“Přerostlá sedmikráska”- TURAN ROČNÍ

Erigeron annuus

Často můžete teď v přírodě vidět tuto jakoby přerostlou sedmikrásku. Roste často jako plevel i na zahradách.

Rodové jméno zřejmě pochází z řeckého eri (znamená časný) a geron (starý muž), Tedy předčasně zestárlý muž– podle jeho vlasatého vzhledu květů (květy mají bílé vlasy).             Anglický název daisy fleabane– má podle svého účinku proti blechám, svou specifickou vůní blechy (anglicky fleas) odpuzuje.  Daisy je anglický název pro sedmikrásku.

Tato rostlina se dostala na evropské území z Ameriky v 17. století jako okrasná rostlina.  Velmi rychle se díky svým jemným semínkům rozšířila do celé volné přírody. Nemá zde přirozené nepřátele a tak zde působí jako invazivní druh a  tzv. neofyt.  Zajímavé je, že k masivnějšímu rozšíření v České republice došlo až v druhé polovině 20. století.  Často ji můžeme vidět podél cest, na zanedbanějších místech, jako plevel na zahradách, kolem potoků a na okrajích luk ,  kolem plotů a také kolem železničních náspů.    Jedná se o jednoletou rostlinu. Někdy může dosahovat až 1-1,5 m výšky, pokud má příznivé podmínky. Listy jsou chlupaté, květy se opravdu podobají sedmikráskám.  Přitahuje včely, motýly a jiný hmyz.

 

Listy jsou jedlé, můžeme je přidávat do salátů, pokud nám nebude vadit jejich chlupatost.

Pro svůj efekt odpuzovat blechy jej lidé dříve přidávali do matrací, nebo jej vkládali do lůžka.

Údajně také odpuzuje měkkýše- slimáky a rostlina také působí proti houbovým napadením rostlin, zejména jahod.

Přestože má turan pesticidní účinky, milují jej motýli. Rostlina není vhodná jako potrava pro dobytek, může být pro něj toxická.

Turan byl také využíván jako ochrana před kletbou, uřknutím či očarováním a zneužitím černé magie. Lidé, kteří byli postiženi zlými silami používali tuto bylinku.  Koupele v nálevu či odvaru z byliny měly chránit děti před zlým pohledem a uhranutím. Bláznivým lidem bylo doporučno, aby si bylinku přikládali na čelo či pod pokrývku hlavy. K tomu se říkala různá zaklínadkla. a pacient byl uzdraven.

Rostlina byla velmi oblíbena u severoamerických Indiánů.

SBĚR:

Medicínsky můžeme využít všechny části rostliny, ale listy a květy jsou nejaktivnější. Kořeny rostliny jsou také místy využívány. Podle některých pokusů extrakty z kořenů této rostliny potlačují akutní zánět. Sbíráme celou nať v době květu, odřízneme 15 cm od země.  Sušíme při teplotě do 40 st. C.  Dříve  se tyto rostliny sušily ve spletených svazcích zavěšené u stropu. U obzvláště velkých rostlin je vhodné odstranit tuhé stonky.  Skladujeme pak v hermaticky uzavřené lahvi. Účinky si rostlina uchová po dobu jednoho roku..

 

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

Indiáni kmene Cherokee a jiných domorodých kmenů v Americe používali turan roční k terapii epilepsie.

Při bolestech hlavy lze obložit bolestivé místo pomačkanou rostlinou, nebo si rostlinu vložit na polštář pod hlavu při spaní. Proti bolestem hlavy Indiáni také rostlinu spalovali jako kadidlo. Inhalace dýmu proti bolestem pomáhala. .

Květy lze vysušit, rozmixovat na prášek a ten použít ke šňupání při bolestech hlavy.

Extrakty z listů mají antioxidační a neuroprotektivní účinky, toho by se mohlo využít v prevenci a léčbě Alzeimerovy nemoci.

ŚŇUPAVÝ TABÁK

Květy  usušíme, rozmixujeme na prášek a prosejeme přes síto. Pak prášek vložíme do jamky na hřbetu palce za kořenem palce a prášek lehce vtáhneme do nosních dírek.

ODVAR NA BOLEST HLAVY

Nať turanu ročního

květy levandule

nať meduňky

květy řebříčku

nať pelyňku

2PL směsi zalijeme 500 ml vroucí vody, macerujeme 15 minut. Pijeme šálek ráno a večer.

 2)HORNÍ CESTY DÝCHACÍ A DUTINA ÚSTNÍ

Šňupavý tabák z rostliny lze použít u zánětů nosu, nosohltanu a hrdla, běžného nachlazení.

Odvar lze použít ke kloktání při bolestech v krku a zánětech dutiny ústní.

ODVAR KE KLOKTÁNÍ

Hrst nati povaříme  5 minut v 300 ml vody. Poté nechámne macerovat 30 minut a přecedíme. Vychladlé používáme k výplachům a kloktání. Odvar vždy vyplivneme. 

3)OČI

Turan byl používán k terapii zákalu čočky. 

Jedna ze sloučenin z extraktu turanu ročního zabraňovala v pokusu in vitro neprůhlednosti  čočky, což naznačuje, že může být také prospěšná při prevenci katarakty (šedého zákalu).

 

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Při nachlazení a kašli doporučovali Indiáni žvýkat kořen z rostliny. Z kořenů lze také vytvořit odvar a popíjet jej.

Nálev z nati působí jako výborný expektorant, pomáhá odkašlávat.

Celkově turan pomáhá při virozách a chřipkách, nachlazení s kašlem, urychluje léčbu,  můžeme jej používat i v době rekonvalescence.

Čaj z nati byl využíván při horečkách.

Také se využíval při hemoptýze- kašlání krve.

 

ODVAR Z KOŘENŮ

1 ČL  kořenů vaříme 10 minut v 300 ml vody. Necháme louhovat ještě 15 minut. Pijeme 2x-3x denně. 

NÁLEV 

1 ČL nati přelijeme 300 ml horké vody. Popíjíme 3x denně šálek. 

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

Místy využívali čaj z turanu k terapii srdečních potíží.

 

6)ZAŽÍVACÍ TRAKT

Turan roční obsahuje třísloviny a flavonoidy, díky tomu má adstringentní (stahující) a protizánětlivé účinky a působí dobře proti  průjmu.  Díky účinným látkám turan velmi rychle očišťuje střevo od škodlivých látek a toxinů.

Pomáhá také u průjmů chronických a má efekt i u žaludečních potíží.

NÁLEV NA PRŮJEM

1 PL nati zalijeme 250 ml horké vody, necháe louhovat 15 minut a pak přecedíme. Pijeme během dne po malých doušcích.

7)LEDVINY A MOČOVÉ ÚSTROJÍ

diuretické – močopudné vlastnosti, proto má efekt u různých otoků.

Odvar má léčebný efekt u uretritidy (zánětu močové trubice),  cystitidy (zánětu močového nměchýře) a prostatitidy- zánětu prostaty.

SMĚS NA ZÁNĚTY MOČOVÉHO TRAKTU

Stejným dílem turan roční nať,  list břízy,  květ zlatobýlu a   ibišku. 

1 PL této směsi vařit v 1 litru vody. Necháme stát 20 minut. Pak přecedíme. Pijeme 3 hrnky odvaru denně.

 

8)GYNEKOLOGIE

Bylo zjištěno, že účinné látky z turanu ročního mají antimykotické vlastnosti  zejména proti druhům Candida.  Z odvaru lze tedy dělat sedací koupele či výplachy pochvy.  Je vhodný i do směsí na vaginální napařování- postup zde.- http://alchymiezeny.cz/2017/10/05/vaginalni-naparovani-neboli-yoni-steam/ 

Indiáni dělávali odvar z kořene turanu na menstruační potíže. Kmen Navajo užíval jako antikoncepci  společně s jnými bylinami a při menstruační bolesti. Byla považována za měsíční bylinu. Stejně jako měsíc se květ turanu  rychle mění, stárne a odkvétá. Turan byl z tohoto důvodu  nazýván taky “brzy starý muž”.  Jako měsíční bylina podporuje cudnost. Přidávala se do mastí k tomuto účelu.

Turan roční by se neměl podávat během gravidity, protože by mohl vyvolat potrat. Někdy se také tato bylina k vyvolání potratu používala. Indiáni ji také využívali  na vyvolání menzes.

Esenciální olej z turanu ročního byl používán k terapii děložního krvácení- užívalo se 5-10 kapek.

Je také vhodný do směsí proti návalům horka v klimakteriu

9)CÉVY

Spolu s jírovcem normalizuje permeabilitu (propustnost) cév. Je vhodný u žilní insuficience a otoků cévního původu.

 

10)KREV

Turan zastavuje krvácení – z hemeroidů, nadměrné menstruační, krvácení z plic apod.

 

11)POHYBOVÉ ÚSTROJÍ

Přípravky z této rostliny pomáhají vylučovat kyselinu močovou z těla, jsou prevencí a terapií dny, revmatismu apod.

Působí protizánětlivě a tlumí bolesti kloubů. Je vhodný při artritidách, revmatismu, artroze…   U těchto chrob ji lze podávat dlouhodobě.

NÁLEV NA REVMATISMUS

20 g sušených bylin přelijte 1 litrem horké vody, necháme macerovat 10 minut Poté přecedíme . Podáváme šálek 3x denně vychlazený.

TINKTURA

Nať pokrájíme, naplníme do zavařovací sklenice, zalijeme 38% alkoholem a necháme 14 dnů macerovat. Denně protřepáváme. Poté přecedíme do tmavých lahviček. Užíváme 30 kapek 2x denně

12)KŮŽE, RÁNY

Při ekzémech a dermatitidách se osvědčily koupele a obklady v nálevu z rosliny.

Olej z rostliny lze použít na popáleniny, poranění, terapii krvácení apod.  Obklady z rostliny lze využít na vředy.

Turan roční tonizuje pokožku, zlepšuje strukturu pleti, má adstringentní, protizánětlivé účinky, někdy působí jako antiseptikum.  Je vhodný pro atonickou, unavenou pokožku.  Může být součástí pleťové vody pro mastnou pleť.

V kombinaci s jinými rostlinami má tendenci zesvětlovat pigmentové skvrny (ve směsi se svízelem, kořenem lékořice…)

Turan roční je vhodný pro péči o křehké jemné  vlasy bez života. Reguluje produkci mazovýxch žláz, je vhodný pro mastné vlasy. Má vliv na seboreu, lupy. Vlasy jsou po terapii lesklé a hladké. Podporuje růst vlasů, lze jej kombinobvat s jinými rostlinami k tomu určenými- lopuchem., kopřivou, přesličkou.  Zklidňuje také podrážděnou vlasovou pokožku, působí protizánětlivě.  Nálevem z rostliny vlasy oplachujeme.

Rostlina odpuzuje blechy a lze ji použít i proti vším. 

OLEJ Z TURANU 

Květy a listy naplníme do zavařovací sklenice, zalijeme olivovým olejem. Poté sklenici vložíme do vodní lázně. Zahříváme při teplotě do 80 st. C cca 30 minut. Pak sklenici překryjeme pláténkem a ovážeme. Necháme stát na okně 14 dnů, následně přecedíme do tmavých lahví.

OBKLADY Z ODVARU

Nať turanu – cca 1 hrst zalijeme 300 ml vody, vaříme 5 minut, pak macerujeme 30 minut. Po přecezení a vychladnutí do odvaru namáčíme pláténko, které přikládáme na postižená místa.

POSTUP PROTI VŠÍM

1 PL tinktury z turanu vložíme do olivového oleje- cca půl misky. Přidáme 5 kapek tea tree-oil.  Metličkou rozmícháme. Natřeme na vlasy, necháme pod čepicí působit 1 hodinu. Pak vyčešeme všiváčkem. Lze použít kondicionér pro snadnější vyčesávání. Vlasy pak několikrát umyjeme šamponem a spláchneme. 

MAST

2 hrsti nati pokrájíme, vložíme do 500 g rosztaveného sádla. Necháme macerovat několik dnů. Můžeme opakovaně roztavit. Poté směs přecedíme. přidáme včelí vosk 30 g. Přefiltrujeme přes plátno do nádobek.

13)ZÁNĚTY

Turan podle vědeckých studií tlumí zánětlivé reakce, snižuje otok a  tlumí infiltraci tkáně zánětlivými buňkami. Je výborným protizánětlivým lékem.

V kombinaci  se šalvějí  můžete vytvořit silné antiseptikum

14)DETOXIKACE

Turan působí diureticky (močopudně) a diaforeticky (potopudně), takto zbavuje tělo toxinů.

 

15)DIABETES MELLITUS

Vědeckými studiemi bylo prokázáno, že turan působí proti chronickým komplikacím cukrovky. Tlumí vznik glykosylovaných endoproduktů a aldozoreduktázy, dva mechanismy, které jsou zodpovědné právě za poškození těla při diabetu.

KONTRAINDIKACE

Neexistují žádné údaje o nežádoucích účincích či kontraindikacích, Rostlina není návyková.

TĚHOTENSTVÍ

Během gravidity rostlinu nepoužívejte.

 

LITERATURA:

http://thenatpath.com/williamson/herb-of-the-day-eastern-daisy-fleabane/

http://www.alchemy-works.com/erigeron.html

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2013/297427/

http://www.skymeadows.info/common-fleabane

http://cosmetic.ua/melkolepestnik_v_kosmetike

http://nmedic.info/story/melkolepestni

http://nmedic.info/story/melkolepestnik

http://symptomat.de/Einj%C3%A4hriges_Berufkraut

 

Chcete se dozvědět více o dalších divoce rostoucích rostlinách kolem nás?

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

 V knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat do lékové formy. 

Jsem autorkou také e-booků :

 

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

1 názor na ““Přerostlá sedmikráska”- TURAN ROČNÍ”

  1. Květoslava Svačinova

    Zdravim.Jsem velice překvapena jak přehledně a podrobně píšete o rostlince kterou mam na zahradě jako plevel .Jen pro její květ ji nikdy nevypleju úplně všechnu, protože v pozdním létě krásně vynikne v záhonu u růží a její jemné kvítky se tyčí do výšky a jsou nádherné.Ano ,Turan ročni to jsem se nyní dozvěděla že je to bylinka které si na zahrádce budu ještě víc vážit.Moc děkuji.
    Ještě Kouknu na vaše další Články.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *