Cibule a vlasy

Pokračuji ve svém miniseriálu o úžasné cibuli.  Navazuji na články o léčivých účincích cibule- Chvála cibule a o cibulových slupkách- Až budete loupat cibuli, slupky rozhodně nevyhazujte.

V časopise Journal of Dermatology byly v roce 2002 publikovány výsledky  malé studie o používání cibule na alopecia areata (ložiskovité vypadávání vlasů).

Ve studii bylo 38 účastníků, přičemž 23 z nich aplikovalo  cibulovou šťávu (16 mužů a 7 žen). Kontrolní skupina (15 pacientů) 2x denně aplikovala pouze vodu.

Účastníci studie si aplikovali cibulovou šťávu na pokožku hlavy 2x denně po dobu 2 měsíců.

 

Výsledky studie:

 17 pacientů aplikujících cibulovou šťávu (74% účastníků) mělo částečnou obnovu vlasů do 4 týdnů, bylo vidět, že vlasy skutečně začínají růst,

Po 6 týdnech se procento zvýšilo na 87%, růst vlasů byl zaznamenán u 20 pacientů.

Studie se týkala jak mužů, tak žen, ale u mužů se lék ukázal být efektivnějším (93,7% mužů a 71,4% žen).

U kontrolní skupiny, která na hlavu aplikovala pouze vodu,  byl nový růst vlasů zaznamenán pouze u 2 pacientů v 8 týdnech.

 

JAK   A PROČ CIBULE PŮSOBÍ NA RŮST VLASŮ?

Účinné látky z cibule vstupují do vlasových folikulů, které posilují.  Zvyšují také lesk a pevnost vlasů. Minimalizují narušení a ztenčení vlasů. A navíc podporují růst nových vlasů.

Jedna z terorií proč takto cibule působí blahodárně na vlasy je,  že obsahuje síru. Síra je nezbytná pro výrobu enzymů a bílkovin v těle a také se nachází v keratinu, což je jedna z hlavních složek vlasů. Síra také stimuluje krevní oběh a omezuje záněty kůže.

Navíc má cibule  antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají léčit případné infekce kůže hlavy. V některých případech je vypadávání vlasů zapříčiněno zánětem pokožky hlavy.

Obsahuje antioxidanty– například flavonoidy, které chrání tělo před volnými kyslíkovými radikály.  Volné kyslíkové radikály přispívají k procesu stárnutí, mohou například zničit vlasové folikuly a vést k vypadávání vlasů. Potlačení těchto radikálů může snížit poškození vlasových folikulů.

 

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT PŘED APLIKACÍ ?

Před první aplikací zjistěte na malém kousku pokožky, zda nemáte na cibulovou šťávu alergii.   Nejlépe na vnitřní straně předloktí  nebo za uchem. Pokud dojde k podráždění- tento způsob léčby pro vás  není vhodný.

Pozor, ať se vám nedostane cibulová šťáva při aplikaci do očí, došlo by  k nepříjemnému štípání. V takovém případě okamžitě oči vymyjte vodou

Někoho od této kůry může odradit cibulová vůně, která se bude linout z vašich vlasů.  Vzhledem k tomu, že je potřeba každodenní aplikace, aby byl účinek znatelný, je potřeba se s tím smířit. Pokud tedy chceme pro vlasy něco udělat.

Ke zlepšení nedojde okamžitě, je potřeba trpělivosti a kúru dělat několik týdnů, aby byly znát pozitivní změny. Někdy je doporučováno aplikovat cibulovou šťávu i 2x denně po dobu několika týdnů.

Mezi pozitiva patří absence nežádoucích účinků a nízké náklady na léčbu.

Určitě to stojí za vyzkoušení.

JAK POUŽÍVAT CIBULOVOU ŠŤÁVU?

 • Čtyři cibule oloupeme a nakrájíma na kousky- ty pak odšťavníme v odšťavňovači.    Nebo je rozdrtíme v mixéru a propasírujeme šťávu přes sítko či plátno. Cibulový zápach můžeme snížit přidáním pár kapek esenciálníhoolejhe (z máty, levandule, rozmarýnu…)
 • Aplikujeme buď přímo do vlasové pokožky, nebo můžeme vyrobit níže uvedené  směsi.
 • Vlasy by měly být před aplikací suché!!!  Pokud byste cítili pálení, okamžitě směs smyjte.
 • Někdy je doporučováno před aplikací vlasy umýt šamponem, po posledním oplachu je navlhčit jablečným octem, aby se vytvořil kyselý povrch a pak vlasy vysušit fénem. Do suchých vlasů pak vmasírovat cibulovou šťávu, nasadit sprchovou čepici a ponechat hodinu. Posté vlasy dokonale umyjeme šamponem.
 • Abyste snížili cibulový zápach z vlasů, poslední oplach vlasů proveďte vodou s jablečným octem- na 1 litr vody 1 PL jablečného octa.  Do vody lze přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
 • Pokud budete níže uvedené postupy užívat jen aby vám zhoustly vlasy a z preventivních důvodů, postačí je aplikovat 1x za týden i řidšeji. Pokud máte ale problém s vypadáváním vlasů, pak je vhodné podávat je denně či alespoň obden.

MASÁŽ CIBULÍ

Starou babskou radou je také toto: Rozpůlíme cibuli na polovinu, řeznou plochu natřeme medem a vlasovou pokožku masírujeme 2x denně přímo cibulí.

ŠAMPON NA RŮST VLASŮ

2-3 kopřivy (nejlépe i s dokonale očištěnými kořeny).

1 ČL kokosového oleje

10 kapek rozmarýnového esenciálního oleje

1 ČL prášku z kurkumy

1 šálek jablečného octa

1ČL jedlé sody

1 litr vody přiveďte k varu, přidejte kopřivy a 15 minut povařte na velmi malém ohni. Přidejte ostatní ingredience a zamíchejte.  Do této směsi pak přidejte 1 PL cibulové šťávy.

Poté vetřete do vlasů a nechte 5-10 minut působit. Poté opláchněte  a umyjte svým šamponem.

MOJE SMĚS NA RŮST VLASŮ

Vyrobte si vlasový elixír podle mého  návodu—-zde—-

Do misky vložte 4 PL olivového oleje, 1 žloutek, 1 PL cibulové šťávy a 1 PL mého elixíru. Dokonale rozmíchejte metličkou v emulzi. Tu pak vetřete do vlasů a nechte 10-15 minut působit.  Kdo snese, může i déle. Poté dokonale smyjte, omyjte vlasy svým běžným šamponem.  Do posledního oplachu vlasů lze přidat 1 PL jablečného octa.

Někdy místo oleje a vejce používám přímo majonézu, do které vmíchám svůj elixír  a cibulovou šťávu.

MASKA Z CIBULOVÉ ŠŤÁVY

2 PL cibulové šťávy

1 PL medu

Cibulovou šťávu dokonale rozmíchejte s medem , natřete na vlasovou pokožku a ponechejte 15 minut. Lze ponechat i déle. Potom je vhodné na vlasy dát koupací čepici.

Posléze směs dokonale smyjte a vlasy omyjte běžným šamponem.

SMĚS S KOKOSOVÝM OLEJEM

2 PL šťávy z cibule

2 Pl kokosového oleje

5 kapek tea tree oil (redukuje lupy)

Rozpustíme kokosový tuk a vmícháme cibulovou šťávu. Přidáme pár kapek tea tree oil.

Směs aplikujeme na vlasovou pokožku a chvíli masírujeme. Jakmile je celá pokožka pokryta směsí,  zakryjeme hlavu mikrotenovým sáčkem či igelitovou sprchovou čepicí a vyčkáme 30 minut. Pak vlasy umyjeme jemným šamponem.  Pokud máme problémy s vlasy, můžeme aplikovat denně.

Kokosový tuk má antibakteriální vlastnosti, proniká do pokožky a pomáhá cibulové šťávě vyživovat vlasové cibulky.

SMĚS S OLIVOVÝM OLEJEM

3 PL šťávy z cibule

1 a 1/2 PL olivového oleje

Smícháme olivový olej se šťávou z cibule a vyšleháme  dohladka. Aplikujeme do pokožky hlavy a chvíli masírujeme. Ponecháme na hlavě 2 hodiny, můžeme překrýt mikrotenovým sáčkem. Pokud jsou problémy s vlasy, aplikujeme denně.

Olivový olej má také dobrý efekt proti lupům. Olivový olej vlasy dělá hedvábnými a podporuje růst vlasů.

SMĚS S RICINOVÝM OLEJEM

2 PL ricinového oleje

2PL šťávy z cibule

Umícháme ricinový olej s cibulovou šťávou dohladka. Aplikujeme do vlasové pokožky a masírujeme.  Ponecháme 1 hodinu.  Poté opláchneme jemným šamponem.

U problémů  s růstem vlasů aplikujeme denně.

Ricinový olej podporuje růst vlasů sám o sobě, vytváří silné vlasy a udržuje je v dokobnalém stavu. V kombinaci s cibulovou šťávou zvýšíme objem vlasů.

SMĚS SE ŽLOUTKEM

1 žloutek

1 PL citronové šťávy

2 ČL olivového oleje

1 PL šťávy z cibule

Aplikujeme do vlasové pokožky a masírujeme.  Ponecháme 1 hodinu.  Poté opláchneme jemným šamponem.

SMĚS NA POŠKOZENÉ VLASY PO BARVENÍ

3 PL majonézy

1PL olivového oleje

1 žloutek

1ČL citronové šťávy

2 PL šťávy z cibule

Ponechatt na hlavě 2 hodiny, poté opláchnout a umýt běžným šamponem.   Vlasy budou lesklé a hebké. Sníží se jejich lámavost a posílí se.

SMĚS S ALOE

2 ČL medu

2 ČL šťávy z aloe

1ČL citronové šťávy

1 PL šťávy z cibule

Ponechat na hlavě 30-40 minut, poté opláchneme a umyjeme běžným šamponem.

Aloe zde slouží jako protizánětlivá a protibakteriální složka.

CIBULOVÁ TINKTURA PROTI PADÁNÍ VLASŮ

Do sklenice naskládáme nadrobno nakrájenou cibuli, kopřivu i s kořenem – také nakrájenou nadrobno a podrcená či pokrájená lopuchová semena. Přelijeme 40% vodkou a necháme 14 dnů macerovat. Pak přecedíme a používáme k masáži vlasové pokožky buď přímo, nebo smícháme s trochou majonézy či olivovým olejem se žloutkem.  Tinkturu uchováváme v chladnu.

CIBULE V BÍLÉM RUMU

Cibuli nakrájíme na drobné kousky, zalijeme bílým rumem a necháme do druhého dne odležet, přecedíme, pak můžeme používat na masáž vlasové pokožky.

ODVAR Z CIBULOVÝCH SLUPEK  NA OPLACHY VLASŮ

Hrst cibulových slupek povaříme v 1 litru vody na mírném ohni 30 minut, poté necháme macerovat další hodinu. Umyjeme vlasy běžným šamponem a po posledním oplachu si vlasy ještě přelijeme tímto odvarem. Necháme působit několik hodin a spláchneme, nebo již neoplachujeme.   Pozor může vám změnit barevný odstín vašich vlasů.   Toho se ale naopak někdy využívá, vlasy pak mají zlatavý odstín.

Oplachy tímto odvarem prokrvují vlasovou pokožku,  zvyšují růst vlasů, zpevňují vlasy a dodávají jim lesk.   Působí také proti lupům a seboree.

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

LITERATURA

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1346-8138.2002.tb00277.x

https://donovanmedical.com/hair-blog/aa-onions

https://www.hairlossrevolution.com/onion-juice-hair-results/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319515.php

http://narodnayamedicina.com/lukovye-maski-ot-vypadeniya-i-dlya-rosta-volos/

https://www.pravda.ru/health/beauty/technique/09-03-2004/46636-luk-0/

http://www.likar.info/zdorovyie-volosyi-i-nogti/news-79784-lukovyj-sok-dlya-rosta-volos-polza-riski-i-primenenie/


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

1 názor na “Cibule a vlasy”

 1. Hana Bouchalová

  Dávala jsem si 1x za týden jen šťávu z červené cibule na postižené místo ( málo vlasů) po dobu 2,5 měsíce. Přikryla jsem si vše igelitem a dala plenu přes igelit a vlněný šál. (1 hodinu, později jen 05 hodiny – zapařit.
  Pomohlo to ! Vlasy mi dorostly !

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *