Další méně známá bylina- lžičník lékařský

Další z méně známých bylin, které na své zahradě pěstuji je-   lžičník lékařský.

Jedná se o nízkou rostlinu s dužnatými listy, které mají tvar lžíce- proto název lžičník.  Je to dvouletka, ale v příznivém prostředí může růst i vytrvale.  Opět jsem si ji vypěstovala ze semen.  Většinu semen kupuji v Planta naturalis.

Listy mají zajímavou chuť, chutnají mírně palčivě- podobně jako řeřišnice potoční, semena lichořeřišnice či křen.  Listy se z tohoto důvodu mohou používat do salátů nebo pomazánek.

Anglický název rostliny je SCURVY-GRASS-  tedy protikurdějová bylina.

Bývala používána na doplnění nedostatku vitaminu C po dlouhé zimě u rolníků a také u námořníků, kteří měli kurděje po dlouhých plavbách  na moři.   Tato rostlina často rostla na skalnatých útesech u pobřeží.

Původem je z chladnějších částí Evropy, zejména ze Scandinávie, Skotska a Severní Ameriky. Dobře snáší zasolené půdy pobřežních rákosin a luk. V evropském vnitrozemí roste druhotně jako pozůstatek dřívějších kultur, na mnoha místech zplaněl.

V zahraničí  byla jednu dobu  šťáva z rostliny přidávána do jarního nápoje  s tonikem a pomeranči.  Tento nápoj byl účinný k léčení krvácejících dásní, které jsou symptomem kurdějí.

 

Nejúčinnější jsou čerstvé listy.

Rostlinu si můžete také nasušit pro použití v zimě.

 

UŽITÍ:

*Pro vysoký obsah vitaminu C – je výborné ji přidávat zasyrova do různých salátů či pomazánek.

Čerstvá šťáva přidaná do mrkvové či jiných ovocných či zeleninových šťáv- 20-30 ml denně 2-3x denně .  Dodá tělu vitamin C.

 

*Používá se také při zánětech dutiny ústní, zánětech dásní, angíně apod.

Kloktadlo – Při paradentóze se doporučuje kombinovat nať lžičníku se šalvějí ve stejném poměru. Čajová směs- 1 PL – se naloží přes noc do vody- 250 ml, následující den se scedí a 2x denně kloktá.

Podívejte se na mou ústní vodu- zde.

U paradentozy můžeme i ŽVÝKAT ČERSTVOU ROSTLINU.

 

*Díky obsahu hořčin podporuje lžičník lékařský chuť k jídlu, podporuje trávení a pozitivně ovlivňuje činnost žaludku.

 

*Je močopudný.

 

* Tlumí záněty plic a průdušek.

 

*Dnes se používá také do směsí redukujících váhu, protože aktivuje i metabolismus.

 

* Žlučníkové kameny- čerstvá šťáva s trochou citronové či dřišťálové šťávy se užívala při žlučníkových kamenech. Pro tento účel se sterilovala či zavařovala

 

*Používá se při revmatismu i při léčbě špatně se hojících ran- obklady z ČERSTVÝCH LISTŮ

 

Můžeme si vyrobit i

TINKTURU

Zavařovací sklenici volně naplníme pokrájenými  listy lžičníku, zalijeme 38% alkoholem. Necháme macerovat cca měsíc. Poté přecedíme.

Užíváme vnitřně 20-30 kapek 3x denně , lze používat i zevně- tinkturu přidávat do vody- k výplachům úst. Máme pak exkluzivní ústní vodu.

 

LŽIČNÍKOVÝ TRUŇK DLE JANČI A ZENTRICHA (upraveno)

160 ml čerstvé lžičníkové nati  rozmačkat (přibližně odměříme ve sklenici), přelít 120 ml 40% alkoholu  povařit, až se zredukuje přibližně  na 80 ml

Používat ke kloktání a jako ústní voda při zánětech dásní.

1 plná čl do 0,5 l vody- kloktat

 

LŽIČNÍKOVÉ VÍNO

20-30 g lžičníkové natě rozmačkáme  do 1 l červeného vína. 8 dní macerovat, poté scedit. Denně 1-2 odlivky 0,15 l.  Můžeme pít, nebo přidávat do vody ke kloktání.

 

ČAJ PRO PODPORU ČINNOSTI JATER, ŽLUČNÍKU A VYLUČOVÁNÍ ODPADNÍCH LÁTEK LEDVINAMI

2 čl lžičníkové nati na 0,25 l vody- nálev. Pít 3x denně po jídle.

 

SMĚS NA SNÍŽENÍ SOUDRŽNOSTI MOČOVÝCH KAMENŮ

100 g rdesna ptačího,

50 g lžičníku lékařského,

50 g oddenku pýru,

30 g přesličky rolní,

20 g nati tymiánu

Podávat 4x denně po 0,3 l odvaru vařeného 2 minuty.

 

 

 

Zkuste zase něco nového. Pěstování lžičníku není nic náročného. Rostlina nevyžaduje žádnou péči. Budete mít chutnou přísadu  do salátů a smoothies.  Můžete si vyrobit ústní vodu nebo používat v ostatních indikacích o kterých píšu výše.

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *