Postup při zpracování kořene kostivalu

Kostival lékařský – jedinečná bylina se silnými hojivými účinky převážně na zranění- typu zhmoždění, podvrtnutí, na doléčování zlomenin, výborná také na všechny bolestivé stavy- bolesti svalů, kloubů, páteře a jiné. Má spousty dalších účinků. Každý rok z kořene kostivalu vytvářím několik produktů- mast, mazání, nechávám si jej i čerstvý v lednici a písku.

 

Pomohl mi již mnohokrát:

Po podvrtnutí kotníku jsem druhý den po aplikaci čerstvého, strouhaného kostivalu měla kotník v takovém stavu, že jsem mohla jít na tůru.

Moje maminka nešťastně zakopla a upadla přímo na tvář, měla velkou modřinu přes půlku obličeje. Dovedete si představit, co to pro ženu je- chodit s modrou tváří, navíc poznámky okolí, zda jí někdo neublížil atd.. Po aplikaci mé kostivalové mastičky začala modřina od druhého dne mizet, do 5 dnů nebylo poznat, že na tváři něco bylo.

Moje sousedka si kostival s úspěchem aplikuje na bolavá artrotická kolena.

Když jsem byla nešťastnou náhodou pokousána na pravém předloktí  psem, kostival mi pomohl-rána se zázračně zhojila, nebylo potřeba ani brát antibiotika, přestože to byla rána hluboká a škaredá.

Maminka také odvar z kostivalu používala ke zhojení zubu- po odvrtání plomby pod kterou měla zánět zubního kanálku  byl zub ponechán nějakou dobu otevřený, maminka každý den vyplachovala odvarem z kostivalu, zub se rychle zhojil.

Bratranec s úspěchem kostival aplikoval na “zamrzlé rameno”- pomocí kostivalu a plavání si se silnými bolestmi a zatuhlostí ramene dokázal poradit sám bez lékařské pomoci.

Takto bych mohla pokračovat dál.

Podívejte se také na povídání o kostivalu v článku zde.

Jak ale kostival najít a poznat?   A jak jej zpracovat?

Kostival je poměrně mohutná rostlina,  dorůstá výšky i 1 metru. často ji nacházíme na vlhčích místech- vlhké louky, břehy rybníků a řek, nacházím ji často při procházkách přírodou kdekoliv. Často i ve městě na zanedbanějších místech. Je potřeba se jen rozhlížet a vědět, co hledáme.  Kostival si také pěstuji na své zahradě.   Listy kostivalu jsou drsné, chlupaté, jsou umístěné střídavě, mají vejčitý až kopinatý tvar. Když list obrátíme, vidíme výraznou žilnatinu.  Květy jsou  takové zvonečky různé barvy  – od růžové, fialové až po modrofialovou (dle kyselosti půdy). Květy můžeme vidět od května do července.

 

JAK KOŘENY ZÍSKAT:

Kořeny vykopáváme zásadně na jaře či na podzim, kdy síla rostliny je umístěna právě v kořenech a nikoliv v květech.  Pokud potřebujeme kostival vykopat během léta, pak to uděláme  navečer, kdy opět síla rostliny klesá dolů.

Musíme tedy vědět, kde rostlina kostivalu roste, po odkvětu již není tak charakteristická, nicméně jakmile jednou kostival poznáte,  budete jej poznávat  i podle listů.

Já vždy k vykopávání používám krumpáč. Půda je často kamenitá a pouhým rýčem se pod rostlinu nedostanu, navíc- silné kořeny rostou do stran a hluboko, při vyrývání rýčem je snadno přeseknete či přetrhnete.

Krumpáčem tedy rostlinu podeberu, lehce přizdvihnu a poté se snažím rukama v rukavicích jednotlivé kořeny vypreparovat do co největší šířky a hloubky.

Kořeny jsou černé, tlusté často i několik centimetrů, na lomu jsou bílé, slizké. Z jedné starší rostliny můžete získat  veké množství kořenů.

Kořeny pak čistím od hlíny, osprchuji je  hadicí na dvoře, pak ještě ve dřezu v kuchyni dokonale umyji.

Pokud budu kořeny v blízké době zpracovávat- uložím je v igelitovém sáčku do lednice- vydrží tam takto i 2-3 měsíce. Sáček nesmí být úplně uzavřen, aby nezačaly plesnivět.

Pokud si je chci uchovat celou zimu- ukládám je do kyblíku s pískem a dávám do sklepa. Takto uložené kořeny lze kdykoliv čerstvé v zimě z písku odebírat. Na jaře je také lze i zasadit.

Nejúčinněji působí  na bolesti kořen čerstvý.

 

OBKLADY Z ČERSTVÉHO KOSTIVALU:

Nejlépe z čerstvého kostivalového kořene najemno nastrouhaného- smíchat s olejem, vodou či vaječným bílkem a přikládat na postižené místo, překrýt igelitem, aby kostival nevysychal, ovázat obvazem. -zlomeniny, záněty kostní tkáně,

-podvrtnutní, vykloubení

-záněty kloubů, artrosa, artritida, revmatismus

-zhmožděniny, modřiny

-bolestivé pahýly po amputaci

zánět okostice

bolesti šíje, bolestivé svalstvo

ale i-bércové vředy-Zde je vhodný tento postup dle Janči a Zentricha- omývat vřed v koncentrovaném roztoku řepíku. Poté na noc přiložit čerstvě strouhaný kořen kostivalu s olejem či máslem. Ráno opět vykoupat v řepíku. Přes den – ovázat 2 vrstvami gázy, na to mycí houbu 4 cm tlustou, na každé straně ať mírně převyšuje ránu. Kolem ovážeme středním tlakem obinadlo- s tímto chodit.

křečové žíly– namazat čerstvě uřízlým kořenem

-dekubity- proleželiny  (postup dle Janči a Zentricha)2 PL – nastrouhaného kořene- povařit na ohni 10 minut, 20 minut louhovat, pak scedit . Namáčet sterilní gázu a přikládat obklady. Pokud se nachází černé příškvary – použít koncentrovanější roztok, nebo na ránu přímo nastrouhat čerstvý kořen.   Vlhkost obkladů udržovat přeléváním fyziologicjkého roztoku nebo převařené vody. Jakmile se povrch začne čistit, objeví se červené granulace, koncentraci roztoku snižujeme.  Na červené granulace pak přikládat mastný tyl s měsíčkovou mastí. Do okrajů , kde to ještě hnisá- proužky gázy s kostivalovým roztokem.

Převazy 2x denně. Pokud by se rána zhoršila a hnisavě se povlekla, pak se vrátit ke    kostivalu

 

OBKLADY LZE DĚLAT I ZE SUCHÝCH KOŘENŮ

Umeleme je  na moučku,  rozmíchat v šálku vřelé vody, přidat několik kapek jedlého oleje, umíchat na kaši, natřít na plátěný hadřík a ještě teplé dát na postižené místo.

OBKLADY MŮŽEME PŘIPRAVOVAT   I Z ČERSTVÝCH LISTŮ

Čersvé listy umýt, válečkem je na desce poválet, event. naklepat paličkou. (struktura listu musí být dobře narušena, aby listy pustily šťávu a nedráždily vás drsné chloupky). Přiložit.

Listy lze také povařit a jako kaši položit na postižené místo

KOSTIVALOVÁ MAST

250 g tuku – sádlo, nebo vazelína- rozpustit. Do toho přidáme nastrouhaný kořen. Necháme 48 hodin macerovat. Poté směs znovu rozpustit, přidat 10 g včelího vosku, 3 kapky esenc. oleje.

 

Kostival má ještě spousty dalších účinků o kterých budu psát jindy.

 

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

8 názorů na “Postup při zpracování kořene kostivalu”

    1. Valentyna

      Dobrý den, děkuji moc za článek a mohla by se zeptat jestli da se u vás i koupit kořen kostivalu? Nebo možná mi doporúčité de bych ho mohla koupit na výrobu mastičky a na pěstování na zahradě??
      Děkují moc za pomoc a přejí vám hezký den. Valentyna Kyryčenko.

      1. Ala Hamplová

        Kořen kostivalu musíte někde vykopat. Sušený kořen lze zakoupit ledaskde. Prakticky v každé prodejně léčivých rostlin.

        1. Kateřina Tóthová

          Dobrý den, mám kostivalový kořen sušený, drcený už koupený hotový chci si udělat obklad na koleno, když uvařím vodu a zaleju tou vařící vodou neznehodnotím jej? Kolik vody mám dát aby mi vznikla ta směs na obklad, děkuji za odpověď. Kateřina

          1. Ala Hamplová

            Sušený, drcený kořen kostivalu rozmixujte v mixéru na prášek. Ten rozmíchejte s trochou vody (nemusí být nutně horká) na kaši či pastu. Tu naneste na kousek hadříku a přiložte k bolavému koleni.

  1. Soňa Kubatová

    Dobrý den, mám přes rok tenisový loket a burzitidu, nemůžu se toho za žádnou cenu zbavit, myslíte že kostival by na tohle mohl pomoci?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *