Mám radost z krásných plodů “indického ženšenu”.

Na jaře jsem zakládala velkou bylinnou zahradu. Spousty rostlin jsem si vypěstovala sama ze semen. Jedna z nich byla vitánie snodárná. Semena jsem vysévala v květnu po zmrzlých mužích do kelímků s kompostem. Vyrostly mi krásné rostliny. Jedná se ale o teplomilnou rostlinu, která v našich podmínkách nepřezimuje. Rostliny tedy pěstuji v květináčích a na zimu schovávám do domu. Jedna vitánie se mi odměnila krásnými červenými plody- proto lidový název – zimní třešeň. Po rozmáčknutí plodu – najdeme drobná semínka, která po vysušení na jaře  opět vyseju.

Vitánie snodárná, lidově “indický ženšen”, v Indii je nazývána “aschwagandha”, anglicky také “winter cherry”- zimní třešeň.

Sazeničky vitánie po celé léto v květináčích sílily a teď z nich mám vzrostlé rostliny. Na zimu z nich budu mít pokojovou léčivou rostlinu.

Když vařím bylinkový čaj, přidávám do něj – pár lístků aschwagadhy.

Výborná byla například směs dobromysli, vitánie a aloisie trojlisté. Čaj harmonizuje, posiluje.

JAKÉ JSOU ÚČINKY VITÁNIE:

-Jedná se o adaptogen- posilující bylinu. Posiluje tělo i mysl. Výzkumy prokázaly, že složení látek vitánie je podobné jako v pravém ženšenu. Je vhodná při únavě a stresu.

-Můžeme ji podávat po nemoci, v rekonvalescenci. Je výhodné ji podávat k posílení i ve stáří.

-Bylina pomáhá udržet koncentraci, jasnou mysl, ale zárověň urychluje večer usínání. Její účinky jsou vyrovnané.

-Posiluje imunitu.

-Působí afrodiziakálně, bývala míchána do zázračných nápojů lásky. U mužů zlepšuje erekci.

-Zlepšuje prokrvení malé pánve a tím podporuje plodnost žen.

-Snižuje cholesterol a glykemii. 

-Odstraňuje zažívací potíže.

-Má účinky i při dechových potížích. 

 

Na podzim sazenice můžeme také celé vyrýt. Používají se listy i kořeny. Rostlinu tedy můžeme na zimu nasušit.

 

Pěstování je, jak vidíte, velmi jednoduché. Stačí jen zakoupit semínka a na jaře je zaset.

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.


Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *