Velmi účinný prostředek proti vlasové seboree

Příspěvek byl vytvořen pro facebookovou skupinu    Praktické úspěchy bylinné terapie.

Neustále se setkávám s téměř zázračnými uzdraveními pomocí bylin. Případy si archivuji a pokud pacient souhlasí, budu je publikovat.

Se svolením pacienta tedy popisuji tento případ těžké vlasové seborey.

 

SEBOROICKÁ DERMATITIDA

Seboroická dermatitida znamená česky chronické onemocnění kůže v seboroických lokalitách – tedy místech, kde se vyskytují ve větší míře mazové žlázy.  Jedná se většinou o vlasovou pokožku, obličej, trup.

Možná jste zažili seboreu u svých dětí  v kojeneckém věku, kdy měli  v oblasti vlasové části hlavičky žlutohnědé šupinky, někdy se šupinky vyskytovaly i v  silné vrstvě – krustě žlutošedivé barvy.  Někdy to mohlo být i v oblasti obočí, v místech kožních řas apod.  Většinou to ale samo odeznělo, nebo jste dostali od dětského lékaře či dermatovenerologa nějaký přípravek, po kterém to odeznělo. Jedná se o tzv. seboroickou dermatitidu kojenců.

Pak se ale toto onemocnění může vyskytovat i v dospělém věku, začíná v pubertě a pokračuje do dospělosti. Častěji je přítomno u mužů ve věku 30-60 let.  Pak jde o tzv. seboroickou dermatitidu dospělých.

Příčina není zcela jasná.

Predispozice může být způsobena zvýšenou činností mazových žláz, kdy tyto žlázy tvoří maz v nadměrné míře, čemuž se říká právě seborea.

Dále se obviňuje vliv androgenů – mužských pohlavních hormonů. U kojenců je to vlivem aktivace mužských pohlavních žláz a je to umocněno přenosem pohlavních hormonů od matky přes placentu v době gravidity. Vzniká tzv. minipuberta. Jakmile se tyto hormony v těle odbourají, onemocnění samo ustupuje.

Podle nejnovějších poznatků se ale na rozvoji onemocnění podílí také pomnožení   kvasinek rodu Malassezia (Pityrosporum). Tyto kvasinky se běžně na kůži vyskytují, tvoří fyziologickou mikroflóru kůže. Jsou lipofilní, tzn. že se jim daří v místech s větším výskytem tuku a to jsou právě místa s nadprodukcí mazových žláz.  Proto onemocnění dobře reaguje na antimykotické  (protiplísňové) přípravky. Většinou se ale po ukončení jejich aplikace  potíže opět vrací.

Dalšími predispozičními faktory jsou:  nadměrné pocení, celkové užívání kortikoidů či imunosupresiv. Predispozicí může být i nadměrný stres, emoční či fyzická zátěž, hormonální změny, špatné stravovací návyky, nadměrná konzumace alkoholu, únava, nedostatečné mytí hlavy, snížená imunita či další onemocnění vedoucí ke snížené imunitě jako je např. diabetes mellitus. Někdy bývá onemocnění ve zvýšené míře vídáno u neurologických onemocnění jako je Parkinsonova choroba  či po cévní mozkové příhodě nebo  poranění hlavy.

V létě jsou symptomy  mírnější, zřejmě vlivem slunečního záření, které tlumí tvorbu kvasinek.  V zimních měsících se zhoršuje asi vlivem oděu, v oblasti hlavy pak zřejmě negativně působí  časté nošení čepice.

SEBOROICKÁ DERMATITIDA KŠTICE  V DOSPĚLOSTI – JAK SE PROJEVUJE?

Většinou začíná onemocnění v pubertě. Kolem vlasových cibulek lze sledovat mírné zarudnutí. Ve vlasové pokožce můžeme nacházet různě lokalizovaná ložiska s olupováním kůže. Vlasy jsou mastnější.

Někdy se tvoří jen drobné, bělavé šupinky, které jsou suché, snadno se olupují –  lupy.  Tzv. pityriasis sicca capilitii.

Nebo jsou přítomny větší šupiny bělavé barvy, mastného vzhledu, které se olupují.

Jindy vidíme nánosy šupin, které tvoří na hlavě   silný nános až  krustu.

Kožní lékaři používají k terapii    různé keratolytické přípravky s kyselinou salicylovou, sírou apod., šampony s dehtem, s přídavkem antimykotik, antimykotické gely, při těžších stavech i lokální kortikosteroidy.  Při velmi těžších formách se používají antimykotika či kortikosteroidy perorálně, tedy vnitřně.

 

POPIS KAZUISTIKY:

Můj manžel (44 let) má již problémy s vlasovou  seboreou od puberty.  Zpočátku se jednalo jen o větší tvorbu lupů, později se mu v hlavě začala tvořit větší ložiska s olupujícími se šupinami.

Postupně zkoušel různé preparáty včetně antimykotik, keratolytik, šamponů s dehtem, konopínm apod. Stav se ale nezlepšoval, spíše zhoršoval.

V posledních letech měl na temeni hlavy obrovská ložiska –  až  0,5 cm tlusté  krusty bíložlutých  nánosů,   ložiska se vyskytovala i ve spánkové oblasti nad ušima.  Asi jednou týdně si musel na tato místa aplikovat keratolytický přípravek  s kyselinou salicylovou a ostrým hřebenem ložiska odlupovat z hlavy. V těchto místech začal přicházet o vlasy.  Ložiska se do týdne vytvořila opět v plné velikosti i tloušťce, stav se zhoršoval. Vlasovou pokožku měl citlivou.   Seboreu zřejmě také nevědomky  podporoval permanentním nošením kšiltovky – v létě i v zimě.  Vyzkoušel všechny možné i nemožné preparáty, ale vypadalo to, že brzy přijde o vlasy.

Přírodní preparáty zatím zkoušet nechtěl, nějak tomu nevěřil.  Při zhoršení stavu  ale nakonec svolil.

Vytvořila jsem přípravek na bázi kokosového oleje, který má sám o sobě určité antimykotické vlastnosti a směsi bylin o kterých jsem věděla, že ovlivňují seboreu, tvorbu lupů či mají antimykotický efekt.

Přípravek si vtíral do vlasové pokožky zprvu denně na noc. Na polštář vždy rozprostřel ručník, aby nezamastil povlečení. Ráno hlavu pořádně umyl šamponem.

Světe div se, krusty se začaly rozpouštět, některé se velmi lehce vyčesaly a už se neobjevovaly. První měsíc si přípravek aplikuje denně až obden. Tvorba lupů se snižuje, intervaly, kdy si potřebuje natřít hlavu se prodlužují. Krusty se již vůbec neobjevují. V současné době má hlavu čistou a na místech, kde se zdálo, že přijde o vlasy, začaly vlasy opět  růst. Potřeba aplikace této masti je již jen jednou za 10 dnů a déle, když vidí pár lupů, které se začínají na predilekčních místech objevovat. Po více než dvaceti letech se zbavil svého úporného problému.

 

MŮJ PŘÍPRAVEK NA VLASOVOU SEBOREU:

POTŘEBNÉ PŘÍSADY:

Kokosový tuk – 2 kg

4 hrsti pokrájených listů a semen lopuchu

1 hrst pokrájené natě kopřivy i s kořenem

1 hrst pokrájené vlaštovičníkové natě

1 hrst listu ořešáku

1 hrst chmelových šištic

1 hrst březového listu

1 hrst dubových listů (lze použít alternativně dubovou kůru)

1 hrst kvetoucí natě monardy

1 hrst květu měsíčku

1 hrst natě lichořeřišnice

1 hrst letní natě přesličky rolní

Půl hrsti kvetoucí natě turanu ročního

 

Byliny jsem nechala asi půl dne zavadnout.

Rozpustila jsem kokosový tuk  na mírném ohni a všechny bylinky nadrobno nakrájené vložila do něj.  Směs jsem nechala měsíc macerovat. Jakmile jsem si vzpomněla, směs jsem rozpustila   v troubě a chvíli nechala táhnout při vyšší teplotě, nesmí ale vařit. Později  jsem ji  v kastrolu nechávala na krbových kamnech a jakmile se zatopilo, mast se rozpustila.

Posléze  jsem zahřátý přípravek  přecedila přes cedník do kelímků. Kokosový tuk při teplotě pod 26 st. C ztuhne. Mast je tedy tuhé konzistence.

Takto se pak vmasíruje  na postižená místa a nechá přes noc působit. Hlavu necháme dýchat, ničím ji nezakrýváme.

Abychom zamezili zamaštění povlečení, na polšář dáme ručník. Vlasy pak ráno dokonale umyjeme běžným šamponem.

Lopuchové listy a semena, kopřiva a vlaštovičník
Kvetoucí nať monardy, květy měsíčku a dubové listy
Nať turanu ročního, přeslička rolní a listy lichořeřišnice

 

 

 

 

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

 

Máte i vy podobné recepty či zkušenosti s bylinami? 

Podělte se s ostatními, třeba to někomu pomůže. Přiběhy či jakékoliv pozitivní zážitky s léčivými rostlinami můžete psát do facebookové skupiny Praktické úspěchy bylinné terapie. Pokud se ostýcháte, nebo na facebook nemáte přístup, můžete text napsat mně –  e-mailem, já jej pak přepíši. Každé uzdravení je zázračné, může se klidně  jednat i o banalitu.  Pro někoho to třeba banalita nebude. 

 

ZDROJE:

Seboroická dermatitida, doc. MUDr. Marie Viktorinová, CSc., Klinika chorob kožních a pohlavních FN a LF UP, Olomouc –  Časopis Medicína pro praxi, 2005, 4 : 161 – 166

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2005/04/06.pdf

 

Seboroická dermatitida, MUDr. Milan Junášek,  Dermatovenerologická ambulance, Nemocnice sv. Alžběty, Praha

Pediatrie pro praxi,  2006; 5: 242–248

http://www.solen.sk/pdf/Junasek.pdf


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

2 názory na “Velmi účinný prostředek proti vlasové seboree”

 1. Dobrý večer pani Alenka, včera som čítala rozhovor s Vami v časopise Meduňka, dnes som sa pozrela na Vašu stránku a musím povedať, že som nadšená, že klasicky medicínsky vzdelaný človek verí v silu darov prírody a že robíte takéto dobré meno fytoterapii a pomáhate tým nám všetkým.
  Ja som bylinkár začiatočník a používam naozaj len nejaké základné bylinky, poznám asi 50 druhov a užívam možno 20 druhov , v rámci svojej rodiny, ale už aj to nám veľakrát pomohlo. Zaujal ma článok o seborei a Vašom prípravku , ktorý sa Vám veľmi osvedčil, Ja mám s tým tiež občas problém a všimla som si , že mi to zhoršuje stres, pobyt v prašnom alebo inak znečistenom prostredí a možno niekedy nevhodná strava. Takže si určite chcem vyskúšať Vás prípravok, len ma zaujíma, či ste použila všetky byliny v čerstvom stave a v ktorom mesiaci sa majú pozbierať, aby sa získali všetky uvedené časti bylín. Prípadne, či je možné použiť aj sušené byliny. Z tých 12 bylín, čo uvádzate, nepoznám monardu a turan ročný,
  poradíte mi , kde to rastie ? Ďakujem a prajem veľa úspechov vo Vašej praxi. Darina .

  1. Ala Hamplová

   Dobrý den,
   děkuji za pochvalný komentář. Velice si toho vážím.
   Přípravek si budete moci brzy vytvořit. Rostiny budou k dispozici koncem června, v červenci až do podzimu.
   Turan roční pokvete velmi brzy a vyskytuje se všude. Jen nevíte, že je to on. Koukněte na článek o něm- https://mudr-alena-hamplova.cz/prerostla-sedmikraska-turan-rocni/.
   Monardu si pěstuji na zhradě. Jak vypadá, je v článku- https://mudr-alena-hamplova.cz/monarda-indiansky-zazrak-na-nasich-zahradach/
   Místo monardy lze použít dostupnější tymián.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *