Bylinná protichřipková bomba

Nyní v době chřipkové epidemie je žádoucí se nějakým způsobem chránit. Vždyť smrkající a kašlající lidé jsou všude kolem. I přestože jste třeba zdraví a odolní, je vhodné své tělo ještě více posílit a ochránit. Virům se totiž nevyhnete, i kdybyste se sebevíc snažili- jsou  v dopravních prostředcích, v obchodech, na pracovišti, často i doma, když onemocní vaši příbuzní.  Moje kolegyně lékařka své staré mamince doporučila v chřipkové epidemii vůbec nevycházet z domu, přesto tato stará paní onemocněla. Dcera jako lékařka přestože sama zdravá, nosí viry na sobě.  Takže vás může nakazit i někdo, kdo sám nemocný není, ale je v kontaktu s někým, kdo chřipku má.

V posílení odolnosti vám bylinky mohou velmi pomoci. Právě v tomto období u nás doma zásoby bylin a medu mizí nejvíce.

Mimo jiných protichřipkových opatření, která popíšu v dalším článku, pravidelně celá rodina  v podvečer popíjíme tento úžasný čaj. Máme z toho již takový čajový rituál.

Děkuji za bylinky, děkuji, za to, že nám pomáhají a ochraňují nás.

RECEPT NA NÁŠ SILNÝ PROTICHŘIPKOVÝ ČAJ

Na 1,5 litru vroucí vody:

2PL květu černého bezu

2PL květu lípy

1PL drcených šípků

3 květy třapatky nachové (echinacei)

Pokud cítíme, že už “na nás něco leze”  a pobolívají nás svaly- pak přidám i 1 květenství  tužebníku jilmového.

Černý bez-květ
Květ lípy
Květ třapatky
Drcený šípek
Květ tužebníku jilmového

 

Vše zalejeme vroucí vodou a necháme louhovat 15 minut.   Poté přecedíme.

Do každého hrnku přidáme med- tím nešetřím. A vymačkáme celou půlku citronu.

Čaj je opravdu silný a účinný.

Jen jej nepijte těsně před spaním,  má močopudné účinky. Spánek byste pak měli přerušovaný častými výlety na WC.

Černý bez je vynikajícím posilovačem imunity.  Jen kdybyste denně vařili čaj z černého bezu, budete skvěle chráněni. Můžete také popíjet šťávu z plodů černého bezu- bezinek.  Černý bez také chrání vaše dýchací cesty a působí proti případné horečce.

Lípa jaksi patří k černému bezu. Tyto dvě bylinky tvoří harmonickou směs. Lípa posiluje vaše dýchací ústrojí.

O úloze šípků v oblasti posílení vaší odolnosti ani  psát nemusím. Pokud byste chtěli zachovat nejvíce vitaminu C v šípcích, bylo by lepší udělat 8 hodinový výluh  šípků ve vlažné vodě a tento pak slít s čajem z ostatních bylin. Nicméně i nálev z šípků je účinný, na posílení vaší obranyschopnosti se podílí i další látky v šípcích obsažené, nikoliv jen vitamin C.

Echinaceu jako posilovač imunity také nemusím popisovat. Nejvíce účinných látek je v kořenech echinacei, ale na druhém místě jsou právě květy. Mě je vždy líto rostlinu trápit a brát jí kořeny, proto mám raději květy.

Tužebník jilmový je zdrojem kyseliny acetylsalicylové (to je účinná látka aspirinu), takže vám odstraní zánět v těle, působí proti bolesti a teplotě. Na rozdíl od Aspirinu – tužebník posiluje žaludek  (aspirin žaludek naopak dráždí). Je to tím, že kyselina acetylsalicylová je jen jedna z komplexu účinných látek, které se v rostlině harmonicky vyskytují. Rostlina ví, proč není jen pouhou jednou chemickou látkou, ostatní chemické látky v rostlině své účinky navzájem vyvažují.  POZOR- chuť tužebníku je výrazná. Dejte jen trochu, někomu aroma této rostliny nemusí sedět.

O přínosnosti medu při prevenci a léčbě viróz také každý ví. Jsem ráda, že mám vlastní zdroj medu a vím, kde moje včelky zázračný nektar nasbírali.

Citron do směsi přidávám pro posílení účinku a vyvážení chuti. (Kdo by nechtěl, přidávat nemusí.) Nám i dětem to takto chutná.

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *