EXTRA SILNÉ MAZÁNÍ NA BOLESTI POHYBOVÉHO APARÁTU A KŘEČOVÉ ŽÍLY+povídání o kostivalu a kaštanech

Na podzim spousty z nás chodí s dětmi   do parku  sbírat kaštany- tedy plody jírovce maďalu.  Můžeme si doma vyrobit kaštanová zvířátka, nebo kaštany využíváme k různým podzimním dekoracím.

Další možností využití je- vytvořit si mazání na bolest.

Spousty bylinářů vyrábí koňské mazání z nastrouhaných kaštanů. Já dělávám mazání ještě trochu jinak, vylepšila jsem jej o další 2 silné protirevmatické byliny. Efekt mazání je pak ještě výraznější.

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

-Plody jírovce maďalu.

-Kořen kostivalu.

-Větvičky smrku.

-Alpu.

-Zavařovací sklenici se šroubovacím uzávěrem.

Jak poznáte kostival? Porhlédněte si níže uvedené obrázky. Listy má velké, podlouhlé, na konci zašpičatělé, jsou chlupaté. Jednoznačně kostival poznáte podle charakteristických květů, které jsou dle kyselosti půdy buď růžové až fialové.   Roste poměrně často na vlhčích místech- okrajích luk, lesů, ale i na zahradách. Podívejte se při procházce, jestli na něj někde nenarazíte.

Pokud budete kostival jako já používat k léčebným účelům, je vhodné si jej pěstovat na zahradě. Jednoznačně po odkětu budete vědět, že tato rostlina je kostival. Stačí zasadit malý zlomek kořene, který jste vykopali někde jinde (postačí i např.  1 cm). Kostival je nesmírně vitální rostlina, jak ji jednou v zahradě budete mít, bude tam napořád. Bude se i rozrůstat. Je vhodné kostivalu vyčlenit, nějaký menší koutek zahrady.

Kostival mám velmi ráda. Používám jej na spousty různých léčivých přípravků a uchovávám si jej i čerstvý v lednici či ve sklepě v písku ( vzimě). Vyplatí se to. Jedná se o jednu z nejsilnějších rostlin působících na pohybový aparát- využívám jej na bolesti kloubů, zad, po úrazech, na zhmožděniny, modřiny, namožené svalstvo, křečové žíly, ale i na rychlejší zhojení zlomenin. Nejsilněji působí čerstvě nastrouhaný kořen, ale užívám jej i pro přípravu mastí  a mazání.

V literatuře narazíte na varování, že obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, které mohou být škodlivé pro játra (bylo popsáno pár případů tzv. veno-oklusivní choroby údajně způsobené kostivalem, ovšem nebyla prokázána přímá souvislost ).   Izolované  pyrolizidinové alkaloidy mohou být dokonce karcinogenní (pokusy byly prováděny na krysách s velmi vysokými dávkami převyšucími mnohonásobně terapeutické dávky vzhledem k hmotnosti zvířete).

Abychom to uvedli na pravou míru- při zevním použití naprosto žádné nebezpečí nehrozí.  Navíc, kořen kostivalu byl užíván i vnitřně po staletí. Dokonce v 70. letech minulého století byl velmi populární a   hojně využíván hnutím hippies v Americe.  Používali jej jako zeleninu. Do dnešního dne spousty lidí na světě nehledě na varování vědců – kostival  (anglicky comfrey)  konzumují.   Pyrolizidinové alkaloidy jsou v kostivalu jen ve velmi malém množství, navíc ve vyváženém poměru s ostatními prospěšnými látkami, které při konzumaci minimalizují event. možné nežádoucí účinky. Pokusy byly často prováděny jen s izolovanými pyrolizidinovými alkaloidy.

Já sama jsem v některých situacích kostival vnitřně užívala. Pokud se užívá jen v omezeném množství a po krátkou dobu, nebezpečí by nemělo hrozit. Bezpečná dávka je např. 3 čajové lžičky strouhaného kořene kostivalu na den. Podobně to platí pro listy. Nekonzumovat déle než týden.

Podívejte se na například na toto vědecké hodnocení údajné nebezpečnosti kostivalu  –Comfrey toxicity revisited, Dorena Rode,  Dept of Animal Science, 2251 Meyer Hall, College of Agricultural and Environmental Sciences, University of California, 1 Shields Avenue, Davis, CA 95616, USA

Tím vás nechci nabádat ke konzumaci kostivalu, každý musí zvážit sám pro a proti. Jen jsem vás chtěla přesvědčit  o bezpečnosti kostivalu při zevním použití.

 

Takže se vraťme k přípravě mazání.

JAK POSTUPOVAT PŘI PŘÍPRAVĚ MAZÁNÍ:

1)Kaštany nadrtíme  v  mixéru , postrouháme, či pokrájíme na malé kousky ostrým nožem.  Zavařovací sklenici kaštany naplníme cca do třetiny až poloviny.

2)Dokonale omyté kořeny kostivalu nakrájíme na malé kousky, či také podrtíme. Naplníme další 1/4 sklenice kostivalovými kořeny.

3)Větvičky smrku nastříháme na menší kousky, naplníme jimi další 1/4 sklenice.

4)Zalijeme Alpou až po povrch.  Ponecháme macerovat  minimálně 14 dnů. Denně protřepáváme.

5)Poté přecedíme a plníme do tmavých lahviček.

 

INDIKACE:

Bolesti kloubů. Bolesti zad, ischias.

Bolestivé spasmy svalové, namožené svaly po sportu, turistice..

Poúrazové stavy, kontuzezhmoždění– urychlí hojení, odstraní bolest a hematomy.

Modřiny– zázračně se vám  vstřebají kosmickou rychlostí- často i do druhého dne mizí.

-Mažeme i na varixy- křečové žíly, otoky končetin při křečových žilách.

-Můžete vyzkoušet i na syndrom karpálních tunelů.

-Dobrý vliv má i na celulitidu– nejprve provedeme masáž kůže  ve sprše a posléze  froté ručníkem nasucho, nakonec natřeme tímto mazáním. Jírovec maďal podporuje lymfatický systém, proudění lymfy, vstřebávají se po něm lymfatické otoky.

-Dále má hojivé účinky u akné. Potíráme jednotlivé hnisavé pustulky ušní tyčinkou.

 

ZPŮSOB POUŽITÍ:

Aplikujeme  na bolestivé místo či křečové žíly 3x denně. Postižené místo  buď potíráme.

Nebo můžeme v tinktuře namočit hadřík a přiložit na bolestivý kloub, překrýt igelitem a ovázat obvazem- ponechat minimálně hodinu. POZOR!!- alkohol vysušuje pokožku, proto po sejmutí obkladu promažeme kůži například kostivalovou, měsíčkovou či jinou mastí.

 

Co se zbylými kaštany?

Kaštany odnímají negativní energii, čistí energeticky vaše okolí a do prostoru přinesou energii pozitivní.

Nošené kaštany v kapse vám mohou pomoci odstranit bolesti kloubů již jen svou přítomností. Revmatikům se doporučovalo, mnout kaštany uložené v kapse, mezi prsty.

Taktéž mohou nošené kaštany v kapse zmírnit klimakterické potíže (potíže žen v přechodu).

Je dobré nechat kaštany působit i ve spánku- doporučovalo se –  vkládat je do povlečení či polštáře.

Já dávám plody jírovce do plátěného pytlíku- počet kaštanů- věk + jeden navíc. Tedy když je vám například 20, tak tam vložíte 21 kaštanů. Tento pytlík pak dávám pod postel.  Po měsíci můžete vyměnit za nové kaštany.

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

 

3 názory na “EXTRA SILNÉ MAZÁNÍ NA BOLESTI POHYBOVÉHO APARÁTU A KŘEČOVÉ ŽÍLY+povídání o kostivalu a kaštanech”

  1. Dobrý den, prosím o radu-jak poznám kostival podle květů v říjnu? A jaké kaštany mám dát pod postel po měsíci místo těch, co tam jsou teď. Mám si další usušit? Děkuji, Vecerkova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *