Islandský lišejník neboli Pukléřka islandská -Cetraria islandica
Nesprávně bývá někdy nazýván islandský mech. Není to mech, ale lišejník.
CO TO JE LIŠEJNÍK?
Lišejník je velmi zajímavý organismus, jedná se symbiózu 2 odlišných organismů- zelené řasy a houby. Řasy jsou schopné fotosyntézy, při níž vznikají cukry, které pak využívají houby. Houba ale zase řasu chrání před nadměrným slunečním zářením a pohlcuje vodu, která je pro fotosyntézu důležitá.
Lišejníky jsou velmi citlivé na znečištění ovzduší a jsou dobrým indikátorem zdravého vzduchu
Islandský lišejník je vynikající antibiotikum a antivirotikum..
Teď v tomto období, kdy probíhá chřipková epidemie, by se vám mohl velmi hodit.
Můžete jej najít i u nás v přírodě a to konkrétně na horách, ve vyšších polohách, v blízkosti jehličnatých stromů. Nicméně hlavní domovinou tohoto lišejníku jsou severské státy a hlavně ostrov Island. Na Islandu se používal a používá mnohostranně, nejen k léčebným účelům- přidávají jej do kaší., do mnouky, existuje i mouka ze samostatného lišejníku, pomocí uhličitanu draselného (potaše) jej zbavují hořkosti. Vyrábí se z něj tradiční kysaný nápoj, který se pak ředí vodou. Je důležitým krmivem pro soby. Používal se také dříve jako náhražka nedostatkové soli ke konzervaci masa.
Ve své domovině si jej velmi považovali, dokonce bylo na Islandu uzákoněno to, že je zakázáno sbírat lišejníky na území někoho jiného.
První zmínky o využívání islandského lišejníku na Islandu jsou z roku 874.
Islandský lišejník se běžně v severských státech vařil v mléce a jedl jako polévka
V 19. století se podával slazený s kakaem při chřipce a nachlazení
Byl přidáván do kaše z pšenice či rýže.
Na islandu se mu říká fjallagros.
Historicky se Islandský lišejník používal k výrobě antibiotik pro potlačení tuberkulózy.
Od 18. století je součástí různých evropských lékopisů.
Ve Finsku se vyrábí antifugální krém USNO na léčbu nožní plísně
U nás můžete islandský lišejník zakoupit v každé lékárně či prodejně se zdravou výživou.
Jedná se o typicky slizovitou drogu, a právě sliz skládající se z polysacharidů licheninu a isolicheninu- je zodpovědný za jeho skvělé účinky. Sliz skvěle pokrývá podrážděné sliznice například při kašli nebo u zánětu zažívacího traktu. Nicméně islandský lišejník je znám i výraznými antibiotickými účinky.
POUŽITÍ:
Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“
Nebo v e-booku “Čarovná lékárna kolem našeho domu.”
Islandský lišejník obsahuje polysacharidy, které jsou součástí slizů´. Lichenan je polysacharid, který se podobá betaglukanům, jež se nachází například v ovsu a ječmeni. Lichenan je rozpustný v horké vodě a po ochlazení tvoří gel. Dále je přítomen polysacharid isolhenan, ten je naopak rozpustný ve studené vodě.
Islandský lišejník je vhodný i pro děti a staré lidi. U dětí může být problematická jeho hořká chuť, ale můžeme čaj osladit medem, či přidávat čaj z lišejníku po lžících do jiných nápojů. Tradičně býval přidáván i do mléka.
2)DUTINA ÚSTNÍ, KRČNÍ, NOSNÍ, UŠNÍ
*Slizy v lišejníku obsažené chrání zánětem změněné sliznice proti osídlení bakteriemi, navíc působí fytoncidně- antibioticky– ničí bakterie. Lišejník má také protivirové účinky.
*Proto je islandský lišejník vynikající u zánětů v dutině ústní (afty, záněty dásní…). Ústa vyplachujeme macerátem či nálevem.
*Má vynikající efekt také u infekcí horních cest dýchacích- zánětu nosohltanu, bolestí v krku, chrapotu u zánětu hlasivek.
*Islandský lišejník by měli popíjet i lidé používající hojně svůj hlas a namáhají hlasivky– zpěváci, učitelé, herci, moderátoři.
*Výborný je například u pacientů s chronickou atrofickou pharyngitidou– suchým zánětem v krku, který dráždí k pokašlávání.
*Nebo také pokud vás dráždí klimatizace, můžete lišejník popíjet i preventivně.
*Bývá někdy i součástí zubních past.
4)DÝCHACÍ SYSTÉM
*Slizy z islandského lišejníku ředí hleny a pomáhají vykašlávání. Lišejník je tedy výborným prostředkem při bronchitidě- zánětu průdušek a jiných respiračních infekcích.
*Pomáhá i jako doplňková léčba při astmatu.
*Výborný je také při suchém, dráždivém , neproduktivním kašli. Slizy vytvoří na sliznicích ochranný ppovlak a dráždění ke kašli ustává. Užíval se tradičně i u černého kašle a tuberkulózy.
*Dle některých zdrojů může být zváženo použití lišejníku u cystické fibrózy dětí.
*Je výhodné jej kombinovat s dalšími slizovými drogami jako je lněné semeno, proskurník, sléz, podběl, jitrocel apod.
6)ZAŽÍVACÍ TRAKT
*Pukléřka islandská zlepšuje trávení, dokonce i vstřebávání živin ze stravy.
*Je výhodná u žaludečního vředu, kdy kryje poškozenou sliznici žaludku. Potlačuje i Helicobacter pylori, což je bakterie zodpovědná za vznik zánětu žaludku a žaludečních vředů.
*Pomáhá při nevolnosti a zvracení.
*Má příznivý vliv i u chronické zácpy, ale i u průjmů například u střevních infektů i u otrav potravinami. Harmonizuje stav stolice.
*Obsahuje hořčiny a tím pomáhá také u nechutenství. Povzbuzuje chuť k jídlu, tvorbu žaludečních šťáv a dalších trávicích enzymů. Všeobecně zlepšuje trávení.
*Při zánětech trávicího traktu- je vhodné jej kombinovat i s jinými bylinami. Lze jej kombinovat s proskurníkem lékařským, jitrocelem, květem vlčího máku, slézem, lněným semenem.
*Ke zlepšení chuti k jídlu lze přidat- hořec žlutý, puškvorec, pampeliška, čubet benedikt, kořen čekanky.
7)LEDVINY A MOČOVÉ CESTY
*Jako podpůrná léčba je islandský lišejník výborný také u močových infektů, zejména recidivujících zánětů močových cest. Slizy působí ochranně na sliznici močového měchýře a dále se zde uplatní i antibiotický účinek lišejníku. Můžeme zde kombinovat s podobně působícím proskurníkem.
8)GYNEKOLOGIE
*Slabý nálev může být použit k výplachům pochvy jako zklidňující prostředek a jako demulcent- zmírňuje dráždění sliznice (například při suchosti sliznice rodidel po přechodu a také na poševní záněty).
*Zvyšuje produkci mateřského mléka.
*Slabší nálev lze používat i při kašli v graviditě
12)KŮŽE
*Obklady také pomáhají u ekzémů, suché pokožky, ale také na rány.
*Má vliv na lehké popáleniny.
*Léčí i impetigo
*Pomáhá při nočním pocení, ale je nutno jej užívat během dne
13)ANTIBIOTIKUM, ANTIVIROTIKUM A TONIKUM
*Jedná se o silné antibiotikum a antivirotikum. Lišejníkové kyseliny -hlavně kyselina fumaroprotocetrarová, protolichesterová a usninová mají výrazný antibiotický účinek proti několika druhům bakterií
*Má vliv i na omezení množení viru HIV. In vitro studie prokázaly, že kyselina protolichesterinová je silným inhibitorem HIV.
*Má všeobecně silnou protivirovou aktivitu.
*Celkově posiluje organismus. Je vhodná například po těžkých onemocněních- jedná se o tonikum či roborans. Pomáhá při celkové tělesné slabosti. Zlepšuje chuť k jídlu po nemoci.
*Posiluje imunitní systém.
15)ŠTÍTNÁ ŽLÁZA
*Obsahuje organicky vázaný jod. Může mít vliv na harmonizaci štítné žlázy.
16)RAKOVINA
*Má antioxidační účinky a z toho důvodu protirakovinné účinky, zejména v prevenci.
Byly nalezeny polysacharidy, jež jsou srovnatelné s polysacharidem lentinanem (nacházejícím se například v houbách shiitake), který se používá pro terapii rakoviny v Japonsku.
ZPŮSOBY POUŽITÍ:
Nejvíce slizů z lišejníku dostaneme, pokud vytvoříme studený macerát. Při varu se spousta slizů rozloží a zničí.
STUDENÝ MACERÁT
1 PL lišejníku propereme studenou vodou v sítku, poté jej zalijeme 1 litrem vody. Necháme nejméně 8 hodin macerovat (například přes noc).
Ráno směs zahřejeme, ale jen do vlažné podoby, neměl by vařit, nalijeme do termosky a během dne popíjíme.
Tento postup je ke slizům nejšetrnější.
Macerát můžeme po polévkových lžících přidávat i do jiných bylinných čajů či ovocných šťáv.
NÁLEV
1PL lišejníku propereme, přelijeme 400 ml horké vody, louhujeme 15 minut. Popíjíme 3x denně.
BYLINNÝ BALZÁM DLE JANČI A ZENTRICHA
70 g čerstvé byliny nebo drogy přelijeme 150 g (asi 175 ml) lihu 40% nebo jiného alkoholu, dobře protřepeme. Po 3 dnech vmícháme do výluhu 200 g medu a vše znovu dobře protřepeme. Další den je balzám připraven k použití. Podáváme 1 ČL směsi, kterou dáme na plastové sítko a přelijeme 200 ml vody. Vodu vypijeme. Takto podáváme 3x denně.
ZAHUŠTĚNÝ ODVAR DLE JANČI A ZENTRICHA
2 PL přelijeme 3 šálky vody, vaříme na mírném plameni, až zbude cca 400ml.
Podáváme 3 x denně 2-4 PL.
Takto dostaneme z lišejníku ty druhy polysacharidů, které jsou naopak rozpustné v horké vodě.
BYLINNÝ BALZÁM DLE SRBSKÉHO LÉČITELE JOVO MIJATOVIČE
Vhodné na žaludeční vředy, ale i jiné slizniční problémy.
Ve čtvrtek večer přelít 5-10 g ilandského mechu 1,5 l studené vody a přikrýt. V pátek po příchodu z práce vařit na mírném ohni tak dlouho, až zůstane 1 litr. Potom přecedit, vmíchat 100 g medu, následně několik sekund povařit a vlít do termosky.
Podávat 2-3 PL a pak každou hodinu 1 PL až do večera. V sobotu i v neděli postupovat stejně.
Kůru opakovat několik víkendů po sobě. V mezidobí podáváme jiné byliny.
BYLINÁŘSKÝ ČAJ
3 PL večer zalijeme1 l studené vody, ráno necháme přejít varem, 10 minut vyluhovat.
Rozdělíme na 3 díly a během dne vypijeme.
TINKTURA
Lišejník naplníme do zavařovací sklenice, přelijeme vodkou a necháme minimálně 14 dnů macerovat. Poté podáváme 3x denně 20 kapek 30 minut před jídlem.
SIRUP Z ISLANDSKÉHO LIŠEJNÍKU DLE JANČI A ZENTRICHA
12-15 g lišejníku propereme, krátce povaříme ve 1 l vody, necháme 2 hodiny stát na teplém místě, pak přecedíme. Zbylý lišejník necháme ještě jednou ve 0,5 l vody přejít varem. Obě tekutiny se slijí dohromady, promíchají, přidá se 20 dg cukru a 10 dg medu, při teplotě do 60°C se rozpustí.
Podáváme 3x denně při všech potížích se sliznicemi.
ROSOL DLE JANČI A ZENTRICHA
1 PL drogy a 23 PLvody (nebo ve větším množství, ale v poměru 1:23) se převaří a doplní kandovaným cukrem. Může se přidat i lékořicový kořen a anýz a nechá se vychladnout.
Použití: rosol je lehce stravitelný, posilující, protisklerotický a působí na všechny sliznice dýchacích cest a střev. Působí také při křečovitém kašli, chrapotu, zahlenění průdušek, bolesti střev, v rekonvalescenci po těžkých nemocech. Při průjmu do něj můžeme přidat na špičku nože prášku z dubové kůry.
KAŠE Z LIŠEJNÍKU DLE JANČI A ZENTRICHA
50 g suchého islandského lišejníku a 3 PL ovesných vloček zalijeme 1 l studené vody, na mírném ohni necháme v otevřené nádobě „bublat”, než se cca polovina tekutiny odpaří. Přecedíme.
Podávat po doušcích během celého dne při výše uvedených potížích.
SMĚS DLE PAVLA VÁNI
50 g lišejníku
25 g kořene lékořice
25 g proskurníku
3 ČL směsi přelít 500 ml horké vody, 20 minut louhovat. Pít 2x denně při plicních, průduškových a žaludečních potížích.
PLICNÍ ČAJ DLE Dr.HRUŠKY
Islandský lišejník 20 g
Podběl 20 g
Přeslička 10g
Konopice 50 g
1PL se zalije 1,5 litrem vody a svaří se na 1 litr obsahu. Teplý odvar se pije ráno a večer – vždy šálek s mlékem.
ODVAR Z LIŠEJNÍKU S MLÉKEM NA ŽALUDEČNÍ POTÍŽE (Dr.HRUŠKA)
2PL povaříme v 1 litru vody- cca 10 minut. Pak se pije 3x denně šálek odvaru s mlékem.
KONTRAINDIKACE A NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Islandský lišejník může citlivým jedincům způsobit průjem.
Ve vyšších než doporučených dávkách může nastat nevolnost a závratě.
V terapeutických dávkách je droga neškodná a vhodná i v pediatrii a geriatrii.
LITERATURA:
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin V. díl, Eminent, 1997
Karol Mika- Fytoterapia z pera lekára, Osveta, Martin 1988. 1991, 2016
MUDr.Blahoslav Hruška- Jak se léčit rostlinami, Herbář 146 bylin s předpisy lidového léčení. Ottovo nakladatelství, Praha, 2015
Pavel Váňa- Rady bylináře Pavla , Eminent, Praha. 2008
http://herbs-treatandtaste.blogspot.cz/2012/07/iceland-moss-actually-lichen-health.html
https://ourcommonroots.com/robert-rogers-1/2015/4/29/medicinal-lichens
http://www.fjallagros.is/en/information/iceland-moss/
UPOZORNĚNÍ!!!
Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav. Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.
Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.
Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.