Zánět spojivek u psa a jeho terapie světlíkem lékařským

Přípěvek je připraven pro facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie.

Náš pejsek, fenka kavalíra Ema, dostala silný zánět spojivek. Oči měla silně zarudlé, vytékal z nich hnis. Bylo vidět, že ji oči svědí.

Od verterináře dostala antibiotické kapky  Maxitrol. Přípravek obsahuje antibiotika neomycin a polymyxin B, která jsou účinná proti řadě různých choroboplodných zárodků, a glukokortikoid dexamethason, který zmírňuje zánět. 4x denně se jí 2 dny po sobě kapalo do očí. Zánět se výrazně zlepšil. Pak jsme odjeli na naši víkendovou chalupu a kapky zapomněli doma. Přes noc se zánět v plné síle vrátil. Opět měla ráno oči zarudlé, oteklé a vytékal z nich hnis.


Mám doma zásobu sušeného světlíku lékařského, který jsem si nasbírala a nasušila loni na podzim. Rozhodla jsem se tedy pro terapii světlíkem a ke kapkám se již nevracet.

Hrst světlíkové natě jsem dala do kastrolu s vodou a pár minut povařila. Pak jsem vše nechala i s rostlinným materiálem vychladnout na pokojovou teplotu.

Roztok jsem nasála do injekční stříkačky a několikrát denně dělala pejskovi výplachy očí. Je zajímavé, že Ema drží a nechá si tuto proceduru dělat. Asi ví, že jí to pomůže. Také je zajímavé, že loužičky světlíkového odvaru, které stečou na zem, olizuje. Cítí asi, že jí světlíkový čaj dělá dobře.

Již po prvním výplachu má ráno Ema oči bez zarudnutí, otok zmizel. V očích je jen trochu hlenu. S výplachy pokračuji několik dnů. Oči zůstávají bez zánětu, Ten se již nevrací.

Každý jsem vyráběla odvar čerstvý, aby se v roztoku nepomnožily bakterie. Dále je nutné tekutinu vždy povařit. Prostý nálev by nemusel případné bakterie zničit.

Po měsíci po dlouhé procházce, kdy jsme se se procházeli i na loukách s vysokou trávou, jí opět oči zčervenaly a tekl z nich hlen. Opět jsem vyrobila světlíkový odvar, do kterého jsem tentokrát přidala i trochu sušených květů z tužebníku jilmového.

Po pár dnech proplachů se oči upravily.


Světlík lékařský Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana) je dvouděložná jednoletá rostlina patřící do čeledi zárazovité  (Orobanchaceae). Lidově se nazývá Ambrožka.

Je to poloparazitická rostlina. V zemi má tenký vřetenovitý kořen s větším množstvím menších kořínků, jimiž se přisává na kořeny vedlejších rostlin (hlavně trav), z nichž částečně čerpá výživné látky. Roste na loukách, pastvinách a na okrajích lesů.

Anglický název světlíku je Eyebright – tedy něco jako rozjasňovač očí.

Mattioli:

Ambrožka čili světlík sluje tak odtud , že ostří a vyjasňuje zrak. Ambrožka je zvláštní a hlavní lék na slabé, neduživé a nejasné oči v jakémkoli způsobu použití. Tak může se požívati čerstvá bylina v jídle, nebo může se do pokrmu sypati suchá,
na prášek utlučená bylina, nebo může se přikládati utlučená zelená bylina na oči, anebo vpouštěti do očí šťáva z byliny vytlačená; avšak daleko lepší jest používati vody z ní vypálené, neboť tato jest proti uvedeným neduhům oči měkčí
a libější.


Také se připravuje na podzim při vinobraní ambrožkoyé víno tímto způsobem: Bylina ambrožková naloží se do moštu
a ponechává se tam tak dlouho, až mošt uvedený vykyse a jest čistý. Tomuto vínu vzdává vysoce zkušený lékař Arnoldus
de nova villa velikou chválu proti mrákotě očí, a píše o některých lidech, že dlouhý čas ničeho neviděli, avšak když
pili toto víno as jeden rok, že zase nabyli svého zraku. Dále praví o starých lidech, že ustavičným požíváním a každodenním
pitím uvedeného vína zachovali si zdravé oči a jasný zrak a nepotřebovali nikdy skleněných očí ani brýlí. Jiní zase, kteří
bez pomocí těch skleněných očí nemohli čísti písmo a nějakou dobu požívali toto víno, že pak odložili brýle a mohli dobře
čísti každé písmo. To dosvědčuje Arnoldus, a já se k němu v tomto ohledu také přidám, neboť jsem to skutečně shledal
správným.

Nicholas Culperer (americký bylinář 17. století tvrdil): kdo používá světlík, jakoby z poloviny vykradl výrobce brýlí. 

Světlík lékařský se běžně používá při očních potížích jako je konjuktititida (zánět spojivek), ječné zrno, zarudnutí očí po podráždění, blefaritida (zánět očních víček), světloplachost, alergie, únava očí po koukání do obrazovek. Může být také užitečný jako první pomoc při drobných poraněních oka. Jako doplňková léčba může být použit i u šedého a zeleného zákalu.

Farmakologické výzkumy extraktů světlíku odhalily, že má světlík antioxidační, adstringentní, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Světlík obsahuje třísloviny, které pomáhají zmírňovat záněty a vysušovat nežádoucí sekrety – redukují hlenovou sekreci z oka a snižují překrvení. Obsah kyseliny kávové je antiseptický. Iridoidní glykosidy světlíku, jako je aucubin, pomáhají čelit infekci a zánětu. Flavonoidy působí antioxidačně a protizánětlivě. Těkavé oleje mají antimikrobiální účinky. Obsahuje i vitamín C a karotenoidy.

Mimo jeho působení na oční choroby se světlík lékařský používal i na záněty horních i dolních cest dýchacích. Pomáhá při suchém, neproduktivním kašli, zánětu nosních dutin a chrapotu. Výplachy nosu světlíkovým odvarem pomáhají při chronické rýmě.

Co je zajímavé, světlík pomohl například při koktání, kdy se koncentrovaný odvar několikrát denně podržel v ústech. Spolu s hlasovým tréningem to prý zlepšilo svalovou koordinaci,

Pomáhá též při trávicách potížích a při nechutenství. Snižuje kyselost žaludeční šťávy – jeho užívání je prevencí žaludečních vředů, odstraňuje pálení žáhy. Je vhodný i u průjmu. Regeneruje játra a pomáhá v rekonvalescenci po infekční žloutence.

Světlík také posiluje paměť, odstraňuje duševní přepracovanost, pomáhá při nespavosti, u nervově podmíněných bolestí hlavy. Také odstraňuje kocovinu.

Zevní oplachy odvarem pomáhají při špatně se hojících ranách.

Světlíková koupel oka

Světlíkové oplachy oka jsem v minulosti používala i já sama při očních potížích.

Postupovala jsem takto:

  • 1 PL světlíkové natě zaliji 1 hrnkem vody
  • Roztok 5-10 minut povařím.
  • Nechám louhovat do zchladnutí.
  • Pak přecedím přes několikrát přeloženou sterilní gázu tak, aby v roztoku nezůstaly kousky rostlinného materiálu.
  • Roztok naberu do koupací vaničky a přiložím k oku
  • V roztoku oko vykoupu – pomrkávám, otvítám a zavírám oko.
  • Na každý den připravím odvar čerstvý, aby se v něm nemohly pomnožit bakterie

K tomu jsem popíjela:

Světlíkový nálev

1 PL světlíku zalít 250 ml horké vody, nechat 15 minut louhovat, pak přecedit. Pije se 2x – 3x denně.

Světlíkový obklad

Plátěný pytlík naplníme světlíkem a vše spaříme v horké vodě. Nebo spařenou rostlinu zabalím do plátna. Přiložím na bolavé oko. Lze převázat a nechat působit přes noc.

Tento obklad pomáhá při zánětu spojivek, slzení, ječném zrnu, zčervenání, podráždění a při únavě očí.

Dá se použít na doléčení pooperačních stavů, na regeneraci a posílení oka.

Světlíkové víno

100 g světlíku naložíme do 1 l bílého vína. Macerujeme minimálnbě 10 dnů. Pijeme 1 dcl vína před spaním.

Světlíkový oxymel

Návod najdete ZDE: https://mudr-alena-hamplova.cz/oxymel-ze-svetliku-lekarskeho/

Světlíková tinktura

Zavařovací sklenici naplníme do 1/3 světlíkovou natí, zalijeme alkoholem až po hrdlo. Necháme v temnu minimálně 14 dnů macerovat. Denně protřepáváme. Podáváme 3x denně 30 kapek po dobu 6 týdnů.

Prášek ze světlíku

Sušenou světlíkovou nať rozmixujeme v mixéru na prášek. Podáváme 1x denně na špičku kulatého nože nalačno.

Prášek zlepšuje trávení a mění složení žaludečních šťáv. Jer vhodný i při žloutence.

Pro posílení zraku se podávají 2 g prášku, lze rozmíchat ve vodě.

________________________________________________________________________________________

Chcete vědět více informací, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *