Duběnky – dubové hálky

Všimli jste si někdy, že zespodu dubových listů vyrůstají takové zajímavé  koule velikosti kolem 1 cm? Zajímalo vás vždycky, o co se jedná?  Napadlo Vás někdy, že by mohly být také léčivé?

Dubové hálky jsou  parazitické útvary, které vznikají nakladením vajíček hmyzem  žlabatkou dubovou (jiný název je žlabatka jablkovitá či listová). Vajíčka jsou kladena na listy v květnu a červnu.   Později se z nich vylíhnou larvy, které v podstatě listy přeprogramují . Dají se totiž do jídla a působením chemických látek v jejich slinách začne z listu postupně vyrůstat ochranný kryt tvořený rostlinným pletivem. To larvu  postupně obklopí,   chrání ji a  zárověň je pro ni zdrojem živin. Larva se může v klidu v bezpečí vykrmovat uvnitř.  Na podzim hálky opadají spolu s listím,  zdřevnatí, larvy se zakuklí a zjara se vylíhnou. Dospělí jedinci v hálce vykoušou otvor, kterým vylezou ven. Zpočátku jsou hálky žlutozelené, měkké, po rozkrojení připomínají jablko. Někdy mají  načervenalou barvu, pokud jsou vystaveny slunci. V Rusku se jim také říká dubová jablka.  Nezdá se, že by nějak dubům škodily, žijí ve vzájemné symbióze.

Ze všech součástí dubu obsahují právě duběnky nejvíce tříslovin – v některých  až 50- 75%. Galotaniny (třísloviny z hálek) působí adstringentně na kůži a sliznice dutiny ústní, hltanu,  trávicích cest, gynekologické oblasti a další. Duběnky mají svíravé, ochlazující, antimikrobiální, antimykotické, protizánětlivé, expektorační, antipyretické, hemostatické a  posilující účinky.

U nás rostou hálky na dubech sporadicky, když si ale budete duby prohlížet pečlivě, určitě na ony kuličky tu a tam narazíte.  V Asii se pak  vyskytuje tzv. dub hálkový (Quercus infectoria), na kterém rostou hálky hojně. Tyto se pak používají k léčebným účelům.

Quercus infectoria neboli dub Aleppo, je druh dubu, na kterém  se dubové hálky vyskytují opravdu ve velkém množství. V Malajsii se dubovým hálkám říká Manjakani, v Indii pak Majuphal. Vyskytuje se v jižní a jihozápadní Asii,  Řecku a  na Středním východě (Turecko, Írán, Kypr, Irák, Kurdistán, Libanon, Sýrie, Izrael).  Na rozdíl od našeho dubu dorůstá jen malé výšky do 1-2 metrů. Jedná se tedy spíše o takové keře.    Právě tyto hálky obsahují až 50-70% taninu. Lze je sehnat na internetu.  Naše hálky mají dle některých pramenů tříslovin poněkud méně.

U nás lze zakoupit tinkturu z duběnek například ZDE.

Sušené hálky lze sehnat v různých zahraničních internetových obchodech pod názvem Oak galls, nebo také Manjakani.

Co píše o hálkovém dubu František Polívka v publikaci Užitkové rostliny cizích zemí z r. 1908?

 

Hálkovec neboli dub hálkový (Quercus infectoria Oliv.) shoduje se celkem s naším dubem letním neboli křemelákem, od něhož liší se hlavně tím, že má křovitý vzrůst, an peň jeho již od spodu se rozvětvuje a nedorůstá výše nežli asi 2 1/2 m, že má menší, podlouhlé, po obou stranách v několik zubů oddáleně mělce vykrojené listy a protáhlejší žaludy.

Roste v Řecku a v Malé Asii, kde vytváří místy rozsáhlé lesy.

Mladé letorosty jeho nabodávají kladélkem samičky žlabatky hálkové (Cynips gallae tinctoriae Oliv.) a vkládají do každé způsobené dírky po vajíčku. Z vajíčka vylíhne se larva, která pletivo letorostů dráždí, tak že k navrtanému místu počne přitékati více mízy a okolo larvy vytvoří se posléze kulovatý nádor dosahující až přes 2 cm v průměru. Asi v 5 měsících larva v nádoru uvězněná dospěje, zakuklí se a brzy po té vylíhne se z kukly hmyz, který se prokouše ven.

Dokud jsou tyto nádory – jimž se říká jinak hálky nebo duběnky – mladé, jsou šťavnaté a tmavě zelené; čím však jsou starší, tím více vysýchají, tvrdnou i křehnou, a při tom se zbarvují do žluta. Ostatně jsou v dolejší polovici obyčejně hladké, v hořejší polovici hrbolaté, na čerstvém lomu voskově lesklé, bez zápachu, natrpkle stahující chuti.

Poněvadž obsahují velice mnoho kyseliny tříselné neboli tanninu, užívalo se jich od dávna ku přípravě tinktury (tinctura gallarum), kterou doporučovali jako osvědčený stavící prostředek. Od té doby však, co zaveden byl do lékáren čistý tannin, přestalo se jich k účelům lékařským užívati.

Nicméně jest vývoz těchto duběnek do Evropy dosud značný, anoť se jich upotřebuje v koželužství a v továrnách na černý inkoust. Za tím účelem je v Malé Asii s keřů sbírají – a to nejraději ještě dříve nežli z nich vylezl hmyz, poněvadž „neprovrtané” duběnky jsou zbožím nejlepším – suší je ve stínu a v pytlích je pak dovážejí hlavně do Smyrny a Halepu; odtud dopravují se dále pod jménem duběnek pravých neboli halepských, tureckých (gallae halepenses, gallae turcicae).

NĚCO Z HISTORIE UŽÍVÁNÍ DUBOVÝCH HÁLEK

 

Co píše Matthioli o duběnkách ve svém středověkém herbáři.

Galles aneb bublinky jsou přirození studeného a suchého na druhém stupni a mají moc svraskující, protož všeliké plynutí břicha zastavuje.

Vezmi prachu z galles a bolum Armenum, směs s bílkem vaječným, potom roztáhni na listu diviznovém a přilož na pupek, zatvrdí život.

Vezmi prachu galles, přičiň aloe a bílého kadidla, rozpusť vodou truskavičnou, a omoče v tom kus bavlny, vlož do nosu, krev zastavíš.

Prach z galles s kamencem vojenské maso v ranách stravuje a sžírá.

Vychází-li matka z lůna anebo střevo ze zadku, vař v pytlíku galles, dubové listí a hruštičku v vodě a seď na tom, aneb kaž ženě držeti mezi nohami.

Item týž prach z galles s olejem růžovým smísiti, okolo vředův rozjídaných pomazati, dále se jim rozjídati nedopouští, zvláště jestliže by k tomu ještě něco alounu, boluarmenu a akštejnu přidal.“

INKOUST ČI ČERNIDLO Z DUBĚNEK DLE MATTHIOLIHO

Vezmi galles zhruba potlučeného deset lotův, gumi arabského 4 loty, soli 1 čtvrtci, vsypej všechno do hrnce polévaného a nali na to vína bílého, vřelého jednu pintu, a zahradě čistě hrnec, vstav na slunce a nech státi za 15 dní. Aneb jestli v zimě, postav na kamna a íche každý den lopatkou. Budeš míti výborný ingoust aneb černidlo.

Mnoho let byly hálky používány v medicíně hlavně pro lokální ošetřování zánětlivých a zvředovatělých tkání, léčbu průjmů, střevních ulcerací, kožních onemocnění . Mají antimikrobiální vlastnosti, antivirové, antifungální, atidiabetické, protizánětlivé účinky. Byly také dokumentovány antiamoebické účinky. Taniny z hálek byly považovány za oficiální léčivé přípravky v Evropě a Severní Americe a byly zahrnuty do mnoha lékopisů.

Také v čínské medicíně se duběnky používaly k terapii úplavice, vředů, hemoroidů. Američtí indiáni je používali na rány včetně těch řezných a popáleniny. Používaly se i k terapii průjmu, cholery a kapavky.

V Malajsii byly hálky využívány spolu s dalšími bylinkami jako léky pro ženy po porodu, aby se obnovila elasticita děložní stěny. Kromě toho Arabové, Peršané, Indové, Malajci a Číňané  používali duběnky po porodu k léčbě vaginálních infekcí a jako prevenci poporodních infekcí. Do dneška se hálky široce využívají v ayurvédské medicíně.

Dále byly hálky široce  využívány  i k vyčinění  kůží, v košíkářství, k dekorativním účelům a  k výrobě duběnkového inkoustu.

 

 

POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Ale také v mé tištěné knize Čarovná lékárna kolem našeho domu.  

Knihu najdete i v elektronické podobě. 

Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

 

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

Hálky potlačují bolest, mají hypnotický (podporují spánek)  a sedativní (zklidňující efekt).

2) CHOROBY DUTINY ÚSTNÍ A ORL OBLASTI

Prášek z hálek se používal v indické tradiční medicíně jako zubní prášek při léčbě bolestí zubů a zánětů dásní.

Léčí záněty a infekce dutiny ústní, parodontózu, pomáhá u zápachu z úst, krvácení z dásní, ale i onemocnění vedlejších dutin nosních.

Hálky jsou vhodné také k terapii sooru- kvasinkového zánětu dutiny ústní.

Často se přidávají do ústních vod, bylinných zubních past, zubních prášků a kloktadel.

Odvar z hálek může být použit i jako kloktadlo při bolestech v krku, angíně, ale i výše zmíněných zánětů dutiny ústní. 

Odvarem lze také proplachovat nosní dutiny pomocí speciální nosní konvičky při rýmě či zánětu vedlejších dutin nosních a horních cest dýchacích. Do roztoku přidáme odměrku soli.

ODVAR

1 ČL prášku z hálek povaříme pár minut v 500 ml vody, necháme zchladnout a přecedíme. Roztok lze ponechat 2-3 dny v lednici.

PASTA Z HÁLEK

Třením čerstvé dubové hálky v třecí misce vznikne pasta, která se dá používat pro léčbu vředů v ústech. Aplikujeme ji několikrát denně, dokud vřed nezmizí. Nepolykáme. Údajně ji lze používat i pro děti. Pastu lze získat i ze suché hálky, kdy hálku podrtíme na prášek v hmoždíři a smícháme s malým množstvím vody.

Indické přísloví říká, že dub vám může pomoci k silným zubům jako kámen.

6)TRÁVICÍ SYSTÉM

Obklady z odvaru z duběnek můžeme přikládat na postižená místa při hemoroidech, análních trhlinách, ale i při prolapsu konečníku. Při těchto potížích lze také provádět sedací koupele v odvaru nebo klysma.

Prášek z duběnek lze přidat do mastí určených k terapii těchto problémů.

Duběnky pomáhají při průjmu a to i při chronickém.

PRÁŠEK Z HÁLEK PŘI PRŮJMU

Návod na výrobu prášku viz níže.

Užívá se 500 mg až 1 g prášku z hálek 3x  denně, lze smíchat s trochou skořice či s medem.

MAST NA HEMOROIDY, PROLAPS KONEČNÍKU A VAGINÁLNÍ OCHABLOSTI

Prášek z dubové hálky 1 díl

Lékařská vazelína 4-6 dílů.

Do  vazelíny rozpuštěné  na vodní lázni vmícháme jemný prášek z hálek.

ODVAR K ZEVNÍ APLIKACI ČI K PŘÍPRAVĚ KLYSTÝRU

5-10 g prášku z hálek vaříme v 500 ml vody 10-15 minut, necháme louhovat do zchladnutí.

 

7)MOČOVÝ SYSTÉM

Prášek z hálek se používal k terapii kapavky v dávce 1-2 g   2-3x denně.

 

8)GYNEKOLOGIE

Duběnky byly používány i na rozličné gynekologické potíže. Například na posílení ochablých vaginálních a děložních svalů, zejména po porodu. V mnoha zemích světa se takto duběnky používají dodnes.

Přípravky z duběnek jsou také ve světě používány jako doplňková terapie u prolapsu dělohy.

Na toto téma jsem našla dokonce malou vědeckou studii z Íránu (nemocnice Asali) z roku 2012, v niž  se řešila vaginální ochablost.

Byla to dvojitě zaslepená studie. Řešila různé typy prolapsu pánevních orgánů.

Skupina 120 žen byla rozdělena na 4 skupiny- 3 intervenční a jednu kontrolní. Byl jim podáván  extrakt z duběnek ve třech  přesně specifikovaných koncentracích v gelu. V intervenční (léčené) skupině se podle dotazníku zlepšil nejenom tonus (napětí) svaloviny pochvy, ale i případná inkontinence moči a také pocit sexuálního uspokojení, vaginální lubrikace a odezněla vaginální suchost.

 

Pro své protizánětlivé, antimykotické, protibakteriální a adstringentní účinky jsou přípravky z hálek vhodné i u vaginálních výtoků.

Při použití vnitřně tlumí menstruační krvácení.

 

ODVAR NA VÝPLACHY POCHVY

Prášek ze 2 středně velkých duběnek povaříme v 1 l vody, dokud se nezmění barva. Po vychladnutí přecedíme a provedeme výplach pomocí vyplachovacího balonku či injekční stříkačky. Do odvaru  lze také namočit tampon a vložit do pochvy.

Odvar pomáhá zvýšit tonus vaginálních svalů. Odstraňuje výtok a svědění vulvy. Pomáhá proti kvasinkám.

Při ženských problémech je vhodné také popíjení duběnkového odvaru vnitřně.

 

V Ayurvedské medicíně se také používal prášek z hálek smísený s  práškem z kamence, který se vložil do gázy a takto do pochvy. Pomáhal při prolapsu dělohy, ale i při výtoku.

 

12) KŮŽE A RÁNY

Protizánětlivé, antimikrobiální, adstringentní a protiinfekční vlastnosti dubových hálek jsou prospěšné při řešení různých kožních problémů, jako jsou kožní infekce, akné,  ekzém, impetigo, erysipel, kožní praskliny atd.

Přípravky z hálek jsou vhodné  ke zlepšení povadlé, stárnoucí pleti, ale i k uzavření rozšířených pórů. Takto můžeme získat pevnou a hladkou pleť. Antioxidační účinky pomáhají proti předčasnému stárnutí pleti. Pomáhá v prevenci akné, kožních zánětů a infekcí.   Každý den pokožku omýváme pleťovou vodou z hálek.

PLEŤOVÁ VODA

1 PL prášku z duběnek vaříme 5 minut v 1 litru vody na mírném plameni. Pak necháme zchladnout a přecedíme. Můžeme použít i čerstvé, zelené duběnky. Efekt bude silnější.

Odvar z hálek lze použít i k oplachování ran a vředů. Tento lék urychlí proces hojení ran a zabrání další infekci.

Používá se i k ošetření lehčích spálenin či opařenin.

P Duběnkovým octem potíráme místa s erysipelem (růží).

Duběnky lze využít i k barvení vlasů na černo.

Obklady z odvaru z duběnek lze použít ke zpevnění ochablých prsou.

Duběnky podporují také růst vlasů.

DUBĚNKOVÝ OCET NA ALOPECII (VYPADÁVÁNÍ VLASŮ)

Duběnky pokrájíme a zalijeme octem. Necháme macerovat. Vzniklou směsí pak potíráme místa s alopecií.

 

14)DETOXIKACE

Extrakt z duběnek  se používal jako protijed po různých otravách.

 

15)POSILUJÍCÍ EFEKT, IMUNITA, PROTIZÁNĚTLIVÉ PŮSOBENÍ, ANTIBIOTIKUM, ANTIMYKOTIKUM

Duběnky mají antimikrobiální , antivirové, antimykotické a protizánětlivé účinky. Byly také dokumentovány antiamoebické účinky.

Bývaly používány k terapii cholery a kapavky.

Užívání přípravku z duběnek posiluje organismus včetně imunity podobně jako hálky šípkové.

16)DIABETES

Hálky mají vliv na snižování hladiny glukozy v krvi. Extrakty z hálek lze používat u cukrovky.

 

PŘÍPRAVKY Z DUBĚNEK

PRÁŠEK

Sušené hálky rozdrtíme v hmoždíři či mixéru. Pokud chceme prášek jemný, přesijeme jej přes sítko.  Podáváme v dávce 500 mg až 1,5 g nebo 1/2 KL    2x-3x denně s vodou či s medem. Prášek lze použít i k přípravě odvaru. Viz výše.

TINKTURA Z DUBĚNEK

Čerstvé duběnky nakrájíme na kousky, sklenici naplníme do ¼ a zalijeme alkoholem 60%. Necháme macerovat minimálně 14 dnů. Denně protřepáváme.  Aplikujeme zevně například na afty či jiné záněty sliznice dutiny ústní, lze použít i na různé kožní záležitosti – hmyzí štípance, po vytáhnutí klíštěte.

Zředěnou tinkturou můžeme vyplachovat nos při rýmě, vyplachovat ústa, kloktat, nebo použít k výplachům pochvy při výtoku. Dáváme 10- 30 kapek do sklenice vody, dle individuální snášenlivosti. Pokud provádíme výplach nosu, do tekutiny dáme odměrku soli. 

Tinktura také  posiluje imunitu, má imunostimulační účinek, působí proti průjmu, snižuje krvácení, působí protizánětlivě, sedativně, protibakteriálně atd.

Podáváme vnitřně 15-25 kapek 2-4x denně.

 

A ještě…..

MATTHIOLIHO PRANOSTIKA Z  “KULEK DUBOVÝCH”

Při těch dubových kulkách větších se nachází, že každého roku z nich o ourodě, o moru a o válce předpovídati můžeme. Když se rozrazí na dvé, ty, které celistvé jsou a od červův nezvrtané, měsíce ledna a února mívají uvnitř v protředku mouchu aneb pavouka aneb červa. Protož jestliže kterého roku moucha se najde, válku, pakli červ, neurodu, pakli pavouk, mor vyznamenává.“

 

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE

Při vnitřním použití nepřekračovat denní dávku 3 g.   Nepoužíváme dlouhodobě a ve velkém množství. Mohlo by dojít k poškození močového měchýře.

Předávkování může způsobit gastrointestinální problémy – bolest žaludku, podráždění žaludku, nevolnost, zvracení, zácpu, nadýmání.

Opakované a dlouhodobé kloktání a vyplachování úst může snížit chuť a čich.

Nepoužívejte, pokud trpíte onemocněním jater či ledvin.

Duběnky mohou  snížit účinnost trávicích enzymů.

Ovlivňují vstřebávání Fe.

Způsobují zácpu.

Zevně neaplikujeme na velké, otevřené rány.

V graviditě bychom vůbec duběnky neměli používat, mohou způsobit potrat, Podobně by neměly být užívány v době kojení.

Zde je vidět již téměř dospělá žlabatka

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

Jsem autorkou také e-booků :

 

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

LITERATURA

Herbář, jinak bylinář velmi užitečný od Petra Ondřeje Matthioli Senenského ; Na českou řeč [z lat.] od Tadeáše Hájka z Hájku přeložený . 1982, Odeon.

https://www.wildturmeric.net/5-amazing-health-benefits-uses-of-oak-gall-manjakani/?fbclid=IwAR20vJA0p-2CtFFQjw5nb3yeWo9O6ADrwaBRATtbLBz-c2Kz8FWVNCrNnmo

https://www.researchgate.net/publication/312247486_The_Effect_of_Extract_of_Oak_Gall_for_Vaginal_Tightening_and_Rejuvenation_in_Women_with_Vaginal_Relaxation

https://www.bimbima.com/herbs/majuphal-oak-galls-information-medicinal-uses-and-side-effects/60/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4333621/

https://en.wikipedia.org/wiki/Quercus_infectoria

https://botanika.wendys.cz/index.php/19-fr-polivka-uzitkove-a-pametihodne-rostliny-cizich-zemi/1157-dub-halkovy-quercus-infectoria


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *