Rýmovník- populární téma posledních dnů

V poslední době se mne spousta lidí ptá na rýmovník. Téma je v tomto chladném období více než aktuální.

Jako rýmovník se u nás nazývají rostliny rodu Plectranthus.  Česky nazývaný molice či moud.   U nás je pěstovaný výhradně jako pokojová rostlina. Ve volné  přírodě se vyskytuje v Africe, Austrálii, na Madagaskaru, ale i v jižní Asii.  Rod obsahuje asi 350 druhů.

U nás jsou nejznámější tyto druhy:

Plectranthus  amboinicus  (někdy prodávaný  jako citronový rýmovník)- východoafrický druh. Lísky se používají místo oregana v kuchyni. Někdy je nazývaný jako  Mexický eukalyptus nebo třeba Kubánské oregano. Rostlina má masité, dužnaté, křehké listy, na povrchu chlupaté, na okrajích jsou zoubky. Je používán k mnoha léčebným účelům.

Plectranthus argentatus – australský druh s většími listy, aromaticky charakteristicky vonící. Je také používán k terapii respiračních chorob. Rostlina má masité, dužnaté, křehké listy, na povrchu chlupaté, na okrajích jsou také zoubky. Oba druhy jsou si velmi podobné.  Charakteristická vůně se objeví,  když se o rostlinu jen jemně otřete.

Plectranthus amboinicus

Pak se také dá sehnat rýmovník eukalyptový- Plectranthus montanus– voní trochu jinak. Lístky jsou mnohem menší, charakteristicky voní po eukalyptu. Je také chlupatý, vroubkování na okrajích listů není. Barva je temněji zelená než u jiných druhů rýmovníku.

Plecthrantus montanus
Plecthrantus montanus

Mám doma rýmovníky dva-  Plectranthus amboinicus  a Plectranthus montanus.

 

Nejčastěji je ve světě pro léčebné účely  používán Plectranthus amboinicus, ten je také podrobován i zkoumání. Je využíván i v Ayurvédě.

 

Zajímavé jsou také názvy, které jsou po světě rýmovníku dávány:

Indicky v Ayurvédě- Parnayavani

Aglicky – se nazývá Country borage, Indian mit, Indian borage.

Francouzsky- Coleus d´Afrique

Německy- Cubanischer oregano, Jamaican Thymian

Japonsky – Koreusu amboinikusu, , Kuuban oregano

Čínsky – Zuo Shou Xiang

Vietnamsky- Tan day le

Rusky- Plektrantus aromatryi

 

Je vidět, že je opravdu rýmovník používán po celém světě.

ÚČINNÉ LÁTKY:

Nejdůležitější součástí  rýmovníku je esenciální olej (0,1%), ten obsahuje hlavně thymol (79,5%)- stejná látka je obsažena  například v tymiánu, dále listy obsahují carvacrol a camphor  (kafr) a další látky.

Thymol a carvacrol používali starověcí Egypťané při konzervaci mumií, mají oba totiž prokázané antibakteriální a antimykotické účinky.  Thymol je součástí mnoha zubních past, ústních vod, prostředků proti kašli, pastilek proti bolesti v krku. Thymol  v alkoholových roztocích a v zásypech lze používat pro léčbu mykóz.  Thymol je součástí některých léčiv při likvidaci varoázy u včelstev.

Nejvíce thymolu je v tymiánu, mateřídoušce, oreganu, zavinutce (monardě) a právě v rýmovníku.

 

 

Rýmovník se používá jako koření do různých jídel- masových či zeleninových .

V okně na parapetu odpuzuje mouchy a komáry.

MEDICINÁLNÍ POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

Všichni znají jeho efekt u rýmy, málokdo ale ví o jeho dalších vynikajících účincích. Kdo má rýmovník doma, vlastní hotový poklad.

Rýmovník můžeme podávat i dětem.

1)NEUROLOGIE

*Je lehce sedativní, pomáhá u úzkosti, nespavosti, u lidí s chronickým či nárazovým stresem. Zklidňuje, uvolňuje.

*Může pomoci u bolestí hlavy–  provádíme  inhalace či popíjíme  nálev z rýmovníku. Zkonzumujeme list či podáváme šťávu z rýmovníku vnitřně  v dávce 5-6 ml.

Hlavu můžete rýmovníkem i potřít.

2)UŠNÍ, NOSNÍ, KRČNÍ, DUTINA ÚSTNÍ

*U nás je rýmovník znám hlavně  pro své účinky při  nachlazení a rýmě.

Nejčastěji je rýmovník INHALOVÁN- doporučuje se k utrženému lístu přičichávat.

Já když cítím, že na mě lechtá v nose  a rýma je na obzoru- kousek lístku vložím přímo do obou nosních dírek  a dýchám klidně i 30 minut přes lístek. Po chvíli se spustí z nosu sekrece a viry jsou odplaveny. Můžete tuto proceduru opakovat několikrát denně. Dávám i dětem. Účinná je tato metoda jen v počátcích rýmy, jakmile je rýma již rozběhlá, rýmovník nám pomůže jen lehce. U ucpaného nosu na oplasknutí sliznice vliv nemá.

Můžete si vyrobit i NOSNÍ KAPKY- rýmovník protlačíme přes lis na česnek. Šťávu můžeme lehce rozředit destilovanou vodou (ale nemusíme). Pomocí kapátka pak kapeme do nosu.

Nebo můžeme list použít k PROPLACHU NOSU   A DUTIN ve speciální proplachové konvičce.                   Do teplé vody , kterou budeme používat k výplachu nosu rozmačkáme 2 listy rýmovníku (například v hmoždíři), drť necháme ve vodě macerovat 30 minut, pak přecedíme přes jemné síto, do vody přidáme odměrku mořské soli, lze přidat i 1 kapku tea tree oil a následně provedeme proplach dle návodu.

Proplachovací lahvička

Lze použít i NÁLEV Z RÝMOVNÍKU- 1  list rýmovníku lehce podrtíme v ruce, zalijeme 1 šálkem horké vody, macerujeme 15 minut. Lístek rýmovníku můžeme přidávat i do jiných bylinných čajů.

Výhodnější je ale STUDENÝ MACERÁT,  kdy nedojde k poškození účinných látek a spousty účinných silic není odpařeno. 1 list podrtíme a necháme macerovat 1 hodinu ve studené či jen lehce vlažné vodě.

Při nachlazení vždy také 1 list ZKONZUMUJI CELÝ-  syrový. V syrovém listu zůstává účinných látek nejvíce.

Výborná je také ŠŤÁVA Z RÝMOVNÍKU.   Rýmovník rozmačkám například v třecí misce a propasíruji přes sítko. Podáváme 5-6 ml šťávy na jednu dávku. Můžeme smíchat  s medem.

 

*Při bolestech v krku lze opět zkonzumovat list z rýmovníku, nebo kloktat studeným macerátem z listu- návod viz výše.

*Při zánětu dásní či ústní sliznice, také při aftách– vložíme na zánětlivé místo lehce pomačkaný list, který se tam snažíme ponechat co nejdéle- například 30 minut. Rýmovník přispěje k odstranění zánětu.

Thymol a carvacrol jsou například součástí ústní vody Listerine. Tyto látky jsou právě v rýmovníku obsaženy.

3)OČNÍ CHOROBY

*Při zánětu spojivek můžeme šťávu z rýmovníku natřít opatrně kolem oka  (nikdy ne do oka!!!), urychlí se úzdrava.

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

*Rýmovník pomáhá i při zánětu průdušek a kašli. Je to silný expektorans, zlepšuje vykašlávání hlenů. Podporuje také odhlenění našich dutin.

Opět aplikujeme formou INHALACE. Při astmatu je vhodné mít rýmovníky v ložnici, lehce se o listy otřít před spaním, budete mít v ložnici příjemné ovzduší.

Také můžete popíjet  NÁLEV, ČERSTVOU ŠŤÁVU či  SIRUP.

*Na hrudník lze natírat MAST Z RÝMOVNÍKU-  návod viz níže.

*Rýmovník je protizánětlivý, má protibakteriální účinky, je potopudný a močopudný, zrychluje tak úzdravu u respiračních infektů, zabraňuje bakteriální superinfekci.

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

*Rýmovník lehce  snižuje krevní tlak.

*Snižuje  také cholesterol,  je tak  prevencí aterosklerozy a kardiovaskulárních chorob.  Obsahuje omega-3 mastné kyseliny.

6)GASTROINTESTINÁLNÍ SYSTÉM

*Šťáva z rýmovníku spolu s nastrouhaným zázvorem – zlepšuje chuť k jídlu a pomáhá při poruchách trávení.

*Pomáhá u nevolnosti, pocitu na zvracení.

*Rýmovník pomáhá také při syndromu dráždivého tračníku a průjmovitých onemocněních. Můžeme přidávat šťávu z rýmovníku  či list do jiných prostředků proti těmto obtížím- například do čaje z pelyňku černobýlu. Listy ale můžeme konzumovat celé.

*Má karminativní účinky, pomáhá při nadýmání a u dyspepsií.

*Podporuje funkci jater , v místech tradičního pěstování se užívá i při hepatopatiích.

*Rýmovník se používá v Ayurvédě k léčbě  střevních parazitů– podáváme  10 ml čerstvě vymačkané šťávy v horké vodě.

7)LEDVINY A MOČOVÉ CESTY

*Pasta z  listů či šťáva pomáhá při ledvinových a močových kamenech.

*Rýmovník pomáhá i při zánětech močového systému.

8)GYNEKOLOGIE

*V Asii bývá rýmovník tradičně používán k  zvýšení produkce mateřského mléka.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

*V jedné studii na potkanech byl prokázán vliv rýmovníku na revmatoidní artritidu. Podávání rýmovníku mělo vliv na zánět při revmatoidní artritidě. Zmírňoval  progresi artritidy a měl antiedematozní účinnost. Současné podávání rýmovníku může zvýšit účinnost nesteroidních antirevmatik či omezit jejich použití.

*Obsahuje omega 6 mastné kyseliny- hlavně kyselinu linolenovou, ta je spjata s vlivem na regeneraci kloubů. Rýmovník je vhodné podávat zejména u zátěží kloubů u sportovců, kteří mají pravidelnou nárazovou zátěž na klouby.

12)KOŽNÍ CHOROBY, RÁNY

*Rýmovník má protizánětlivé a protibakteriální účinky, podporuje hojení. Je vhodné je aplikovat na různé ranky- drobné oděrky, záděry u nehtů. Ale také na pohmožděniny, modřiny. Používáme přímo čerstvý list, jehož šťávou ránu potřeme, nebo nalomený list na ránu přiložíme řeznou plochou.

*Pomáhá také u lehkých popálenin či spálenin od sluníčka.

*Natíráme na místa po  kousnutí hmyzem.

*Podává se také lokálně u ekzémů a psoriázy- lupenky.  Všeobecně snižuje zánět, zarudnutí a zmírňuje svědění.

Můžeme natírat přímo ŠŤÁVU Z LISTU,  nebo POMAČKANÉ LISTY PŘIKLÁDAT. Lze také vyrobit OLEJ Z RÝMOVNÍKU  či MAST. Návody viz níže.

 

*Existují i důkazy také o tom, že thymol používaný 2x až 3x denně může odstranit některé mykózy (houbová onemocnění) například i na nehtech rukou a nohou člověka. Pravidelná aplikace 3x denně po dobu 3 měsíců může mykózu odstranit, je samozřejmě nutné odstřihování postiženého nehtu. Takto se například používá oreganový esenciální olej. Pravidelné aplikování rýmovníku může mít podobný efekt. Jen je potřeba disciplína a pravidelnost v aplikaci.

.

13)ANTIBIOTIKUM, ANTIMYKOTIKUM, PROTIPARAZITÁRNÍ PROSTŘEDEK

*Byla potvrzena protibakteriální aktivita rýmovníku. Byla zjištěna účinnost  proti Salmonela typhi, ale i proti Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa a Bacillus subtilis.*

*Byla prokázána  i protipolísňová aktivita.   Potlačuje mimo jiné i růst Candida albicans.

*Vodný extrakt z rýmovníku vykazuje aktivitu potlačující parazita Plasmodium berghei vyvolávajícího malárii. Rýmovník může být  tedy používán  jako levný prostředek k redukci a ke kontrole přenašeřů malárie- tedy komárů.

*Protiparazitární účinek byl také vyzkoušen proti čmelíkům drůběže  (parazit vyskytující se v peří).

*Rýmovník obsahuje hojně vitamin C a B a A- toto má vliv  pro celkovou energii a mentální zdraví.

14)DETOXIKACE

*Rýmovník detoxikuje tělo od toxinů.

15)DIABETES MELLITUS

*Má vliv na hladinu cukru u diabetu mellitu 2. typu.

V rýmovníku je i látka luteolin, která  je inhibitorem  alfa glukosidázy a alfa amylázy. Inhibitory alfa glukosidázy jsou při terapii DM také používány (např. lék akarboza)- zpomalují uvolňování glukozy z oligosacharidů . Tím snižují postprandiální glykemii (zvýšení cukru po jídle).

16)RAKOVINA

*Podle některých zpráv  antioxidační působení rýmovníku  je prevencí rakoviny prsu, ale  zpomaluje také šíření již existující rakoviny.

 

LÉKOVÉ PŘÍPRAVKY Z RÝMOVNÍKU (ANEB JAK JEJ POUŽÍVAT)- SHRNUTÍ:

INHALACE

Můžete k utrženému lístku přičichávat.

Když cítíte, že by mohla rýma začít (lechtání či pálení v nose či krku, kýchání…)- kousek lístku lze vložit přímo do obou nosních dírek  a inhalujte klidně i 30 minut přes lístek. Po chvíli se spustí z nosu sekrece a viry jsou odplaveny. Můžete tuto proceduru opakovat několikrát denně. Účinná je tato metoda jen v počátcích rýmy, jakmile je rýma již rozběhlá, rýmovník nám pomůže jen lehce. U ucpaného nosu na oplasknutí sliznice vliv nemá. Lze podávat takto i dětem, ale již větším, kdy nehrozí riziko vdechnutí.

Pomačkaný lístek lze také nechat macerovat ve sklenici vody, aromatické silice se budou vypařovat do okolí.

Vhodné je umístit květináče s rýmovníkem do ložnice, před spaním se jen rukou lehce otřete o listy, provoní vám celou ložnici.

NOSNÍ KAPKY

Rýmovník protlačíme přes lis na česnek. Šťávu můžeme lehce rozředit destilovanou vodou (ale nemusíme). Pomocí kapátka pak kapeme do nosu.

PROPLACH NOSU A DUTIN

Do teplé vody, kterou budeme používat k výplachu nosu, rozmačkáme 2 listy rýmovníku. Drť necháme ve vodě macerovat 30 minut, pak přecedíme přes jemné síto do speciální proplachovací konvičky. Do vody přidáme odměrku mořské soli, lze přidat i 1 kapku tea tree oil a následně provedeme proplach dle návodu.

NÁLEV Z RÝMOVNÍKU

1  list rýmovníku lehce podrtíme v ruce, zalijeme 1 šálkem horké vody, macerujeme 15 minut. Lístek rýmovníku můžeme přidávat i do jiných bylinných čajů.

STUDENÝ MACERÁT

U tohoto způsobu  nedojde k poškození účinných látek a spousty účinných silic není odpařeno.     1 list podrtíme a necháme macerovat 1 hodinu ve studené či jen lehce vlažné vodě.     Tento macerát popíjíme či jím kloktáme při bolesti v krku.

KONZUMACE SYROVÉHO LISTU

Při nachlazení vždy také 1 list zkonzumuji celý-  syrový. V syrovém listu zůstává účinných látek nejvíce.

ŠŤÁVA Z RÝMOVNÍKU

Rýmovník rozmačkáme například v třecí misce a propasírujeme přes sítko. Podáváme 5-6 ml šťávy na jednu dávku. Můžeme smíchat  s medem.

TINKTURA

Z rýmovníku lze udělat tinkturu, ale je to zbytečné, pokud máme rýmovník na okně, protože je rostlina nejúčinnější syrová. Je to vhodné jen v případě, že se chystáme cestovat, lahvičku s tinkturou si můžeme vzít sebou.

Sklenici naplníme do poloviny lístky rýmovníku. Pomačkáme je, aby pustily šťávu. Dolijeme až po povrch vodkou. Necháme macerovat za denního protřepávání v temnu. Poté přecedíme.

Podáváme 20 kapek 3x denně.

V podobě tinktury je rýmovník výborný například u bakteriálních chorob. Lépe se dávkuje.

PRÁŠEK Z RÝMOVNÍKU

Listy můžeme také usušit- ale jen v sušičce a to rychle, protože jinak mají tendenci černat. Hodně sesychají.  Z velkého množství listů nám zbude jen hrstka sušených lístků. Pak je podrtíme na prášek v mixeru a můžeme používat jako koření do jídla, nebo naplnit do kapslí a používat takto léčebně- hodí se například opět na cesty, kdy nemáme rýmovník  v podobě rostliny u sebe.

SIRUP

Nejlepší je použití čerstvé rostliny. Pokud ale máte rýmovníku přebytek, rostlina je bujná se spoustou listů, je škoda ostříhané šlahouny s listy vyhazovat. Můžete si vytvořit sirup,  ten je pak vhodné podávat například při nachlazení.

Můžete si vytvořit sirup zastudena či sirup vařený.

1)SIRUP ZASTUDENA

Do zavařovací sklenic vrstvíme listy rýmovníku. Listy vždy podrtíme paličkou z hmoždíře, každou vrstvu posypeme cukrem a pokračujeme dalšími vrstvami rýmovníku a cukru. Jednotlivé vrstvy  dokonale upěchujeme. Úplně na povrchu musí být  cukr.

Můžeme prokládat ještě plátky biocitronu, nebo  i dalšími podobně působícími léčivkami. Viděla jsem i kombinaci rýmovníku s rakytníkem. Sklenici uzavřeme, postavíme na světlé místo. Zhruba po 3 týdnech se vytvoří hustý sirup, který přecedíme.  Uložíme do chladna.    Podáváme 1 ČL několikrát denně.

2)SIRUP ZASTUDENA S MEDEM

Postupujeme podobně jako v minulém receptu, jen místo cukru vrstvíme na rýmovník kvalitní med.

3)SIRUP VAŘENÝ

Já preferuji vždy sirupy za studena, zůstane v nich více léčivých látek. Spousty lidí ale vyrábí sirupy právě  touto formou.  Někdo volí tuto formu, protože má listů rýmovníku méně.  Nicméně opakuji, pokud mám málo listů, raději používám  listy syrové či syrovou šťávu, než sirup.

Postup:

50 listů rýmovníku nasekáme nadrobno (v některých receptech se objevuje i 30listů). Zalijeme 1 litrem horké vody. Přidáme i plátky 2 biocitronů.

Necháme macerovat do druhého dne, pak přidáme 1 kg cukru a vaříme do mírného zhoustnutí cca 1 hodinu. Uchováváme v lahvičkách. Podáváme při potížích 1 PL několikrát denně. Můžeme přidávat do vody a pít jako nápoj.

RÝMOVNÍKOVÝ OLEJ

70 g listů a stonků rýmovníku

1 litr kvalitního, za studena lisovaného olivového oleje

Listy v oleji rozmixujeme. Vložíme do vodní lázně a při 60st. C zahříváme cca 30 minut.

Poté umístíme sklenici ovázanou pláténkem (nezakýváme víčkem) na okenní parapet. Necháme do druhého dne, pak ještě jednou zahřejeme a přecedíme přes pláténko. . Uchováváme v chladu a temnu.

Používáme na kožní nemoci či k namazání na hrudník při kašli a nachlazení.

RÝMOVNÍKOVÁ MAST

Rýmovníkový olej připravený dle předchozího receptu- 1 litr.

100 g včelího vosku (já používám víčka po odvíčkování včelích pláství před vytáčením medu).

Rýmovníkový olej zahřejeme, přidáme do něj včelí vosk.  Ještě jednou přefiltrujeme přes pláténko.  Konzistenci masti si zkusíme kápnutím na talířek (podobně jako zkoušíme želírovací schopnost marmelády), pokud je mast stále řídká, přidáme trochu vosku.

Plníme do nádobek. Uchováváme v chladu.

 

 

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY-

Vzhledem k obsahu thymolu, který může být ve velkém množství toxický, nekonzumujeme nadměrné množství této rostliny. Platí zde Kneippovo rčení: Všeho s mírou a dobrého pomálu.

Rýmovník snižuje vstřebávání železa, pozor tedy například u vegetariánů a veganů, kteří mají už tak nízký příjem Fe ve stravě.  Nejvíce jsou pak ohroženy menstruující ženy u nichž se železo ztrácí každý měsíc menstruační krví.

Může způsobit mírnou kontaktní dermatitidu u citlivých jedinců- je tedy nutno před jeho podání na kůži zjistit individuální snášenlivost na malém kousku kůže.

Thymol (například v tymiánu) se někdy používá k vyvolání menzes. Nedoporučuje se tedy podávat rýmovník v graviditě, mohl by vyvolat potrat.

Naopak při kojení jej v místech tradičního pěstování používají k podpoře produkce mléka.

PĚSTOVÁNÍ RÝMOVNÍKU

Rýmovníky mám umístěné na okenních parapetech. Pokud mají dobré podmínky, velmi rychle se rozrůstají, jednotlivé lodyhy rostou do dálky, často jsou i 80 cm dlouhé. Pokud má dobré podmínky, pak má i velké, masité listy. Přes léto některé rostlinky dávám ven.  Pozor- pokud jsou na přímém slunci, listy mají tendenci se zbarvovat do okrova. Je lepší je umístit do polostínu.

Rýmovník má tendenci mohutnět, pokud jej ostříháte.

Má ale rád výživnou půdu. Další rok, pokud jej nepřesadíte, bude živořit- nebude tak mohutný a i listy budou menší. Můžete jej i přihnojovat. Když rýmovník přesadíte například do zeminy z kompostu, budete se velmi divit. Rostlina se vám odmění svou mohutností.

Co se týče zálivky- nesnáší přemokření, to vám pak lístky mohou zčernat a opadat. Nemá ale rád ani sucho- v suchu nejsou listy tak dužnaté, jsou jakoby hadrovité a ani aroma není tak silné.

Pokud dodržíte tato opatření, pak budete mít neuvěřitelné množství lístů rýmovníku po celou dobu života rostliny. V zimě, kdy nemáme k dispozici jiné čerstvé byliny může být rýmovník dobrým zdrojem zelené masy.

Rozmnožuje se velmi snadno- ustřihnete kousek rostliny a vložíte do skleničky s vodou, do 14 dnů až 3 týdnů  pustí sama kořínky a můžete ji bez obav zasadit do půdy. Zejména zpočátku, než zakoření,  buďte na zálivku opatrní a řiďte se pokyny výše uvedenými.

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

LITERATURA

https://cs.wikipedia.org/wiki/Thymol#cite_note-bees-3

https://easyayurveda.com/2017/03/27/country-borage-parnayavani/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2816374/

https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/indian-borage-mexican-mint.html

https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2014/03/09.pdf

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

10 názorů na “Rýmovník- populární téma posledních dnů”

  1. Vyzkoušela jsem mimořádně lahodný sirup.
    Do sklenice 0,7 l vrstvit pokrájené listy rýmovníku (cca 50 + listů) , každou vrstvu zasypat lžicí cukru. cca 7-8 vrstev. Pomačkat a vše zalít vymačkanou šťávou z citronů (cca 5-7 citronů). Žádná voda. Uzavřít a nechat macerovat cca 14-30dnů. Občas promíchat. Přecedit a pít samotné po lžičkách. Zbytek jsem ještě několikrát proplachovala vodou – výborné a zdravé pití.
    Marie

  2. Jitka Helmová

    Jsem nadšena z množství informací v článku. Přesně to jsem potřebovala najít na jednom místě!

  3. Dobrý den,včera jsem vezla v autě asi šest třiceticentimetrových čerstvě uřezaných šlahounů rýmovníku.Provoněl celé auto.Asi po dvaceti minutách se mi začalo dělat slabo až na omdlení,brnění v končetinách.Chtěla jsem se zeptat jestli je možné,aby třeba to aroma způsobilo pokles tlaku nebo lehčí otravu? Děkuji za odpověď Šabová J.

    1. Ala Hamplová

      Možná jej prostě nesnášíte. Já mám rýmovník v ložnici a spím v jeho přítomnosti a nic se mi neděje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *