Kalanchoe, u nás trochu pozapomenutá pokojová léčivka

Když jsem byla malá, moje maminka si od někoho přinesla sazeničku této rostliny. Rostla velmi rychle. S úžasem jsem sledovala malá “miminka” , která rostla na okrajích dužnatých listů. “Miminka”  měla 2 malé lístky a kořínek a když upadla, vyrostla z nich nová rostlina. Rostla velmi rychle až plevelně.Pěstovali jsme ji jako zajímavou pokojovku. Vůbec nás tehdy nenapadlo, že by mohla mít nějaké léčivé účinky.

V poslední době se o ní u nás hovoří pod názvam NADUŤ MADAGASKARSKÁ.

Rod kalanchoe obsahuje téměř 200 druhů.  Budeme mluvit o Kalanchoe daigremontiana neboli Bryophyllum daigremontianum, zmámou svými šťavnatými listy s malými rostlinkami rostoucími na okrajích listů  Svými léčivými účinky proslula také Kalanchoe pinnata.

Jméno Kalanchoe (Kalanchoe Calancoê) pochází z čínského “kalan-Chowi” (padající a vyvíjející se).

Patří do čeledi tlusticovitých – Crassulaceae,  pochází z Madagaskaru, čtvrtého největšího ostrova na světě, který se nachází 400 km od východoafrického pobřeží a rozšířil se pak do y Jižní a východní Afriky, Indie, Číny  a Brazílie.  Je to poměrně invazivní rostlina, která způsobuje  degradaci ekosystémů například na souostroví Galapágy.
Jeho léčivé vlastnosti jsou známé zejména v Latinské Americe, Asii a Africe. Hojně byla využívána v Surinamské tradiční medicíně.

V 70. letech byla zkoumána klinicky v bývalém Sovětském svazu,  kde je velmi oblíbená, nazývají ji pokojový žen-šen.

Dle původu z Madagaskaru pochází název Naduť madagaskarská.   Ve světě se jí říká i devil’s backbone (ďáblova páteř), mother of thousands (matka tisíců), alligator plant (rostlina aligátorů), or Mexican hat plant (mexický klobouk).   Kalanchoe daigremontiana je také lidově nazývaná madagaskarský či pokojový žen-šen, jelikož má podobné léčivé účinky. Někdy se jí také říkalo “listorodka”, v Polsku pak “živorodka”.

Básník Johann Wolfgang Goethe byl přesvědčen, že “malá rostlinná miminka”  jsou schopna omlazovat těla a proto je každodenně jedl.  Jako  Goetheho rostlina se někdy  spíše nazývá kalanchoe pinnata, jinde se ale setkávám s názorem, že měl Goethe v oblibě kalanchoe daigremontianum. Takže se nepořídíme. Nicméně obě kalanchoe mají podobné účinkyGoethe věnoval ve své “Geschichte meiner botanischen studien” několik svých básní  Kalanchoe a rád  dával návštěvám sazenice.  Viděl v kalanchoe “panteistickou rostlinu” kvůli jejím mimořádným reprodukčním vlastnostem.

Kalanchoe Daigremontiana má na okrajích listů četné výhonky či malé  sazenice, ze kterých po upadnutí na zem, vyrůstají nové sazenice. Tento způsob jejího rozmnožování se nazývá  tzv. viviparie. Kalanchoe se pak může množit různými způdsoby- semeny, těmito sazeničkami, ale dá se množit i vegetativně.

Biologická aktivita rostlinné šťávy je především způsobena výjimečnou kombinací chemických prvků v jejím složení.

Všechny části rostliny obsahují bufadienolidy, jsou to látky, respektive steroidní hormony, které se vyznačují kardioaktivními vlastnostmi (tzv. srdeční glykosidy- podobné účinky jako digitalis, který má pozitivně inotropní efekt na srdce- zvyšuje stažlivost srdce, ale zpomaluje tepovou frekvenci) a má protinádorovou aktivitou. Původně byly zkoumány bufadienolidy živočišného původu – jak již název napovídá- pochází tato látka z exokrinních žlázek kůže ropuch (bufo).  Nyní jsou předmětem zájmu i bufadienolidy obsažené v rostlinách  kalanchoe. Tyto látky mají také antibakteriální, protizánětlivé, antitumorozní, insekticidní a sedativní vlastnosti.

Kalanchoe je po léta používáno v tradiční lidové medicíně proti infekcím, revmatismu a zánětům.

Díky své schopnosti regenerace a velmi silnému množení je často v zemích původního výskytu kalanchoe považována za plevel, tyto stejné vlastnosti mají ale i agresivní a invazivní rakovinové buňky, které se také dělí nekontrolovaně. Občas je tato analogie zmiňována. Odpovídá to teorii signatur, kdy rostlina má účinek na ta onemocnění či orgány, kterým je podobná.

 

Podle klinických studií může být kalanchoe toxické při konzumaci nadměrného množství. Toxická je spotřeba více než 5 g na kilogram hmotnosti denně.

Doporučená dávka je však 10 x nižší než je toto množství- 30 gramů  čerstvého listu rozdělených do dvou dávek denně.

Jako jiné sukulenty je dokonalým rezervoárem vody.

Zvažuje se její využití k výrobě biopaliv,  zejména při pěstování v neúrodných a pouštních oblastech.

V obývacím pokoji nebo v ložnici přispěje kalanchoe  k příznivé a dobré atmosféře. Čistí ovzduší.

POUŽITÍ:

Rostlina se nesuší, protože je dužnatá, po vysušení by nám zbylo jen velmi málo sušiny a měla by tendenci plesnivět. Kalanchoe se používá čerstvá, často ve formě šťávy. Pokud ji máme doma v květináči, je to snadné.

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

 Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

Kalanchoe má analgetické účinky, může mít efekt proti migrénám a jiným bolestem hlavy.

Má také sedativní účinky, tlumí psychickou agitovanost a neklid.

Podáváme některou z léčivých forem popsaných níže.  U bolestí hlavy pomáhá šťáva z kalanchoe s medem. Jinak masírujeme čerstvou šťávou čelo a spánky 2x denně.

Efektivní jsou také horké listy, které umístíme na bolestivé oblasti.  Listy narušíme lehkým přejetím válečkem, aby pustily šťávu, pak je ohřejeme v mikrovlnce 2-3 minuty až jsou horké a přiložíme na bolestivou oblast (pozor, ať se nepopálíme), můžeme je ještě několikrát ohřát.  Ohřátím se účinné látky lépe vstřebají do kůže.  Přikládáme do pocitu úlevy.

2)DUTINA ÚSTNÍ, CHOROBY NOSNÍ, KRČNÍ A UŠNÍ

Kalanchoe je proslulá svými účinky na různé ORL choroby.

Při  rýmě, nachlazení, sinusitidě (zánětu vedlejších dutin nosních) je vhodné kapat šťávu přímo do nosu.  Šťávu získáme například lisem na česnek. Pracujeme s pipetou, 3x denně kapneme 2 kapky do každé nosní dírky. Způsobí to silné kýchání a sekreci z nosu, to ale efektivně vyčistí nos a dutiny a po 3 dnech je nos průchodný.

Při rýmě můžeme také mazat mast z kalanchoe do nosních průduchů.

Kapání do nosu prokládáme výplachy nosu a dutin pomocí speciální konvičky (https://www.rhinohorn.cz/)-

buď jen vodou s mořskou solí nebo různými bylinnými nálevy či odvary- z přesličky, dubové kůry, heřmánku, šalvěje…

Velké zkušenosti s používáním kalanchoe při těchto potížích mají hlavně v Rusku.

Při počátcích nachlazení, aby se zabránilo rozjetí infekce, vypijeme 1 ČL šťávy zředěné ve sklenici vody a také kloktáme- čerstvou šťávu s vodou v poměru 1:5.

V Rusku je také populární použití kalanchoe u adenoidních vegetací – tedy u zvětšených nosních mandlí dětí.

Dětem při adenoidích vegetacích se podává roztok ke kloktání:  1 PL šťávy z kalanchoe do sklenice čisté, teplé vody.  Rozředí to hlen, podráždí sliznice. Dítě začne kýchat, hlen je zkapalněn a lépe se smrká. Kombinujeme s vkapáváním šťávy do nosu.

ŠŤÁVA Z KALANCHOE –  IHNED K DISPOZICI

1 list kalanchoe vložíme do lisu na česnek, šťávu vylisujeme do malé štamprle. Nasajeme malou injekční stříkačkou a kapeme do obou nosních dírek. Způsobí to velké, opakované kýchání. Stav se ale zlepší. 

Do lisu na česnek můžeme přidat k listu kalancoe také výhonek kalisie a list rýmovníku. 

PŘÍPRAVA ŠŤÁVY Z KALANCHOE NA USKLADNĚNÍ

Utržené listy je vhodné připravit dle Filatovova (viz níže) tak, že je uložíme do papírového sáčku na několik dnů do lednice. Pak je pokrájíme a vylisujeme z nich šťávu- například šnekovým odšťavňovačem nebo v mixéru. Šťávu pak přecedíme přes plátno. Pokud bychom chtěli malé množství šťávy, použijeme lis na česnek. Šťávu na několik dnů uložíme v lednici, ke konzervaci použijeme trochu alkoholu v poměru 20:1. Teplota při skladování by neměla překročit 10 st. C. Před použitím můžeme, ale nemusíme ředit s vodou na polovinu. Sťávu kapeme do nosu 3x denně. I zde platí, že je v mezidobí vhodné proplachovat nos pomocí speciální konvičky.

Drť, která nám zbude po vymačkání šťávy, lze usušit a připravovat z ní později nálev.

NOSNÍ KAPKY PRO VELMI MALÉ DĚTI, KTERÉ JEŠTĚ NEMĚLY DVA ROKY

2 listy kalanchoe rozdrtíme, zalijeme sklenicí vroucí vody 200-500 ml. Dáme na sporák a přivedeme k varu. Jakmile začne vařit, ihned odstavíme. Necháme hodinu louhovat.  Přefiltrujeme. Aplikujeme do obou nosních dírek 2-3x denně. Nebo lze do odvaru namáčet tampony a vkládat do nosních dírek.

NOSNÍ KAPKY PRO LÉČBU AKUTNÍ A CHRONICKÉ RÝMY

Smícháme čerstvou šťávu z kalanchoe a aloe 1:1. Kapeme do každé nosní dírky 1-2 kapky. Při terapii dětí do 1,5 roku šťávu rozředíme vodou na polovinu

SMĚS CIBULOVÉ ŠŤÁVY S KALANCHOE

Velmi agresivní ale účinná směs. Obě šťávy smícháme v poměru 1:2. 2-3x denně vkápnout 1-2 kapky do nosu.

JINÉ NOSNÍ KAPKY

Směs šťávy z kalanchoe rozředěné v nálevu z heřmánku. Opět kapeme 3x denně.

Při zánětu středního ucha– do ucha vkápnout 5 kapek čerstvé šťávy, nebo vložit do zvukovodu kousek gázy nasáklý šťávou či tinkturou.

Při bolestech v krku, ztrátě hlasu  a tonsilitidě (angíně)   kloktáme vodou se šťávou z kalanchoe- 1 PL šťávy z kalanchoe do sklenice čisté, teplé vody. V Rusku také doporučují vložit do ucha kousek gázy nasáklý šťávou, ponecháme půl hodiny a pak vyjmeme. Toto provádíme denně po dobu trvání nemoci.

Lze také žvýkat lístek kalanchoe a šťávu pomalu polykat. Nebo nakapat 25 kapek čerstvé šťávy do úst, chvíli ji tam podržet a pomalu polykat.

Kalanchoe je také výborná při  onemocnění zubů a dásní, při zánětech v dutině ústní včetně paradentózy II. a III. stupně, ale i aftů.   Při těchto onemocněních můžeme přiložit na postižené či bolavé místo tampon namočený v alkoholové tinktuře z kalanchoe.

Při paradentoze II. a III. stupně či  krvácení z dásní-  se doporučuje 1 ml šťávy zředit v 5 ml fyziologické roztoku nebo převařené vodě. Zahřát na teplotu 37 st. C. Dásně potírat, nebo přikládat navhlhčené tampony.

Nebo: Na 10 minut vložit na zánětlivé místo tampon namočený v koncentrované  šťávě z kalanchoe.

Vše opakovat 3x denně či častěji.

Lze také přímo masírovat dásně rozmělněným listem- který na místě 10-15 minut ponecháme, pak ústa vypláchnemem zředěnou šťávou z kalanchoe- 1 díl šťávy na 4 díly vody ohřátou na teplotu těla.  Pokud podržíme list v ústech déle než 1-2 minuty, sliznice, které přijdou se šťávou do styku ztratí na nějakou dobu citlivost (cca na 30 minut).  To je výhodné při bolestech. Opakovat minimálně 2x denně.

3)OČI

V Rusku experimentovali se šťávou z kalanchoe při keratitidách (zánětech rohovky)  a to i vředových- kdy se do očních kapek přidávala šťáva z kalanchoe. Podávalo se 6-8x denně po dobu 3 týdnů. Po několika dnech se dostavil výsledek, zastavila se infiltrace a epitelizace rohovky.  K tomu podávali i injekčně- intramuskulárně vodní extrakt z kalanchoe.

SAMI OVŠEM ŠŤÁVU Z KALANCHOE DO OKA NIKDY NEDÁVEJTE!!!

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Rozdrcené listy byly používány při astmatu. Čerstvá šťáva z listů pak  při bronchitidě, ale i infektech HCD, virozách a při kašli.

Snižuje horečky, působí protizánětlivě.

Dříve se kalanchoe používalo při terapii  tuberkulózy.

Při prvních příznacích chřipky  žvýkáme čerstvý list. Můžeme také pomalu polykat 30-40 kapek čerstvé šťávy, kterou chvíli přidržíme v ústech, nebo rozředí vodou a pomalu pije. Opakujeme 3-4x denně. Nebo lze použít jeden z níže popsaných forem určených k vnitřnímu použití.

5)SRDCE

Při bolestech u srdce byla doporučována šťáva s medem. Zde ale opatrně. Pokud berete nějaké léky, kalanchoe raději neužívejte.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Kalanchoe je používáno v lidové medicíně k terapii žaludečních vředů a dvanácterníku, ale i jiných žaludečních potíží.

Ajurvedská medicína kalanchoe používá ve formě šťávy k terapii žloutenky.

Je užíváno i k terapii hemerrhoidů.

Má efekt proti průjmům, nadýmání.

Vnitřně používáme některou z níže popsaných forem.

Léčivé klysma z kalanchoe lze použít u ulcerosní kolitis.

7)MOČOVÝ SYSTÉM A LEDVINY

Kalanchoe působí močopudně.

Šťáva z kalanchoe přispívá i k terapii močoivých infekcí. 

Vnitřně používáme některou z níže popsaných forem.

8)GYNEKOLOGIE A PORODNICTVÍ

V Rusku při cervicitidě(zánětu děložního čípku)  a erozích děložního čípku aplikovali do pochvy po dobu 10 dnů tampon impregnovaný mastí z Kalanchoe.

Mast z kalancoe aplikovaná vaginálně 3x denně po dobu 15 dní pomáhá dezinfikovat a chránit proti patologickým bakteriím.

Působí proti menstruačním křečím. 

Místy je doporučováno  při poporodním poranění aplikovat   na ránu hráze  tampon nasáklý šťávou z kalanchoe.  Ponechat několik minut.

9)CÉVY

Při zánětu žil– vmasírovat do žíly tinkturu z kalanchoe

Šťáva z této rostliny slouží k terapii bércových vředů při žilní nedostatečnosti, ale i k terapii vředů posttraumatických.

Na vřed se aplikuje buď šťáva, nebo přímo list, ze kterého sloupneme svrchní vrstvu.

10)KREV

Kalanchoe zastavuje krvácení.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

Kalanchoe uvolňuje bolest.relaxační účinky na svalovinu.

Má účinek  při bolestech zad či revmatických potížích. Pomáhá také při bolestech svalů po fyzické zátěži.

Na bolestivé místo aplikujeme horké listy:    Listy narušíme lehkým přejetím válečkem, aby pustily šťávu, pak je ohřejeme v mikrovlnce 2-3 minuty než jsou horké a přiložíme na bolestivou oblast (pozor, ať se nepopálíme), můžeme je ještě několikrát ohřát.  Ohřátím se účinné látky lépe vstřebají do kůže.  Přikládáme do pocitu úlevy. Kúru provádíme 1x až 2x denně.

Místo toho můžeme aplikovat také gázu namočenou v čisté šťávě z kalanchoe.

12)KŮŽE A RÁNY

Kalanchoe má efekt na vyzrávání abscesů, nežitů a furunklů, ale i akné– přikládáme tampon nasáklý šťávou, nebo přímo rozmačkaný list. Nejlépe 2x denně.

antihemorrhagické, adstringentní, analgetické a hojivé účinky. Proto je vhodné  k terapii ran, ať už čerstvých, tak chronických, nehojících se a sekundárně infikovaných.   Vhodné také po kousnutí hmyzem či zvířecím kousnutím.

Na hnisavé rány po vyčištění lze přikládat longety či tampony napuštěné šťávou z kalanchoe, doporučuje se přidání antibiotika. Následně je povrch poraněné oblasti pokryt 4 nebo 5 vrstvami gázy. Každý den měníme. Přikládá se po dobu 5 dnů. Kalanchoe  stimuluje proces hojení rány. Tato metoda umožňuje zkrátit dobu léčení a napomáhá  rychlejšímu zotavení. Navíc působí proti bolesti.

Výborné je kalanchoe také na popáleniny, opařeniny  či spáleniny od slunce.

 

KAŠOVITÝ OBKLAD NA POPÁLENINY

List rozmělníme v masovém mlýnku či mixérem. Kaši vložíme mezi gázu a přiložíme. 

Následně je povrch poraněné oblasti pokryt 4 nebo 5 vrstvami gázy. Každý den  gázu měníme.  Výhodné jsou zde nejen hojivé vlastnosti kalanchoe, ale i analgetické. 

Na spáleniny od slunce můžeme přikládat drcené či narušené listy nejméně jednou denně po dobu 5-6 dnů. Pokožka postupně získává svůj přirozený tón, regenerace pokožky je rychlejší.

Léčí mozoly . Kalanchoe je také účinná v boji proti bradavicím na kůži, což jsou kožní léze způsobené papilomavirem. Aplikujeme přímo čerstvé rozmačkané listy či čerstvou šťávu a to několikrát denně, tak často, jak si vzpomeneme.

Je vhodné na ekzémy, různé vyrážky a jiné kožní problémy. Je prevencí tvorby keloidních jizev. 

Pomáhá proti lupům a podporuje růst vlasů. 

Má efekt proti herpes simplex- prostému oparu.

Je velice vhodné na pleť- redukuje vrásky, omlazuje. Odstraňuje skvrny na kůži od slunce i stařecké, pihy.  Tomuto tématu se budu věnovat v dalším článku.

Na skvrny či vyrážku aplikujeme vatovým tamponem čerstvou šťávu z kalanchoe ráno a večer.

Kalanchoe je výborné také na potíže s chodidly, ať už se jedná o plíseň, záněty, otlaky či jen prostou únavu po námaze. Na půl hodiny ponořte nohy do kyblíku s horkou vodou a rozdrcenými listy kalanchoe. Listy je vhodné nejprve spařit, chvíli louhovat a tekutinu pak naředit na snesitelnou teplotu. Může se přidat esenciální olej z máty, eukalyptu či jiných bylin. Po koupeli vložte do ponožek další pomačkné listy a nechte je působit přes noc, když spíte.

 

TINKTURA Z NADUTĚ K ZEVNÍMU POUŽITÍ

Do sklenice naskládáme nasekané čerstvé listy, zalijeme 60-80% alkoholem. Týden macerujeme na tmavém místě. Je vhodné denně protřepávat. Pak tinkturu přefiltrujeme  do tmavých lahviček, uložíme do temna.

Vhodné při drobných metličkových varixech, rozšířených žilkách, na modřiny, záněty nehtových valů- panarycium, furunkly a karbunkly, akné, ale i mastopatie- problémy s prsy. Při nemocech dutiny ústní.

13)ADAPTOGEN, PROTIZÁNĚTLIVÉ PŮSOBENÍ, ANTIBIOTIKUM

Jako jiné sukulenty, lze i kalanchoe využít jako biogenní stimulátor. Jedná se o adaptogen. Zvyšuje životní energii,  posiluje organismus v případě únavy, vyčerpání,  je vhodné v rekonvalescenci po nemoci, přepracovanosti.

Vhodné je rovněž po operaci, chemoterapii a radioterapii.

Šťáva působí antisepticky, baktericidně a protizánětlivě.  Má protivirové, antibakteriální a antimykotické účinky.

Při duševní a fyzické únavě se doporučuje žvýkat kousek listu, po 30 minutách dojde ke zlepšení stavu organismu.

Jinak lze vnitřně užívat některou z níže uvedených forem.

Rostlina obsahuje enzymy, které působí jako katalyzátory a vitamín C, který  reguluje buněčný metabolismus a zvyšuje úroveň rezistence vůči infekcím.

Existují dokonce i vědecké experimenty, které prokázaly antialergické a  imunomodulační vlastnosti rostlin.

14)DETOXIKACE

Kalanchoe pomáhá odstraňovat toxiny a radioaktivní látky z těla.

16)RAKOVINA

Jak jsem již psala na začátku článku, bufadienolidy (látky, které jsou přítomny i v jedovatých sekretech kůže ropuch) obsažené v listech dokáží zastavit proliferaci, sebeobnovování a šíření některých rakovinových buněk. Za antitumorozní působení jsou zodpovědné i další látky jako flavonoidy, různé mastné kyseliny a jiné organické sloučeniny.

 

ZPŮSOBY ZPRACOVÁNÍ PRO VNITŘNÍ POUŽITÍ:

Před zpracováním je vhodné listy a stonky kalanchoe zpracovat medou dle Filatovova:

Rostlinu 3 dny nezaléváme, utržené list a stonky dáme do papírového sáčku na 7 -10 dnů do ledničky.

Proč ?

Úprava dle Filatova

Tato úprava umocňuje účinnost bylin.

Čerstvou bylinu (nať nebo listy) omyjeme, otřepeme a zabalíme do tmavého papírového či textilního obalu. Balíček umístíme do chladničky (teplota kolem 4-7°C) na 7-10 dnů.

Tato úprava umocňuje účinnost bylin – při zavadnutí v chladu a tmě vytváří rostlina obranné látky (takzvané biogenní stimulátory), které v normálním stavu neobsahuje a můžeme tak před dalším zpracováním posílit její účinek. 

Kdo to byl akademik Vladimír Petrovič Filatov?

Byl to ruský oční lékař. V 50. letech byl vedoucím oční kliniky v tehdejší sovětské Oděse, kde se kromě jiného prováděly transplantace rohovek. V době jeho působení se stalo, že jedna z transplantací musela být odložena a rohovka byla uložena v chladničce. Po následné transplantaci byli lékaři velmi překvapeni, protože se tato rohovka přihojila mnohem lépe, než bylo dosud běžné a neztratila svou průzračnost.

Akademik Filatov došel k závěru, že buňky oddělené tkáně v nepříznivých podmínkách (temnu a chladu) bojují o život a začnou tvořit záchranné látky, které nazval biogenní stimulátory. Postupně zjistil, že tyto látky vznikají i u utržených rostlin uskladněných po několik dnů v ledničce a že takto uskladněné rostliny mají mnohem silnější účinek než dřív.

PŘÍPRAVA ŠŤÁVY Z KALANCHOE

Utržené listy je vhodné připravit dle Filatovova (viz níže) tak, že je uložíme do papírového sáčku na několik dnů do lednice. Pak je pokrájíme a vylisujeme z nich šťávu- například šnekovým odšťavňovačem nebo v mixéru. Šťávu pak přecedíme přes plátno. Pokud bychom chtěli malé množství šťávy, použijeme lis na česnek. Šťávu  uložíme v lednici, ke konzervaci použijeme trochu alkoholu v poměru 20:1 (5%). Teplota při skladování by neměla překročit 10 st. C. S alkoholem lze šťávu uchovat v lednici klidně i rok, bez alkoholu jen pár dnů.       Vnitřně podáváme 30 kapek šťávy denně. 

TRADIČNÍ RUSKÝ RECEPT NA ZÁZRAČNÉ KALANCHOE

Na 1 l červeného vína přidáme 0,15 l š’távy z kalanchoe, nejlépe upravené dle Filatova, dobře protřepávat. Lze užívat hned- nejméně 50 ml denně ráno, maximálně 4x 50 ml, celkem 200 ml za den. Léčba trvá nejméně 14 dní, obyčejně 3-4 týdny. Max. doba 6 týdnů.

PŘÍPRAVA PODLE VÁCLAVA ŠTEFANA ČERMÁKA

1. Čerstvě utržené listy omyjeme pod tekoucí vodou, osušíme  a zabalíme do buničité vaty po několika  kusech.
2. Jednotlivé balíčky ještě zabalíme do tmavého papíru tak, aby měl přístup vzduch, ale ne  světlo.
3. Uložíme do chladničky při teplotě +40C na 12 dní.
4. Rozbalíme, nařežeme nekovovým nožem.
5. Nařezanou drť zvážíme.
6. Připravíme si fyziologický roztok (0,9% roztok NaCl):  do 1 litru destilované vody dáme 9g (1 mírně navršenou lžičku) kuchyňské soli. Naměříme si v odměrce potřebné množství roztoku: na každých 10 g nařezané drti 50 ml.
8. Nařezanou drť dáme do porcelánové třecí misky, zalejeme větší částí odměřeného fyziologického roztoku, menší část uschováme.
9. Pečlivě směs utřeme, šťávu vymačkáme a přecedíme přes plastikový cedník..
10. Povaříme 2 minuty v nádobě z varného skla.
11. Přefiltrujeme přes filtrační papír.
12. Zbytek utřené směsi v misce zalejeme znovu dílem fyziologického roztoku, který jsme uschovali v odměrce, vyluhujeme přes noc a opakujeme body 9-11.
13. Oba podíly smícháme.
14. Nalejeme do malých lahviček a dokonale uzavřeme.
15. Povaříme 5-8 minut na vodní lázni.
16. Skladujeme v chladničce při teplotě +40C nejdéle 6 měsíců.
Tento roztok je vhodný pro  zesláblost, vleklé choroby, rekonvalescenci.

Dávkování : 5 dní po 4ml, poté 15 dní po 5ml, pak 15 dní po 6 ml
Přestávka mezi kúrami nejméně 1 měsíc. Užíváme ráno, na lačno, zapíjíme vodou. Jíme nejdříve půl hodiny po užití.

HOMEOPATICKÁ TINKTURA dle Janči a Zentricha

Matečná  tinktura D0 : Nakrájené listy  smícháme s 90% alkoholem v hmotnostním poměru 1:10 (například 10 g listů  a 100 g alkoholu). Necháme macerovat při pokojové teplotě v temnu 14 dnů, denně protřepáváme, pak přecedíme.

Tinkturu D1 vytvoříme takto:  10 ml tinktury D0 smícháme s 90 ml 40% alkoholu, 21 x protřepeme.

Tinkturu D2 vytvoříme takto: 10 ml tinktury D1 smícháme s 90 ml 40 % alkoholu a opět 21x protřepeme.

Tinkturu D3 vytvoříme takto: 10 ml tinktury D2 smícháme s 90 ml 40% alkoholu a opět 21 x protřepeme.

Tinkturu D4 vytvoříme takto: 10 ml tinktury D3 smícháme s 90 ml 40% alkoholu a opět 21 x protřepeme.

Tinkturu D5 vytvoříme takto: 10 ml tinktury D4 smícháme s 90 ml 40% alkoholu a opět 21 x protřepeme.

Léčebně pak používáme  směs tinktur D4 a D5 v poměru 1:1- 3x denně 10 kapek před jídlem.   Urychluje léčebné procesy, urychluje metabolismus, hojí následky ozařování, spáleniny, astma. Také homeopatická mast- mívá velké úspěchy

VÍNO Z NADUTĚ

Posekat nadrobno 4-5 listů, vsypat do 1 l bílého vína. Uložit na 1 měsíc do chladu a temna. Užívat při žaludečních vředech- denně ráno nalačno 1 ČL.

NADUŤOVÝ LIKÉR

Smíchat 0,7 l 40 % alkoholu, 0,3 l šťávy z nadutě, 10 dní macerovat, občas protřepat. Přefiltrovat přes papírový filtr, přidat 500 ml cukerného roztoku (400 ml vody a 300 g cukru- povařit). Vše promíchat. Skladovat v chladu a temnu.
Užívat 2x denně 1 ČL před jídlem. Lze také užívat po malých štamprlích- nejvýše 3x denně. 

ODVAR Z NADUTĚ- RUSKÝ RECEPT

Listy jemně nakrájíme, dáme do smaltované nádoby a zalijeme horkou vodou. Pro zevní použití v poměru 1:5, pro vnitřní užití 1:10. Pak směs zakryjeme a vložíme do vodní lázně. Necháme vařit na vodní lázni 15-20 minut, nakonec přecedíme.

Je velmi účinný při popáleninách, na hojení, odřeniny, modřiny, varixy.  Postiženou oblast potíráme, nebo do odvaru namočíme tkaninu a přiložíme. 

Vnitřně pak při onemocnění střevního traktu s nízkou kyselostí a nechutenstvím, při tuberkulóze, gynekologických problémech. Také na výplachy zánětlů dutiny ústní a nosohltanu. Vnitřně lze nálev užívat jen měsíc 2x denně 30 minut před jídlem. Podáváme po polévkových lžících. 

EXTRAKT Z KALANCHOE

Výborný pro chronickou tonsilitidu, rhinitidu, sinusitidu, stomatitidu, paradontózu.

Výše uvedený nálev dáme na vodní lázeň, kde jej odpařujeme na 1/2 původního objemu. Po vychladnutí používáme k výplachům a kloktání. 

K POSÍLENÍ TĚLA

1 PL medu dáme do půl šálku převařené vlažné vody, necháme stát přes noc, ráno přimícháme 1 PL šťávy z kalanchoe. Pijeme 1/2 hodiny před jídlem. Opakujeme několik dní na jaře a na podzim. 

MED S KALANCHOE

Rostlina by měla být více než rok stará. 4-5 dní před sklizní ji nezaléváme. Listy a stonky omyjeme pod tekoucí vodou, vložíme do papírového sáčku a necháme 5-6 dní v lednici. Vylisujeme šťávu a promícháme s tekutým medem v poměru 1  díl šťávy : 4 dílům medu. Uchováváme v lednici.

Podáváme 1-2 ČL 2-4x denně cca 30 minut až 1 hodinu před jídlem. Ředíme bylinným čajem či přidáme do ovocné šťávy. Dětem do 7 let podáváme poloviční množství. 

Po 2 měsících bychom měli udělat 3-4 týdny pauzu. 

Preparát má omlazující účinek a působí jako přírodní afrodiziakum. Podáváme také při nachlazení, virozách včetně chřipky, po operaci, chemoterapii a radioterapii. 

OBKLAD Z NADUTĚ

List zbavit blány a přikládat na rány- např. bércové vředy.  Převážeme obvazem. 
Je vhodný  také  rány, které mají sklon ke keloidům. Posílit můžeme šťávu vitaminem E.

Měníme každých  4-5 hodin.

ŠŤÁVA Z NADUTĚ k zevnímu použití

Lodyhy a listy seříznuté 10-15 cm nad zemí-umýt, nejméně na 7 dní uložit do chladu a temna. Poté rozemlet v mixéru či na masovém strojku. Vylisovat Šťávu. Nechat 24 hodin stát při teplotě 4-10 st. C. Pak přefiltrovat. Lze přidat vit. E z jedné či více tobolek. 

Aplikujeme na spáleniny, opařeniny, kožní nekrozy, urychluje hojení ran. Je prevencí keloidních jizev. 

MAST Z KALANCHOE

40 g šťávy vmícháme do 100 g lanolinu.

Odstraňuje zánět, snižuje bolest, zabíjí bakterie, na omrzliny, rány, píštěle, akné. Může mít viv i u psoriázy, křečových žil, pigmentových skvrn.

JINÝ NÁVOD NA MAST:

30 ml šťávy smícháme s 50 g vazelíny či lanolinu.

MAST Z OLEJE

75 g listů a stonků z kalanchoe, které jsme nechali dle Filatovova odležet v papírovém sáčku v lednici cca 7 dní.

1 litr olivového oleje

75 g včelího vosku (já používám víčka po odvíčkování včelích pláství před vytáčením medu).

Kalanchoe rozmixujeme s olejem, až nám vznikne emulze.

Poté ji  nalijeme do zavařovacích lahví  a umístíme do vodní lázně na sporák. Zde zahříváme maximálně do 80 st. C cca 30 minut. Pak sklenice odstavíme, zakryjeme pláténkem a ovážeme gumičkou, necháme do druhého dne.

Druhý den postup opakujeme, opět zahřejeme na vodní lázni. Třetí den směs opět zahřejeme a přecedíme přes cedník. Do ohřáté směsi přidáme včelí vosk, chvíli ještě zahříváme na sporáku, až se vosk rozpustí.

Přecedíme do nádobek a necháme ztuhnout.

KONTRAINDIKACE A NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Nepodávat vnitřně u jaterních či ledvinových onemocnění. Nepodávat ani při přítomnosti onemocnění srdce.

Nepodávat  při nízkém krevním tlaku

Jako jiné rostliny či přípravky může způsobit lokální alergickou reakci.

Jedná se o imunomodulátor, nepodávat při autoimunitních chorobách.

Může být toxické pro kočky a psy.

Nikdy nepřekračujeme stanovené dávkování, rostlina by se pak stala toxickou.

GRAVIDITA A KOJENÍ

Nepodávat vnitřně  v graviditě, může způsobit kontrakce dělohy. Při rýmě lze s opatrností zředěný roztok v těhotenství kapat do nosu. Použijeme ale raději recept pro malé děti.

Lékové interakce

Může zvýšit účinek sedativ. Nedávat s barbituráty a benzodiazepiny.

Nedávat se srdečními glykosidy, jako je digoxin a digitoxin.

Může ovlivnit  imunosupresivní léky.

PĚSTOVÁNÍ

Kalanchoe se u nás pěstuje jako pokojová rostlina v květináči. Je vhodné  ji mít na parapetu, ale neměla by být na přímém slunci. Přes léto ji lze letnit venku na balkoně či zahradě. Nesnese ale nízké teploty, proto ji na zimu musíme schovat do místnosti, kde teplota neklesne pod 5-8 st. C.  Tehdy moc nezaléváme.

V květináči by měla být hlinito- písčitá půda. Rostlině vyhovuje malá zálivka, jedná se o sukulent.

Množíme ponmocí malých rostlinek na okrajích listů. Ty ale odebíráme, až jsou větší, mají viditelné kořínky a pokud se jich dotkneme, samy odpadávají. Vložíme do zeminy, kořínky lehce přihrneme a umístíme na parapet. Jakmile rostlinky zesílí, přesadíme do samostatného květináče. Kalanchoe je naprosto nenáročná a roste téměř plevelně.

 

Pokud Vám, stejně jako mně kalanchoe vyroste do délky, zaštípněte ji, rozvětví se a rozkošatí. Lze ji rozmnožovat i vegetativně- odřízneme výhonek, který necháme zakořenit ve vodě.

 

Údajně má kvést oranžovými zvonečky, mně vykvetla takto:

Tak nevím…..

 

Chcete vědět více informací, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

 

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

 

 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

 

 

 

 

 

LITERATURA:

http://cancerending.blogspot.com/2014/07/kalanchoe-bad-weed-that-cures-cancer.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Daigremontianin

http://cancerending.blogspot.com/2014/07/kalanchoe-bad-weed-that-cures-cancer.html

https://www.lifepersona.com/15-incredible-benefits-of-kalanchoe-for-health

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5696496/

https://cs.madlovefarms.com/4179-treatment-of-kalanchoe-therapeutic-properties-of-kalangoe-degremon

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1271/bbb.65.947

https://www.lebens-energethik.org/die-goethe-pflanze/

Pavel Váňa: Rady bylináře Pavla, nakladatelství Eminent

J.Janča, J.A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, 3. díůl, nakladatelství Eminent, 1995

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

6 názorů na “Kalanchoe, u nás trochu pozapomenutá pokojová léčivka”

  1. Barbora Dvořáková

    Dobrý den, děkuji za skvělý článek. Teď sháním kalanchoe jak divá, ale nevím, jak přesně poznám tu pravou mám dvě a ta jedna má kulaté listy, tak to asi nebude ona a u té druhé těžko říct.. asi se budu muset zeptat Václava Větvičky.

  2. Dobrý den, také Vám chci poděkovat za skvělý článek! Zároveň se chci zeptat, zda k. delagoensis a případně k. x haugtonii mají stejné /podobné účinné látky a toxicitu jako Vámi zmíněná k. daigremontiana? S přáním pěkného dne Martin J.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *