Český ženšen-křen selský

Křen selský – armoracia rusticana.

Všichni známe křen. Buď z obchodu, nebo si jej pěstujeme na zahradě. Jeho štiplavá, palčivá chuť je nezaměnitelná. Často mi při konzumaci čerstvého křenu vyhrknou slzy do očí, pálivost cítím  až v hlavě- je to tím, že se silice dostanou i do vedlejších dutin nosních a máme pak pocit , že nám křen snad vypálí i mozek.

Křen ráda používám ať už v kuchyni, tak léčebně. Připravila jsem pro vás tento obsáhlý článek o křenu. čerpala jsem také hodně z ruských lidových receptur, kde je tradice používání křenu ještě větší než u nás.

 

Křen je používán již tisíce let jako lék. V minulosti naši předkové jej využívali léčebně velmi často, nyní se na něj trochu pozapomnělo, což je škoda. Je vždy po ruce, i v zimě. Je to výborná pomoc nejen při nachlazeních, kašli apod., ale i při bolestech kloubů, zad. Většina lidí, když je začnou bolest záda, uhání k lékaři, který stav řeší často jen analgetiky. Přitom domácí pomoc křenem vám může ulevit výrazněji. Vzhledem ke zvýšení prokrvení kůže a svalů po přiložení křenového obkladu napomáhá odstranění spasmů a bolesti.  Je to v podstatě taková domácí rehabilitační procedura, ale nemusíte chodit na elektroléčbu či jiné záležitosti, postačí obyčejný křen.  Platí to samozřejmě pro běžné bolesti zad, pokud by byla bolest úporná a dlouhotrvající, vyšetření lékařem nezbytné bude.             Naši prarodiče používali křen jako domácí medicínu běžně,  s příchodem léků se ale na vynikající léčebné účinky křenu zapomnělo.

Křen je tak polyfunkční, že se mu někdy přezdívalo Český ženšen.

 

Je z čeledi brukvovitých, patří sem i například hořčice, brokolice, ale i zelí.

Je často pěstován na zahrádkách. Je to vytrvalá rostlina. Rozrůstá se rychle, může se stát i plevelem.  Listy křenu jsou charakteristické, i když jsem se setkala s tím, že si je spousta lidí plete se šťovíkem tupolistým či jinými rostlinami.    Křen má listy na okrajích vroubkované. Po rozemnutí listu, můžeme cítit typickou křenovou vůni.  Protože se snadno rozrůstá,  často zplaňuje.  Nalezneme jej u starých stavení, podél  cest, na březích potoků a rybníků a podobně.  Má  rád vlhko a stín.

Listy se často využívají při nakládání okurků  na kvašení- tzv. “kvašáků”.   Jinak se nejvíce používá kořen ať už v kuchyni, tak k léčebným účinkům.

Pochází z Asie a východní Evropy- dodnes roste planě v ruských a ukrajinských stepích. Pak se šířil do zbytku Evropy. Angličtí osadníci jej přivezli i do Ameriky, kde se pěstuje od roku 1850.

 

Křen je ideální rostlina pro léčbu zimních viróz jako je chřipka, nachlazení, bronchitida, sinusitida.  Tento silný fototerapeutický nástroj, může nahradit spoustu léků.

Ukázalo se, že při terapii některých chorob je křen stejně účinný jako antibiotika.

 

ÚČINNÉ LÁTKY

100 g křene obsahuje 50-70 vitaminu C.  Dále obsahuje látky s antibakteriálním a fytoncidním účinkem. Nejdůležitější a nejúčinnější látkou křene je thioglykosid. Při porušení pletiva- například strouháním křene se  působením enzymu murozinázy tento glykosid štěpí na skupinu sacharidů jako je glukosa, arabinosa, galaktoza, ale také na isothiokyanáty, které se obecně nazývají hořčičné silice, díky nim má křen štiplavou chuť a vůni. Isothiokyanáty mají výrazné fytoncidní (antibiotické účinky).

Látka singrin je velmi silný glukosid, který stimuluje krevní kapiláry, zlepšuje prokrvení.

 

POUŽITÍ

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

 

Nejúčinnější je křen čerstvý, můžete jej smíchat s jablkem, aby se snížila jeho štiplavost.

Němečtí vědci doporučují 1/2-1 ČL křenu – tedy 3-5 g strouhaného křenu 3x denně.  Tato dávka má terapeutický účinek.  Při vyšších dávkách může křen způsobit poruchu trávení, zvracení či nadměrné pocení.

1)NEUROLOGIE

*Při bolesti hlavy dáváme obklad ze strouhaného křenu do zátylku.

KŘENOVÝ OBKLAD NA BOLEST HLAVY

3 PL  strouhaného křenu, 3PL vody smícháme dohromady, zabalíme do utěrky a přiložíme na týl. Necháme 10 minut působit.

KŘENOVÉ VÍNO K ZEVNÍMU POUŽITÍ

 Pomáhá při bolestech hlavy, zánětech nervů a neuralgii.

Nastrouhaný křen zalijeme octem tak, aby hladina sahala 2 cm nad vrstvu křenu.  Nádobu na osm dní ponecháme při pokojové teplotě, poté obsah prolisujeme. Křenovým octem potíráme bolestivá místa.

2)ORL

*Křen je vynikající pro léčbu sinusitid- zánětu vedlejších dutin nosních, nachlazení, chřipky, virových respiračních infektů všeobecně.

Například studie která proběhla v Německu v r. 2006 prokáztala, že terapie křenem u léčby sinusitidy a bronchitidy a infektu močových cest byla stejně účinná jako léčba antibiotiky, navíc nebyly přítomny nežádoucí účinky a rekonvalescence byla rychlejší.  Symptomy infektů odezněly rychleji.

Křen začněte užívat okamžitě, jakmile cítíte, že máte ucpaný nos, nebo počíná teplota.

SMĚS K TERAPII NACHLAZENÍ

20 cm kousek křenu oloupeme a nakrájíme na kousky, přidáme 2 PL vody, 1PL jablečného octa, špetku soli.

Směs rozmixujeme.  Uchováváme v lednici v uzavřené sklenici, vydrží po dobu 1 měsíce- po tuto dobu si uchovává léčebné vlastnosti.

Podáváme 1/2-1 ČL 3x denně

ČAJ S KŘENEM A ZÁZVOREM

10 g čerstvého křenu

5g čerstvého zázvoru

200 ml vroucí vody

Křen a zázvor pokrájíme či nastrouháme, přelijeme 200 ml vroucí vody, louhujeme 15 minut. Popíjíme 3x denně. Lze přidat med a citron.

KŘENOVÝ MED

Recept najdete zde:

https://mudr-alena-hamplova.cz/krenovy-med/

SUPER SMĚS S KŘENEM

1 celý křen postrouháme najemno, smícháme s medem, vymačkáme 1 citron. Necháme macerovat 24 hodin. 3x denně podáváme 1 PL.

INHALACE PŘI RÝMĚ

Nádobku naplníme strouhaným křenem, zakryjeme víčkem. Po 15 minutách víčko odstraníme a vdechujeme výpary- vždy několim sekund zadržte dech a vydechujte ústy. Pomáhá i při zánětu nosohltanu a bolestech v krku.

Můžete ale také inhalovat přímo rozřízlý kořen křenu.

SMĚS NA SINUSITIDU- ZÁNĚT VEDLEJŠÍCH DUTIN NOSNÍCH

1/2 šálku strouhaného křenu smícháme se šťávou z 2-3 citronů. Bereme 1ČL ráno a večer 30 minut před jídlem.  Lze přidat i zakysanou smetanu.

POSTUP U CHRAPOTU  A PŘI ZTRÁTĚ HLASU

Kousek křenu velikosti lískového ořechu přelijeme vroucí vodou- do 1/3 šálku. Pak přidáme med. Popíjíme či přidržíme v krku.

 

VYNIKAJÍCÍ KŘENOVÝ ODHLEŇOVACÍ PROSTŘEDEK

150 g najemno strouhaného křenu  smícháme s  citronovou šťávou z 2-3 citronů.

Užíváme 1/2 ČL 2x denně nalačno- ráno a v poledne.  Doba skladování v lednici je maximálně týden.

Ze začátku způsobuje slzení , ale potom si zvyknete. Dokonale odhlení dýchací cesty a posílí sliznice celého organismu.

RUSKÝ POSTUP PŘI ZÁNĚTU VEDLEJŠÍCH DUTIN NOSNÍCH

Lahvičku naplníme jemně strouhaným křenem, na to nalijeme vinný ocet. 10 dnů necháme macerovat, protřepáváme.

Poté inhalujeme výpary každou hodinu po dobu 5 minut. Navečer se pak přikládá obklad  z této směsi na čelo a zátylek. Je možné ponechat celou noc.

NÁLEV KE KLOKTÁNÍ A VÝPLACHŮM

1 PL  jemně nastrouhaného křene přelijte 1 hrnkem vroucí vody, 1 hodinu  nechejte louhovat.

Používejte několikrát denně ke kloktání při angíně, ale i k výplachům dutiny ústní při gingivitidě- zánětu dásní či jiných stomatitidách.  Používá se i k omývání hnisavých ran a vředů na končetinách.

JINÉ KLOKTADLO

1 PL strouhaného křenu, 1 ČL sekaného česneku a 1 ČL medu zamícháme do 1 sklenice teplé vody. Necháme macerovat. Poté používáme ke kloktání.

Křen s medem

*Při parodontoze smíchejte 1 jablko s  1 ČL křenu a jezte na lačný žaludek.

* Křen má vysoký obsah vitaminů a jeho chroupání  je dobrým lékem na parodontózu.

Japonští vědci zjistili, že křen obsahuje látky, které zabraňují rozvoji zubního kazu. Křen obsahuje isothiokyanáty, které zabraňují rozmnožování bakterií zodpovědných za vznik zubního kazu. V současné době je přidáván i do některých zubních past.

 

3)OČNÍ CHOROBY

Zajímavý je ruský recept na kataraktu (šedý zákal):

Křen rozkrojíme, zabalíme do hadříku, přiložíme do zátylku a na čelo jako obklad. Odstraníme, jakmile začne pálit či jakmile začnou oči slzet.

Pomáhá údajně v počátečních stadiích katarakty.

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Křen je vynikající expektorans a mukolytikum. Účinně odstraňuje nahromaděný hlen. Je výborný u bronchitidy.

Na kašel lze použít i recepty popsané pod položkou číslo 2.

ŠŤÁVA PŘI KAŠLI

Smícháme stejným dílem čerstvou šťávu z černé ředkve, mrkve a křenu. Přidáme k tomu stejné množství vody s medem (lze přidat i mléko) . Pije se 1 štamprle 6x denně.

KŘEN NA BRONCHITIDU

150 g strouhaného křenu smícháme se šťávou ze 2 citronů. Užíváme 1 PL nalačno při kašli. Podáváme, dokud se nevyléčíme.

NA ZASTARALÝ KAŠEL

Vytvoříme směs strouhaného křenu a citronové šťávy 1:1. Užíváme  1/2 ČL po snídani a obědě.

MED A KŘEN U ASTMATU

Podáváme směs strouhaného křenu a medu – 1ČL ráno a večer před jídlem.

KŘENOVÉ MLÉKO U ASTMATU

1/4 litru  mléka, (lze použít i rostlinné mléko), 1 PL nastrouhaného křenu, 1ČL medu.

Všechny přísady smíchat dohromady a vařit na mírném plameni 3 minuty. Přecedíme. Popíjíme po doušcích po dobu 14 dnů, poté 14 dnů pauza.

OBKLADY Z LISTŮ PŘI SILNÉM KAŠLI

Listy pomačkáme a vložíme do ponožek na noc.

KŘENOVÝ SIRUP

1 PL nastrouhaného křene, 1 PL nasekané cibule, 4 PL medu, 5 PL vody.

Všechny ingredience smíchat a povařit na mírném ohni 4 minuty, nechat vychladnout a uchovávat v lednici. Podávat 2x-3x denně 1 ČL.

POSTUP PŘI PODCHLAZENÍ TĚLA, ABYCHOM ZABRÁNILI VZNIKU VIROZY

Strouhaný křen přiložíme jako obklad na ruce a nohy, můžeme přiložit i na hrudník a dolní část zad.

KŘENOVÁ PLACKA 

Nastrouhaný křen rozprostřeme na čisté plátýnko a překryjeme jej gázou. Při kašli placku pokládáme na hruď − nejlépe před spaním.

KŘENOVÁ ŠŤÁVA

Křen nakrájíme na kolečka, která rozložíme na sítko  a posypeme cukrem. Křenovou šťávu, kterou cukr z kořene vytáhne, shromažďujeme v hrníčku pod sítkem.  Užíváme jednu lžičku třikrát denně.

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

ŠŤÁVA PŘI HYPERTENZI- VYSOKÉM KREVNÍM TLAKU

Na odšťavňovači odšťavníme křen a mrkev. Smícháme 1 sklenici křenové a 1 sklenici mrkvové šťávy. (Pozn. k odšťavnění používejte čerstvý křen ze zahrádky, křen z obchodu často bývá suchý). Přidejte šťávu z 1 citronu a 1 sklenici medu. Dokonale promíchejte. Směs uchovávejte v lednici.

Podáváme 1 PL 3x denně 1 hodinu před jídlem.

DALŠÍ LIDOVÝ RECEPT PŘI HYPERTENZI

1 PL medu

1PL šťávy z červené řepy

1PL šťávy z řepy

1 sklenice křenové šťávy

šťáva z jednoho citronu

Všechno smícháme.

Podáváme 1 PL 2x denně 1 hodinu před jídlem. Léčba má trvat 1,5 měsíce.

 

*Při ischemické chorobě srdeční s anginou pectoris podáváme 1 PL směsi křene s medem – podává se ráno nalačno před snídaní. Samozřejmě jsou potřeba i další režimová opatření jako  zákaz kouření, změna stravy , pohyb, odstranění stresu.

Ischemická choroby srdeční  je závažné onemocnění, které vyžaduje sledování lékařem a medikamentózní terapii.

KŘENOVÝ ČAJ JAKO PREVENCE PROTI ATEROSKLEROZE

100 g strouhaného kořene přelijte 1 litrem vařící vody a 20 minut na slabém ohni vařte. Podáváme půl šálku před jídlem 3x denně.

U aterosklerozy je také doporučována směs křene a zakysané smetany 1:1, podáváme 1 PL 3x denně před jídlem.

 

6)ZAŽÍVÁNÍ

*Křen je výborným doprovodným léčivem proti hepatitidám- žloutenkám.

NÁLEV PŘI INFEKČNÍ HEPATITIDĚ (ŽLOUTENCE)

1 kg křenu pokrájíme či postrouháme, přelijeme 4 l vroucí vody, necháme macerovat 3-4 hodiny. Poté 3x denně popíjíme 1/3 šálku nalačno.

Do každého šálku můžeme přidat trochu medu.

 

*Křenová šťáva s medem se používá u všech hepatopatií- tedy onemocnění jater.

*V malých dávkách křen stimuluje chuť k jídlu a posiluje trávení.

*Čerstvá křenová šťáva zvyšuje uvolňování kyseliny chlorovodíkové v žaludku, je proto vhodná při tzv. achlorhydrii (nedostatečné kyselosti).

Nicméně z téhož důvodu je ale křen kontraindikován u akutní a chronické gastritidy, žaludečních či duodenálních vředů, u gastroenteritidy.

*Směs křenu a citronu (kyseliny citronové) je výborná pro udržení normální střevní mikroflory a je vhodná i po antibiotické léčbě.

*Křen může pomoci i při hubnutí.

SMĚS NA HUBNUTÍ

100 g strouhaného křenu smícháme s 2 PL medu a šŤávou z 1/2 citronu.  Směs skladujeme v lednici. Podáváme 1 ČL několikrát denně před jídlem.

Křen zlepšuje trávení, podporuje činnost střev- pomáhá při zácpě, zrychluje metabolsimsu a odstraňuje toxiny z těla, je proto vhodný i při hubnutí.

NÁPOJ PRO DOBRÉ TRÁVENÍ

Do 1/4 l teplého mléka postrouháme 1,5 cm dlouhý kousek křenového kořene. Necháme macerovat 30 minut. Popíjíme po doušcích. Lze použít mléko rostlinné (sojové, rýžové, ovesné)

Podáváme při trávicích potížích.

KŘENOVÉ VÍNO NA PODPORU TRÁVENÍ

Nakrájíme na tenká kolečka 10 dkg křenu a zalijeme je 1 litrem červeného vína. Necháme 8 dní vyluhovat. Užíváme 3x denně lžíci –  ráno na lačno, pak ještě v poledne a večer vždy před jídlem.

KŘENOVÉ VÍNO NA ROZPOUŠTĚNÍ A VYPUZENÍ ŽLUČNÍKOVÝCH KAMENŮ

Do 1 l lahve do 1/5 výšky nastrouhaný křen, zalít červeným vínem. 10 dnů louhovat, pak podávat 3x denně 1 ČL po 3 dny a potom 3x denně 1 PL. Celá kůra trvá alespoň 30 dnů

OBKLAD NA POVZBUZENÍ JATERNÍ ČINNOSTI

Na oblast jater si 10 dnů přikládáme obklad z 1/2 kostky tučného tvarohu a 3 PL strouhaného křenu a 1 nasekané cibule.

 

7)MOČOVÉ CESTY

*Antibakteriální účinky křenu se také uplatňují skvěle u infektů močových cest- podává se kašička křenu s medem.

*Působí jako diuretikum(močopudná látka) při otocích různého původu

*Šťáva z křene se používá při močových kamenech ráno a večer.

KŘENOVÉ VÍNO NA ROZPOUŠTĚNÍ MOČOVÝCH KAMENŮ A PÍSKU

Nakrájíme na tenká kolečka 10 dkg křenu a zalijeme je 1 litrem červeného vína. Necháme 8 dní vyluhovat. Užíváme 3x denně lžíci –  ráno na lačno, pak ještě v poledne a večer vždy před jídlem.

8)GYNEKOLOGIE

KŘENOVÉ VÍNO NA PODPORU MENSTRUACE

Nakrájíme na tenká kolečka 10 dkg křenu a zalijeme je 1 litrem červeného vína. Necháme 8 dní vyluhovat. Užíváme 3x denně lžíci –  ráno na lačno, pak ještě v poledne a večer vždy před jídlem.

9)CÉVY

POSTUPY PŘI ZÁNĚTU ŽIL

2 PL jemně strouhaného křenu smícháme s 50 g otrub a trochou slunečnicového oleje. Vytvoříme hladkou kašičku, kterou na neseme na zánětlivé křečové žíly. Bolest ustoupí a zánětlivé uzly se rozpustí.

JINÁ SMĚS NA TROBOFLEBITIDU

100 g žitné mouky smícháme s 50 g slunečnicového oleje a 2 PL mletého křenu. Opět vytvoříme kašičku, kterou přikládáme na záněty žil.

10)KREV

*Při anemii-nedostatku červených krvinek:

1 PL jemně nasekaného křene zalijeme 500 ml vody, vaříme 10 minut.  Necháme vychladnout. Podáváme 1/2 šálku 3x denně 15 minut před jídlem.

 

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

*U dny či jiných revmatických poruch je doporučován tento recept:

1ČL šťávy z křene smíchat s 1ČL medu, podáváme 2x denně před jídlem.  Po měsíci nutno udělat týden přestávku.

KAŠOVITÝ OBKLAD Z LISTŮ

Čerstvé listy poválíme válečkem a můžeme přikládat na bolestivá místa při ischiasu.

RUSKÝ POSTUP PŘI RADIKULOPATII (KOŘENOVÝCH BOLESTECH ZAD)

Rozdrcený křen smíchejte s podrceným jablkem. Položte na plátno a přiložte na bolavé místo. Nechejte na místě, dokud nebude pálení nesnesitelné, pak sundejte.

Nebo

Při chronické radikulopatii naneste na hadřík tuto směs- 250 g medu, 250 g strouhaného křenu, 3 PL sody a 3PL drcených hořčičných semínek. Na kůži namažte před aplikací olej, aby nebyla pokožka přímo drážděna (můžete použít třezalkový olej- účinek se ještě umocní). Nechejte na místě 30-40 minut, dokud neucítíte pálení. Během dne lze opakovat.  Procedury opakujte 4-5 dnů.

KŘENOVÁ MAST PŘI BĚŽNÝCH BOLESTECH ZAD

Nastrouhejte křen, vytlačte z něj šťávu (musí to být čerstvě vykopaný křen, v supermarketu je křen již seschlý a moc šťávy nemá) a tuto šťávu smíchejte ve stejném poměru s jakýmkoliv krémem (může být i Indulona) . Před spaním naneste na bolavé místo a oblečte si teplý svetr, mebo ovažte bolavé místo šálou.  Vypijte lipový či malinový   čaj. Do rána byste měli být bez bolesti.

MAZÁNÍ NA BOLESTI KOLENE

0,5 litrovou lahev naplníme do poloviny strouhaným křenem, zbytek doplníme vodkou. 3 dny necháme macerovat, pak přecedíme.

10 dní pak střídáme masáže a obklady kolene- 1 den masáž, druhý den obklad. Obklad provedeme takto: do tinktury namočíme hařík, přiložíme na koleno, na to igelit a ovážeme. Ponecháme tak dlouho, než začne pálit.

TVAROHOVÝ KRÉM NA BOLESTI KLOUBŮ

4 PL strouhaného křene, 4 PL tvarohu

Suroviny smícháme. Pastu pak nanášíme na bolavá místa v půl centimetrové vrstvě, přikryjeme igelitem a necháme 10 minut působit. Opakujeme po dobu 10 dnů.

PŘI ISCHIASU

Sklenici naplníme do poloviny strouhaným křenem, přidáme stejné množství strouhané brambory a 1 PL medu. Zamícháme.  Bolestivé místo namažeme olejem, na to přiložíme tuto směs v 1 cm vrstvě, překryjeme igelitem a zakryjeme ručníkem a polštářem. Ponecháme, dokud nezačne pálit. Podáváme každý druhý den.

TRADIČNÍ KŘENOVÉ PLACKY

Kořen křenu nastrouháme (3 díly) a s moukou (5  dílů) a trochou octa smícháme v těsto. Můžeme přidat i sádlo (1 díl).  Z těsta uděláme placku, tu přiložíme přes plátýnko na bolestivé místo. Nikdy ne přímo na kůži! Mohlo by to způsobit zánět kůže či puchýře. Nechte působit maximálně 20 minut. Přizpůsobte délku citlivosti pokožky. Křen zvyšuje prokrvení kůže a působí i hlouběji ve tkáních. Tím podporuje hojení a regeneraci, také mírní bolest.

JINÁ KŘENOVÁ PLACKA

 Nastrouhaný křen rozprostřeme na čisté plátýnko a překryjeme jej gázou. Křenovou placku přikládáme na bolestivá, revmatismem postižená místa. Při kašli placku pokládáme na hruď − nejlépe před spaním.

Pozor,  křen může podráždit citlivou pokožku – její stav průběžně kontrolujeme. Mírného zčervenání, jehož příčinou je prokrvení pokožky, se však obávat nemusíme.

Pokud se vyskytnou puichýřky- často bolest odezní rychleji

12)KŮŽE, VLASY

*Konzumace 2 ČL čerstvého křene po dobu 6-8 týdnů regeneruje pokožku.

*Nastrouhaný křen s mlékem vybělí různé pigmentové skvrny na kůži. Při ošetření pokožky křenem dochází i k prokrvení, mladé dívky to dříve využívaly na červené  tváře.

*Čerstvá šťáva z křenu smíchaná s vodou (případně  i lihem) čistí, regeneruje a dezinfikuje  mastnou a nečistou pleť. Je však třeba dbát  na to, by pokožka s touto pleťovou vodou nebyla  ve styku příliš dlouho.

*Při padání vlasů můžete vtírat čerstvou křenovou šťávu ke kořínkům vlasů.

VLASOVÉ TONIKUM PROTI LUPŮM  A PROTI PADÁNÍ VLASŮ

2 PL strouhaného křenu zalijeme 3 dcl 60% alkoholu. 14 dnů necháme louhovat, denně protřepáváýme. Poté přecedíme do tmavé lahve a uzavřeme. Do 2 dcl vody přidáme vždy 1 PL tinkrtury. Denně si touto tinkturou masírujeme vlasovou pokožku po dobu 1-2 měsíců.

KŘENOVÉ MLÉKO PROTI PIGMENTOVÝM SKVRNÁM A PIHÁM

3 PL strouhaného křenu přelít šálkem vařícího mléka, 30 min přikryté louhovat. Slít. Pokožku namočit jemným poklepem ráno a večer – necháme zaschnout.  Takto nanášet  po dobu 2 měsíců.

V některých receptech je doporučována místo mléka smetana a směs se má povařit na mírném ohni 3 minuty.

PLEŤOVÁ VODA NA MASTNOU A AKNÓZNÍ PLEŤ

2 PL strouhaného křene zalijeme 3 dcl 60% alkoholu. Necháme 14 dnů louhovat za denního protřepávání.  Poté přecedíme do tmavých lahviček.

Před použitím vždy naředíme 1 ČL křenové tinktury na 1 dcl vody.  Pleťovou vodou čistíme obličej. Jen pozor , aby se nedostala do očí.

PLEŤOVÁ VODA K ODSTRAŇOVÁNÍ PIH, JATERNÍCH SKVRN, PROTI AKNÉ A MASTNÉ PLETI

Vymačkanou šťávu z křene smícháme se slabým octem – 4%  – nejlepší je jablečný nebo vinný a užíváme jako pleťovou vodu, kterou necháme chvíli působit – cca 10 minut a pak umyjeme.

13)ANTIBIOTIKUM, TONIKUM

*Křen celkově posiluje organismus a údajně i bystří rozum.  Je vhodné jen používat v rekonvalescenci po nemoci, ale i při únavě, sedavém způsobu života apod.

*Křen je výborné přírodní antibiotikum, ale má i antivirové účinky.  Působí i proti některým houbám a prvokům.  Má silné desinfekční účinky, kterých se využívá při terapii zánětů močových a dýchacích cest.

KŘENOVÝ VINNÝ MACERÁT PROTI ÚNAVĚ

75 g křenu nakrájíme na kolečka, zalijeme je 0,5 l červeného vína a vše necháme dva až tři dny odstát.Obsah nádoby alespoň dvakrát denně protřepeme. Macerát slijeme a při únavě užíváme po lžičkách.

KŘENOVÁ TINKTURA – NA OMLAZENÍ A POSÍLENÍ

2PL strouhaného křene, 3 dcl 60% lihu. Vše smícháme dohromady, necháme 14 dnů louhovat. 2x denně protřepávat. Poté nalít do tmavé sklenice. Užívat 3x denně 10 kapúek  ve  2 dcl vlažné vody po dobu 6 týdnů.

UCHOVÁVÁNÍ KŘENU NA ZIMU

Listy umyjeme, usušíme a podrtíme na prášek.

Kořeny uložíme ve sklepě do písku. Obalené vlhkým hadříkem vydrží nějakou dobu i v lednici. V supermarketu je křen zatavený v igelitu podobně jako okurky.

Můžeme také křen postrouhat, usušit v troubě a rozmixovat na prášek. Uchováváme v tmavých lahvičkách. Můžeme použít jako léčivo, ale i jako dochucovadlo. Nejlepší je ale křen čerstvý, ten má nejvíce účinků.

 

VYUŽITÍ V KUCHYNI

Zelené listy lze také využít, můžeme je nakrájet   například do salátů či pomazánek.

Čerstvý křen lze smíchat s jablky a pokapat citronem, aby se snížila jeho štiplavost, takto jej můžeme i sterilizovat a uchovat na zimu.

Výborný je také křen se smetanou jako příloha.

Můžeme používat jako přílohu i jen čerstvě nastrouhaný křen pokapaný citronovou šťávou.

Je ale dobrý i například s červenou řepou- často dělávám například tuto POMAZÁNKU:

2 větší červené řepy uvaříme ve slupce do poloměkka. Poté ji oloupeme a nahrubo nastrouháme. Přidáme jarní cibulku nakrájenou na drobné kousky, 1 PL strouhaného křene. Promícháme se zakysanou smetanou a osolíme.

Populární je také   křenová omáčka s uzeným masem.

Křen přidávám k zelí, když jej připravuji na kvašení, stejně tak do kvašáků- okurků.

Spousty lidí zná křenové šunkové rolky.

Zajímavou přílohou je čerstvý křen zamíchaný s meruňkovou zavařeninou a trochou hořčice.

Můžeme jej nastrouhat i do různých tvarohových pomazánek.

 

KONTRAINDIKACE KŘENU

*Nepodávat při akutním zánětu střev a žaludku, nedávat u žaludečních vředů. Dokonce i když jste vředy měli v minulosti, nyní by mohl křen způsobit jejich exacerbaci.

*Vyšší dávky křenu mohou zvýšit krevní tlak.

*Nepodávat raději ani při těžších onemocněních jater a ledvin.

*Nepodávat dětem do 4 let, těhotným.

*Nepodávat dlouhodobě také pacientům s dysfunkcí štítné žlázy. Křen je takzvaný strumigen, tedy látka která zhoršuje funkci štítné žlázy, Konktrétně thiokyanáty v něm obsažené znemožňují zachytávání jodu ve štítné žlázy.  

*Křen je velmi agresivní, u přecitlivělých jedinců  mohou při vnějším použití nebo pouhém delším  kontaktu s křenem naskákat puchýře.

 

 

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 

 

LITERATURA:

 https://radostysnami.ru/celitelnye-svoistva-produktov/lechenie-xrenom-19-metodov-isceleniya.html

https://econet.ru/articles/176599-100-sposobov-lecheniya-hrenom

http://medimet.info/lechenie-hrenom.html

 

 

 

 

 

UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *