Také já jsem vyráběla lahodný šípkový likér

Šípky všichni známe jako prostředek k posílení imunity, doplněk při terapii nachlazení, viróz. Většina lidí připravuje šípkový čaj. Sušením a macerací v horké vodě se ale většina vitaminu C ztrácí. I kdybyste připravovali jen studený macerát z šípků, už jen sušením se většina vitaminu C ztratí. Dle Janči a  Zentricha: ” Ať už použijeme jakýkoliv způsob přípravy čaje i jakékoliv sušení, vždy bude v šálku čaje méně než 10 mg vitaminu C”. Přitom doporučená denní dávka je minimálně 60 mg, při terapii i 1000 mg.

Dle Wikipedie- Při tepelném zpracování potravin v nich dochází k úbytku vitamínu C (včetně ohřevu v mikrovlnné troubě). Zpracováním se snižuje obsah vitamínu cca o 10% za každých 5 minut vaření,[ sušením až 50 %, šetrnější je dušení v páře. Velké ztráty způsobuje tepelná konzervace a blanšírování. Vitamín C se rozkládá oxidací a to rychleji při větší teplotě. Za pokojové teploty se ztrácí zhruba během měsíce (včetně džusů). U kandování dochází k obdobné ztrátě, ale lze ji zpomalit snížením teploty. Nejlepší je zdroj vitamínu C zmrazit či zabránit oxidaci (skladování tablet v suchých místech).

Vitamin C se také ztrácí kontaktem s kovy.

V šípcích jsou ale i jiné prospěšné látky, které působí příznivě na naše zdraví. Proto šípky pozitivně působí i při zpracování formou odvaru či nálevu.

Řešením, jak dostat z šípků co nejvíce vitaminu C může být právě likér z šípků, kdy k maceraci využíváme alkohol.

CO BUDEME POTŘEBOVAT (k přípravě 1 litru šípkového likéru).

-Čerstvé , nijak nezpracované šípky- množství, abychom zaplnili 2 zavařovací sklenice o objemu 0,7 l..

-38-40% alkohol.

-Cukr- 180 g

-Voda 130 ml.

-Zavařovací sklenice 0,7 l- 2x.

-Lahev ke skladování likéru.

POSTUP PŘÍPRAVY:

1)Śípky nadrtíme – buď v mixéru, ale stykem s kovem se část vitaminu C ztrácí, nebo v kameninovém hmoždíři.  Kdo chce, může šípky krájet keramickým nožem, ale je to spousta práce.

2) Naplníme až po hrdlo obě 0,7 l sklenice. Poté je zalijeme alkoholem. Můžeme přidat hřebíček- cca 5 kusů a celou skořici. Protřepáváme pravidelně. Tekutina se začne barvit do krásné syté červené barvy.  Necháme macerovat přibližně 14 dnů.

3)Poté přecedíme- nejprve přes hrubé síto, poté přes jemnější síto a nakonec přes nejjemnější sítko. Tento postup je potřeba kvůli odstranění jemných chloupků, které by při konzumaci dráždili v hrdle.

4)Svaříme v hrnku cukr s vodou. Po vychladnutí cukerný sirup vlijeme do scezeného šípkového alkoholu. Důkladně promícháme a plníme lahev určenou ke skladování.

Likér je opravdu lahodný.

 

POZITIVNÍ ÚČINKY ŠÍPKŮ:

*Šípky dodávají vitamin C.

*Zvyšují imunitu. V době viroz, při nachlazení, kašli, horečkách  je dobré šípky přidávat do všech čajů.

*Nespecificky posilují celé tělo, je vhodné je konzumovat v době rekonvalescence po nemocích , při únavě.

*Mají močopudný účinek, jsou vhodné i u zánětů močových cest– působí protizánětlivě. Jsou prevencí urolithiasy– močových kamenů.

*Jsou i zdrojem  železa- vhodné při anemiích.

*Zmírňují kolikovité bolesti břicha. Mají efekt i u průjmu. Příznivě působí na žaludek.

*Zpevňují stav cév, snižují fragilitu- křehkost kapilár.  Snižují cholesterol.

*Šípkový čaj lze používat s úspěchem ke kloktání při zánětech v dutině ústní a bolestech v krku.

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *