Modřín opadavý -vynikající léčivý strom a arabinogalaktan

Modřín je jediný jehličnan, který na zimu ztrácí své krásné jehličky, proto jeho druhový název opadavý. Oproti jiným jehličnanům má modřín jehličky uspořádané do svazečků.   V březnu a dubnu vykvétají na každém stromě samčí i samičí květy. Barva jehliček se mění, zjara je krásně zelená, postupně během roku zezlátne.

Hojně modřín  využívali domorodí Američané, kteří používali stromovou pryskyřici, listy a kůru pro léčivé účely.

V dřívějších dobách lidé věřili, že vykuřování modřínovým dřevem může odvracet zlé vlivy. Modřín byl také považován za sídlo dobrých ženských duchů, a proto byl v Alpách vysazován poblíž stavení.

Modřínové dřevo je trvanlivější a pevnější než dřevo jiných jehličnanů. Proto již po staletí používalo ke stavbě domů, k výrobě střešních šindelů a nábytku. Já mám na své víkendové chalupě krásné modřínové stropní trámy.

Zajímavostí také je, že se špatně podpaluje. Dříve se z něj též vyráběly bedny a kola. Vysoce ceněna je  i pryskyřice modřínu, nazývaná benátský terpentýn, obchodovalo se s ním v Benátkách.  Modřínovými větvičkami se vykuřovalo proti moru.

 

Modřín může být zdrojem medovice  pro včely, vzniká medovicový med, který ale obsahuje tzv. melecitozu (jedná se o trojitý cukr- 2 molekuly hroznového a jedna molekula ovocného cukru). Takový med rychle tuhne, často už v buňkách včelích pláství, vytváří se tzv. cementový med, který je problémem pro včelaře, protože nelze z pláství vytočit a jako zásoba pro včelstvo na zimu je naprosto nevhodný, protože jej takto včely nedokáží v zimě zpracovat.

Na modřínu někdy roste chorošovitá houba Verpáník lékařský, která má mnohé léčebné účinky. Je ale v poslední době málo častá, moc ji v přírodě nepotkávám.

 

Bylo zjištěno, že modřín má velmi silný vliv na imunitu díky zvláštního cukru ARABINOGALACTANU-  což je kombinace L- arabinózy  a  D-galaktózy.  Nejvíce arabinogalaktanu je ve dřevě modřínu severoamerického (Larix occidentalis). Je ale přítomen ve všech modřínech – i v modřínu opadavém, který roste u nás (Larix decidua). V menších množstvích je přítomen v některých obilninách, houbách a některých druzích zeleniny (rajčata, pórek, hruška, mrkev, ředkvičky, pšenice) Je přítomen  přítomen i v houbách reishi, pšenici a kukuřici.  Zdrojem jsou i některé léčivé byliny- jako je echinacea, kurkuma, andělika…

Arabinogalaktan má protizánětlivé účinky a stimuluje imunitu. Aktivuje NK buňky (natural kiler) a makrofágy, které pak bojují s infekcemi jako nachlazení a jinými záněty  horních cest dýchacích.   Má údajně vliv i na rakovinu, blokuje růst metastáz.

Arabinogalaktan, který je přítomen ve dřevě modřínu  má  zřejmě funkci ve zvyšování  odolnosti dřeva proti napadení houbami.

PŘÍBĚH ARABINOGALAKTANU:

Účinky arabinogalaktanu objevil americký lékař a naturopat  Dr. Peter James Adamo. Dr. Peter Adamo se proslavil popisem  stravy a životosprávy podle krevních skupin. Pokračoval vlastně v objevu svého otce Dr. Jamese Adama.  Peterova kniha Výživa podle krevních skupin byla přeložena do více než 40 světových jazyků.

Dr. Adamo se po desetiletí také  zabýval výzkumem polysacharidů. Procházel různé články o této tématice a v  jedné japonské studii našel spojení dvou slov:  echinacea a arabinogalactan. Začal se zajímat o to, zda arabinogalactan nemá také vliv na imunitu. O přínosech arabinogalactanu pro zdraví se zatím vůbec nic nevědělo, echinacea prozkoumaná byla. Snažil se najít zdroj arabinogalactanu, nebvylo to vůbec snadné. Nakonec jej to přivedlo do dřevozpracujícího průmyslu. Ukázalo se totiž, že modřín  je velmi bohatým zdrojem tohoto polysacharidu.  Až do té doby byl považován jen za zdroj vlákniny. Pak se začaly objevovat na klinice v Greenwichi těžké pytle napěchované modřínovým arabinogalactanem. Pacienti si pak vyprávěli historky  o plastových pytlích naplněných bílým práškem.

Detailně o arabinogalaktanu,  Dr. Peterovi Adamovi , dietě podle krevních skupin   zde:  http://www.dadamo.com

Modřínový arabinogalaktan byl uznán jako bezpečný potravinový doplněk.

Jedná se  o suchý prášek s borovicovým zápachem a sladkou chutí. Je dobře rozpustný ve vodě a snadno se mísí s vodou či šťávou, když se podává dětem.

 

V zahraničí jsem objevila spousty preparátů s arabinogalactanem, je vhodný i pro děti. U nás se ale neprodává.  Zatím.   Můj článek by mohl být inspirací pro některé prodejce přírodních produktů.

 

Zkuste si vyrobit svůj domácí arabinogalactan:

Nebude jistě tak koncentrovaný, jako komerčně vyráběný přípravek s čistým arabinogalactanem ze severoamerického modřínu, ale jisté účinky bude mít také.

Z modřínu jej lze získat takto: Vypreparujte vnitřní kůru stromu tak, jak jsem to popsala v článku o kůře stromů. Tu pak použijte na čaj, nebo ji usušte a pomelte na prášek. Podáváme pak 1 ČL prášku. Tento prášek používali  v historii původní obyvatelé  po tisíce let.     Je nutno ale použít strom právě poražený v lese, nebo se domluvit někde na pile. Určitě by bylo špatné ničit rostoucí strom.

Dávkování čistého prášku s arabinogalaktanem je doporučováno také takto : 1-3 g prášku denně, postupně  lze navýšit až na 2-3 PL denně. Ve světě se prodává v podobě rozpustného prášku či v kapslích a tabletách.

 

Našla jsem na youtube návod, jak vypreparovat vnitřní kůru modřínu:

https://www.youtube.com/watch?v=HoGq8r8oA9o

ÚČINKY ARABINOGALACTANU

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

3)OČNÍ CHOROBY

*Pomáhá  při syndromu suchého oka, pomáhá udržet povrch oka vlhký.

*Podporuje hojení ran na rohovce. 

Tyto efekty byly podpořeny testy na králících

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

*Zlepšuje a zkracuje průběh virových respiračních infektů. Má vliv i na H1N1 virus (prasečí chřipka).

*Chrání proti běžnému nachlazení,  chřipce a jiným virozám.

Můžeme kombinovat s echinaceou či jinými bylinami nebo houbami podporujícími imunitu.

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

*Arabinogalactan snižuje cholesterol

6)ZAŽÍVACÍ TRAKT

*Extrakt z modřínu má prebiotické účinky– podporuje růst příznivých bakterií ve střevě,  bifidobakterie a lactobacily. Bylo prokázáno, že také zvyšuje produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem(zejména butyrátu a propionátu). Tyto speciální mastné kyseliny jsou rozhodující pro zdraví tlustého střeva.

*Pomává proti zácpě.

*Konzumace extraktu z modřínu s aloe vera gelem- může pomoci při terapii chronických střevních zánětů jako je ulcerosní kolitida, Crohnova choroba.

*Dále také snižuje produkci amoniaku v těle– což pomáhá při selhání jater například u jaterní cirhozy.

*Údajně i redukuje množství metastáz do jater při maligních onemocněních.

13)IMUNITA, PROTIVIROVÝ A ANTIBAKTERIÁLNÍ  EFEKT

*Arabinogalaktan  posiluje imunitní systém. Chrání před virózami.

*Má příznivý  vliv i při hepatitidě typu C a HIV infekci.

*Pomáhá bojovat i proti bakteriálním infektům.

Výhodné je podávání s echinaceou.  Vše je podpořeno klinickými studiemi.

*Imunitu stimuluje i úpravou střevního prostředí.

*Působí jako adaptogen –posiluje odolnost organisu proti stresu.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ARABINOGALAKTANU

Arabinogalaktan byl shledán bezpečným, doporučováno je brát jej 6 měsíců.

U citlivých jedinců může způsobit nadýmání, plynatost.

Pro nedostatek informací, nepodávejte raději během gravidity kojení.

Protože arabinogalaktan podporuje imunitu, nepodávejte raději u autoimunitních chorob jako je revmatoidní artritida, lupus erytematodes apod.  Mohl by vystupňovat imunitu proti vlastnímu tělu

Ze stejného důvodu nepodávat po transplantaci, mohlo by dojít k odmítnutí transplantovaného orgánu.

 


LÉČEBNÉ POUŽITÍ DALŠÍCH ČÁSTÍ MODŘÍNU

 

 

Jehličí sbíráme celé léto, ale nejvíce cenných látek je v nich od konce června do začátku srpna, je v nich pak nejvíce vitaminu C.

Sbírá se i modřínová pryskyřice, pupeny modřínu a nezralé šištice.

2,4) NACHLAZENÍ, DUTINA ÚSTNÍ, DÝCHACÍ ÚSTROJÍ

 

ODVAR Z JEHLIČÍ

1 Pl čerstvého jehličí přelijeme 300 ml studené vody, přivedeme k varu a povaříme 5 minut. Pak necháme macerovat ještě 15 minut a přecedíme. 

Odvar kloktáme při bolestech zubů, krvácení z dásní či bolestech v krku při nachlazení. 

2x denně popíjíme při nachlazení a kašli.  Nepijeme dlouhodobě a nepřekračujeme stanovené dávkování, tak jako ostaní jehličnany by mohl působit modřín dráždivě na ledviny. 

STUDENÝ MACERÁT Z JEHLIČÍ

Sklenici do poloviny naplníme jehličím z modřínu, můžeme přidat i několik plátků citronu, sklenici doplníme studenou vodou po okraj. Necháme 1-2 hodiny macerovat, poté přecedíme. Takto z jehličí získáme největší množství vitaminu C. 

MLÉČNÝ ODVAR Z JEHLIČÍ

20 g čerstvých jehliček na sklenici studeného mléka, vaříme 6-7 minut na slabém ohni, pak necháme macerovat ještě hodinu a přecedíme. 

Při kašli podáváme 3 PL půl hodiny před jídlem nalačno 3x denně. 

 

*Při onemocnění dásní, ke zpevnění zubů a dásní, pro hojivé účinky a osvěžení dechu a jako prevenci ústních zánětů můžete ŽVÝKAT KULIČKU MODŘÍNOVÉ PRYSKYŘICE

Pryskyřici si můžete nasbírat sami, nebo ji lze i zakoupit.

Například zde můžete zakoupit komerčně vyráběnou modřínovou  žvýkací pryskyřici z Ruska

https://ekoobchudek.cz/cs/kosmetika-a-pece/126-zvykaci-modrinova-pryskyrice-kedra-cista-4607147770078.html

INHALACE PŘI RÝMĚ, NACHLAZENÍ A KAŠLI

Čerstvé, mladé větvičky i s jehlicemi nasekáme a vložíme do vroucí vody. Hlavu přikryjeme ručníkem a 15 minut nad kastrolem ihnalujeme. Tato kůra skvěle protáhne vedlejší dutiny nosní a posílí dýchací cesty.

Pro inhalaci můžeme také použít ÉTERICKÝ OLEJ Z MODŘÍNU.

20-60 kapek nakapeme do vroucí vody a inhalujeme.

K inhalaci lze také použít přímo MODŘÍNOVOU MÍZU (BALZÁM).  Dříve se získávala navrtáním stromu  stejně jako míza z břízy.  Mízu z modřínu jsem nikdy nesbírala, zatímco březovou sbírám každé jaro.   Mízu pak můžeme přidat do vroucí vody a inhalovat jak je výše popsáno.

 

Při kašli můžeme na hrudník mazat MAST Z MODŘÍNOVÉ PRYSKYŘICE-  viz níže

 

MED Z MODŘÍNOVÝCH VÝHONKŮ

Jednotlivé mladé jarní modřínové trsy jehliček naskládáme ve vrstvách do sklenice, upěchujeme. Jednotlivé vrstvy zalijeme medem.  Lze použít i metodu prosypávání cukrem jako u smrkových výhonků. Poslední vrstvou je vždy cukr či med, výhonky nesmí trčet.  Necháme zavřenou sklenici  stát na okně na slunci. Po 14 dnech vznikne tekutý sirup. Pak přecedíme.

Podáváme po lžičkách u respiračních onemocnění, astmatu apod. Med také posiluje u vyčerpání a těžkých chorob.

 

6)ZAŽÍVACÍ TRAKT

 

TINKTURA  Z MODŘÍNOVÝCH VÝHONKŮ

Sklenici naplníme  z poloviny modřínovými výhonky, doplníme 40% aloholem. Necháme za denního protřepávání macerovat 14 dnů. Poté přecedíme. Podáváme k posílení žaludku 3x denně 20 kapek.

Takto nakládají modřínové výhonky do pálenky na Slovensku a používají pak k posile žaludku.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

 

MAST Z MODŘÍNOVÉ PRYSKYŘICE

Postupujeme podobně jako u výroby masti ze smrkové pryskyřice. Sbaěr a zpracování popisuji ZDE. 

1000  ml olivového oleje,

cca 250 ml pryskyřice,

150 g  včelího vosku

Rozehřejeme olivový olej, do oleje přidáme modřínovou pryskyřici. Mícháme do rozpuštění. 

Ke zvýšení účinku masti lze přidat do směsi i modřínové jehličky a nezralé šišky nadrcené v hmoždíři. 

Necháme pak 1 den macerovat. Druhý den opět rozehřejeme   a přidáme včelí vosk. Přecedíme přes pláténko. Dokonale ještě zamícháme a plníme do nádobek na mast. 

Můžeme ji použít při bolestech kloubů, svalů, jakémkoliv revmatismu, ale i u kožních infekcí.

MODŘÍNOVÉ KOUPELE

Hrst větviček s jehličím a šišticemi povaříme v hrnci s vodou cca 10 minut, necháme ještě 30 minut až hodinu louhovat. Pak přecedíme do koupele.

Teplota koupele by měla být 37 st. C.  V koupeli setrváme nanejvýš 15 minut, pak se neutíráme, zabalíme se do županu a ulehneme na 30 minut do tepla necháme účinek koupele doznít.

Koupele jsou výborné při bolestech kloubů, na prokrvení celého těla a při respiračních chorobách.

Koupele děláme 2x-3x do týdne.

Nebo si můžeme modřínovou koupel udělat tak, že do ní nakapeme přímo modřínovou silici.

 

12)KOŽNÍ NEMOCI

*K terapii abscesů, hnisavých ran a vředů lze použít s úspěchem odvar z kůry.

ODVAR Z KŮRY

1 PL modřínové kůry (lze použít i drobné modřinové větvičky)  povaříme 5 minut v kastrolku s vodou. Necháme louhovat 30 minut. Pak přecedíme a používáme na oplachy postiženého místa, nebo do tekutiny namočíme kousek plátna a přiložíme.

Tyto obklady lze použít i kterapii hemerrhoidů a zánětu prostaty.

Tento odvar je TAKÉ výborný pro ke koupelím při nadměrném pocení a zápachu nohou.

 

 

 

 

 

 

LITERATURA:

 

https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-974-LARCH+ARABINOGALACTAN.aspx

Tinktura z pupenů:  https://www.zentrichovaapatyka.cz/gemmoterapie-rabstejn/rabstejnska-apatyka-modrin/

http://www.raysahelian.com/arabinogalactan.html

http://www.dadamo.com/txt/index.pl?3004

https://narodnymi.com/vopros-otvet/kora-listvennicy-celebnye-svojstva

http://nmedic.info/story/listvennica

http://hvoinie.ru/chem-polezna-listvennica.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828828/

http://www.livingnaturally.com/ns/DisplayMonograph.asp?StoreID=3D9D155236034A5897378F7C5A033221&DocID=bottomline-arabinogalactan

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

4 názory na “Modřín opadavý -vynikající léčivý strom a arabinogalaktan”

 1. Kateřina Laurincová

  Dobrý den, jen jsem chtěla podotknout, že firma Siberianhealth má přípravek na podporu imunity, jehož hlavní složkou je právě arabinogalaktan. Přeji krásný den Laurincová

 2. Nikola Pajerová

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je možné pro léčení použít také převislý zakrslý modřín, nebo je možná jen varianta modřínu opadavého?
  D2kuji.

  1. Ala Hamplová

   Na toto Vám neodpovím. Nevím. Raději bych se držela modřinu opadavého, ale vyzkoušet můžete i ten Váš. Jen si někde zjistěte, co máte za druh, zda není nějakým způsobem toxický.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *