec éry antibiotik. Nemocnost na bakteriální a virové infekce bude stoupat. Proto mohou být tyto informace v budoucnu velmi cenné.
Členění knihy
V této kapitole se dočtete, jak používat nosní konvičku, naleznete zde návody, jak si vyrobit přírodní nosní kapky, nebo jak za pomoci léčivých rostlin inhalovat. Léky na rýmu naleznete i ve spíži či na vašem okenním parapetu. Velmi účinné jsou při rýmě i vodoléčebné procedury. V neposlední řadě se také dozvíte, jak například postupovat u rýmy kojenců či těhotných žen.
V kapitole naleznete informace o tom, jak si vyrobit přírodní kloktadla. Suroviny k výrobě se běžně nachází kolem nás. Velice účinné jsou zejména některé druhy koření, ovoce a zeleniny. Dozvíte se také, jak při bolestech v krku správně používat obklady.
Přečtete si, jak léčit obyčejný chrapot, ale i jak přistupovat k nebezpečné laryngitidě a epiglotitidě dětí. Naleznete zde opět nepřeberné množství návodů s rostlinami rostoucími kolem nás, jsou zde léta používané babské rady a opět i obklady a vodoléčebné procedury.
V kapitole je popsán kašel z různých úhlů: Proč vzniká, jaké jsou druhy kašle, při jakých onemocněních se vyskytuje apod. Kašel se vyskytuje i při vdechnutí cizího tělesa, proto se v knize věnuji také první pomoci v takovéto situaci. Dočtete se, po jakých léčivých rostlinách a prostředcích kdy sáhnout. Pomoc opět naleznete v přírodě kolem nás, na zahradě, na okenním parapetu či ve spíži. Jsou zde popsány inhalace, dechová cvičení, polohování a obklady, které pomáhají u kašle.
Dozvíte se, jaké jsou rozdíly mezi bakteriemi a viry. Jak se chřipka či covid-19 projevují a jaké možné komplikace mohou vzniknout. Je zde obsažena i stať věnovaná prevenci a protiepidemickým opatřením, kterých jsme sice za pandemie měli všichni již plné zuby, ale přesto jsou velmi důležité. Naleznete zde výčet léčivých rostlin a jiných prostředků s potenciálně protivirovým účinkem. Velká kapitola je například věnována čajovníku čínskému, který má překvapivě protivirové účinky. Věnuji se zde podrobně i vitamínům z hlediska prevence a léčby těchto virových onemocnění. Zejména pak vitamínům C, B, D. V prevenci těžkého průběhu onemocnění covid-19 je také vhodné konzumovat omega-3 mastné kyseliny. O co se jedná a jak je užívat se dočtete též v podrobné stati. Co dělat při covidu-19 či chřipce v těhotenství, při kojení či u velmi malých dětí se dočtete v závěru kapitoly.
Popisuji, proč vlastně horečka vzniká, jaký je její účel, jak ji měřit a hodnotit a jak k ní vůbec přistupovat. Je také nutné vědět, kdy při horečce kontaktovat lékaře či dokonce volat RZP. Dozvíte se o rizicích zbytečného snižování horečky. Jsou zde popsány febrilní křeče dětí a jak k nim přistupovat. V knize jsou podrobně rozebrány vodoléčebné procedury a jiné ochlazovací metody včetně návodných obrázků. Pomoc na vysokou teplotu najdete nejen v léčivých rostlinách, ale i ve spíži. Dozvíte se také co dělat, pokud infekce probíhá bez horečky a jak postupovat při horečce kojenců a gravidních žen.
V této kapitole si přečtete o příčinách bolestí ucha, jak si čistit uši a co s nadměrným ušním mazem. Jelikož je dýchací ústrojí úzce propojeno s uchem, je v knize zařazena i tato problematika. Najdete zde tipy na snížení bolesti ucha přírodními prostředky v době, kdy není k dispozici lékař.