Moje tradiční svatojánská ořechovka

Téměř každý rok (pokud jsou k dispozici ořechy) dělávám tradiční ořechový likér.

Je výborný  a navíc,   kdykoliv pak mám žaludeční těžkosti či jiné trávicí potíže, stačí jedna štamprle tohoto likéru a do hodiny je po problému.  Zajímavá je také chuť a barva likéru.

Loni jsem likér nemohla vyrobit, protože jarní mráz spálil spousty květů a pupenů, nejenže nebylo k dispozici téměř žádné ovoce, ale nebyly ani ořechy. Zato letos je strom plný krásných zelených plodů, jakoby ořešák doháněl resty z minulého roku. I ostatní stromy jsou obaléné květy a plody.

Vyrábí jej spousta lidí. Na webu najdete mnoho receptů.

Přesto i já přispěju svou troškou do mlýna  a seznámím vás s receptem na můj ořechový likér, tak, jak jej tradičně vyrábím já.

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

-1,2 kg zelených ořechů. Trháme v období do 24.6. 2018- tedy do svatého Jana. Ořechy musí být nezralé, lze je bez problémů rozkrojit či propíchnout jehlou. Neměly by mít již vytvořenou skořápku uvnitř.

-1 citron

-5 cm kousek zázvoru

-skořice celá-2 kousky

-hřebíček -15 kusů

-nové koření-5 kuliček

-puškvorec -1 PL sušeného kořene

-1,5 litru 38% alkoholu, například vodky

-4 litrovou zavařovací lahev s víčkem

-0,5 kg cukru

-0,5 l vody

POSTUP PŘÍPRAVY:

Ořechy nakrájíme na plátky   a vložíme do sklenice. Zalijeme alkoholem.

Přidáme citron nakrájený na kolečka, nakrájený zázvor,  1 PL krájeného  kořene puškvorce a koření.

Sklenici uzavřeme a dáme na světlé místo. POZOR!!! pokud byste sklenici umístili do tmy, nedojde k barevné změně roztoku. Správný macerát musí mít tmavě hnědou barvu. Macerace trvá přibližně 3 týdny až měsíc.

Poté směs přecedíme.

Připravíme si sirup z 0,5 kg cukru a 0,5 litru vody, který svaříme, můžeme do něj přidat ještě 1 skořici celou a 5 hřebíčků, dále špetku muškátového oříšku.

Jakmile směs vychladne, přecedíme přes síto do alkoholového macerátu. Zamícháme, uskladníme v lahvích v temnu, dokonbale uzavřené.

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *