Článek jsem připravila pro facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie.
V červenci jsem byla na dovolené v Transylvánských Alpách v Rumunsku. Bylo to nádherné. Příroda je tam na mnoha místech ještě nedotčená, občas jsem si připadala jako v ráji. Bylo to jako v nějaké nádherné botanické zahradě. Všude voňavé, rozkvetlé louky, které jinde málokde uvidíte. Ve vyšších polohách jsem si připadala jako na nějaké přenádherně osázené skalce.
Denně jsme chodili okolo 20 km ovšem se značným převýšením do 1 km. Většinou jsme se pak pohybovali v nadmořských výškách 2000 – 2500 m. Túry občas vyčerpávaly, zejména náročné prudké výstupy a sestupy.
Při jednom takovém sestupu mne začalo velmi bolet lýtko v oblasti Achillovy šlachy, bolest vyzařovala až do lýtkového tricepsu. S každým dalším krokem se bolest stupňovala. Říkala jsem si: “Zítra nás čeká náročný pochod v horách Fagaraš. Jak jen to zvládnu?” O tento výlet jsem se rozhodně nechtěla nechat ochudit.
Při takovýchto potížích mi vždy pomohl kostival, ale ten jsem v Rumunsku nikde nezahlédla.
Na chvíli jsem se zastavila a rozhlédla jsem se kolem sebe. Při sestupu jsme již dospěli do nižších poloh, kde rostly stromy. Zrovna jsem byla v malém březovém hájku. Břízy jakoby mi říkaly: “Jsme tady pro Tebe, my jsme ten správný lék.”
Natrhala jsem si trochu březového listí, které jsem pomačkala v ruce, aby pustilo šťávu a přiložila na bolestivé místo, ponožku jsem vytáhla trochu výše přes rostlinnou náplast, listí tak na končetině drželo.
Již během dalšího pochodu jsem cítila jistou úlevu. trochu listí jsem si natrhala i sebou a vložila do síťky u batohu.
V našem ubytování jsem obklad vyměnila za čerstvé listy a na noc tak učinila ještě jednou. Spala jsem s ponožkou.
Ráno mne vůbec nic nebolelo a náročnou tůru v pohoří Fagaraš jsem naprosto bez problémů zvládla.
Kdysi dávno jsme na dovolené vozili celou lékárničku s léky, mastmi, kapkami a dalšími farmaceutickými přípravky. Teď si bereme jen náplasti a obvazový materiál. Nic víc nepotřebujeme. Veškerá lékárna se vyskytuje kolem nás v přírodě. Vždycky pomoc najdeme, ať jsme kdekoliv. Stačí se jen rozhlédnout a pozorně vnímat co kolem nás roste.
S březovým listí mám i další úspěchy. Oslovila mne bývalá spolužačka, že její mámu bolí koleno a pata. Co s tím?
Doporučila jsem jí tehdy také pomačkané březové listí přiložit na bolestivá místa a ovázat. V přítomnosti patní ostruhy pak doporučuji silnější vrstvu listí pomačkat a vložit do ponožky. Obměňovat co nejčastěji, i ve dne a nejlepší je s březovým listím i chodit.
Kamarádka mi asi za měsíc volala, že je nadšená, mámě bolest ustoupila a od nynějška na bylinky nedá dopustit.
Březové listí je opravdu výborné na různé bolestivé stavy, zejména v oblasti pohybového aparátu. Pomáhá u bolestí kloubů, svalů, zánětlivých stavů a dalších revmatologických onemocněních. Bříza je jedna ze základních léčivých rostlin v revmatologii a to ať už pro zevní aplikaci, tak pro vnitřní užívání (čaj z březového listí, tinktura, březové pupeny, březová míza…).
Máte i vy podobné historky?
Podělte se s ostatními, třeba to někomu pomůže. Přiběhy či jakékoliv pozitivní zážitky s léčivými rostlinami můžete psát do facebookové skupiny Praktické úspěchy bylinné terapie. Pokud se ostýcháte, nebo na facebook nemáte přístup, můžete text napsat mně – e-mailem, já jej pak přepíši. Každé uzdravení je zázračné, může se klidně jednat i o banalitu. Pro někoho to třeba banalita nebude.
Jsem autorkou tištěné knihy:
Čarovná lékárna kolem našeho domu.
Jsem autorkou také e-booků :
„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „
„Jak se vyznat v účincích rostlin.“
„Čarovná lékárna kolem našeho domu“
Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.
UPOZORNĚNÍ!!!
Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav. Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.
Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.
Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.