Mokrýš střídavolistý

Chrystosplenium alternifolium

V jarní přírodě, většinou v období od poloviny dubna (dle počasí) můžete v přírodě narazit na tuto zajímavou rostlinku. Většinou ji vídám kolem potoků či na zamokřených  a podmáčených půdách. Kdo ji jednou viděl, již si ji zapamatuje a nikdy ji v jarní přírodě nemůže přehlédnout.

Tuto krásnou rostlinu jsme také měli možnost potkat na našem bylinkovém kurzu, který jsem pořádala ve Štědrákově Lhotě v dubnu.

Ještě teď v květnu, ji můžete někde ve vyšších polohách zahlédnout, počátkem června ale už vymizí, je potlačena většími a silnějšími rostlinami.

Žluté, malebné listy obklopují květy.  Květy bývají opylovány mouchami, včelami a brouky. Diskutuje se také, že je možný přenos pylu i hlemýždi a slimáky.   Později se vytvoří lesklá, červená semena.. Po vysmenenění se rostlina zatahuje do země.

V Rusku se jí říká měsíční tráva, protože žije opravdu jen na jaře po dobu měsíce, pak se zatáhne do země podobně jako orsej jarní.  Jiné ruské názvy jsou- zlatý list, zlatá rybka, sleziník apod.  Anglicky se nazývá Golden saxifrage.  Lidový název této rostliny je sleziník,  ve středověku bývala hojně používána k terapii  onemocnění sleziny. Využívala se tehdy  teorie o signaturách, kdy rostlina se hodila k léčbě toho orgánu, kterému byla podobná (lístky sleziníku mohou připomínat slezinu).

 

 

Lístky jsou křehké a syrové chutnají podobně jako řeřicha, jsou lehce nahořklé.   Obsahují hodně vitaminu C.    Lístky lze přidávat do salátů, polévek, pomazánek….

Můžete si rostlinu na zimu nasušit a pomletou přidávat například k masovým pokrmům.

Sbírá se nadzemní část, tedy nať. Většinou je výhodné použít čerstvou rostlinu, ale lze si ji i nasušit na zimu a pak ji využívat k přípravě čaje.   Po usušení si rostlina uchová své léčivé účinky po dobu 2 let.

Pokud máte na zahradě zamokřenou část či rybníček, můžete si tuto rostlinu pěstovat sami. Je krásná, bude působit jako pěkná dekorace.

POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

2)CHOROBY KRČNÍ, NOSNÍ A UŠNÍ

*V lidové medicíně se mokrýš střídavolistý používal proti závratím.

Objevila jsem článek o efektu mokrýše na senilní závratě, Menierovu chorobu, ale i jiné typy závratí.  Rostlina je takto používána v Čínské medicíně.  Dokonce je patentován čínský lék vyráběný z prášku z vysušené rostliny. Článek o tomto patentovaném léku, efektivitě a způsobu, jakým je lék vyráběn najdete zde-    Medicine for treating dizziness and making method thereof

Lék je vyráběn pro komerční účely velmi složitě. Pro domácí účely můžete vyzkoušet rostlinu vysušit a před použitím v mixéru rozdrtit na prášek (nedrtila bych všechen materiál, ale vždy zásobu na několik dní, aby nevyprchaly léčivé látky). Pak zkuste používat 3x-4x denně na špičku nože prášku, lze dle snášenlivosti zvýšit na 3x denně 1 KL.

4)PLICNÍ ONEMOCNĚNÍ

*Extrakty z mokrýše se mohou využívat v době virových epidemií jako prevence chřipek či jiných respiračních onemocnění.

Má efekt i u silného kašle, pomáhá vykašlávat.

Zde je vhodné rostlinu využívat formou nálevu.

NÁLEV

1PL suché rostliny či malou část rostliny čertsvé zalijemejednou sklenicí horké vody, necháme louhovat 2  hodiny. V případě potíží podáváme 3-4x denně 1 PL.  V některých receptech je uváděna pouze 1 ČL suché byliny. Je potřeba vyzkoušet dle snášenlivosti a efektu. 

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

 

*Na Ukrajině se používá nálev z rostliny  při žloutence.

*Zvyšuje chuť k jídlu

*Čistí játra.

7)LEDVINY A MOČOVÝ SYSTÉM

*Mokrýš pomáhá i u onemocnění močového měchýře,  například cystitidy (zánětu močového měchýře).

*Má poziivní  vliv i v přítomnosti urolithiasy- močových kaménků.

*Má diuretické- močopudné účinky.

*V listech je přítomen arbutin (hydrochinon glykosid),   který má fytoncidní  efekt při močových infektech (antibiotický- protibakteriální efekt). Po požití rostlin s arbutinem, vzniká v moči hydrochinon, který půdobí antibakteriálně tak, že zabraňuje přichycení bakterií k sliznici močových cest.

Arbutin je také součástí proslulých brusinek, medvědice lékařské, listů a kůry hrušně, všechny tyto léčivky jsou známé svými pozitivními účinky na infekty močových cest.

8)GYNEKOLOGIE, PORODNICTVÍ

*Ve východních státech se používá i v rekonvalescenci po porodu, ženy v šestinedělí posiluje. 

10)KREV

*Mokrýš zastavuje krvácení, má hemostatický účinek.

*V minulosti se používal k terapii onemocnění sleziny či jakýchkoliv bolestí v levém podžebří, kde je slezina lokalizoavána.

*Místy býval používán i při anemii- chudokrevnosti.

12)KŮŽE, RÁNY

*Nálev lze použít k oplachům a obkladům hnisavých ran a vředů.

Při terapii ran se uplatňuje její adstringentní (stahující), protizánětlivý, antibiotický a hemostatický účinek.   Lze přikládat do rány i přímo listy.

*Mokrýše se také užívá se i při vyrážce a různých kožních potížích.  Přikládáme buď OBKLADY Z NÁLEVU,  nebo ČERSTVÉ, POMAČKANÉ LISTY

Arbutin je také součástí bělících přípravků na pigmentové skvrny. Přikládání obkladů z mokrýše by mohlo pomoci i u těchto záležitostí,

13)ANTIBIOTIKUM, IMUNOSTIMULANS, TONIKUM

*Rostlina má protizánětlivý účinek.

*Podporuje imunitu.  Jak už jsem psala výše, je vhodné mokrýš používat v době chřipkových epidemií a při virozách.

*Jedná se o fytoncidum- rostlinné antibiotikum. Je to i potvrzeno i některými experimenty

*Rostlina je vhodná při rekonvalescenci.  Posiluje organismus.

 

 

I přestože jsem v literatuře nenašla, že by se rostlina používala formou tinktury, nevidím jediný důvod, proč tinkturu nevyrobit. Navíc mám tuto formu raději u rostlin, které se v přírodě nevyskytují příliš hojně. Na výrobu tinktury totiž postačí menší množství rostlinného materiálu, a tento léčebný prostředek je poměrně dlouho trvanlivý.

 

TINKTURA

Sklenici naplníme volně natí mokrýše. Přelijeme 38-40% alkoholem 1-2 cm nad povrch rostliny.  Lístečky můžeme před zalitím pokrájet keramickým nožem.

Necháme macerovat 4 týdny v temnu za častého protřepávání. Pak přecedíme. Podáváme 20-25 kapek 3x denně (dle hmotnosti). Na účinnou dávku postupně vystoupáme z nižšího počtu kapek. Dle snášenlivosti.

Začíná jaro, spousta rostlin se začíná klubat ze země. K posílení imunity i k léčbě jsou nejvhodnější právě divoké rostliny, rostoucí kolem nás.

Jenže, co s nimi? Jak je poznat? Jak je zpracovat? Neotrávím se?

Odpovědi můžete najít v mé knize:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

LITERATURA:

http://www.medsite.com.ua/lekarsvennoe-rastenie-alternate-leaved-golden-saxifrage-chrysosplenium-alternifolium-678.html

http://myanimals.org.ua/Clause.aspx?id=1542&t=12

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

2 názory na “Mokrýš střídavolistý”

  1. Dobrý den, jak dlouho tinkturu z mokrýše užívat?
    Děkuji za odpověď, s pozdravem
    Standa

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *