Mochna stříbrná- vynikající prostředek na průjem

Potentilla argentea

Na své procházce jsem u cesty narazila na tuto pozoruhodnou rostlinku. Rostla téměř v kamení.

Moc často ji nevídám a  pokud ano, tak právě u cest, v kamenité, suché  půdě na přímém slunci. Právě v tomto období mochny kvetou. Sbírám pravidelně mochnu husí, která je skvělým protředkem proti křečím. Poměrně hojně můžete také vidět mochnu nátržník.   Téměř vše o mochně husí najdete v mém eBooku o léčivých plevelech kolem nás- Čarovná lékárna kolem našeho domu.

Je zajímavé, že ve světových pramenech se o mochně stříbrné moc nepíše, byla používána zřejmě jen místně.

Jak vypadá mochna stříbrná?

Na poměrně dlouhém, větveném oddenku najdeme dlanité listy zespodu šedobílé, jakoby plstnaté. Shora jsou zelené, někdy ale zbarvené do stříbrna až bělava.  Právě teď kvete, můžeme vidět krásné květy s 5 okvětními lístky.

Mochnu stříbrnou mám i na své zahrádce, vypěstovanou ze semen.  V přírodě jí ubývá, tak je lepší používat k bylinářským účelům vlastní, vypěstované rostliny.

Někdy ji v přírodě můžeme vidět i ve společnosti ostatních mochen.

SBĚR:

Používá se kvetoucí nať, kterou sušíme do 40 st. C.  Dříve se používal i kořen.

ÚČINEK:

 

6)ZAŽÍVACÍ ÚSTROJÍ

Mochna stříbrná má podobné účinky jako její hojnější sestra mochna husí.  Nicméně  je specifická hlavně svým cíleným efektem  na střeva,  v čemž mochnu husí trochu předčí.

Podobně jako mochna husí působí spasmolyticky – tlumí křeče, zejména u střevních kolik.

Lidé popisují rychlý efekt při průjmech, do 2 hodin až půl dne průjem  a křečovité bolesti vymizí. Lze použít u otravy jídlem, infekčního průjmu virového či bakteriálního. Vymizí i průvodní horečka.  Ve školkách a školách bývají zejména v zimních obdobích časté střevní infekce, které se velmi rychle šíří. Jedná se většinou o virové infekty, hlavně rotavirového původu. Onemocnění je vysoce infekční a šíří se kapénkovou cestou. Stačí jen chvíli být s nakaženým nemocným v místnosti a dílo je dokonáno. Jakmile se nakazí jeden člen rodiny, ostatní ho za několik dnů následují. Ani naše rodina občas neunikne. Proto si bylinku do zásoby také suším. Je vhodná i pro děti.

Působí výborně i u potíží při Crohnově chorobě- průjmů,  bolestí, krvácení atd.

Spasmolyticky působí i při žlučníkových potížích.

 

7)LEDVINY A MOČOVÉ ÚSTROJÍ

Má pozitivní vliv i u ledvinových  onemocnění a potíží s močovým měchýřem.

10)KREV

Staví krvácení podobně jako mochna husí.

12)KŮŽE A RÁNY

Pro svůj adstringentní (stahující ) účinek a protikrvácivé působení je vhodná i na rány.

Zevně ji lze použít ve formě obkladů či koupelí na ekzémy, zánětlivé vyrážky či praskliny kůže.

 

LÉKOVÉ FORMY

NÁLEV

2 ČL sušené drogy přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 15 minut louhovat. Pijeme 3x denně šálek nalačno.

ODVAR

1ČL na 250 ml vody, povaříme 5 minut, 10 minut louhujeme.  Užíváme stejně jako nálev.

Lze připravit i tinkturu, ta ale není tak účinná jako vodní výluhy. Je potřeba, aby se sliznicí zažívacího traktu bylo v kontaktu co největší množství bylinného preparátu. Toto splňuje vodní extrakt, navíc při průjmu je nutno také dodávat tekutiny.

 

Toto je mochna stříbrná, kterou jsem našla na okraji cesty volně v přírodě:

 

 

 

 

 

 

 

A tady je mochna stříbrná, kterou pěstuji ve své bylinkové zahradě:

 

 

 

 

LITERATURA:

JANČA, Jiří a Josef Antonín ZENTRICH. Herbář léčivých rostlin 3.díl. Praha: Eminent, 1995.

 

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

1 názor na “Mochna stříbrná- vynikající prostředek na průjem”

  1. Vaše fotky mochny stříbrné jsou moc pěkné. Teprve včera jsem se z rádia dozvěděla o jejím účinku proti průjmu. Trpím tím každoročně, letos v létě mi trval 6 týdnů. Byla jsem zoufalá, jsem navíc silný diabetik s intolerancí na laktózu. Nemůžete mi poslat nějaká semínka, ráda bych ji taky měla a pěstovala. Bydlím v Brně. Díky za odpověď

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *