Oxymel ze světlíku lékařského

Na podzim v podhorských a horských oblastech můžeme najít kvetoucí světlík lékařský.  Je to krásná rostlina. Její květy jsou charakteristické, nelze si ji s ničím jiným splést. Květy připomínají široce rozevřené oko s řasami. Podle teorie signatur, která se používala ve středověku (rostlina je používáná k terapii toho orgánu či onemocnění, kterému je podobná) to sedí. Světlík lékařský (Euphrasia officinalis), slovensky Očianka rostkovova byla používána hlavně na onemocnění očí. Slovenský název tomu napovídá, český v podstatě také.

Světlík můžeme najít na podhorských či horských loukách či pastvinách.  Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která částečně odebírá živiny z kořenů okolních rostlin. Pokoušela jsem si světlík přesadit na zahradu, ale rostlina zašla, uvidíme, zde nevyroste ze semen, které stihla vysemenit.

Letos jsem světlíku vídala v horských oblastech opravdu hodně. Jednou jsme jeli s dětmi na bobové dráze, při výjezdu nahoru se v jednu chvíli vlek  zastavil pro nějakou poruchu. Seděla jsem v bobech a koukala kolem sebe, zaostřila jsem na bíle kvetoucí rostliny, kterých bylo kolem neuvěřitelně hodně. A on to světlík. Všude, kam oko dohlédlo, kolem dokola kvetl světlík.

Světlík lze používat při zánětu spojivek, slzného váčku, ječného zrna, u slzení, alergického zánětu.  Zde se aplikuje zevně v podobě obkladů či koupelí. Vhodná je i terapie vnitřní, kdy se světlík používá ve formě čaje. Jako podpůrnou terapii lze světlík využít  při oční únavě ,  u šedého  i zeleného  zákalu, světloplachosti, krátkozrakosti, dalekozrakosti a dalších očních chorob.   U těchto poruch jej užíváme vnitřně ale i zevně.

Nicholas Culperer – americký bylinář 17. století tvrdil:

“ Kdo používá světlík, jakoby z poloviny vykradl výrobce brýlí.”

Světlík je také vhodný u poruch trávení, zejména žlučníkových potíží, při nechutenství, snižuje kyselost žaludečího obsahu, je vhodný   v rekonvalescenci po infekční žloutence.

Zklidňuje, je vhodný při přepracovanosti.

Je vhodný i u senné rýmy či u bronchitidy se suchým, dráždivým kašlem.

 

Jsem krátkozraká,  nosím kontaktní čočky. Na posílení zraku jsem si letos vyrobila světlíkový oxymel.

 

JAK NA TO?

Světlíkovou natí jsem naplnila  sklenici do 1/2, nestlačuji, plním volně.

Přelila jsem  kombuchovým či jablečným octem do 2/3 sklenice.

Zbytek sklenice doplnila květovým medem.

Zavřeme víčkem. Je vhodné dát pod víčko mikrotenový sáček, protože ocet může narušovat kovové víčko, které začne korodovat. Protřepeme a dáme někam do temna a chladnějšího prostoru. Výhodný je např. sklep, ale pokud takový prostor nemáte, můžete použít i spíž, kde je pokojová teplota. Lépe uložit sklenici někde na studené dlažbě.

Takto necháme sklenici stát asi 2-3 týdny. Můžete pravidelně protřepávat. Směs začne mírně kvasit, ale ne natolik, aby se vzdouvalo víčko.

Poté tekutinu  přecedíme.

Používáme po polévkových lžících 2-3x denně buď přímo, nebo rozmícháme ve sklenici vody a vypijeme.

Vše o oxymelu si můžete přečíst ZDE.

 

Oxymel spojuje výhody hned několika  látek:

1)Vybrané léčivé rostliny, ze které se účinné látky do roztoku výborně vymacerují. Výběr je na vás, podle toho, co chcete léčebně ovlivnit.

2)Nepasterizovaný jablečný ocet nejlépe domácí výroby. (Návod najdete zde).

Samotný jablečný ocet je velice léčivý.

Jablečný ocet zvyšuje energii, posiluje, odstraňuje únavu, působí protibakteriálně, ale zároveň podporuje přátelskou střevní mikroflóru. Alkalizuje organismus. Působí proti kvasinkám a plísním. Zlepšuje trávení atd.

O jeho komplexníxh účincích si můžete přečíst v mém článku ZDE.

3)Med, nejlépe květový. Také med sám o sobě má mnoho léčivých účinků- antibakteriální, antiseptické, protizánětlivé, posiluje imunitu atd.

Nevadí, že je med zkrystalizovaný. Dokonale se sám v roztoku rozpustí. Krystalizace medu je jen známkou kvality medu. Nikdy nekupujte med ze supermarketu, ale z ověřeného zdroje od včelaře. Pokud máte med ve spíži a je dlouhodobě  tekutý, znamená to, že byl  nešetrně ztekucen při vysokých teplotách, tím byly zlikvidovány všechny jeho účinné enzymy a další látky a máte jen sladkou pochutinu. Nebo  že se vůbec o čistý med nejedná, může to být směs sacharozového (cukerného) roztoku s medem- někdy se takto prodával v supermarketech. Dokonce jsem četla i o falšování medu za použití škrobu.

 

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

1 názor na “Oxymel ze světlíku lékařského”

  1. Eva Jáhnová

    Dobrý den paní Hamplová.
    Chtěla bych se Vás zeptat v jakém poměru by se dal udělat Oxymel ze sušeného světlíku lékařského.
    Děkuji Vám za ochotu a Váš čas
    S pozdravem Eva J.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *