Sirup z jitrocele a tymiánu – ještě poslední možnost jej před zimou vyrobit

Ještě než začnou tuhé mrazy a veškerá vegetace bude spálena mrazem, využila jsem příležitosti a naposled letos udělala sirup proti kašli. Tentokrát jitrocelovo-tymiánový.

Tymián ve směsi podporuje antibakteriální působení sirupu, spolu s jitrocelem se jedná o vynikající prostředek proti kašli, ať už suchému, tak produktivnímu s vykašláváním. Kašel totiž tlumí, ale zároveň  zkapalňuje případný hlen a zlepšuje vykašlávání.   Zároveň ale tymián půdobí jako konzervans. Jitrocelový sirup má totiž tendenci plesnivět, ale přidáním tymiánu tuto tendenci minimalizujeme.

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

Mísu listů jitrocele kopinatého.

Hrst tymiánu.

Cukr krystal.

Zavařovací sklenici se šroubovacím uzávěrem.

 

Téměř vše o  jitroceli si můžete přečíst v mém eBooku Čarovná lékárna kolem našeho domu.

Jitrocel kopinatý
Tymián

POSTUP PŘÍPRAVY:

1)Listy jitrocele kopinatého dokonale omyjeme pod tekoucí vodou, odstraníme škaredé, nahnědlé listy.

 

2)Jitrocel pak lehce osušíme utěrkou a necháme na utěrce zavadnout  přes noc (listy nesmí být mokré, sirup by jinak zkvasil).

 

3)Druhý den nastříháme na dno sklenice vrstvu jitrocelových listů, na to nastříháme tymián.

 

4)Vrstvu pak zasypeme cukrem.  Všechny vrstvy musí být dokonale upěchované, aby zde nebyly kapsy se vzduchem. Každou vrstvu cukru lehce pocákáme alkoholem- urychlí se rozpouštění cukru a alkohol konzervuje.

 

5)Takto pokračujeme a ve vrstvách střídáme byliny a cukr.

6)Poslední vrstvou je cukr, pod ním by měl být tymián. Dejte pozor, aby byliny netrčely nad cukr.

7)Uzavřeme víčkem a ponecháme při pokojové teplotě, směs se cca do 14 dnů promění na hustý, tmavě hnědý sirup. Ten pak uchováváme  v lednici.

PODÁVÁNÍ:

Dospělým při kašli- 1PL 3x denně, dětem 1ČL

 

 

 

 

 

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

2 názory na “Sirup z jitrocele a tymiánu – ještě poslední možnost jej před zimou vyrobit”

  1. Jana Kanova

    Dobrý den, je to možná trošku hloupý dotaz, ale po těch 14 dnech mám sirup scedit a uchovávat v lednici a nebo uchovávat v lednici celou směs s bylinami a z té odebírat sirup? Děkuji Jana Kanova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *