Koupila jsem si novou knížku- Zahrada na balících slámy od Joela Karstena. Příští rok bych chtěla vyzkoušet touto metodou pěstovat některé druhy zeleniny. Četla jsem úvod, kde autor popisuje, jak jej k zahradě vedla jeho babička, která na zahradničila s neutuchajícím elánem do 93 let. Pracovala, dokud se mohla ohnout k zemi. Její zásada byla: “Pracuj chytřeji, ne usilovněji.”
Ala co mě hlavně zaujalo, bylo její pravidlo: “Soustřeď se na květiny, nedbej na plevel.”
Myslela tím samozřejmě zahradu, ale tato věta mi utkvěla v hlavě.
Vždyť to platí i v běžném, každodenním životě.
Pokud se budeme soustředit na pozitivní prožitky (a věřte, že se vždy něco najde), začneme si najednou k sobě přitahovat další pozitivní situace. Pokud se ale budeme zaměřovat na plevel- tedy na negativní stránky našeho života (budeme si stěžovat, stále nespokojení věčně nadávat, pěstovat v sobě hněv, nenávist, strach…), pak budeme vidět jen samý “plevel” a navíc si přivoláme i další nepříjemné situace.
Včera jsem byla u mé kamarádky, která mi vyprávěla o jiné její kamarádce, která má pohnutý život- je nemocná a navíc má postiženého syna na vozíčku. Přesto je plná optimismu a má krásný vztah se svým synem, vidí v životě jen to pozitivní, syn je přes své postižení také evidentně šťastný.
Všechno je jen otázka úhlu pohledu.
“Myslíme si, že všichni vidíme svět stejnýma očima, ale není tomu tak. To je jen velká lež, kterou se sami obelháváme. Každý z nás vidí svět skrze čočky svého osobního kontextu, který je utvářen našimi jedinečnými prožitky. A jelikož žádní dva lidé nemají naprosto stejné životní prožitky, nemohou ani stejně prožívat jednu a tu samou situaci. Ve chvíli, kdy tohle opravdu pochopíme, dostane náš život úplně nový smysl.” Robin S.Sharma- Mudrc, surfař a byznysmenka.
Máte moc práce? Naštvali vás v zaměstnání? Hádáte se s partnerem? Nebo snad někdo dnes zaparkoval na vašem místě? Dobře, je to nepříjemné, ale jistě se vám během dne přihodilo i něco pěkného- jedli jste dobrý oběd, někdo se na vás usmál, něco se vám podařilo….. Vy ale přesto přemýšlíte o tom negativním. Protože to vám v hlavě utkvělo, na to pozitivní jste zapomněli. Negativní situace se vám pak během dne opakují, jakoby jste měli smolný den. To ale tak není. Je to jen v nastavení vašeho myšlení. Negativní situace si přitahujete tím, že se na ně zaměřujete.
Letos jsem měla na zahradě velkou úrodu lichořeřišnice. Koncem října jsem zazimovávala zahradu a bylo mi líto zbylé lichořeřišnice, která na záhonku nespotřebovaná zůstala. Mrazem by se zlikvidovala. Tak jsem ji sklidila a dala sušit na půdu, že ji budu používat na oplachy vlasů. Ale zapomněla jsem na ni. Předevčírem jsem si na ni po 2 měsících vzpomněla. Na půdě jsem užasla. Lichořeřišnice za 2 měsíce neuschnula, ona roste a dokonce kvete. Bez vody, živin , půdy, v přítmí- vyrazily na ní nové lístky a květy. Je tak silná a houževnatá….. Má pořád chuť žít i přes nepříznivé podmínky. Mohlo by to být příkladem pro mnohé lidi.
A co se týče toho negativního v našem životě:
Ony vlastně žádné pozitivní ani negativní události neexistují. Všechno, co se nám přihodí, je naší příležitostí, jak vyrůst a vyléčit nějakou část sama sebe, která to potřebuje.
Skrze selhání se toho o sobě dozvíme více než skrze úspěch. Vše co se nám nelíbí, je vlastně naším důležitým učitelem. Dává nám zprávu o tom, co v nás musí vyrůst a rozvinout se.
Největší životní překážky jsou ve skutečnosti největším požehnáním, protože nám slouží k tomu, abychom šli hloub a otevřeli se širšímu prožitku žití. Pády vždy vedou k průlomům.
Pokud jste nemocní, popřemýšlejte, co vám chce nemoc říci. Jak změnit své životní kroky? Jak vypadal váš dosavadní život?
K překonání nemoci přistupujte aktivně, nespoléhejte se jen na druhé. Začněte jednat.
Předvánoční doba se změnila na něco velmi hektického. Advent trávíme běháním po obchodech, zběsilým uklízením, pečením 12 a více druhů cukroví…
Zuste to někdy jinak. Zajděte si na punč, pusťte si hudbu, hrajte si s dětmi, běžte na procházku, zapalte svíčky, uvařte si dobrý čaj, povídejte si, usmívejte se.
Zkuste se smát, i když vám třeba zrovna do smíchu není. Nejde to? Ale ano, jde. Zkuste to. I když bude třeba zprvu úsměv strojený, postupně přejde v úsměv spontánní a upřímný. Zkuste si při tom představit něco krásného, příjemného. Vizualizujte si to. Úsměv si zkuste opakovat několikrát během dne. Přitáhnete si do života radost.
A ještě jedna věc- na facebooku jsme četla jeden pravdivý vtip: Na Štědrý večer přijde Ježíšek, nikoliv kontrola z hygieny.
Přeji vám v předvánoční době: Abyste se naučili soustředit na květiny, ne na plevel.
Ale hlavně: Tak jako neexistuje špatné a dobré, neexistuje ani plevel, každá rostlina je užitečná, závisí jen na našem úhlu pohledu.
Z každé zprvu negativní situace nakonec vyplyne něco pro nás velmi pozitivního.
Vaše Ala Hamplová,
Čarovná lékárna kolem nás
Jsem autorkou e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „
Dobrý večer paní doktorko,
taky mě zaujala možnost pěstovat kytky na balících slámy. Jde to báječně. Jen sehnat ty malé balíky , to bývá problém.Pěstoval jsem na nich okurky, salát, mečíky, kedlubny, batáty,šnitlík,rajčata, ………….Protože se po sezoně nemohou použít v dalším roce , je lepší na nich pěstovat pouze jednoletky – zeleninu třeba. Hnojil jsem výluhem z kopřivy a kostivalu. Balíky stály sever-jih. Z obou stran tedy osluňěné. Důležité je zalévat průlinčitou hadicí. Jinak se voda nedostane dovnitř balíku. Balíky byly na folii aby okolí plevel nevrostl dovnitř.
Zajímavé je pěstovat zeleninu ve velkých nádobách v posekané trávě. Je to levnější a taky velmi dobré. Musíme mít pravidelný přísun posekané trávy což nebývá problém. Možná trochu s množstvím .
Mám jednu otázku. Vařila jste z bahenních rostlin ?
borovec
Dobrý den,
děkuji za Váš komentář. Už se na to také těším. Děkuji také za Vaše podněty.
Nevím, co myslíte tím vařením z bahenních rostlin, ale mám i malé jezírko a co se týče bahenních rostlin dělala jsem tinkturu z vachty trojlisté (článek je na webu).
Jinak občas dělávám odvar ze sušeného kořene puškvorce. Mám tam i lekníny, kořeny jsou také velmi léčivé, zatím jsem je ale nezpracovávala.