Článek jsem připravila pro facebookovou skupinu- Praktické úspěchy bylinné terapie.
Narazila jsem na zajímavý recept na terapii bradavic od J.A. Zentricha, nechtěla bych, aby zapadl, proto jej přepisuji.
Bradavice (verruca) jsou virového původu. S ojedinělými bradavicemi zpravidla nebývají potíže. Lze je ošetřovat čerstvou vlaštovičníkovou šťávou, ovšem aplikace je nepohodlná, protože ošetřování musí být velmi časté – i několikrát denně – a to je nepohodlné. Občas jsem se setkala se zkušeností, že vlaštovičník na bradavici nepomohl. Kámen úrazu je právě v tom, že musíme mít při ruce čerstvou rostlinu, z jejíhož stonku vytéká čerstvá šťáva. Tuto šťávu je pak nutné pak aplikovat několikrát denně- 5x-6x. Jednou denně nikdy nepomůže. Lze použít i zkvašenou vlaštovičníkovou šťávu, ale tu musíme aplikovat také několikrát denně.
Dosti účinný je také česnek či cibule na týden naložené v octu. Ty pak přilepíme náplastí k bradavici.
Na plosce nohy se osvědčilo také pravidelné a časté „tečkování“ bradavice pomocí tampónku, namočeného v horkém ricinovém oleji. Opět ale musíme mít po ruce ricinový olej, který je nutno před aplikací ohřát.
Receptů proti bradavicím je spousta.
Nyní tedy k receptu od J.A. Zentricha:
Mnohočetné bradavice na těle (vyjma plosky nohou) lze elegantně odstranit pomocí trochu podivného, ale funkčního postupu; podmínkou je, aby postižený nebyl alergický na propolis:
U zdroje tepla se ponechá kousek propolisu, až změkne do plastické konzistence. Poté se natlačí do malé ploché krabičky. Vybere se jedna bradavice na vhodném, přístupném místě – a tato se bude trvale ošetřovat. Ostatní bradavice se ponechávají v klidu. Opět u zdroje tepla se malým ostrým nožíkem naškrábe vrchní vrstva propolisu, aby vznikl prášek. Na to se kápne – např. párátkem – 1-2 kapky tekutého medu a malou kopistí (párátkem) se vytvoří – stále se pracuje na povrchu propolisu v malé ploché krabičce – jakási kašička. Ta se nanese na leukoplast s polštářkem (tzv. rychloobvaz) a vše se přilepí na vybranou bradavici. To se opakuje každý druhý den. Pět týdnů se neděje nic a v týdnu šestém všechny bradavice postupně odpadají, či jinak zaniknou. Ošetřovaná bradavice, coby „matka pluku“ zanikne poslední.
Pokud v průběhu léčby začne ošetřovaná bradavice mokvat, přechází ošetřování na jinou. Pokud ovšem i ta začne mokvat – značí to vytvoření alergie na propolis a v léčbě tohoto typu nelze dále pokračovat.
Unikátnost tohoto receoptu je v tom, že se nemusí ošetřovat všechny bradavice.
Propolis seženete v prodejně se včelími produkty.
Jsem autorkou také e-booků :
„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „
„Jak se vyznat v účincích rostlin.“
„Čarovná lékárna kolem našeho domu“
Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.
UPOZORNĚNÍ!!!
Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav. Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.
Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.
Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.