Připravila jsem pro vás seriál o méně známých léčivých rostlinách, které si já pěstuji na své bylinkové zahradě. Jsou to většinou byliny, které byly používány odpradávna, ale v poslední době se na ně tak trochu pozapomnělo. Někteří bylináři je znají a používají, ale široká veřejnost o nich moc neví.
Tímto článkem a dalšími -chci inspirovat ty, kteří mají k dispozici nějaký kousek té půdy, k vyzkoušení jiných, než jen běžně používaných léčivek. Semena bylin objednávám přímo od pěstitelů- v Planta naturalis (Markvartice u Sobotky). Jakmile budete mít rostliny na záhoně, svoje semena si každý podzim můžete schovat a vysušit, připravit pak na další jaro.
Letos jsem si vypěstovala tento zajímavý bodlák- benedikt lékařský či čubet nedikt . Jedná se o jednoletku, proto je potřeba každý rok na jaře semena znovu vysít. Je možné , že se sám vysemení na záhon podobně jako ostropestřec mariánský a bude mi růst i příští rok bez mého úsilí. Nechám se překvapit. Každopádně jsem si samozřejmě na podzim semena uschovala.
Jedná se opět o vynikající léčivku trochu pozapomenutou.
Latinsky- Cnicus benedictus, lidově také- čubet lékařský, hořký bodlák, zaječí oko, krasovlásek, ostropes.
Byla hojně používána v minulosti. Petr Ondřej Mathioli doporučoval bylinu ke zvýšení produkce mléka při kojení, pomáhala i tam, kde se mléko “ztratilo”. Bylina je ale poměrně hořká, je otázka, jak potom mléko chutná kojencům. Mathioli bylinu nazýval ostropes.
Byla používána i při morových epidemiích k “čištění krve a vyhánění hniloby”.
SBĚR A SUŠENÍ:
Sbíráme pichlavou nať s květy, sušila jsem na půdě, ale lze i v sušičce do 40 st. C. Ke sběru používejte rukavice. Benedikt mi kvetl celé léto, poslední květy mám i nyní- v říjnu.
POUŽITÍ:
V terapeutických dávkách se jedná o bezpečnou drogu. Lze ji podávat i dětem a starým lidem. Je ale velmi hořká, pak je otázkou, zda čaj z benediktu děti vypijí.
CHOROBY ZAŽÍVACÍHO TRAKTU:
*Pro svou hořkou chuť se jedná hlavně o stomachicum-amarum- lék proti špatnému trávení, nevolnosti na zvracení, průjmu. Optimalizuje složení trávicích šťáv. Snižuje kvasné a hnilobné procesy ve střevech.
Snižuje nadýmání.
Zlepšuje chuť k jídlu.
Je vhodný i u starých lidí s atrofiíí sliznic trávicíhi traktu, s chronickou atrofickou gastritidou…..
Můžeme jej podávat i u pacientů v rekonvalescenci po jakékoliv operaci zažívacího traktu.
(Lze jej kombinovat s dalšími hořkými bylinami- pelyněk, zeměžluč, čekanka, islandský lišejník, vachta trojlistá)
*Podpůrný lék u onemocnění jater, onemocnění žlučníku. Jedná se o cholagogum- zvyšuje produkci žluče.
*Působí adstringentně – svíravě- je vhodný u průjmů.
*Přidává se do aperitivů a digestiv.
GYNEKOLOGIE A PORODNICTVÍ:
*Působí dobře na nepravidelnou menzes- je potřeba během celého dne popíjet 500 ml nálevu z benediktu.
*Sedací koupele léčí candida albicans- bílý, svědivý výtok.
*Jedná se o laktagogum- podporuje tvorbu mateřského mléka- zvyšuje jeho kvalitu a množství.
VIRY, BAKTERIE
*Benedikt je používán při virových onemocněních typu chřipky, byl využíván i k terapii pásového oparu. Laboratorní testy in vitro toto sice nepotvrdily, ale je pravděpodobný nespecifický efekt na posílení obranyschopnosti těla, organismus se pak sám s virózou vypořádá. Proti virózám byl benedikt využíván i v minulosti. Výhodné je benedikt popíjet preventivně v době chřipkových epidemií.
Snižuje horečku.
*Zato byl laboratorně prokázán antimikrobiální efekt proti mnoha bakteriím- Salmonella enteritis a typhimurium, Staphylococcus aureus, byl popsán i efekt proti MRSA (methycilin rezistentní stafycoccus aureus), Escherichia coli (původce močových infektů), Streptococcus pyogenes, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, Shigella sonnei (původce úplavice), Brucella spesies.
POSILUJÍCÍ EFEKT
*Benedikt všeobecně tonizuje- posiluje. Je vhodné jej užívat v době rekonvalescence, po nemocích, u únavy, vyčerpání, u starých lidí.
*Působí ale vyváženě, takže jej můžeme používat i u nespavosti, celkově zklidňuje.
OSTATNÍ
*Působí močopudně. Zlepšuje vylučování kyseliny močové.
Je vhodný do močopudných- odvodňovacích směsí. (Zde lze kombinovat s březovým listem, kopřivou, kořenem pampelišky, semenem petržele, kořenem jehlice trnité….)
*Detoxikuje organismus, je vhodný do různých směsí na kožní choroby- např. lupenku.
*Podporuje metabolismus.
*Tiší neuralgické bolesti.
* Býval používán jako pomocný lék u leukemií.
ZEVNĚ – POUŽÍVÁME ODVAR- 1 PL povaříme v 300 ml vody cca 5 minut, louhovat 15 minut- používáme k OBKLADŮM, OPLACHŮM, VÝPLACHŮM, KOUPELÍM u-
*Nehojících se ran, vředů. Také u omrzlin.
*Protizánětlivý vliv se uplatní i u ekzémů, kožních zánětů , ale i erysipelu- růže ( zde je využit protibakteriální efekt rostliny).
*Byl popsán i doplňkový efekt u kožní rakoviny (v lidovém léčitelství).
*Na zánět dásní můžeme odvar používat jako KLOKTADLO.
*U hemerrhoidů aplikujeme formou SEDACÍCH KOUPELÍ- zmenší bolestivost a zanícení.
*U bílých výtoků můžeme provádět odvarem VÝPLACHY POCHVY.
ZPŮSOBY POUŽITÍ
-NÁLEV
1 ČL spařit 250 ml horké vody, 15 minut louhovat, popíjet nalačno 2-3x denně. Mezi jídly.
-KOŘEN BENEDIKTU SE MŮŽE ŽVÝKAT
Při zápachu z úst.
Při zánětu z dásní.
-TINKTURA-
Zavařovací sklenici naplníme natí pokrájenou keramickým nožem, zalijeme 40% alkoholem. Ponecháme měsíc macerovat, vhodné denně protřepávat. Poté přecedíme do tmavých lahví. Podáváme 20-25 kapek nalačno 3x denně. Dle hmotnosti.
-MAST NA RÁNY
Nakrajenou nať- 2 hrsti vložíme do 500 ml rozpuštěného sádla. Necháme macerovat do druhého dne. Můžeme ještě cca hodinu nechat “táhnout” v troubě 50 st. C. Po 2 dny tento cyklus opakujeme. Přidáme 30 mg včelího vosku. Poté přepasírujeme přes plátno. Plníme do kelímků. Používáme na rány, kožní defekty. Byly prováděny pokusy u krys, na rány se jim aplikovala mast z benediktu. Rány se skvěle hojily.
-BENEDIKTOVÝ ODVAR VE VÍNĚ ČI PIVĚ-
1ČL drogy vložíme do 500 ml červeného vína či v piva, vaříme tak dlouho až zbude 1/4 l roztoku.. Podáváme jako amarum či pro posilující efekt. Větší efekt nastane, pokud povaříme místo nati pokrájený kořen. Vinný či pivní odvar podáváme po polévkových lžících nalačno. (Můžeme použít i práškovaný, usušený kořen).
Pomáhá při zažívacích potížích, uklidňuje, při jaterních nemocech, reguluje metabolsimus.
Benedikt bývá přidáván do APERITIVŮ, LIKÉRŮ, DIGESTIV, LÉČIVÝCH VÍN.
-POSILUJÍCÍ ČAJ
-Nať benediktu,
-list ostružiníku,
-nať meduňky,
-list máty peprné.
1 PL zalít 250 ml horké vody, louhovat 15 minut. Pít navečer, ale ne bezprostředně před spaním, běhali bychom v noci na WC- působí močopudně.
KONTRAINDIKACE
Nepodávat v době gravidity- mohl by vyvolat potrat. V době kojení ale naopak ano, zvyšuje tvorbu mléka.
Větší dávky mohou způsobit nevolnost a zvracení. Vysoké dávky mohou také podráždit ledviny.
Raději nepodávat při závažnějších ledvinových poruchách.
Neužívat dlouhodobě.
.
Mimo známých léčivek, jako je šalvěj, máta, heřmánek….., můžete na zahrádce pěstovat i tuto skvělou rostlinu. Není to nic těžkého. Opět nevyžaduje téměř žádnou péči. Postačí si pořídit na jaře semena a v květnu zasít.
Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „
„Jak se vyznat v účincích rostlin.“
“Čarovná lékárna kolem našeho domu”
-
UPOZORNĚNÍ!!!
Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav. Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.
Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.