Znáte čubet benedikt?

Připravila jsem pro vás seriál o méně známých léčivých rostlinách, které si já pěstuji na své bylinkové zahradě. Jsou to většinou byliny, které byly používány odpradávna, ale v poslední době se na ně tak trochu pozapomnělo. Někteří bylináři je znají a používají, ale široká veřejnost o nich moc neví.

Tímto článkem a dalšími -chci inspirovat ty, kteří mají k dispozici nějaký kousek té půdy, k vyzkoušení jiných, než jen běžně používaných  léčivek.  Semena bylin objednávám přímo od pěstitelů- v Planta naturalis (Markvartice u Sobotky).  Jakmile budete mít rostliny na záhoně, svoje semena si každý podzim můžete schovat a vysušit, připravit pak na další jaro.

Letos jsem si vypěstovala tento zajímavý bodlák- benedikt lékařský či čubet nedikt  . Jedná se o jednoletku, proto je potřeba každý rok na jaře  semena znovu vysít.   Je možné , že se sám vysemení na záhon podobně jako ostropestřec mariánský a bude mi růst i příští rok bez mého úsilí. Nechám se překvapit.  Každopádně jsem si samozřejmě na podzim semena uschovala.

Jedná se opět o vynikající léčivku trochu pozapomenutou.

Latinsky- Cnicus benedictus, lidově také- čubet lékařský, hořký bodlák, zaječí oko, krasovlásek, ostropes.

Byla hojně používána v minulosti. Petr Ondřej Mathioli doporučoval bylinu ke zvýšení produkce mléka při kojení, pomáhala i tam, kde se mléko “ztratilo”. Bylina je ale poměrně hořká, je otázka, jak potom mléko chutná kojencům. Mathioli bylinu nazýval ostropes.

Byla používána i při morových epidemiích k “čištění krve a vyhánění hniloby”.

SBĚR A SUŠENÍ:

Sbíráme pichlavou nať s květy, sušila jsem na půdě, ale lze i v sušičce do 40 st. C. Ke sběru používejte rukavice.  Benedikt mi kvetl celé léto, poslední květy mám i nyní- v říjnu.

POUŽITÍ:

V terapeutických dávkách se jedná o bezpečnou drogu. Lze ji podávat i dětem a starým lidem. Je ale velmi hořká, pak je  otázkou, zda čaj z benediktu děti vypijí.

CHOROBY ZAŽÍVACÍHO TRAKTU:

*Pro svou hořkou chuť se jedná hlavně o stomachicum-amarum- lék proti špatnému trávení, nevolnosti na zvracení, průjmu. Optimalizuje složení trávicích šťáv. Snižuje kvasné a hnilobné procesy ve střevech.

Snižuje nadýmání.

Zlepšuje chuť k jídlu.

Je vhodný i u starých lidí s atrofiíí sliznic trávicíhi traktu, s chronickou atrofickou gastritidou…..

Můžeme jej podávat i u pacientů v rekonvalescenci po jakékoliv operaci zažívacího traktu.

(Lze jej kombinovat s dalšími hořkými bylinami- pelyněk, zeměžluč, čekanka, islandský lišejník, vachta trojlistá)

*Podpůrný lék u onemocnění jater, onemocnění žlučníku. Jedná se o cholagogum- zvyšuje produkci žluče.

*Působí adstringentně – svíravě- je vhodný u průjmů.

*Přidává se do aperitivů a digestiv.

GYNEKOLOGIE A  PORODNICTVÍ:

*Působí dobře na nepravidelnou menzes- je potřeba během celého dne popíjet  500 ml nálevu z benediktu.

*Sedací koupele léčí candida albicans- bílý, svědivý výtok.

*Jedná se o  laktagogum- podporuje tvorbu mateřského mléka- zvyšuje jeho kvalitu a množství.

VIRY, BAKTERIE

*Benedikt je používán při virových onemocněních typu chřipky, byl využíván i k terapii pásového oparu.  Laboratorní testy in vitro toto sice nepotvrdily, ale  je pravděpodobný nespecifický efekt na posílení obranyschopnosti těla, organismus se pak sám s virózou vypořádá.  Proti virózám byl benedikt využíván i v minulosti.  Výhodné je benedikt popíjet  preventivně v době chřipkových epidemií.

Snižuje horečku.

*Zato byl laboratorně prokázán antimikrobiální efekt proti mnoha bakteriím- Salmonella enteritis a typhimurium, Staphylococcus aureus, byl popsán i efekt proti MRSA (methycilin rezistentní stafycoccus aureus), Escherichia coli (původce močových infektů), Streptococcus pyogenes, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, Shigella sonnei (původce úplavice), Brucella spesies.

POSILUJÍCÍ EFEKT

*Benedikt všeobecně tonizuje- posiluje. Je vhodné jej užívat v době rekonvalescence, po nemocích, u únavy, vyčerpání, u starých lidí.

*Působí ale vyváženě, takže jej můžeme používat i u nespavosti, celkově zklidňuje.

OSTATNÍ

*Působí močopudně.   Zlepšuje vylučování kyseliny močové.

Je vhodný do  močopudných- odvodňovacích směsí.  (Zde lze kombinovat s  březovým listem, kopřivou, kořenem pampelišky, semenem petržele, kořenem jehlice trnité….)

*Detoxikuje organismus, je vhodný do různých směsí na kožní choroby- např. lupenku.

*Podporuje metabolismus.

*Tiší neuralgické bolesti.

* Býval používán jako pomocný lék u leukemií.

ZEVNĚ – POUŽÍVÁME ODVAR-  1 PL povaříme v  300 ml vody cca 5 minut, louhovat 15 minut- používáme k OBKLADŮM, OPLACHŮM, VÝPLACHŮM, KOUPELÍM u-

*Nehojících se ran, vředů.      Také u omrzlin.

*Protizánětlivý vliv se uplatní i u ekzémů,  kožních zánětů , ale i erysipelu- růže ( zde je využit protibakteriální efekt rostliny).

*Byl popsán i doplňkový efekt u  kožní rakoviny (v lidovém léčitelství).

*Na zánět dásní  můžeme odvar používat jako KLOKTADLO.

*U hemerrhoidů  aplikujeme formou SEDACÍCH KOUPELÍ- zmenší bolestivost a zanícení.

*U bílých výtoků můžeme provádět odvarem VÝPLACHY POCHVY.

ZPŮSOBY POUŽITÍ

-NÁLEV

1 ČL   spařit 250 ml horké vody, 15 minut louhovat, popíjet nalačno 2-3x denně. Mezi jídly.

-KOŘEN BENEDIKTU SE MŮŽE ŽVÝKAT

Při zápachu z úst.

Při zánětu z dásní.

-TINKTURA-

Zavařovací sklenici naplníme natí pokrájenou keramickým nožem, zalijeme 40% alkoholem. Ponecháme měsíc macerovat, vhodné denně protřepávat. Poté přecedíme do tmavých lahví. Podáváme 20-25 kapek nalačno 3x denně. Dle hmotnosti.

-MAST NA RÁNY

Nakrajenou nať- 2 hrsti  vložíme do 500 ml rozpuštěného sádla.  Necháme macerovat do druhého dne. Můžeme ještě cca hodinu nechat “táhnout” v troubě 50 st. C. Po 2 dny tento cyklus opakujeme. Přidáme 30 mg včelího vosku. Poté přepasírujeme přes plátno. Plníme do kelímků. Používáme na rány, kožní defekty.  Byly prováděny pokusy u krys, na rány se jim aplikovala mast z benediktu. Rány se skvěle hojily.

-BENEDIKTOVÝ ODVAR VE VÍNĚ ČI PIVĚ-

1ČL  drogy vložíme do 500 ml červeného vína či v piva, vaříme tak dlouho až zbude 1/4 l roztoku.. Podáváme jako amarum či pro posilující efekt.  Větší efekt nastane, pokud povaříme místo nati  pokrájený kořen. Vinný či pivní odvar podáváme po polévkových lžících nalačno.  (Můžeme použít i práškovaný, usušený kořen).

Pomáhá při zažívacích potížích, uklidňuje, při jaterních nemocech, reguluje metabolsimus.

Benedikt bývá přidáván do APERITIVŮ, LIKÉRŮ, DIGESTIV, LÉČIVÝCH VÍN.

-POSILUJÍCÍ ČAJ

-Nať benediktu,

-list ostružiníku,

-nať meduňky,

-list máty peprné.

1 PL zalít 250 ml horké vody, louhovat 15 minut. Pít navečer, ale ne bezprostředně před spaním, běhali bychom v noci na WC- působí močopudně.

KONTRAINDIKACE

Nepodávat v době gravidity- mohl  by vyvolat potrat. V době kojení ale naopak ano, zvyšuje tvorbu mléka.

Větší dávky mohou způsobit nevolnost a zvracení. Vysoké dávky mohou také podráždit ledviny.

Raději nepodávat při závažnějších ledvinových poruchách.

Neužívat dlouhodobě.

 

 

 

.

 

Mimo známých léčivek, jako je šalvěj, máta, heřmánek….., můžete na zahrádce pěstovat i tuto skvělou rostlinu. Není to nic těžkého. Opět nevyžaduje téměř žádnou péči. Postačí si pořídit na jaře semena a v květnu zasít.

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 

 

The Constituents and Pharmacology of Cnicus Benedictus– A Review Ali Esmail Al-Snafi Department of Pharmacology, College of Medicine, Thi qar University, Iraq

 

 


  • UPOZORNĚNÍ!!!

    Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

    Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *