Čaj z ořechových skořápek

Až budete louskat vlašské ořechy na vánoční cukroví, rozhodně skořápky nevyhazujte. Budou se vám hodit. Můžete také bokem schovávat ořechové přepážky, které najdete mezi jádry vlašského ořechu. Dá se z nich vyrobit vynikající tinktura, ale o té si něco řekneme v jiném článku.

Skořápky plodů ořešáku královského (Juglans regia) mají překvapivý efekt při kašli.  Můžete si z nich připravit léčivý a zajímavě chutnající odvar, který pomáhá při suchém dráždivém kašli, ale i při produktivním kašli, kdy zlepšuje odkašlávání.

ODVAR Z OŘECHOVÝCH SKOŘÁPEK

  • Skořápky  přibližně z 10 vlašských ořechů omyjeme. 
  • Vložíme do 0,5 litru vody a 10-15 minut povaříme.
  • Necháme ještě 10 -15 minut louhovat.
  • Odvar osladíme medem a pijeme šálek 2x – 3x denně.
  • Silnější macerát pak dostaneme, pokud necháme skořápky macerovat ve vodě přes noc a povaříme je ráno.

Čaj má hnědočervenou barvu a zajímavou dřevitě aromatickou chuť.

Více podobných receptů naleznete v mých publikacích  Domácí lékař aneb jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci

a Domácí lékař II aneb jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

 

Vlašské ořechy jsou nesmírně zdravou superpotravinou. Obecně  působí  proti riziku aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob, mohou pomoci snižovat krevní tlak a udržovat nízkou hladinu cholesteroluPřínosem je také díky omega 3  mastným kyselinám i jejich vliv na psychiku a mozek. Vidíme, že jádra vlašských ořechů vlastně  jako mozek vypadají.

 

Obsahují 70% tuků s prospěšnými mastnými kyselinami, vitamíny E, B1 (thiamin) a B6 (pyridoxin), kyselinu listovou a také minerály – hořčík, zinek, vápník, draslík, trochu železa, mědi a fosforu.

Z mastných kyselin dominuje především omega 6 mastná kyselina linolová (52-60%), na druhém místě je omega 9 mastná kyselina olejová (16-29%) a v neposlední řadě i omega 3 masná kyselina alfalinolenová – ALA (8,8-15,2%).

Vlašské ořechy obsahují omega 6 mastné kyseliny a omega 3 mastné kyseliny v příznivém poměru 4:1.  Pokud bychom měli v naší stravě tento ideální nebo i nižší poměr omega 6: omega3 (např. u Eskymáků živících se hlavně rybím tukem je to 2:1),  vedlo by to k velice účinné prevenci kardiovaskulárních chorob, údajně  by se až o 60-70% snížil výskyt alergií, autoimunitních poruch, některých psychiatrických poruch a nádorů. Chtělo by to více konzumovat ořechy, semínka a hlavně ryby.  Reálná situace s poměrem omega 6 ku omega 3 mastných kyselin v naší stravě je v našich končinách kolem 20:1 až 30:1 ve proispěch omega 6 mastných kyselin, což vůbec není dobré.

  • Kyselina linolová (omega 6)  pomáhá snižovat LDL cholesterol, podporuje vyplavování mastných kyselin z tukových buněk (vhodná jako doplněk při léčbě obezity) a působí na celkovou regeneraci a růst svalové hmoty. Nicméně v nadbytku a bez omega 3 mastných kyselin může kyselina linolová podporovat zánět.  
  • Kyselina olejová (omega 9) pomáhá v prevenci rakoviny, snižuje CRP v krvi (marker zánětu), má kardioprotektivní účinky, snižuje LDL cholesterol, mírně zvyšuje HDL, má pozitivní účinek některé funkce imunitního systému.  Nemá vliv na poměr omega6/omega 3 MK.  Může se konzumovat v jakémkoliv množství bez toho aniž by podporovala zánět.
  • Omega 3 mastná kyselina alfa- linolenová (ALA)  snižuje riziko výskytu kardiovaskulárních chorob, snižuje syntézu LDL cholesterolu, TAG (triglyceridů) a homocysteinu, snižuje výskyt vaskulárního zánětu (zánětu cév).  Pomáhá také  upravit metabolický syndrom (obezita, inzulinová rezistence). Je vhodná při terapii osteoporozy (potlačuje funkci osteoklastů, které odbourávají kosti a  stimuluje osteoblasty nutné pro novotvorby kostí). Má také vliv na mozkové funkce, zejména je vhodná na deprese, úzkosti, ADHD, demence apod.  Prospěšný efekt má i na makulární degeneraci sítnice, která vede ke slepotě.

Chcete vědět po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

 

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

 

 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

2 názory na “Čaj z ořechových skořápek”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *