Několikrát do roka vyrábím svůj vlastní jablečný ocet. Používám ho k detoxikaci, posílení organismu a k dezinfekci.
Jablečný ocet můžete také použít k výrobě bylinného octa– naložíme do něj bylinky, které macerujeme 8 dní- za studena, nebo za tepla- po vložení bylin ocet 30 minut zahříváme na vodní lázni (nesmí ale vařit). Pokud někdo nemůže alkohol a používání bylinné tinktury je pro něj nevhodné, může tinkturu nahradit aplikací právě bylinného octa. Poměr drogy a octa je 1:10.
Nejlepší je, vyrobit si jablečný ocet svůj vlastní. Víte přesně, jaké má složení, není tepelně upraven, jsou v něm všechny účinné látky. Správný jablečný ocet který má zachovány léčebné účinky není pasterizován a je lehce zakalený. Pasterizace není vhodná, protože poškodí jemné nutrienty, bakterie a enzymy, které jsou zodpovědné za léčivé účinky. Nahnědlý zákal je známka kvality, víme, že obsahuje prospěšné bakterie.
Jednou mi ocet došel a já ještě neměla vyrobený další, zkusila jsem jablečný ocet koupit. Nedalo se to vůbec srovnat- chuťově ani účinkem.
Skvělé účinky jablečného octa jsou způsobené složením octa- obsahuje kyselinu octovou, jablečnou, velké množství kalia čili draslíku, magnesium neboli hořčík, pektin, další probiotika, enzymy……
Výroba je velice jednoduchá.
CO BUDEME POTŘEBOVAT:
-1 kg jablek
-4 l zavařovací sklenici
– trochu cukru – například 4PL (někdy není potřeba)
-mixér
POSTUP PŘÍPRAVY:
1)Z jablek odstraním stopky a bubáka. Celá jablka i s jádřinci a slupkami podrtím v mixéru (nemusí být úplně na kaši).
2)Drť vložím do 4l zavařovací lahve a doplním převařenou , zchlazenou vodou cca 3-4 cm pod okraj sklenice.
3)Pro zlepšení kvasného procesu lze přidat až 100 g cukru (nebojte cukr úplně zkvasí a vůbec nakonec nebude přítomen, pokud máte jablka kyselejší, cukr urychlí kvasný proces).
4)Zakryji talířkem, aby do octa nelétaly octomilky.
5)Na povrchu se vytvoří čepice z jablek a pěny. Denně – nejlépe 2x – promícháme dřevěnou vařečkou, aby se nám na povrchu nedělala plíseň. Toto je důležité!!!
6)Necháme při pokojové teplotě kvasit 10 dnů.
7)Poté přecedíme, uložíme do temna- nejlépe do spíže a necháme dále kvasit 14- 21 dnů.
POZOR- nejlepší je nechat přikryté plátýnkem a ovázat gumičkou, či přikrýt volně talířkem. Jednou jsem sklenici zakryla víčkem, které velmi těsnilo, divila jsem se, jak to že ani po 6 týdnech ocet není hotový. Pro kvasný proces je nutný přístup vzduchu, proto je nejlepší plátýnko, ale utěsněné gumičkou, kvůli octomilkám.
Že je ocet hotový, poznáme podle kyselé chuti. Pak ocet ještě jednou přecedíme a slijeme do lahví, které uzavřeme víčkem, uchováváme v chladu- ve spíži či v lednici.
K ČEMU JE JABLEČNÝ OCET DOBRÝ?
Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“
Nebo v e-booku “Čarovná lékárna kolem našeho domu.”
2)ORL PROBLÉMY
*Jakmile vás začne škrábat v krku, zkuste každou hodinu KLOKTAT tuto směs:
1/4 šálku jablečného octa spolu s 1/4 šálku teplé vody.
*Pokud máte rýmu a ucpaný nos – můžete zkusit PROPLACH NOSU VE SPECIÁLNÍ KONVIČCE- do konvičky dáme 1 ČL octa, 1 odměrku mořské soli a rozmícháme s teplou vodou. Směsí pak proplachujeme nos 1x-3x denně. Jablečný ocet působí proti bakteriím a snižuje otok sliznic- zprůchodní tedy ucpaný nos.
* Můžete si udělat i ÚSTNÍ VODU PROTI ŠPATNÉMU DECHU- 1 ČL s trochou vody- použijeme k výplachu úst.
*Kloktání a vyplachování úst jablečným octem každé ráno – odstraňuje skvrny a zabarvení zubů, bělí zuby a odstraňuje bakterie z dustiny ústní a dásní. Zuby si vyčištěte až po výplachu úst. Místo pasty si můžete zuby čistit jedlou sodou, nebo solí.
*Můžete také namočit prsty do octa a 1 minutu masírovat dásně a zuby . Potom ústa opláchněte vodou. Ocet dstraňuje plak ze zubů a zuby jsou pak bělejší.
*Ocet může zmírnit projevy sezónní alergie– 2 PL ve sklenici vody 3x denně.
5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM
*Pravidelná konzumace jablečného octa snižuje cholesterol. Snižuje LDL cholesterol- tedy špatný cholesterol. Bylo to potvrzeno i některými studiemi.
*Jablečný ocet snižuje krevní tlak.
6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM
*Pokud trpíte refluxní nemocí jícnu a pálením žáhy – pravidelná konzumace 1-2PL jablečného octa ve sklenici vody vám může pomoci od potíží. Vypijeme 5 minut před jídlem.
*Jablečný ocet může snížit pocit nevolnosti.
*Má vliv na průjem – po dietní chybě, otravě potravinami či bakteriální průjem. Jeho konzumace může být také prevencí průjmu při antibioticích.
*Jablečný ocet obsahuje pektin, který pomáhá snižovat střevní křeče.
Podáváme 1PL jablečného octa ve sklenici čisté vody.
*1PL jablečného octa může zastavit nepřestávající škytavku.
*Konzumace jablečného octa 30 minut před jídlem, může být prevencí zažívacích potíží po jídle.
Podáváme 1 PL jablečného octa s 1ČL medu ve sklenici teplé vody.
*Jablečný ocet má také vliv na redukci hmotnosti– snižuje chuť k jídlu, zrychluje metabolismus, snižuje retenci vody v těle, snad také interferuje se vstřebáváním škrobů
9)CÉVY
*Potírání jablečným octem může zlepšit křečové žíly– zlepšuje cirkulaci, posiluje cévní stěny a působí protizánětlivě.
10)KREV
*Já doporučuji svým pacientům, kteří mají nedostatek železa zapíjet tobolky s železem jablečným octem ( do sklenice vody přidáme 1PL octa). Železo je pak lépe snášeno, lépe se vstřebává- je pak efektivněji využito, neobjevují se zažívací potíže typu zácpy či průjmy (které se často při konzumaci železa mohou vyskytnout), pacienti ani nemají příliš černou stolici. Je vidět, že železo se vesměs vstřebá do krve a nepřechází nevyužito do střeva, které by mohlo dráždit.
11)POHYBOVÝ SYSTÉM
*Někteří pacienti trpí nočními křečemi lýtek, může to být způsobeno nízkou hladinou draslíku. Jablečný ocet obsahuje hodně draslíku a může od křečí efektivně pomoci.
Před spaním vypijte sklenici vody s 2PL octa a 1 ČL medu
*Je popsán i efekt pravidelného podávání jablečného octa na revmatické bolesti kloubů.
12)KŮŽE
*Jablečný ocet snižuje tvorbu lupů – ocet mění pH vlasové pokožky, tlumí tvorbu kvasinek a plísní. Podporuje také růst vlasů.
Můžete si udělat směs do SPREJE – smíchat 1/4 šálku octa s 1/4 šálku vody, naplníme sprejovou lahvičku a stříkáme na vlasy. Havu zabalíme do ručníku a zábal ponecháme 15 minut až hodinu. Potom hlavu umyjeme. Pokud budeme takto dělat 2x týdně, budeme překvapeni výsledkem. Vlasy navíc budou lesklé.
Nebo můžete naplnit prázdnou lahvičku od šamponu 1 PL octa a 1 šálkem vody. Použijeme na poslední oplach vlasů. Vlasy budou lesklé a ocet působí jako kondicionér.
*Jablečný ocet léčí akné – můžete si udělat TONIZAČNÍ PLEŤOVOU VODU , která působí antibakteriálně a osvěžuje pleť, změkčuje ji, odstraní staré vrstvy kůže, redukuje červené skvrny na kůži a harmonizuje pH vaší pleti. Po ošetření můžete potřít kokosovým olejem spolu s pár kapkami nějakého esenciálního oleje.
Používáme zředěné 1:1 převařenou vodou.
*Pomáhá odstranit modřiny– na modřinu aplikujeme tampon namočený v octu a přidržíme , pomůže s odbarvením modřiny.
*Při spálení od slunce– do koupele dát 1 šálek octa, 1/4 šálku olivového oleje, pár kapek levandulového oleje. Spálenou kůži můžeme potírat i přímo.
*Při opaření či popálení– ihned kůži (pokud tam nemáte puchýře) potřete octem. Opakujte několikrát. V létě jsem si škaredě opařila celé stehno horkou vodou z brambor. Ihned jsem si místo potírala octem- zmírnila se bolest, do druhého dne kůže již vůbec nebolela, puchýře se ani nevytvořili a zázračně se vše brzy zhojilo bez nějakého speciálního ošetření. Ocet opravdu v akutní fázi působil analgeticky- odstraňoval bolest.
*Při kožní plísni nohou se uplatní protiplísňový efekt jablečného octa- můžeme potírat přímo jablečným octem, nebo uděláme SMĚS- kokosového tuku, jablečného octa a pár kapek esenciálního oleje z oregana.
Můžeme jej použít jako přírodní deodorant- ničí bakterie a pohlcuje zápach.
*Působí také proti bradavicím– několikrá denně nanášejte vatovou tyčinkou jablečný ocet na bradavici, vždy místo překryjte nápastí či obvazem. Můžete nechat přes noc. Většinou je vidět efekt během týdne.
13)TONIKUM, ANTIBIOTIKUM, PLÍSNĚ
*Jablečný ocet zvyšuje energii, posiluje organismus. Lze podávat při únavě nebo po nemocích.
Cvičerní či nadměrný stres zvedá kyselinu mléčnou ve vašem těle, ta pak způsobuje únavu. Jablečný ocet působí jako antidotum. Jablečný ocet obsahuje také kalium (draslík) a různé enzymy, které vás zbaví únavy.
Můžete přidat 1 PL do sklenice vody a vypít, nebo lze jablečný ocet přidávat do smoothies.
*Kyselina octová má vliv na patologické bakterie, které ničí, ale zároveň podporuje v růstu prospěšné bakterie, působí jako takové přírodní antibiotokum. Podporuje zdravé zažívání, fyziologické bakteriální osídlení kůže a zvyšuje tak imunitu.
*Jablečný ocet obsahuje polyfenoly, které jsou výborné pro prevenci kardiovaskulárních nemocí, rakoviny, osteoporozy, cukrovky a neurodegenerativních chorob jako Alzheimerova choroba.
*Jablečný ocet i přestože je kyselý, celkově organismus alkalizuje. Snižuje tak riziko rakoviny a pomáhá zvyšovat vaši energii
*Jablečný ocet obsahuje probiotika a kyseliny, které podporují růst probiotických bakterií, ty pomáhají odstranikt candidu albicans a jiné kvasinky a plísně. Pokud nebudete konzumovat sladké potraviny a 3x denně vypijete 1 PL jablečného octa ve sklenici vody, candidy se můžete brzy zbavit.
14)DETOXIKACE
Jablečný ocet pomáhá detoxikovat vaše tělo– stimuluje kardiovaskulární aktivitu, pohyblivost střev a lymfatickou drenáž
15)DIABETES MELLITUS
*Jablečný ocet snižuje glykemii- krevní cukr u pacientů s diabetes mellitus 2. typu. Může se užívat 2PL ve vodě před spaním, nebo před jídlem, které obsahuje cukry. Zlepšuje inzulinovou senzitivitu a snižuje rezistenci na inzulin.
Některé studie prokazují nižší hodnotu cukru po pravidelné konzumaci jablečného octa, dále je zjištěn i pokles HbA1c- tedy glykovaného hemoglobinu, který ukazuje, jak je cukrovka kompenzována v dlouhgodobém horizontu.
ZPŮSOB PODÁVÁNÍ:
Užíváme většinou 1 PL jablečného octa ve sklenici vody. Vypijeme nalačno. Kdo chce, může přidat 1 ČL medu, dobře rozmíchat. Většinou podáváme 1-3x denně.
V podávání většinou po 3 týdnech uděláme týdenní přestávku.
Jablečný ocet sama používám denně, ráno jakmile vstanu, pro detoxikaci a vzpružení organismu vypiji 0,5 l vody s 1PL octa. Cítím se pak velmi dobře. Vůbec nemusím ráno pít kávu jako ostatní lidé kolem mne v práci.
JINÉ UŽITÍ:
SKVĚLÝ ČISTÍCÍ PROSTŘEDEK
Naplňte rozprašovač 1:1 octem a vodou, můžete používat na umývání oken a proti vodnímu kameni v koupelně.
PŘÍPRAVEK PROTI BLECHÁM
Smíchat 1:1 ocet s vodou, promíchat. Psa tímto prostředkem umýt ve vaně. Takto to dělat 1x denně několik týdnů.
Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „
„Jak se vyznat v účincích rostlin.“
„Čarovná lékárna kolem našeho domu“
LITERATURA:
https://draxe.com/apple-cider-vinegar-uses/
UPOZORNĚNÍ!!!
Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je ubezpečit se, že se nejedná o závažné onemocnění či dokonce o život ohrožující stav. Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.
Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.
Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.
Dobry den, da se obdobne pouzit u ocet hruskovy? Nevadi pripadne jejich zasaditost ? Dekuji
Určitě.