Přípěvek je připraven pro facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie.
Nedílnou součátí mé bylinkové lékárničky při našem putování Stezkou Českem byla moje originální kostivalovo-tužebníková mast. Již několikrát nám pomohla při nejrůznějších bolestivých stavech, a proto jsem si trochu masti odrýpla do malé zkumavky (abych moc nezvyšovala hmotnost batohu) a vzala s sebou.
Mast jsem s úspěchem také použila u maminky mého muže, která ji aplikovala již v nemocnici po implantaci kolenní totální edoprotézy.
Přípravek jsem vyráběla v únoru, kdy jsem použila kořeny kostivalu, které mám uložené trvale v písku ve sklepě a sušené květy tužebníku jilmového.
POSTUP PŘÍPRAVY
500 g lékařské vazelíny jsem na sporáku na mírném plameni rozpustila do tekutého stavu.
Čerstvé kořeny kostivalu, které jsem si vzala z kbelíku s pískem ve sklepě jsem pokrájela na kousky a přidala do tekuté vazelíny. Množství po mně nechtějte. Většinou do mastí dávám tolik rostlinného materiálu, aby byl ponořený pod hladinou rozpuštěného masťového základu. Dále jsem do směsi přidala 2 hrsti sušeného květu tužebníku jilmového.
Vše jsem pak rozmixovala ponorným mixérem.
Kovový kastrol s mastí jsem vložila do trouby, která byla rozehřátá na 80 st. C. Jelikož jsem potřebovala mast pro maminku svého muže co nejdříve, nechala jsem vše v troubě macerovat celou noc.
Ráno jsem mast přecedila přes kovový cedník do skleniček.
Proč používám vazelínu? Zejména při bolestivých stavech se mi osvědčila jako dobrý nosič. Film z natřené vazelíny vydrží na kůži dlouho. Jde o stabilní médium, které nežlukne a nemusí se uchovávat v lednici. Lze samozřejmě použít i jiný masťový základ jako je sádlo, kokosový či jiný olej (zde je nutné vše zahušťovat včelím voskem). Ale zamazané nemocniční peřiny od sádla či jiného oleje by asi nebyly to pravé ořechové. Vazelína je v tomto směru výhodnější.
POUŽITÍ
Mast rozetřu na kůži nad bolestivé místo. Může se aplikovat i několikrát za den.
Maminka mého muže si mast nanášela na koleno od 3. dne po operaci (výměna kolenního kloubu). Nejprve na okolní kůži, po vytažení stehů i na jizvu. Rána se lépe hojila, bolestivost rychleji odešla. Zatímco jiní pacienti, se kterými byla hospitalizovaná měli nejrůznější komplikace v ráně nebo jim dlouho přetrvávala bolest. Maminka mohla velmi brzy vysadit všechny léky proti bolesti. Prakticky měsíc od operace již žádná analgetika nebrala.
KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ
Kostival je účinný takřka na vše, co souvisí s kostmi, klouby a celým pohybovým systémem včetně svalů a šlach. V historii se používal po celé Evropě, v některých částech Asie a také v Severní Americe.
A bez obav můžeme kostival používat zevně i dnes. Toto je hlavní pole dnešního uplatnění kostivalu. V době, kdy se obáváme nežádoucího efektu vnitřního užívání pyrrolizidinových alkaloidům, lokálně můžeme kostival používat, jak je nám libo. Účinek je patrný již po 24 hodinách.
Téměř zázračně působí při podvrtnutí kloubů, při výronech, otocích, ale i při bolestivých zánětech kloubů, svalů, šlach, burzitidách, tenisovém lokti apod. Efektivní je i při bolestech zad od šíje až po kostrč, při revmatických bolestech nejrůznějšího druhu, dně a artróze. Osvědčil se mi i při terapii ostruhy patní kosti. Pomáhá při fantomových bolestech po amputacích končetin. Hematomy se po aplikaci kostivalu téměř zázračně vstřebávají během pár dnů. Vynikající je také při bolestech svalů například namožených po sportu apod.
Všechny tyto účinky tradující se po staletí v lidové medicíně jsou nyní potvrzovány i vědecky. Několik randomizovaných klinických studií prokázalo účinnost lokálních přípravků z kostivalu při léčbě bolesti, zánětu a otoku svalů a kloubů v případě degenerativní artritidy, akutní myalgie v zádech, podvrtnutí, pohmoždění a namožení po sportovních úrazech a nehodách. A to dokonce i u dětí ve věku 3 a více let. Účinek kostivalu je především analgetický (proti bolesti) a antiflogistický (proti zánětu). U zlomenin podporuje tvorbu kalusu. Kalus neboli svalek je tkáň, která spojuje úlomky kostí po zlomenině a na jejímž základě se postupně vyvíjí nová kost. (Latinsky callus původně znamená ztvrdlá kůže, mozol.). Za nositele účinku je považován především allantoin. Allantoin je chemická sloučenina na bázi močoviny, která podporuje hojení a regeneraci sliznic, kůže a zlomenin. Působí mírně analgeticky. Dalšími látkami, které tento účinek podporují jsou deriváty hydroxyskořicových kyselin (rozmarýnová a chlorogenová kyselina), polysacharidy – zejména sliz a také glykopeptidy.
TUŽEBNÍK JILMOVÝ
Tužebník jilmový s obsahem kyseliny salicylové a jejích derivátů působí protizánětlivě a analgeticky při zánětech a revmatických chorobách. Blokuje enzymy cyklooxygenázu 1 a 2 a tím zabraňují syntéze některých prostaglandinů, které jsou nutné pro vznik zánětu.
Tužebník je díky tomu jednou z hlavních rostlinných drog používaných na léčbu revmatických potíží, bolestí kloubů, páteře, nejrůznějších muskuloskeletálních bolestí, neuralgií, degenerativních onemocnění a dny. Používá se vnitřně i zevně. Zentrich řadí tužebník mezi specifická antirevmatika spolu s vrbovou kůrou a maceškou rolní jako zdroje přírodního salicylu, který působí protizánětlivě a tlumí bolestivost.
________________________________________________________________________________________
Chcete vědět více informací, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.
Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.
Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.
Jsem autorkou dvoudílné knižní série:
Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.
Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.
Při běžných infektech si můžete poradit sami.
Jsem také autorkou knihy:
(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)
Čarovná lékárna kolem našeho domu.
Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?