Lahodný čaj ze smrkového jehličí a další možnosti využití smrku

Smrk je impozantní strom.   Jen pobyt v lese vás nabije energií, zklidní vaši duši, pocítíte klid a mír.

Pokud jste ve stresu, nebo jste unavení, může  pravidelná procházka lesem výrazně pomoci.

Smrkové jehličí je   jedna z mála léčivých rostlin, kterou můžete sbírat v zimě

 

 

Abychom neničili živé stromy, můžeme vězvičky s jehličím sbírat ze spadlých stromů.

 

Smrk obsahuje velké množství vitaminu C, může v zimě pokrýt jeho deficit.     Zkuste se podívat na youtube- najdete spousty videí o tom, jak si muži při přespávání v divočině připravují čaj ze smrkového jehličí. Například zde

Nejvíce cenných látek v nápoji bude hlavně na jaře, kdy jsou koncové smrkové výhonky krásně zelené, křehké a šťavnaté, nápoj bude i mnohem lahodnější.  Ale smrkové  jehličí se dá použít i v zimě.

ČAJ ZE SMRKOVÉHO JEHLIČÍ

Já jej připravuji takto:

1)Hrst smrkového jehličí  opláchnout vodou, nastříhat nadrobno a vložit do hrnku..

2) Zalít  600 ml vody, postupně zahřívat na plotně , nechat  přejít varem, pak ještě chvíli vylouhovat.

 

3)Přecedíme.  Pijeme po 200 ml během dne. Maximálně 2-3x.

Takto připravený čaj má hnědočervenou barvu.

 

Čaj zklidňuje, zároveň posiluje organismus. Působí dobře  na kašel, zlepšuje vykašlávání.  Má také vliv na revmatické bolesti.

Chuť vás mile překvapí, je velice lahodný.

 

Pokud chcete zachovat alespoň část vitaminu C, pak jej připravíme trochu jinak:

1)Menší hrst jehličí  zalijeme vodou, kterou jsme po varu nechali stát, aby se ochladila na cca 90 st C. Louhujeme 15 minut.

 

2)Poté přecedíme.   Takto připravený čaj má světlou barvu, není hnědý. Chuť je ale stejná.

 

 

 

Co si ještě můžeme ze smrkového jehličí připravit:

STUDENÝ NÁPOJ ZE SMRKOVÝCH JEHLIČEK

V tomto případě  vitamin C z jehličí uchováme v plném rozsahu.

Větvičky  nejprve propláchneme pod tekoucí vodou.  Nastříháme je do skleněné karafy, sklenici volně naplníme asi do poloviny. Poté přelijeme převařenou vodou.

2)Do sklenice vymačkáme polovinu z půlky citronu.

3)Necháme  macerovat 30  minut, poté přecedíme. Můžeme jej přisladit medem.     Lze skladovat v lednici.

Podáváme po 1 dcl 3x denně.  Nápoj posiluje, působí proti kašli, dodává tělu  vitamin C.

 

KLOKTADLO

Čaj ze smrkových jehliček můžete využít jako kloktadlo při bolestech v krku či k výplachům úst při problémech s dásněmi nebo u jiných zánětů dutiny ústní.

TINKTURA ZE SMRKOVÉHO JEHLIČÍ

Smrkové jehličí dokonale opláchneme, posekáme nadrobno. Sklenici naplníme do poloviny a poté zalijeme až po hrdlo vodkou. Denně protřepáváme.   Po měsíci zcedíme. Uchováváme v tmavých lahvičkách. Lze použít při kašli a dechových potížích. Podáváme 10 kapek 3x denně.  Můžeme požívat i zevně jako mazání proti bolesti.

INHALACE ZE SMRKOVÉHO JEHLIČÍ

Do vroucí vody vhodíme hrst smrkových jehliček, inhalujeme páry pod ručníkem.  Pomáhá při zánětech dutin, zánětech horních cest dýchacích, ale i u bronchitid s kašlem.

MAZÁNÍ PROTI BOLESTI

Do Alpy či Lesany vložíme nasekané smrkové jehličky. Necháme macerovcat měsíc, poté slijeme.  Pomáhá jako masážní prostředek na bolesti zad, kloubů, svalů. Lze využít i po svalové námaze při sportu.

MAZÁNÍ NA BOLESTI ZE SMRKU, KOSTIVALU A KAŠTANŮ

Můj recept najdete zde.

VYNIKAJÍCÍ MASÁŽNÍ SMRKOVÝ OLEJ

Do sklenice vložíme 1 díl nasekaných smrkových jehliček, zalijeme 2 díly zastudena lisovaného olivového oleje, zakryjeme pláténkem a převážeme gumičkou.  Zahříváme na tepolotu 60-70 st. ve vodní lázni cca 30 minut. Poté necháme macerovat na teplém místě ještě 14 dnů. Denně kontrolujeme zda se netvoří plíseň. Jehličky nesmí z oleje čouhat.

Olej můžeme používat k masážím, či jej přidávat do koupele.

SMRKOVÁ KOUPEL

Do většího hrnce nastříháme smrkové větvičky, ale i šišky, zalijeme vodou a vaříme 15 minut, pak ještě 30 minut louhujeme.

Poté vlejeme do koupele, jejíž výsledná teplota by měla mít 37 st.C.  V koupeli setrváme 15 minut. Poté se  neutíráme, oblečeme se do županu a setrváme v teple pod peřinou. Koupel posiluje, působí proti bolestem svalů, kloubů, páteře. Celkově zklidňuje, pomůže u nespavosti, nerozitě. Může pomoci i při respiračních infektech.   Zlepšuje celkové prokrvení těla.

Některé lázně tyto koupele měly dříve v nabídce svých procedur.

SMRK V SAUNĚ

V sauně čii v koupelně si můžete do své blízkosti postavit hrnec s vařící vodou se smrkovými větvičkami. Pomáhá to při únavě a vyčerpání.

UPOZORNĚNÍ:

Nepřekračujte stanovené dávkování a neužívejte dlouhodobě. jehličnaté stromy obsahují spousty terpenů, které by mohly ve vyšších dávkách dráždit ledviny. Nepodávat také lidem s onemocněním ledvin.

 

Nejlepší jsou samozřejmě smrkové výhonky čerstvé,  ale léčebný efekt je výrazný i u jehličí staršího, v zimě utrženého.

Na jaře z mladých výhonků dělávám lahodný smrkový sirup, ale o tom budu psát až to bude aktuální.

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

 

2 názory na “Lahodný čaj ze smrkového jehličí a další možnosti využití smrku”

  1. zatim nejsnazsi zpusob pripravy napoje ktery jsem videl..ale stejne zustanu u prosteho zvykani a jezeni. Neaky cas denne sezvykam kolik si telo rika, vycisti to zuby, latky se proslini, z nosu odkape voda, stiplava chut povzbuzuje, zadny vitamin neunikne.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *