Pozapomenutý sadec konopáč

Sadec konopáč je opět jedna z pozapomenutých léčivek, o kterých se dnes moc nemluví. Jedná se ale o vynikající léčivou rostlinu, kterou lze použít na mnohá onemocnění.

Latinský název rostliny je- Eupatorium cannabinum. Jméno rodu Eupatorium je podle řeckého krále Mithridatese Eupatera ( 120-63 př.n.l.), který tuto bylinu používal k léčbě svých jaterních potíží.  Druhové jméno- cannabinum je pouze kvůli podobnosti listů s listy konopí, příbuzné ale tyto dvě rostliny nejsou.

 

Já si tuto pozoruhodnou rostlinu pěstuji na své bylinkové zahradě, lze ji jednoduše vypěstovat ze semen. Můžete ji  ale nalézt volně v přírodě, často kolem lesních cest, na okrajích lesa, spíše na vlhčích místech- i kolem rybníků a řek….. Jednu takovou rostlinu jsme nalezli při našem bylinkovém kurzu ve Štědrákově Lhotě.

Hlavní léčivou látkou je hořký glykosid eupatorin.

Rostlina byla využívána již  ve starověku Avicennou, také ve středověku byla hojně používána jako tonikum (pro posílení těla) a  k detoxikačním účelům.

Listy rostliny byly přidávány do chleba, aby se zabránilo růstu plísní.

Šťáva z listů se vtírala do kožichu zvířat, aby  se odpudily blechy či jiný parazitický hmyz.

Zapálené suché listy odpuzují mouchy.

Z květů a semen sadce konopáče se získávalo růžové barvivo na textil.

Dříve se používala i k přivolání  deště.

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLINY:

Sbíráme nať v plném rozkvětu. Sušíme do 40 st. C.   Květy při sušení často zpápěří. Je vhodné skízet spíše květy ještě ve formě nerozvitých poupat- rozvinou se během sušení.

Z  drogy pak připravujeme NÁLEV–  1 -2 čl na 250 ml horké vody, louhovat 15 minut. Popíjet 2-3x denně.   Má hořkou chuť.

Nať můžeme využít i k přípravě TINKTURY–  návod viz níže.

Sbíráme i kořen- na podzim- sušíme do 60 st. C.  Používáme k přípravě ODVARU– 1 ČL  na 250 ml vody, vařit 5 minut, 15 minut macerovat. Odvar je velmi silný, proto podávat opakovaně  po polévkových lžících.

Kořen pužíváme  také  k přípravě TINKTURY–  zde je nutné macerovat minimálně v 60 % alkoholu.

Tinktura z kořenu působí projímavě , tonizuje- posiluje organismus.

Ze sadce konopáče vyrábím TINKTURU.

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

-Kvetoucí nať sadce konopáče.

-40% alkohol, postačí například vodka.

-Zavařovací sklenici se šroubovacím uzávěrem.

 

POSTUP PŘÍPRAVY:

Nať pokrájíme keramickým nožem.

Sklenici volně natí naplníme.

Zalijeme 40% alkoholem.

Macerujeme měsíc, denně protřepáváme. Přecedíme do tmavých lahviček. Uchovávat v temnu.

POUŽITÍ:

V případě akutní virozy podáváme  první den každé 2-3 hodiny 10 kapek  (nalačno)- do poklesu horečky a zlepšení stavu. Další dny-  3x denně 20-25 kapek (dle hmotnosti). Podávat po omezenou dobu – maximálně 14 dnů.

Můžeme také používat preventivně jako imunostimulans v době chřipkové epidemie– 2x denně 15 kapek.

V ostatních indikacích 2x-3x denně 20-30 kapek- dle hmotnosti.

 

 

ÚČINKY:

*Sadec konopáč má protivirové účinky, můžeme jej brát při chřipce, či jiných virózách. Já si tinkturu beru když mám pocit,  že    “na mě něco leze”. Snižuje také pobolívání celého těla u chřipkových onemocněních.   Při a po viróze pomůže s obnovou sil v  rekonvalescencí.  Při viroze podávat formou tinktury a můžeme zkombinovat i s celotělovými koupelemi z konopáče.

*Sadec konopáč také  snižuje vysokou horečku.

*Pomáhá při nachlazení s kašlem.

*Stimuluje imunitní systém.

*Má vliv i na candida albicans-kvasinku, která způsobuje bílý, svědivý gynekologický výtok.

Podávala bych po přechodnou dobu vnitřně spolu se zevními sedacími koupelemi či výplachy pochvy.

*Podporuje látkovou výměnu

*Ovlivňuje činnost žlučníku. Jedná se o cholagogum- podporuje vylučování žluči, je vhodný u onemocnění žlučníku, žlučových kamenů. Dále byl využíván i při poruchách jaterních.   

*Má projímavý efekt  Ve větších dávkách způsobuje průjem, v menších může být využit k terapii zácpy.

*Má vliv i na revmatické bolesti- kloubů, svalů, páteře.

*Posiluje organismus- působí jako tonikum, je vhodné jej používat po nemocích , v rekonvalescenci, při únavě.

*Zvyšuje chuť k jídlu, tlumí zažívací potíže.

*Sadec se používá k léčbě močového ústrojí a močových kaménků.

*Působí diureticky- močopudně. Podporuje vylučování toxinů ledvinami

*Některé studie naznačují, že by mohl být užitečný i při terapii rakoviny, je ale potřeba dalšího výzkumu.

*Dle zahraničních pramenů-  popíjení čaje ze sadce se užívalo i k léčbě neplodnosti, u žen, které chtějí otěhotnět.

 

*TINKTURU lze použít i zevně– k terapii menších kožních infekcí, poranění, krvácení, podlitin….

*Z odvaru můžeme aplikovat OBKLADY či KOUPELE – na otoky končetin a bolestivé klouby, ale i na hnisavé, nehojící se rány, bércové vředy….

*Při bolestech kloubů můžeme provádět KOUPELE RUKOU ČI NOHOU Z ODVARU.

*CELKOVÁ KOUPEL   je také vhodná u akutních  viroz, chřipek. Provádíme 10-12 koupelí.  Ve vaně setrváme 15 minut, poté se neutíráme, zabalíme se do županu a setrváme ještě 30 minut pod peřinou v posteli.   Postup: Hrst nati povaříme 10 minut v 3 l vody, poté vlijeme do koupele, teplota vody asi 37 st. C.

 

 

 

KONTRAINDIKACE:

Nepodávat malým dětem, kojícím a těhotným.  Vyšší dávky mohou vyvolat průjem, ale i nevolnost se zvracením.

Podobně jako kostival obsahuje sadec konopáč  v malém množství pyrolizidinové alkaloidy, které v pokusech na krysách vyvolávaly onemocnění jater- venokluzivní chorobu vedoucí k cirhoze, či rakovinu jater.

Stejně jako u kostivalu platí, při užívání předepsaných dávek a po omezenou dobu- maximálně 10 -14 dnů by nebezpečí nemělo hrozit-  (pokusy na krysách byly prováděny s mnohonásobně vyššími dávkami než jsou dávky terapeutické). Jak říkal Paracelsus: “Vše může být lékem, ale i jedem, záleží na dávce.”

 

Dívejte se kolem řek a v lese, zda na sadec konopáč nenarazíte. Jedná se o skvělé léčivo používáné po tisíciletí. Můžete si jej i vypěstovat. Já objednávám semena svých rostlin od Planta naturalis.

Pěstování je naprosto nenáročné– po zmrzlých mužích v květnu jsem vysela semínka do kelímků, poté rostliny přepíchneme a nakonec přesadíme do záhonu. Rostlina roste sama, nevyžaduje žádnou péči. Postupně mi nakvétala celé léto.

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *