Ocet čtyř zlodějů

Na zimu každý rok připravuji  tzv.    BYLINNÝ  OCET “4 ZLODĚJŮ”.

Používám k tomu jablečný ocet, který si můžete vyrobit sami- recept najdete zde.

Když jsem zrovna neměla k dispozici jablečný ocet, použila jsem ocet kombuchový  (vznikne, pokud necháte kombuchu v nálevu déle než je doba pro vznik chutného nápoje), nebo ocet vinný.

HISTORIE:

Traduje se pověst, že v době moru v Paříži ve středověku, kdy umíralo spousty lidí, byli dopadeni 4 zloději, kteří okrádali mrtvé oběti moru.   Všichni se divili, jak to, že zloději nebyli nakaženi a nezemřeli.   Bylo jim dáno ultimátum: buď tajemství vyzradí a zemřou rychlou, lehkou smrtí , nebo budou mučeni..   Zjistilo se, že si připravovali jakýsi bylinný ocet, kterým se potírali a užívali jej i vnitřně.   Ten je ochránil.  Existuje několik různých receptur. Kdysi se tento ocet prodával v lékárnách.

Já jej dělám takto:

Do zavařovací sklenice dávám

10 g routy vonné– kdo nemá na zahrádce, lze zakoupit v jakékoliv prodejně se zdravou výživou,

několik snítek   rozmarýny (spousty z nás ji má doma v květináči),

-cca 10g listu šalvěje,

trochu pelyňku (pravého, ale může být i pelyněk černobýl),

-pár snítek levandule,

-pár snítek mateřídoušky (tymiánu)

5g kořene anděliky ,

5g oddenku puškvorce,

-5g hřebíčku a skořice.

-Někdy přidám 2 stroužky česneku, ale pak je ocet cítit nejen bylinami, ale i česnekem.

-Lze přidat bazalku, yzop, mátu peprnou či drcené jalovčinky.

Poté zaliji 1l jablečného octa, maceruji minimálně  8 dní. Pak přecedím a skladuji v lahvích  v lednici. Vydrží přes celé zimní období.

Routa vonná
Rozmarýna
Šalvěj
Pelyněk pravý
Levandule
Mateřídouška

POUŽITÍ:

 

*V zimě, kdy je chřipková epidemie– potírám sebe i děti roztokem z octa- do misky dám 2-3 polévkové lžíce tohoto octa a zaliji vlažnou vodou.   Potřu trup a končetiny. Procedura ochrání od nakažení virem při epidemii.

Můžete užívat i vnitřně- 1 polévková lžíce do sklenice vody 3x denně při chřipce, preventivně pak 1x denně 1 polévková lžíce.  Dětem raději čajové lžičky. Velmi malým dětem pod 3 roky nepodávat.

Většinou nás to od chřipky uchránilo. Pokud jsme ale chřipku již měli, potírání tímto octem nám přineslo velkou úlevu,  cítili jsme se lépe, klesala horečka, bolesti svalů ustávaly a viróza rychle odešla.

Celkově posiluje imunitu, odstraňuje stavy únavy, detoxikuje organismus.

-Ředěným octem lze i kloktat při bolestech v krku.

-Při kašli lze inhalovat zředěný roztok– 1-2 polévkové lžíce do misky s horkou vodou

-Ocet můžeme použít i při drobných poraněních, kousnutí hmyzem, po vytažení klíštěte, bodnutí vosou a včelou, snižuje svědění. Natírat buď v koncentrované formě, nebo můžeme zředit.

-Lze oplachovat vlasy a udělat zábal  na několik hodin při postižení vší dětskou.

-Ocet zkvalitňuje vlasy a prokrvuje vlasovou pokožku.

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je  ubezpečit se, že se nejedná o závažné onemocnění či dokonce o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *