V poslední době hodně používám hořčíkový olej. Velmi se mi osvědčil po velké svalové námaze třeba zrovna při dálkovém pochodu Stezkou Českem.
Nejedná se sice o léčivou rostlinu, ale je to prostředek, který si můžete sami lehce vyrobit doma. Já sama na něj nedám dopustit.
O co jde? Nejde o skutečný olej, ale o vodný roztok chloridu hořečnatého, který se neužívá vnitřně, ale natírá se na kůži.
Lokální aplikace hořčíku obchází zažívací systém, takže je do krevního řečiště vstřebáván pomocí dermis (spodní vrstva kůže bohatá na krevní cévy). Odpadají pak nežádoucí účinky perorálně podávaného hořčíku, jako je například průjem.
K lokálnímu použití se hodí jednak hexahydrát chloridu hořečnatého, který se extrahuje z mořské vody a dehydratovaná forma známá jednoduše jako chlorid hořečnatý. A pak také síran hořečnatý běžně známý jako Epsomská sůl. My se budeme věnovat výrobě vodného roztoku chloridu hořečnatého, kterému se přeneseně říká hořčíkový olej.
Maximální dávky lokálně aplikovaného hořčíku nejsou stanoveny.
K čemu je hořčíkový olej dobrý?
Lokálně aplikovaný hořčík pomáhá při bolestech kloubů a svalů. Je výborný při svalových křečích a neuralgiích. Mě se osvědčil při svalové únavě a bolesti po velkých fyzických výkonech. Pomáhá při bolestech páteře a dokonce při migrénách (hořčíkový olej se aplikuje na spánky).
Zlepšuje také spánek a odstraňuje úzkosti.
Na druhou stranu ale zvyšuje energii těla. Takže se po jeho aplikaci cítíte svěží.
S úspěchem doporučuji hořčíkový olej pacientům se syndromem neklidných nohou, kdy si jej natírají na lýtka.
Hořčíkový olej též prospívá pleti – redukuje vrásky a vyrovnává tón pleti – dodává tak mladistvější vzhled.
Údajně se lépe vstřebává dokonce tam, kde je vyšší hustota vlasových folikulů – tedy ve více ochlupené části pokožky. Dokonce se ukázalo, že masáž vlasové části pokožky hlavy zlepšuje růst vlasů.
JAK SI VYROBIT HOŘČÍKOVÝ OLEJ
Je potřeba koupit chlorid hořečnatý v prášku ve farma kvalitě.
Dále si pořiďte lahvičku s rozprašovačem.
- Do poloviny lahvičky s rozprašovačem nasypeme prášek chloridu hořečnatého. Pokud chceme větší koncentraci hořčíku, lze nasypat do 2/3 lahvičky.
- Pak do lahvičky až po povrch napustíme vodu.
- Pořádně obsah protřepeme a promícháme. Prášek se ve vodě rozpustí.
Aplikace na kůži:
Po koupeli či osprchování nastříkáme rozprašovačem hořčíkový olej na bolestivá místa – svaly rukou, nohou, páteř, klouby apod. Vyhýbejte se drobným rankám – hrozně to štípe. A hlavně se vyhněte očím!!! Pokud chcete sprej aplikovat na pokožku obličeje, nastříkejte jej nejprve na prsty či do dlaně a teprve potom aplikujte mimo oblast očí.
Po prvních aplikacích ucítíte na kůži až nepříjemné svědění, pálení či mravenčení. Někdy dojde ke zčervenání kůže. Většinou se nejedná o alergii, ale o běžnou reakci kůže na chlorid hořečnatý. Po několika dalších aplikacích si kůže zvykne a tyto senzitivní vjemy již nejsou tak výrazné.
Stejně jako u jakéhokoli typu suplementace je nejlepší začít pomalu s menším množstvím a postupně zvyšovat dávku, abyste minimalizovali potenciální vedlejší účinky.
Vzhledem k tomu, že se hořčíkový olej aplikuje lokálně, je obtížné stanovit doporučenou dávku, protože míra absorpce se může u každého člověka lišit.
Pokud chcete použít tělový či pleťový krém aplikujte až po 30 minutách od použití hořčíkového oleje.
Hořčíkový olej lze též spojit s olivovým, mandlovým či jiným olejem a využít při masáži těla.
Staňte se členy naší facebookové skupiny Praktické úspěchy bylinné terapie. Můžete sdílet své úspěchy s bylinkami, nebo se naopak zeptat na možnost řešení vašeho neduhu. Své dotazy do skupiny napište jako příspěvek, po schválení moderátorem se objeví dotaz na hlavní stránce. Členové skupiny pak mohou v komentářích odpovídat na váš dotaz.
________________________________________________________________________________________
Chcete vědět více informací, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.
Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.
Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.
Jsem autorkou dvoudílné knižní série:
Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.
Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.
Při běžných infektech si můžete poradit sami.
Jsem také autorkou knihy:
(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)
Čarovná lékárna kolem našeho domu.
Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?