Monarda – indiánský zázrak na našich zahradách

V poslední době se na mne obrátilo několik lidí s prosbou, abych jim  pověděla  o účincích Monardy. Že ji pěstují, ale neví, co s ní.

Mám tuto krásku také na své zahradě. V létě přitahuje spousty čmeláků. Každoročně ji přidávám do svých bylinných směsí. Českých textů o účincích tohoto zázraku je velmi málo, zato v západních, ale i ruských zdrojích je   monarda popsána vyčerpávajícím způsobem.

Nastíním vám proto podrobněji, jak s touto bylinkou zacházet.

Na  zahrádce mi kvete velmi dlouho. Květy a nať postupně odebírám a ona houževnatě opakovaně stále dorůstá a nakvétá, je naopak košatější. Kvete prakticky od června až do podzimu.   Vypěstovala jsem si ji velice jednoduše na jaře ze semen.  Doba klíčení byla kolem 7-14 dnů. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči, houževnatě roste i v období sucha. Je na to zvyklá, jedná se o rostlinu, která má původ v severoamerických prériích, kde  prší také sporadicky.  Má dlouhou historii použití jako léčivá rostlina u domorodých indiánských kmenů Severní Ameriky. Byla užívána pro své silné antiseptické vlastnosti v obkladech na kožní infekce a drobné rány. Domorodí Američané a později osadníci ji také používali ke zmírnění žaludečních a bronchiálních onemocnění. Čaj z rostliny byl  využíván k výplachům a kloktání při zánětech dutiny ústní a hrdla, ale také při zubním kazu. Užívali jej jako karminativum proti nadýmání a na bolest hlavy.

Monarda je bohatým zdrojem silně antiseptické sloučeniny thymolu, kterou můžeme najít v mnoha zubních pastách a ústních vodách. Je to také  hlavní účinná látka tymiánu a mateřídoušky. Že je  v ní thymolu opravdu hodně, svědčí i to, že se mi s ní zkřížila mateřídouška,  kterou pěstuji vedle a  po roce symbiózy s monardou se proměnila v tymián. Vůbec už nevoní po mateřídoušce, ale cítím z ní silně právě thymol.  Thymol má silné antibakteriální a antimykotické vlastnosti.

Původní Američané  monardu nepoužívali jen jako jako léčivku, ale i jako náhražku čaje. Říká se, že má chuť a vůni jako bergamot (ten je obsažen ve známém čaji Earl Grey, ale pozor- pravý bergamot je citrus), já v ní ale cítím spíše thymol, tedy vůni podobnou tymiánu či mateřídoušce.

V pohodě přezimuje, snese i velké mrazy. Na záhoně vyrostla do velké výšky, je vysoká až 1,5 m. Nejvíce se u nás pěstuje Monarda didyma – scarlet bee balm a Monarda fistulosa – wild bergamot, což je divoká verze původem z USA. Oba druhy jsou jedlé a mají podobné účinky.

Česky se jí říká  zavinutka, závinutka či zavrnutka.

Do Evropy se dostala spolu s americkými kolonisty. Kolonisté si z monardy vařili černý čaj a nazývali jej Oswego, zřejmě podle města, kde jej poprvé objevili.  Traduje se dokonce, že po Boston Tea Party (Bostonském čajovém dýchánku), kdy byl anglický čaj demonstrativně vhozen přes palubu, byla Monarda hlavní rostlina, kterou kolonisté pak  používali k přípravě čaje.

Kdo by neznal americkou historii – připomenutí:

Boston Tea Party byl protest amerických kolonistů proti britskému impériu. V bostonském přístavu bylo 16. 12. 1773 zničeno kolem 300 beden lisovaného čaje. Byl to jeden z konfliktů, který vedl k americké revoluci.

Anglicky se jí říká Bee Balm – protože údajně přitahuje včely, Wild Bergamot – protože vůní připomíná bergamotový citrus, Oswego Tea – protože jej používali domorodí Američané v regionu Oswego, ale také Scarlett Monarda (Monarda didyma) či Horse Balm.

Má zvláštní trubkovité květy, říká se, že přitahuje včely, proto se nazvývá anglicky Bee Balm, nicméně já ji mám v blízkosi včelích úlů a moc včel na ní nevidím. Květy jsou na ně dlouhé, nedosánou dobře k nektaru. Vidím  na ní ale velice často čmeláky. Z jiných zdrojů jsem zjistila, že anglický název Bee Balm může spíše upozorňovat na její výborné zklidňující vlastnosti na štípance od včel či jiného bodavého hmyzu (odstraňuje bolest a otok).

Kolonisté monardu   užívali  na koliky, horečku a nachlazení.  Po citronu vonící olej k používali k parfemování mýdel.   Posléze se stala velmi často pěstovanou květinou na zahradách.  Jako léčivo se používala monarda k terapii lidí i zvířat. Podobbně jako máta měla monarda výborné účinky na zažívání.

V jazyce květin symbolizuje monarda soucit.

Nejčastěji pěstované druhy – Monarda didyma a Monarda fistuloza mají podobné léčivé účinky a lze je používat zaměnitelně.

Rostlina Monarda byla pojmenována podle španělského lékaře a botanika Dr. Nicolase Monardese ze Sevilly ve Španělsku (1493 – 1588) . Monardes napsal knihu Botanika nového světa . Pokusil se zachovat rodná jména nových rostlin. Je zajímavé, že přes množství znalostí, které vykazoval o nových světových rostlinách, nikdy nenavštívil Severní Ameriku, ale rostliny mu přiváželi  lidé do jeho zahrad ve Španělsku. Jeho kniha o severoamerických rostlinách byla přeložena do angličtiny v roce 1577.

Monarda je z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité).  Jedná se o trvalku. Má ráda slunná místa, ale poroste i v částečném stínu. Snese delší sucho, ale nevadí jí ani vlhkost. Dorůstá značné výšky. Já mám na zahradě 1-1,5 m rostliny, ale v Americe dorůstají až 3 m výšky.

 

 

Monarda je v zemi svého původního výskytu používána i ke kulinářským účelům.

Okvětní plátky z monardy lze v menším množství pro chuť přidávat do zeleninových  či ovocných salátů, mufinů, sušenek  či jiného pečiva spolu s dalšími jedlými květy. V Rusku se přidává do nálevu při sterilizaci okurek.

 

MONARDOVÝ OCET K OCHUCENÍ JÍDEL

Hrst okvětních plátků monardy vložíme  do jablečného octu, můžeme jej pak používat jako léčivo, ale i jako dochucovadlo salátů a marinád. Je vhodný například do marinád ke zvěřině.

 

MONARDOVÁ MEDOVINA

Nálev z monardy lze přeměnit na malé množství medoviny.

1 hrnek medu   smícháme s   3 hrnky  nálevu z monardy a přidáme 1 balení droždí. Necháme fermentovat  pod kvasnou zátkou 6 týdnů. Pak hadičkou stáhneme do lahve.

RUSKÉ MONARDOVÉ PODMÁSLÍ

4 šálky podmáslí zředíme  1 sklenicí vody, přidáme 1 PL  nasekaných bylin, lze přidat i kousek vanilky. Obsah protřepeme a vychladíme. 

 

Květy lze také kandovat a přidávat jako dekoraci na zákusky.

Monardu můžeme použít k výrobě želé či sirupů.

Jednotlivé lístky lze přidávat do černého čaje, získá tím bergamotovou příchuť.

 

Využití pro drůbež

Čerstvé i sušené rostliny zavinutky přidané do směsi pomáhají zlepšit stav dýchacího a zažívacího traktu drůbeže. Působí také jako antiseptické a antibakteriální činidlo. Je vhodné je přidávat denně ať už čerstvé nebo sušené.

Monarda má také uklidňující účinky. Přidat ji do krmení je proto vhodné před situacemi způsobujícími stres, např. před výstavami. Čerstvé nebo sušené listy je dobré přidat do snáškových hnízd.

SBĚR  A SUŠENÍ:

Sbírám horní, rozkvetlou část natě – tedy lodyhu s listy a květy,  kterou suším ve stínu na půdě. Ihned po vysušení ji uložím do hermeticky uzavřené nádoby. Má tendenci absorbovat vlhkost.  Lze sbírat i pouhé květy. V USA se často sbírají jen okvětní lístky. Používat můžeme také  čerstvě utrženou rostlinu.

Já monardu používám do bylinných směsí pro období virových respiračních nemocí  a na posilu imunity.

 

POUŽITÍ

 

Účinky monardy jsou podobné  tymiánu či mateřídoušce. Mají společnou účinnou látku thymol.

 

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Ale také v mé tištěné knize Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

 Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

 

1)NEUROLOGIE, PSYCHIATRIE

Monarda  zklidňuje jemným způsobem nervový systém, zvedá náladu. Může být použita při neklidu, úzkosti  jako anxiolytikum, ale i u lehké či sezónní deprese jako antidepresivum. Má podobné účinky jako meduňka. Je to jemné sedativum bez rizika vzniku závislosti, lze ji použít i u dětí.

Nálev se používal i u bolestí hlavy. U těchto potíží můžeme na hlavu jako obklad přikládat spařené listy monardy zabalené v plátně.

Americký bylinář Matthew Wood používá monardu i při závratích u Menierovy choroby a také při tinnitu– zvonění v uších.

 

2)DUTINA ÚSTNÍ A ORL CHOROBY

Jak jsem již psala, bylinář Matthew Wood úspěšně použil monardu pro léčbu chorob se závratěmi, jako je Menierova nemoc a tinnitis.

Díky přítomnosti thymolu je monarda účinná podobně jako tymián při zánětech dutiny ústní, bolestech zubů a bolestech v krku. Nálevem či odarem vyplachujeme nebo kloktáme.  Thymol je součástí mnoha zubních past a ústních vod.

 

3)OČI

Spařené listy se v historii používaly zabalené v plátně na bolavé oči se zánětem.

Slabým nálev můžeme také oči vyplachovat pomocí speciální vaničky. Nálev musí být ale přecezený přes velmi jemné sítko, aby v něm nezůstaly zbytky rostlinného materiálu, které by mohly dráždit oko. Pomáhá u konjuktivitidy – zánětu spojivek. 

 

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Díky antivirovým, antibakteriálním a diaforetickým vlastnostem (vyvolávajících pocení)  je monarda prospěšná u všech respiračních infektů,   nachlazení nebo chřipkek, zejména u těch, které jsou doprovázeny kašlem, bolestmi v krku a horečkou. Během chřipkové  sezóny lze monardu používat různými způsoby. Naloženou v medu, aby zklidnila bolest v krku,  v čaji  nebo jako tinkturu. Takto léčí  infekci a zmírňuje horečku.  K uvolnění hlenu a zmírnění kongesce průdušek lze provádět inhalace.

Monarda totiž odstraňuje příznaky nemoci a urychluje zotavení.

Velice dobře se dá monarda kombinovat s  mým oblíbeným černým bezem – květy či plody – bezinkami.

 

6)ZAŽÍVACÍ TRAKT

Monarda zklidňuje trávicí trakt.

Léčí dyspepsie  (poruchy zažívání), je vhodná při nauzee – pocitu na zvracení a nevolnosti.

Zmírňuje plynatost a vůbec potíže při nadýmání, má spasmolytické účinky – uvolňuje křečovité bolesti břicha.

Zlepšuje chuť k jídlu, je vhodná u poruch příjmu potravy.

Bývá doporučována k léčbě střevních parazitů.  Pijeme nálev a břicho masírujeme za použití monardového oleje.

Je vhodná i při syndromu dráždivého tračníku.

 

7)MOČOVÉ ÚSTROJÍ, LEDVINY

Matthew Wood používá monardu k terapii močových infektů. Zmírňuje pálení, řezání a zánět. Působí protibakteriálně.

 

8)GYNEKOLOGIE

Léčí menstruační křeče. Při těchto potížích je vhodné podbřišek  masírovat monardovým olejem.

Nálev z monardy či tinktura bývá někdy v Americe používána jako vynikající reprodukční tonikum – zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Podává se ženám k regulaci a zlepšení jejich cyklů. Tradičně se používá k úpravě opožděné menstruace.

Pro své antimykotické účinky dobře působí při kvasinkové infekci. 

Upozornění: Vzhledem ke stimulačnímu účinku na dělohu a na její pohyblivost by neměly monardu užívat těhotné ženy.

OLEJ NA MESTRUAČNÍ KŘEČE

Květy monardy a nať pelyňku černobýlu necháme 12 hodin zavadnout a vložíme je v poměru 1:1 do zavařovací  sklenice. Zalijeme zastudena lisovaným olejem a sklenici postavíme do vodní lázně. Takto zahříváme cca 20 minut. Voda ovšem nesmí vařit. Sklenici pak překryjeme pláténkem a ovážeme gumičkou. Postavíme na slunné místo na parapet a necháme 14 dnů macerovat na slunci. Pak přecedíme do tmavých lahviček. Při bolestech břicha natíráme na bolestivá místa a jemně vmasírujeme do kůže. 

 

11)POHYBOVÉ ÚSTROJÍ

Monarda ulevuje také při bolestech  a křečích svalů například po velké námaze či jiném přetížení.

Na bolestivá místa přikládáme obklady namočené do odvaru. Nať monardy také můžeme povařit v kastrolu vody v plátěném pytlíku či ponožce, odvar pak vlijeme do koupele, pytlík s natí do koupele vložíme také.

Při bolestech chodidel vlijeme odvar do kbelíku a 15 minut v něm koupeme své unavené nohy. Poté se neutíráme, jen navlečeme ponožky a necháme koupel doznít.

Při revmatických nemocech lze přidávat monardu do směsí s dalšími protirevmatickými bylinami jako je tužebník jilmový, vrba, jehlice trnitá, oddenek pýru, vřes, violka trojbarevná…

Mast z monardy je také vhodná k aplikaci na bolestivé klouby, záda  a svaly.

12)KŮŽE A RÁNY

Monarda léčí drobná poranění, odřeniny, staví krvácení.  Takto bývala monarda používána tradičně v Americe na bojištích. Listy byly  pomačkány, aby pustily šťávu a pak přiloženy na rány. Obklady či oplachy odvarem z monardy se používaly na ošetření hnisavých ran. 

Olej z monardy je vhodný na popáleniny a opařeniny lehčího stupně. 

Je vhodná k ošetření štípanců od hmyzu – včel, vos, ale i komárů, ovádů…

Externě přikládáme obklady z odvaru nebo přímo rozmělněný čerstvý list.

Má také vliv na ekzémy a jiné  vyrážky.

Koupele či obklady z  odvaru léčí mykotické (plísňové) infekce. Provádíme koupele v odvaru nebo na postižená místa aplikujeme monardový olej.

Na kožní onemocnění lze použít mast.

Odvar  z monardy lze přidávat do oplachů vlasů.  Je vhodný na lupy (seborrheu), které mohou být způsobené  plísňovou infekcí.  Monarda má protiplísňový účinek.

Monarda zmírňuje zánět, je vhodná při akné. Normalizuje činnost mazových žláz a stahuje póry.

Stimuluje regeneraci buněk a obnovuje pokožku.  Zpomaluje stárnutí a omlazuje buňky. K tomuto účelu můžeme používat monardový olej. Monarda se přidává do krémů, produktů péče o pleť proti stárnutí a je vhodná k ošetření pleti po oslunění. 

MASKA NA OBLIČEJ Z MONARDY

2 PL listů monardy, 1/2 šálku ovesných vloček, 1/4 šálku medu a aloe vera gel- tolik, abychom získali kašovitou konzistenci. Vhodné je směs rozmixovat. Naneseme ji pak na obličej, ponecháme 15 minut a pak smyjeme. 

 

13)ÚČINKY ANTIBIOTICKÉ, ANTIMYKOTICKÉ, ANTIVIROTICKÉ A POSILUJÍCÍ

Monarda je vynikající pro terapii systémové kandidózy (kvasinkové infekce způsobená Candida albicans ). Zejména, pokud je kandidová infekce zachycena v počátečním stadiu, zabrání užívání monardy, aby se kvasinky rozšířily do těla. Takto ji používá bylinář Matthew Wood a jiní.

Lze aplikovat 20-30 kapek tinktury každé 2 hodiny během prvních několika dnů, jakmile příznaky poleví – přejít na snížené dávkování. Podobně působí i nálev z monardy.

Jak jsem psala výše – monarda má antibiotické i antivirové účinky. Je vhodné ji podávat u různých infektů.

V zimě je vhodné připravit čaj ze sušené natě  monardy s citronem a medem  – tato kombinace posiluje imunitu a pomáhá tělu v boji proti sezónním virovým respiračním infektům. 

V Rusku se popisuje, že monarda  má radioprotektivní účinek, regeneruje tělo po ozáření a chrání před radiačními účinky.

Pomáhá také lidem v rekonvalescenci po chemoterapii. 

Je vůbec vhodná v rekonvalescenci po jakémkoliv onemocnění.

Odstraňuje příznaky únavového synromu a posiluje tělo, zvyšuje vitalitu a sílu. K tomu napomáhají i její antistresové vlastnosti.

LÉKOVÉ FORMY Z MONARDY

 

NÁLEV

1PL sušené natě či 2 PL čerstvé natě zalijeme 300 ml horké vody, necháme louhovat 15 minut.

ODVAR K ZEVNÍMU POUŽITÍ

Hrst natě monardy povaříme v kastrolu vody cca 5 minut, necháme macerovat 30 minut, pak přecedíme. Pokud připravujeme odvar ke koupeli, můžeme nať vložit do plátěného pytlíku a vařit v něm. Vyvařená nať nemusí být vyhozena, ale lze ji přiložit jako náplast na ránu. 

TINKTURA

Je vhodná ke zklidnění nervové soustavy.

Zavařovací sklenici naplníme květy a zalijeme vodkou. Ponecháme na tmavém, suchém místě, denně protřepáváme. Necháme minimáně měsíc. Pak přecedíme do tmavých lahviček.

MONARDOVÝ OCET

Naplníme zavařovací sklenici květy monardy, poté je zalijeme jablečným octem. Zakryjeme plastovým víčkem, nebo pod kovové víčko dáme mikrotenový sáček. Ocet by totiž způsobil korozi kovového víčka.  Macerujeme na tmavém místě 4-6 týdnů.  Lze používat jako zálivku na saláty, ale i zevně při plísňovém onemocnění nohou, kdy octem nohy přímo potíráme, nebo jej vlijeme do koupele.

MONARDOVÝ MED

Květy monardy necháme den zavadnout, pak je vložíme do zavařovací sklenice a zalijeme  medem. Všechny květy by měly být ponořené. Lze si pomoci hůlkou či obrácenou stranou lžičky, abychom odstranili vzduchové kapsy a bubliny. Zakryjeme víčkem a dáme macerovat na suché a tmavé místo po dobu 4-6 týdnů.  Med pak můžeme používat přímo s květy, nebo je přecedíme. Musíme jej  ale v tomto případě vložit do vodní lázně  a na mírném ohni zahřívat (nesmí vařit), abychom med ztekutili. Pak přecedíme přes plastové sítko.

Neměl by se podávat dětem do 1 roku.  Je vhodný ke zklidnění kašle, bolestí v krku a vůbec při respiračních virózách. Můžeme jej přidávat do čajů při revmatických bolestech.

MONARDOVÝ ELIXÍR

Zavařovací sklenici naplníme do poloviny nasekanými květy monardy, pak je zalijeme vodkou a medem v poměru 1:1. Necháme macerovat nejméně 3-4 týdny.

OXYMEL Z MONARDY

Oxymel js trochu pozapomenutá směs bylin, octa a medu.

Má antimikrobiální účiněk a je vynikající pro nachlazení a rýmu. Jak připravit oxymel a co to vůbec je,  popíši v dalším článku.

INHALACE A NAPAŘOVÁNÍ Z MONARDY

Květy monardy vhodíme do vroucí vody, nahneme se nad kastrol s párou (pozor na opaření), překryjeme hlavu ručníkem  a inhalujeme páru. Odvar z květů lze při rýmě přidat i do koupele.

Přítomný thymol má dekongesční účínky na nosní sliznici

ÚSTNÍ VODA

Odvar z monardy lze využít i ke kloktání při bolestech v krku a zánětech dutiny ústní. Vzhledem k tomu, že se jedná o silnější záležitost, odvar vždy vyplivneme.  Při bolestech v dutině ústní lze  také listy přímo žvýkat a přikládat na zánětem postižené místo.

OLEJ Z MONARDY

Květy monardy  necháme 12 hodin zavadnout a vložíme je v poměru 1:1 do zavařovací  sklenice. Zalijeme zastudena lisovaným olejem, můžeme vytlačit 2 tobolky vitaminu E  a sklenici postavíme do vodní lázně. Takto zahříváme cca 20 minut. Voda ovšem nesmí vařit. Sklenici pak překryjeme pláténkem a ovážeme gumičkou. Postavíme na slunné místo na parapet a necháme 14 dnů macerovat na slunci. Pak přecedíme do tmavých lahviček. 

MAST Z MONARDY

Výše popsaný olej zahřejeme v kastrolu a přidáme včelí vosk – na 100 ml oleje 15 g včelího vosku. Rozmícháme a nalijeme do nádobek, kde necháme ztuhnout.  Mast má antimikrobiální účinky.

Mast lze připravit i klasicky ze sádla.

OBKLADY ZE SPAŘENÝCH LISTŮ

Spařené listy se v historii používaly zabalené v plátně na bolavé oči se zánětem, bolesti hlavy, bolesti svalů, mykotické infekce, ale i k zástavě krvácení.

 

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE

Stejně jako u ostatních rostlin se může vyskytnout alergická reakce jak při vnitřním, tak při zevním použití byliny. Lidé alergičtí na tymián, ale i oregano,by monardu neměli konzumovat.

Lidé, kteří mají astma či  nosní polypy by monardu neměli užívat.

Monardu raději nepodáváme kojencům. U větších děti můžeme zkusit redukované dávky.

U citlivých lidí mohou nadměrné dávky  způsobit  nevolnost, bolest hlavy či závratě.

Stejně jako u jiných bylinných čajů a doplňků je důležité, abyste se před použitím včelního balzamu nejprve poradili se svým lékařem.

Nepodáváme u nemocí jater a ledvin.

U hypertenze – vysokého krevního tlaku, by se také neměla podávat.

 

GRAVIDITA A KOJENÍ

Kvůli stimulačnímu účinku na dělohu a její  pohyblivost by monardu neměly užívat těhotné ženy.

Při kojení monardu také neužíváme.

 


 

https://en.wikipedia.org/wiki/Monarda

https://optolov.ru/cs/dizajjn-koridora/dushistaya-pryanost-monarda-polza-i-vred-tehnologiya-posadki-monardy-v.html

https://theherbalacademy.com/benefits-of-bee-balm-monarda-fistulosa-and-m-didyma/

https://herbs.motherearthliving.com/mend-marvelous-monarda/

https://practicalselfreliance.com/using-bee-balm/

https://befantastico.home.blog/2019/03/21/bee-balm-benefits-uses-and-side-effects/


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

2 názory na “Monarda – indiánský zázrak na našich zahradách”

  1. Ludmila Valentová

    Moc děkuji za dokonalé informace o této bylince . Mám také na zahrádce tymián a mateřídoušku . Chovám včely . Mám tedy dotaz . Dají se , prosím , někde sehnat semínka Monardy ?Děkuji za odpověď. S pozdravem Valentová L.

    1. Ala Hamplová

      Dobrý den.
      Semena jsem koupila v Planta Naturalis, ale dají se jistě sehnat i v dalších obchodech se semeny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *