Smrková mast a využití pryskyřice

 

Před vánocemi  jsem se se svou rodinou vydala na sběr pryskyřice k výrobě masti. Sbírali jsme opravdu všichni, i děti. Moc nás to bavilo. Užili jsme si předvánočního lesa.

 

 

Pryskyřice (lidově smůla) je výměšek zejména jehličnatých stromů.  Koluje v dřevě pryskyřičnými kanálky. Po poranění kůry stromu, ale i po napadení škůdci,  začne v poškozeném místě prýštit  pryskyřice, která zacelí ránu stromu, ale také  zalepí dýchací otvory případných škůdců (například kůrovce). Pokud je strom ale slabý, má nedostatek pryskyřice, kůrovec strom  zahubí.

Na jaře a v létě má pryskyřice lepkavou konzistenci, během roku, zvláště pak v zimě je tuhá, drolivá, šedé až namodralé  barvy. Působením kyslíku se totiž během roku vytvrdí.

 

Pryskyřice je velice léčivá. Má antimikrobiální, desinfekční, analgetické a antimykotické vlastnosti. Je skvělá pro lokální použití.  Tradičně se pryskyřice spalovaly jako kadidla.

Pokud budete pryskyřici pálit na dřevěném uhlí, získáte skvěle vonící kouř, který vaše okolí energeticky očišťuje, ale místnost i desinfikuje a působí příznivě na dýchací orgány.

SBĚR PRYSKYŘICE

Dříve se pryskyřice ze stromů přímo těžila- kůra se stromkovitě nařezala a pryskyřice pak stékala ve vyřezaných drážkách do sběrné nádobky.

Sbírat můžete pryskyřici v každém ročním období, v lepkavé formě se vám ale bude hůře uchovávat. Lepší je sbírat pryskyřici již zoxidovanou, ztvrdlou.  Používáme nějaký starý nůž  či sekeru. Je potřeba ale vědět, že nůž se bude velmi špatně čistit. Ale jde to. Pryskyřice je rozpustná v oleji,  takže pomocí oleje, drátěnky  a následně saponátu jej lze vyčistit. Můžete také použít benzín. Vodou pryskyřici nevyčistíte nikdy.

 

JAK JSME TEDY SBÍRALI?

Osekávali jsme opatrně povrchové vrstvy pryskyřice sekyrkou, či krájeli nožem. Dávali jsme si pozor, abychom nešli do hloubky a neobnovili ránu stromu, kvůli které pryskyřičná náplast vznikla. Sbírali jsme do plastových kelímků a do sáčků. Vytvrzená starší pryskyřice tak moc nelepí, takže se dobře skladuje. Protože byly nízké teploty, byla i drolivá.  V sáčku ji můžete poťukat kladívkem, aby se rozbila na drť či prášek. Jinak lze využít pro tento účel i zamražení v mrazáku, aby byla tvrdší a křehčí a lépe se drolila.

 

 

 

 

 

 

Pryskyřice při sběru i při uchovávání nádherně voní.  Mohou za to terpentýnové silice.

Protože je hodně hořlavá, používala se kdysi k výrobě pochodní.    Manžel vzpomínal, jak v dětství sbíral pryskyřici, rodina ji pak používala jako pevný podpalovač do kamen.

Dále z ní byly vyráběny laky a lepidla.

Všichni jistě známe rozpouštědlo terpentýn, já jej používám, když maluji obrazy olejovými barvami- k čištění štětců.  Vyrábí se  z ní esenciální oleje.   Využívá  se také jako kadidlo.

Zahřátím čerstvé pryskyřice vzniká kalafuna  (jako destilační zbytek z pryskyřice), která se pak využívá k ošetření smyčců smyčcových nástrojů, aby se zvýšilo tření na strunách.  Používala se i do směsí na ošetření dřevěného nábytku.

Zkamenělá pryskyřice má podobu jantaru

 

 

Strom po “ošetření” některým z datlovitých ptáků

LÉČEBNÉ VYUŽITÍ PRYSKYŘICE

Pryskyřice byla lidmi využívána po staletí- k léčbě ran, vředů, zánětů, poranění kůže….. Používali ji i například američtí Indiáni.  V Evropě je pak pryskyřice  používána odnepaměti ve Skandinávských zemích k výrobě masti. Dělávala se z másla a pryskyřice,  užívala se hlavně k hojení ran a vředů. Nyní je velmi populární ve Finsku.

Smrková pryskyřice je také často používána k terapii respiračních potíží. Esenciální olej ze smrku čistí a desinfikuje průdušky a plíce. je vhodný u kašle, astmatu, nachlazení.

 

MAST Z PRYSKYŘICE

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

1000  ml olivového oleje,

cca 250 ml pryskyřice,

250 ml smrkového jehličí,

150 g  včelího vosku

Olivový olej
Pryskyřice- dělala jsem z dvojnásobného množství, takže jsem použila 500 ml pryskyřice

 

Včelí vosk.   Používám víčka po odvíčkování medových pláství z vlastních včelstev

 

POSTUP PŘÍPRAVY:

1)Na vodní lázni v hrnci rozehřejeme olivový olej. Lze rozehřát i na sporáku, ale nesmí vařit.

2)Pak do něj vložíme jehličí a  pryskyřici, která se rozpustí  a  dále vmícháme i včelí vosk.

 

POZOR!!! DEJTE POZOR, ABY OPRAVDU OLEJ NEVAŘIL, MOHLY BY  VÁM Z HRNCE PO PŘIDÁNÍ PRYSKYŘICE VYŠLEHNOUT PLAMENY.

Jednou jsem použila vosková víčka , která jsem ale před tím macerovala v alkoholu. Po přidání do rozžhavené směsi oleje a pryskyřice, nastala nějaké chemická reakce, po které začala směs pěnit a vzniklo “hrnečku vař”.   Pěna se dlouhou dobu valila z hrnce přímo na sporák. Polovina masti byla v háji.  Takže opravdu dát pozor,  použít i teploměr pro přípravu pokrmů – teplota cca 70-80 st. C maximálně.

 

Při výrobě masti se celým obydlím line nádherná smrková vůně. Ale větrejte. jedná se o terpentýn, ať se z vás nestane narkoman-čichač.

3)Chvíli ještě zahříváme- cca 30  minut.  Pak    necháme macerovat do druhého dne. Na druhý den opět rozehřejeme. Tento proces lze opakovat ještě 2x.

4)Poté přecedíme přes kovový cedník, do kterého jsme vložili plátno či kávový filtr. Pozor. Cedník se pak špatně umývá, lze jej vyčistit opět olejem a následně saponátem. Cedník ale bude posléze zřejmě určený jen pro bylinářské potřeby k výrobě mastí.

5)Posléze naplníme nádobky a uložíme v suchu a temnu.  Lze skladovat při pokojové teplotě.

Přenádherně voní.

 

 

 

K ČEMU JE MAST DOBRÁ:

Poranění, rány. Zhmožděniny.  Preventivně chrání rány po poranění před bakteriálním osídlením, tvoří jakousi bariéru proti infekcím bakteriálním a plísňovým.

Proběhlo dokonce i několik klinických studií, na jejichž základě bylo zjištěno, že je pryskyřice vhodná i k terapii proleželin a špatně se hojících vředů.

Kožní záněty, abscesy, popáleniny, omrzliny, bodnutí hmyzem, otoky. Podporuje rychlejší regeneraci pokožky.

Kožní vyrážky.

Bolesti svalů, kloubů– po námaze, úraze, při zánětech, artritida.

Bolesti zad, ischias.

Ale také kožní mykózy- plísňová onemocnění kůže.

Všeobecně stimuluje lokální prokrvení, snižuje zánět , zlepšuje zrání abscesů , stimuluje lokání imunitu.

 

 JINÁ SMRKOVÁ MAST (bez jehličí)

1000 ml olivového oleje

250 ml smrkové pryskyřice

150 g včelího vosku.

 

Zahřejeme olivový lej na vodní lázni, poté rozpustíme pryskyřici a včelí vosk. Chvíli ještě zahříváme- cca 30  minut. Pak   necháme macerovat do druhého dne. Na druhý den opět rozehřejeme. Tento proces lze opakovat ještě 2x.   V této masti není jehličí.

Tradiční receptura masti je jen z pryskyřice, bez jehličí.

 

Pryskyřici také přidávám v menším množství  do jakékoliv jiné bylinné masti.

Zvýším tím její trvanlivost a umocním léčebný efekt.   Je dobré si pryskyřici nasbírat do zásoby a skladovat v pytlíku v lednici. V horkých letních dnech by se totiž mohla rozpustit a už byste ji ze sáčku těžko dolovali.

 

PRYSKYŘIČNÝ OBKLAD

Vytvoříme odvar z pryskyřice: do kastrolu dáme vařit vodu,   vhodíme do vroucí vody  hrst pryskyřice. Ta je ve vodě nerozpustná, ale uvolní se část jejích účinných látek.

Po 3-4 minutách varu kastrol odstavíme. Necháme ještě 15 minut louhovat. Poté tekutinu přecedíme, namočíme do ní plátno a přiložíme.

Přikládáme na prsa při respiračních infektech, kašli, nachlazení.

 

 

 SMRKOVÉ MAZÁNÍ

Pro unavené, namožené a bolestivé svaly.
-cca 250 ml pokrájených smrkových jehliček
-asi 60 ml smrkové pryskyřice- podrcené na kousky po vytažení z mrazáku
Zalijeme 500 ml alkoholu.
Necháme 6 týdnů macerovat, pak přecedíme.

 

A ještě pár tipů, pokud byste chtěli pryskyřici použít jako vykuřovadlo:

Podle https://druidgarden.wordpress.com/tag/pine-resin/

KADIDLO Z ČERSTVÉ PRYSKYŘICE- KULIČKY

Čerstvou pryskyřici sbíráme do igelitového sáčku, zůstane stále lepkavá několik měsíců,
K  pryskyřici  přidáme prášek z dobře usušené  a nadrcené šalvěje, rozmarýnu, pelyňku či drceného jalovce.
Tvarujeme v rukavicích kuličky a nakonec je obalíme v bylinkovém prášku, aby nebyly lepkavé.
Pálíme je na dřevěném uhlí.
Lze také zakoupit speciální uhlíky  určené původně do vodních dýmek, které zapálíme, položíme na vrstvu písku do vykuřovací misky a na uhlík posadíme kuličku pryskyřice.

KADIDLO ZE SUŠENÉ/KRYSTALICKÉ PRYSKYŘICE

Pryskyřici sklidíme až když je tvrdá, vytvrzená a  nelepivá.
Pokud ji chceme více nadrtit,  dáme ji do mrazáku v igelitovém pytlíku a pak potlučeme kladivem.
Drť můžete smíchat s práškem z některých bylin- viz výše.
Spalujeme opět  na žhavém, dřevěném uhlí.
Na postup pálení mrkněte třeba sem https://www.youtube.com/watch?v=vROTUpDKZnU

PAPÍROVÝ OSVĚŽOVAČ VZDUCHU

Pryskyřici podrcenou na prášek přelijeme 96% alkoholem. Extrahují se z ní pryskyřice. 2 měsíce louhujte za denního protřepávání.
 Poté do alkoholu namočte kousek pauzovacího papíru a nechte v místnosti odpařovat, pěkně voní.

A ještě něco:

TIP NA VYTAHOVÁNÍ TŘÍSKY PRSTU

Pokud máte třísku v prstu- přiložte na něj kousek pryskyřice, třísku pak lehce vytáhnete, protože se přilepí k pryskyřici.

 

 

LITERATURA:

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

31 názorů na “Smrková mast a využití pryskyřice”

  1. Kamil Sobotik

    To foto olivového oleje zavádějící.To nebude 1000ml.Možná chyba v textu(100ml?).Jinak krásné věci.

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den,
      to je opravdu jen zavádějící foto. Fotila jsem už téměř prázdnou lahev, jen pro ilustraci. Má tam být opravdu 1 litr oleje.
      Alena

  2. Pěkně a názorně předvedená příprava. Je rozdíl v použití borové či jiné pryskyřice než smrkové? Jsou účinky i příprava jiné? Lze použít i jiné oleje, například lněný?

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den,
      ano pryskyřice z borovice má podobné účinky. Dá se také použít modřínová. Ano, lněný olej lze také využít.

  3. Marie Žaloudková

    V mládí mě naučila stará paní masérka p. Plechatá dělat pryskyřičnou náplast. Ve vodní lázní se rozpustil oříšek másla a k tomu s dala, ale pozor – pouze tekutá-vláčná pryskyřice, ne ta suchá. Rozpuštěnou hmotu natřela na papír a uchovávala v chladu (i v lednici; papír lze k sobě slepit, po vyndání z lednice se zase lehce rozlepí). Náplast používala na housera, bolesti v boku -podrážděný žlučník; mně vyléčila zánět v koleně po sundání sádry kvůli prasklé čéšce; já jsem pak pomohla náplastí kolegyni, která měla na prstě bouli neznámého původu; nebo silná bolest slepého střeva, které do rána neprasklo (bylo odoperováno a lékař nemohl uvěřit, že v tom stavu neprasklo). Paní Plechatá říkala, že pryskyřice se používá na záněty v těle.

    1. Dobrý den paní Marie, mohla by jste mi nějak přesněji popsat výrobu náplastí ze smuly prosím? Chtěla bych ji zkusit, děkuji

  4. Ing. Pavel Smolík

    Původně jsem sbíral smrkovou zoxidovanou pryskyřici k jinému účelu, takže jsem ji rozpustil v technickém benzinu. Nyní má konzistenci řídkého medu. Předpokládám, že ji procedím, abych odstranil různé nečistoty, jako kupř. jehličí či šupinky kůry. Myslíte, že na vzduchu benzin beze stopy vytěká a zatvrdlou pryskyřici bude možno použít podle Vašich receptů uvedených zde?
    Předem děkuji za názor a přeji příjemný den.

    1. Ala Hamplová

      Tohle nevím, nejsem chemik, ale asi bych preparát s benzínem na kůži nepoužívala.

  5. Tereza Semrádová

    Dobrý den,
    mohl by se udělat pouze “smrkový olej” tedy rozpustit pryskyřici pouze v oleji? Musí se směs zahřát?
    Děkuji za odpověď.

    1. Ala Hamplová

      Směs se musí zahřát, protože by se pryskyřice nerozpustila. Ano, můžete používat jen olej.

  6. Marie Benešová

    Dobrý den,
    nevím nedohledala jsem v textu, na kolik mastí tohle množství výjde?
    děkuji

  7. Luboš Staněk

    Mám možnost odebírat pryskyřici z Kanadské Daglesky. Je spíš červená a hodně aromatická po mentolu. I po zahřátí velice tuhá a špatně roztíratelná. Snad s tím olejem by mohla být řidčí. Do trávové mastí asi luxus že?

    1. Ala Hamplová

      Zkuste to, ale nebude to totéž. Nebude mít terpenove silice jako pryskyřice z jehličnanů.

  8. Dobry den, ziju ve Svedsku a pryskyricnou mast s voskem zde kupuji uz leta a pouzivam zejmena ve zvireci lekarnicce – pro kone a pro psy na ruzna poraneni a kozni problemy, jue skvela na zapareniny a take jako odpuzovac much kolem ranek na kuzi – mouchy vedi co to je a nechteji se prilepit 😀

  9. Dobrý den. Velmi mně zaujal Váš článek o použití smrkové pryskyřice ., Jsem senior a pamatuji , že moje matka měla mast , které říkala terpentýnová. používal jsem ji hlavně na poranění , rána se zatáhla a připadá mně to jako při použití masti Framykoinu. Jako samouk jsem si vyrobil mast z včelího vosku a smrkové pryskyřice . Používám jí na potírání plísně na kůži. Mám ale problém. Po namazání masti , místo zčervená, ale alespoň dny svědí . Prosím poraďte co s tím provést. Děkuji za odpověď .

  10. Lucie Najmanová

    Dobrý den, jsem ostuda, měla jsem přidat chválu už dávno – smrkovou mast připravuju v zásadě dle Vašeho návodu již několik let a rozdávám kde se dá – mezi známými a rodinou potvrzené účinky na začínající opar, bodnutí hmyzem, infekce z inzulinové pumpy (svědivé zanícené místo vpichu), poranění nehtového lůžka a okolí při manikúře, popraskané rty, “koutky”, olej (vytírání vatovou tyčinkou) na zánět v uchu u pejska, plíseň na nehtech na rukou i nohou – to jen na co jsem si vzpomněla – opravdu nepřekonatelná mast. Děkuji za sdílení, šířím dál včetně odkazů na Vaše stránky!
    Lucie

  11. Dobrý den, moc děkuji za návod, snažila jsem se mast vyrobit, ale dělá mi problém ta část že se po zahřátí vše spojí, hrála jsem jak ďas ale smůla se s olejem nespojila, jen byla vláčnější, říkám si tedy jestli kouzlo není v tom že se látky při zahřátí že smůly do oleje uvolní ale při scezení přijde smůla pryč. Děkuji moc za radu

  12. Josef Šorm

    Recepis také využívám, ale trochu modifikovaný. Přidávám ještě na cca 1000 ml olivového oleje 50 g Propolisu.
    Též se dobře rozpustí. Doporučuji.
    Přeji, ať všem mast pomáhá.

  13. Dobrý den, moc děkuji za Vase stránky . Díky Vašemu podrobnému postupu jsem dnes zacla dělat smrkovou mast . Sice se mi pryskyrice prilepila a nespojila moc s olejem, ale věřím, ze to potřebné se do vyluhu dostane . Velké díky takovým lidem, jako jste Vy

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den, z pryskyřice se vylouhují ty látky, které jsou potřebné, především tedy terpentýnový olej, nerozpuštěný zbytek je tzv. kalafuna.

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den, nic neprodávám. Pouze knihy. Výrobky dělám jen pro svou rodinu a okolí.

  14. Andrea Svaton

    Dobrý den, pryskyřice se tedy rozpustí v oleji, ale ve vodě ne, chápu to správně?
    Děkuji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *