Koňská mast

Občas v televizi zaslechnete reklamu na koňkou mast. Ale nebojte, nepřipravuje se z koně, ale z tzv. “koňského kaštanu” – tedy jírovce maďalu. Poslední léčivý přípravek na který jsem kaštany použila – byla právě koňská mast. Většina bylinářů připravuje jakýsi gel z želatiny, do kterého pak přidají jírovcovou tinkturu. Já jsem zkusila jiný postup.

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

-Kaštany- tedy plody jírovce maďalu.

-Smrkové větvičky.

-Zastudena lisovaný extra panenský olivový olej.

– Včelí vosk- na každých 100 ml oleje asi 15 g vosku. Já používám většinou medová víčka po odvíčkování medových pláství před vytáčením medu. Jsou výbornou kombinací- vosku, pylu, propolisu a medu. Léčivý potenciál masti se ještě zvýší.

-Zavařovací sklenici a pláténko s gumičkou na překrytí.

-Nádobky na skladování masti.

POSTUP PŘÍPRAVY

1)Kaštany rozdrtíme na drť.

2)Sklenici naplníme do poloviny kaštanovou drtí, na to nastříháme větvičky smrku a nahoru opět vložíme kaštanovou drť.

3)Směs přelijeme olivovým olejem až po okraj sklenice. Kaštany ani větvičky nesmí čouhat nad povrch oleje.

4)Sklenice postavíme do vodní lázně a zahříváme cca 1 hodinu . POZOR- nesmí vařit.   Sklenice pak překryjeme plátýnkem a ovážeme provázkem či gumičkou. Umístíme na okenní parapet nejméně na 14 dnů.

 

5)Poté směs opět ohřejeme na vodní lázní a přecedíme přes síto- nejprve hrubé, pak použijeme jemnější síto.

6)Do směsi přidáme včelí vosk- množství stanovíme dle množství olivového oleje –  cca 15 g na 100 ml oleje a zahříváme, dokud se veškerý vosk nerozpustí.

7)Hutnost masti zjistíme kápnutím menšího množství směsi na talířek a po chvíli zjistíme, zda je mast tuhá.  Podobně se zkouší želírovací schopnost marmelády.

8)Pokud je to v pořádku a směs tuhne, přecedíme ji ještě přes plátýnko, abychom odstranili  nečistoty a příměsi z vosku.

9) Ještě teplou směs naplníme do nádobek, ve kterých budeme  mast skladovat.

K ČEMU JE KOŇSKÁ MAST DOBRÁ:

-Můžeme ji používat na křečové žíly.

-Na bolestivé svalstvo, vhodná je i například po sportu, po jakémkoliv namožení svalů, po křečích.

-Můžete ji zkusit na bolesti kloubů či páteře.

-Po masáži stehen a hýždí při celulitidě aplikujeme jírovcové mazání a Alpou, které najdete zde. Posléze ještě oblast s celulitidou namažeme touto mastí. Jírovec zlepšuje tok lymfy a odstraňuje její stagnaci.

-Můžete aplikovat na modřiny– zlepšuje jejich vstřebávání, na zhmožděniny a jiná tupá poranění.

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *