Případ podvrtnutého kotníku a zázračného kostivalu

Článek určený do facebookové skupiny Praktické úspěchy bylinné terapie:  https://www.facebook.com/groups/praktickeuspechybylinneterapie/

Příběh se stal před dvěma lety.

Vyšla jsem si s dětmi na procházku za humna na bylinky. Odskočila jsem si jen narychlo ve špatných botách, v nazouvácích. Vařila jsem totiž zároveň oběd a chtěla jsem se brzy vrátit. Jsem zvyklá dělat několik věcí najednou a občas se to nevyplácí.

Jdu po hrbolaté polní cestě s  mnoha výmoly a najednou mi podjíždí noha, padám na zem. V kotníku cítím obrovskou bolest. Kdysi jsem bývala náchylná ke vzniku podvrtnutí kotníku. Měla jsem i nohu v sádře. Říká se, že  jak se jednou kotník vyvrtne, je pak již viklavý a nestabilní a k dalšímu podvrtnutí po špatném došlápnutí dochází velmi často. Bolest jsem znala, tentokrát byla ale velmi, velmi silná. Udělalo se mi zle na zvracení, viděla jsem všechny svaté. Vstát v první chvíli pro bolest moc nešlo. Nakonec mi po několika minutách pomáhají vstát děti. Opírám se o ně a belhám se zpátky do chalupy. Je to najednou pro mě nesmírně daleko. Ale zvládneme to.

Co bude následovat již znám z minulosti. Hlezno ze všech stran oteče, zbarví se dofialova a bude silně bolet. A taky že ano. Noha je již dvakrát tak velká a získává pěknou barvičku.  Ale sádru nechci. Minule jsem po sundání sádry nemohla ohnout nohu a musela jsem končetinu postupně rozcvičovat. Na rentgen nejedu. Jsme na chalupě a chci se zkusit vyléčit jinak.

Mám spousty pozitivních zkušeností s kostivalem. Manžel mi jde ochotně vyrýt kořeny kostivalu. Ty si pak nastrouhám na jemném struhadle a obkládám směsí kotník, mírně směs zvlhčím vodou, překryji gázou a pořádně ovážu obvazem. Ještě dvakrát obklad  měním. Nechávám přes noc.

Ráno mě čeká překvapení. Končetina již není téměř vůbec nateklá, bolest skoro necítím, barva se dofialova nevybarvila. Opět přikládám novou směs a ovazuji. Odpoledne noha nebolí téměř vůbec. Jsem dobrodruh a dosti riskuji, měli jsme s dětmi naplánován výlet k Lesnímu Baru v Horní Lipové a já se rozhoduji, že půjdu. S kostivalovou směsí  bych se do boty nedostala a proto trhám listy kostivalu, které několikrát přejedu válečkem na nudle. Listy pouští šťávu a mizí jejich chlupatost. Listy si ovazuji kolem kotníku, přikládám igelit a převazuji obvazem. Takto se do kotníkové goretexové obuvi dostanu. Noha moc nebolí, tak se vydávám na cestu. Není to naštěstí moc daleko- jen 4 kilometry. Kotník téměř necítím. Moc nebolí.  Lehce jdu tam a zpátky- tedy 8 kilometrů.

No, nebudu vám lhát, po cestě kotník přece jen trochu natekl a bolel, ale opět přikládám směs ze strouhaného kořene kostivalu. Po klidovějším režimu zbytku víkendu  a po přikládání kostivalu je noha v pondělí téměř zdravá. Otok není žádný, hematom neměl šanci se rozvinout a barva kůže je růžová. Chodím jak srnka.

Na takovýto průběh po zvrtnutí kotníku jsem nebyla zvyklá, vždycky jsem se minimálně 14 dnů trápila bolestí a otokem. Takové zlepšení téměř  kosmickou rychlostí jsem nikdy nezažila a myslím si, že v konvenční medicíně nezažil nikdo.

POZOR!! Jedná se o můj příběh a moji zkušenost. V každém případě je po takovém úraze lékařské vyšetření nezbytné, aby se vyloučila zlomenina v oblasti kotníku, která bývá vcelku častá. Pak je ovšem sádra či jiné řešení na místě.  Pokud se jedná jen o prosté podvrtnutí, je terapie kostivalem vhodná.

 

Můžete se podívat i na mé další články o kostivalu na mém blogu:

—Postup při zpracování kořene kostivalu

a

—Extra silné mazání na bolesti pohybového aparátu a křečové žíly + povídání o kostivalu a kaštanech

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

2 názory na “Případ podvrtnutého kotníku a zázračného kostivalu”

  1. Veronika Šmídlová

    Pozor, citlivým lidem může dlouhodobé pusobeni způsobit vyrazku. Je lepší s obklady z kostivalu neusinat, zato pravidelně kontrolovat 🙂

    1. Ala Hamplová

      To je jako u všech léčivých rostlin, snášenlivost je individuální. Obzvláště u rostlinných obkladů je potřeba vždy snášenlivost zkontrolovat.
      Příspěvek byl určen pro skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, v úvodu skupiny píšu, že vše je individuální a zejména pozor na alergické reakce u citlivých jedinců.
      Nechcete ten komentář napsat i do skupiny? Okomentovala bych ho tam také. Přesně takhle bych si to ve skupině představovala.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *