Tipy pro výrobu bylinných čajových směsí

V článku z minulého roku Jak vyrobit bylinnou směs     popisuji základy, které je třeba znát, pokud se rozhodneme bylinky míchat do směsí.

 

Pomůckou k výrobě bylinných směsí může být i můj systém třídění účinků léčivých rostlin, který používám při popisu jednotlivých léčivek. Můžete jej najít v mých článcích o léčivkách a eBoocích  Jak se vyznat v účincích rostlin, Čarovný černý bez a Čarovná lékárna kolem našeho domu.

Nyní chystám vydání papírové knihy, která by měla vyjít v první polovině tohoto roku.  Je na co se těšit. Bude se jednat o kvalitní knihu s mnoha barevnými fotografiemi, spoustou receptů a úžasných informací o jednotlivých léčivých rostlinách, kalendářem sběru, rejstříkem podle jednotlivých nemocí.  V neposlední řadě jsou u každé rostliny vypsány nežádoucí účinky, kontraindikace a použití v těhotenství a při kojení. Oproti eBooku jsem přidala 12 dalších rostlin. Troufnu se říci, že spoustu informací tam obsažených  běžně v literatuře ani na internetu nenajdete. Čerpám totiž i ze zahraničních materiálů a starých herbářů. Celkově v knize bude podrobně popsáno 38 rostlin.

 

MŮJ SYSTÉM POPISU LÉČIVÝCH ROSTLIN

Účinky bylin jsem roztřídila do 16 skupin, podle působení na jednotlivá orgánová seskupení.

Podle zásad homeopatie a autopatie jsem postupovala od hlavy- čili centrálního nervového systému směrem dolů k níže uloženým orgánům . A pak taky zevnitř ven- tedy od vnitřních orgánů směrem ke kůži. Takto působí i autopatie a homeopatické preparáty.

POPIS JEDNOTLIVÝCH SKUPIN:

1) Nervový systém centrální a periferní- tedy neurologické nemoci. Ale i psychiatrické záležitosti- deprese, úzkosti, nespavosti, neklid.

2) Otorinolaryngologická oblast– oblast uší, nosu, hrdla. Zařadila jsem sem i choroby dutiny ústní a zubů.

3) Oční choroby, poruchy zraku.

4) Plicní a průduškové nemoci.

5) Poruchy srdce, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol.

6) Zažívací trakt– tedy jícen, žaludek, střeva. Ale i játra a žlučové cesty, slinivka…

7) Ledvinová onemocnění a poruchy močového ústrojí.

8) Gynekologická onemocnění, ale i pomoc v těhotenství, při porodu a v době kojení.

9) Onemocnění cév– prokrvení, ateroskleróza, ale i  křečové žíly, bércové vředy…

10)Krevní choroby– jako jsou anemie (chudokrevnost), ale i zhoubné krevní nemoci jako je leukemie a také poruchy krevního srážení, tendence ke krvácení.

11)Poruchy pohybového ústrojí– onemocnění kloubů, revmatologické choroby, svalové poruchy, osteoporóza….

12)Kožní choroby, rány, hojení.

13)Antibiotické a antivirové účinky rostlin, adaptogenní- posilující účiny, posílení imunity

14)Detoxikační- čistící účinky

15)Hormonální systém. Hormonální systém je uložen od hlavy až po pánevní oblast. Proto jsem volila toto umístění. Patří sem i diabetes mellitus- cukrovka

16)Rakovina. Protirakovinné působení. Podpůrná terapie při léčbě rakoviny.

Každou rostlinu popisuji z těchto 16 hledisek. Některá bylina má účinky na téměř všechny systémy. Jiná jen na pár z nich.

Všechny účinky a léčivé produkty jsou tedy vždy seřazeny podle mého logického systému třídění účinků. Pokud budete mít kašel, budete vědět, že máte hledat pod položkou 4- tedy v účincích na nemocí dýchacího systému. Když vás trápí zažívací potíže, budete hledat pod číslem 6. Kožní problémy jsou vždy pod položkou 12 atd. Tištěná kniha bude opatřena rejstříkem podle jednotlivých chorob. 

Při výrobě bylinné směsi lze  vybírat rostliny, které působí podobně na jeden orgánový systém. Můj systém je pro výrobu směsí vynikající pomůckou.

 

DALŠÍ TIPY K VÝROBĚ ČAJOVÝCH SMĚSÍ:

Pokud používám bylinky pro přípravu jednodruhového čaje, nebo si směs z bylin vytvářím těsně před přípravou čaje, nechávám sušené rostliny vcelku, tak jak jsem je usušila. Nedrtím je. Jejich účinné látky v nich vydrží o to déle. Nadrtit je mohu až těsně před zalitím vodou.

Pokud ale vytvářím čajové bylinné směsi, pak potřebuji bylinky nějak rozmělnit, abych je mohla dokonale promíchat.  Dlouho jsem si lámala hlavu, jak na to. Většinou jsem bylinky stříhala nůžkami či krájela nožem.  Bylo to ale velmi namáhavé a zdlouhavé.

Pak jsem dostala nápad. Když jsem byla malá, chovala moje babička slepice, kuřata, krocany a kachny. Dokrmovala je kopřivami. Měla takovou speciální řezačku na kopřivy, kterou je nařezala a drť pak promíchala s obilným šrotem. Jako děti jsme při tomto procesu docela rádi pomáhali. Jen jsme museli dávat pozor na prsty, abychom o ně nepřišli. I dnešní hospodáři tuto řezačku dobře znají. Trochu jsem zapátrala a zjistila jsem, že se běžně prodává. “Vyzkouším to”, řekla jsem si. Řezačku jsem objednala, můj manžel mi ji přišrouboval ke stoličce. Zkusila jsem ji na sušené léčivky  a je to perfektní. Pokud měly rostliny silnější stvoly, musela jsem opravdu zabrat. Trochu namáhavé to bylo, ale nedá se to srovnat se stříháním nůžkami.  Řezačka je vybavena ozubenými kolečky, které se točí a rostliny jsou při otáčení klikou samy vtahovány do útrob řezačky směrem  k nožům.  Bylinky jsou pak nařezány cca na 3 mm kousky.     Samozřejmě, že by bylo jednodušší a méně namáhavé nakrájet bylinky v čerstvém, syrovém stavu, ale to jsem nechtěla. Čím déle máme usušené rostliny vcelku, bez nakrájení, tím déle jsou v nich zakonzervovány léčivé látky. Po nakrájení  je jejich trvanlivost kratší.    Pod řezačkou jsem měla rozprostřené papíry, kam odpadávaly nakrájené byliny. Je potřeba si uvědomit, že se při tomto procesu nadělá spousty nepořádku a práší se. Kousky bylin někdy odlétávájí dál, než chceme.   Je potřeba pracovat v místnosti, kde s tím počítáme.

Okolí řezačky je vhodné obložit papíry, protože malé kousky bylin mohou odlétávat dál.

 

 

K podrcení tvrdých bylinných součástí jako jsou šípky, sušená jablka či kořeny (ty musí bít ale dokonale usušené) používám hmoždíř.  Někdy mi pomohl mixér.

 

 

Jako corrigentium někdy používám sušené jablečné slupky či sušená jablka. Ty pak také rozmělňuji právě v hmoždíři.

Letos jsem začala používat skvělou pomůcku k výrobě křížal a loupání jablek. A to tento kovový loupač jablek.   Jablko se oloupe, zároveň se odstraní jadřinec a nakrájí se do spirály. Sušila jsem pak v sušičce plátky jablek, které získáme rozkrojením spirály, ale také jsem usušila slupky.   Slupky z jablek mají také  léčivé účinky-  posilují organismus, dodávají mu vitalitu, zejména po různých nemocích.   Jsou vhodné v   rekonvalescenci a  při únavě. 

Jablko se oloupe, zbaví jadřince a vytvoří se z něj takováto spirála.
Jadřinec zůstane nabodnut na trnech. Když spirálu přetneme, máme krásné plátky jablek.

Pokud nakrájíme spirálu na malé kostičky, máme skvělou náplň do štrůdlu.

Takto vypadá oloupaná slupka
Slupku a křížaly pak suším v sušičce
Takto vypadají usušené slupky
A takto křížaly- plátky jablek
Slupky či jablka pak do směsí přidávám po podrcení v hmoždíři

 

Směsi pak plním do celofánových sáčků. Vypadá to pěkně, zde si ale musíme uvědomit, že bychom je měli skladovat mimo světlo.

Měla jsem pak skvělé vánoční dárky. Horší to bylo s připevněním vignety na sáček, žádným lepidlem tam papírové štítky nedržely. Nakonec jsem použila tavnou pistoli.

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

 


 

UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

 

 

 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *