Dubová tinktura a dubový gel

Každoročně si vyrábím dubovou tinkturu, je to vynikající pomůcka na různé chorobné stavy.

Ještě je čas a tinkturu můžete vyrobit i nyní.

 

Hlavní účinnou látkou dubu jsou třísloviny (taniny). Abychom z rostliny třísloviny dostali, musíme ji dlouze povařit.  Třísloviny mají adstringentní (stahující) účinek – dotčený tělesný povrch stáhnou, a také se váží s bílkovinami ve tkáních (podobně jako při činění kůží v koželužnách), což je výhodné u zánětlivých, podrážděných a mokvajících ploch. Pomocí taninů je tkáň chráněna před mikroby a plísněmi. Zabraňuje také množení virů.  Taniny stahují tkáně a krevní cévy, tím je vysušují, sníží místní prokrvení a znecitliví. Snižují zánět a podráždění, zejména kůže a sliznic. Třísloviny mají antioxidační, protizánětlivý a antiseptický účinek.    Třísloviny také tvoří nerozpustné sraženiny  s těžkými kovy, některými alkaloidy, proto  se mohou využít jako antidotum u některých otrav. Tvoří také komplexy s bílkovinami, dojde ke vzniku sloučenin odolných proti proteolytickým enzymům. Je to výhodné u některých bakteriálních infekcí – dojde k reakci s bílkovinami bakteriální stěny buňky, tím zamezíme další aktivitě bakterií.

Právě třísloviny jsou zodpovědné za charakteristickou trpkost rostlin, které je obsahují

Jak tedy na to?

DUBOVÁ TINKTURA

Velkou hrst dubové kůry, větviček, žaludů  a listů povaříme asi 20 minut v trošce vody. Uvolní se tím třísloviny.
Pak necháme směs vychladnout a přelijeme ji do zavařovací sklenice.  Sklenice by měla být naplněna do 1/4. Dolijeme alkoholem s vyšším procentem, lze použít 60% alkohol.
Necháme macerovat 14 dnů na tmavém místě. Jak si vzpomeneme, protřepáváme.
Pak přecedíme. Uchováváme v tmavých lahvičkách.

 

DUBOVÝ GEL

Co budeme potřebovat?

3 dcl dubové tinktury

2 ČL práškovaného Agaru (nabo 2 PL vloček)

3 ČL olivového oleje

ponorný mixér

Postup:

Dubovou tinkturu spolu s Agarem za stálého míchání  4-5 minut povaříme. Roztok se kvůli odpaření alkoholu zredukuje  asi na polovinu, podle % alkoholu. Pak necháme směs ztuhnout.

Vezmeme ponorný mixér a želatinu rozmixujeme dohladka. Během mixování přidáme olej.

Gel skladujeme v lednici.

 

 

 

 

A k čemu můžeme tinkturu či gel využívat?

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v  mé tištěné knize Čarovná lékárna kolem našeho domu.  

Knihu najdete i v elektronické podobě. 

2)ORL,CHOROBY, DUTINA ÚSTNÍ

Při bolestech v krku, angině či zánětu hrtanu dáme 2PL tinktury do sklenice vody a kloktáme, nebo vyplachujeme ústa.  Dubovou tinkturu lze také nakapat přímo na jazyk a pomalu polykat.

Nosní kapky  při rýmě – 2 PL do sklenice vody, osolíme mořskou solí- 1ČL. Dobře rozmícháme. Použijeme jako nosní kapky, vkapáváme kapátkem.

Roztok lze použít také  k podpoře hojení krvácejících dásní, aft, jiných zánětů dutiny ústní a paradontózy. Odstraňuje nepříjemný zápach z úst a posiluje dásně. Koncentrovanou tinkturu lze na dásně aplikovat přímo, nebo rozmícháme 1 PL tinktury ve sklenici vody a roztokem vyplachujeme ústa.

Již Matthioli píše:

Vařiti listí v víně červeném s aloe a s myrhou a tim ústa vymývati, smrad odjímá, zuby tvrdí, maso okolo zubův ztenčuje, hojí, svaluje a zavírá.“

6)ZAŽÍVACÍ TRAKT

Třísloviny mají adstringentní (stahující ) účinek, který zabraňuje kapilárnímu prosakování krve při zánětech trávicí trubice. Současné protizánětlivé a protibakteriální působení se využívá při terapii infekčních   průjmů, ale také u průjmů virových, bakteriálních např. salmonelových, u otrav jídlem a jiných. Tinkturu užíváme  vnitřně 20-25 kapek 3x denně.

Při zánětu hemoroidů tinkturu zředíme 1:2 vodou, namočíme gázu či pláténko a používáme jako obklad na zanícené hemoroidy.   Lepší je ale aplikovat chladný dubový gel.

7) LEDVINY A MOČOVÉ ÚSTROJÍ

Podobně je tinktura vhodná i jako doplněk terapie  při zánětech močového ústrojí.

 

8)GYNEKOLOGIE

1 PL tinktury do sklenice vody – roztok lze použít k výplachům pochvy při  terapii poševních infekcí a zánětů vulvy, zejména bílého, svědivého, kvasinkového výtoku . Dub totiž působí velmi dobře proti Candida albicans. Aplikujeme proplachovacím balonkem či větší injekční stříkačkou.

10)KREV

Přípravky z dubu snižují krvácení. Již v historii se dubová kůra používala k zástavě krvácení.
Můžeme je používat při sklonu k tvorbě modřin, silné menstruaci, krvácení z nosu.

12)KOŽNÍ CHOROBY

1 PL tinktury  do sklenice vody vytvoří roztok, který lze použít k obkladům při ekzémech. Je nutno ale zjistit individuální snášenlivost na kousku kůže.
Tinkturou je vhodné potírat kousance a bodance od hmyzu.

Po odstranění klíštěte přikládám na dané místo vatičku nasáklou dubovou tinkturou, ponechávám co nejdéle.

Dubové přípravky jsou vhodné i na plísně nohou.

Dubovou tinkturu či gel lze s výhodou použít k terapii akné. 

 

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE

Předávkování může způsobit gastrointestinální problémy – bolest žaludku, podráždění žaludku, zácpu, nadýmání, nevolnost a zveacení.  Mohlo by dojít také k poškození močového měchýře.

Nepoužívejte, pokud trpíte onemocněním jater či ledvin

Nepoužíváme dlouhodobě a ve velkém množství.

Nepodávat při zácpě.

Ovlivňuje vstřebávání Fe.

V graviditě a při kojení neužíváme vnitřně.

 

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *